Czym jest rugby?

Początki tej dyscypliny są datowane na drugą połowę XIX wieku, ale podobne gry mogły istnieć nawet kilkaset lat przed naszą erą. To niezwykle dynamiczny i emocjonujący sport, który możemy podzielić na trzy zasadnicze odmiany. Najbardziej popularne rozgrywki to Rugby Union z piętnastoosobowymi drużynami. Rugby 7 to dyscyplina dla drużyn 7-osobowych, z kolej Rugby League, dla 13 osób. Zasady gry w rugby są dość proste, chociaż na początku mogą sprawiać pewne trudności. Celem atakującej drużyny jest dostarczenie piłki poza linię końcową osłanianą przez drużynę przeciwną.

Zarejestruj się

Jak obstawiać rugby?

Rugby znacząco różni się zasadami od futbolu amerykańskiego. Dlatego też, obstawianie tego sportu wymaga dobrej znajomości reguł, a także drużyn w najważniejszych rozgrywkach. Do najbardziej prestiżowych rozgrywek zaliczymy Puchar Świata w rugby, Puchar Sześciu Narodów, IRB Sevens World Series, The Rugby Championship, a także Puchar Narodów Afryki. Jeśli chodzi o kraje, w których rugby jest najpopularniejsze, w czołowej na pewno znajdą się: RPA, Nowa Zelandia, Anglia, Francja, Irlandia, Walia, Szkocja oraz Australia.

Zakłady na rugby można obstawiać w legalnym serwisie LV BET. W ofercie dostępne są najważniejsze rozgrywki z całego świata. Gracze mogą typować zakłady na zwycięzcę meczu oraz turnieju, zakłady over/under na liczbę punktów, a także indywidualne statystyki poszczególnych zawodników. Popularne są również zakłady rugby na żywo. Samo obstawianie polega na wyborze kursu przypisanego do typowanego wyniku, a następnie, doborze stawki na stworzony kupon. Jeśli wyniki rugby pójdą po naszej myśli, obstawiony kupon przyniesie oczekiwaną wygraną.

Zakłady bukmacherskie na rugby

Rugby to bardzo ważna dyscyplina, której nie mogło zabraknąć w rozbudowanej ofercie zakładów bukmacherskich w LV BET. To emocjonujący i dynamiczny sport oglądany przez wiele tysięcy fanów w naszym kraju. Jeśli szukasz szczegółowych informacji na temat tej dyscypliny, zachęcamy do odwiedzenia bloga LV BET, na którym dostępne są newsy, zapowiedzi popularnych spotkań oraz wyniki. Zakłady bukmacherskie na rugby umilą także liczne promocje i bonusy.

Rugby

Rugby w LV BET – krótki przewodnik dla kibiców

Rugby to niezwykle widowiskowy sport, w którym dwa zespoły rywalizują o stopniowe przejmowanie kontroli na boisku i zdobywanie punktów poprzez przełożenia oraz kopnięcia na bramkę. Gra wywodzi się w dużej mierze od futbolu amerykańskiego, choć jej zasady były kształtowane także w krajach europejskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii. Rugby LV BET to blog adresowany do wszystkich miłośników tego wyjątkowego sportu. W tym miejscu dostępne są aktualności, najważniejsze informacje oraz zapowiedzi najciekawszych turniejów.

Historia Rugby – gdzie opracowano zasady tego sportu?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, gdzie wymyślono rugby w pierwotnej odmianie tego sportu. Pierwotne odmiany futbolu amerykańskiego rozwijały się już w czasach starożytnych, zwłaszcza w krajach położonych nad Morzem Śródziemnym. Współczesna historia tego sportu rozpoczyna się w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. W pierwszej połowie rozgrywano wiele takich spotkań, ale reguły zawsze były umowne i ustalane przed spotkaniem. Z 1845 roku pochodzą natomiast najstarsze rugby zasady. Ojcem dyscypliny uważany jest Webb Ellis. Jego imieniem nazywamy jest Puchar Świata w rugby Union.

Już w roku 1863 powstało Stowarzyszenie Futbolowe, które trzymało pieczę nad dalszym rozwojem rugby na świecie. W 1871 roku nastąpił jednak rozłam, który doprowadził do powstania Rugby Union. W roku 1885 roku doszło do kolejnego rozłamu. Tym razem, efektem było powstanie Rugby League. To pokazuje, jak zmienne i niejednoznaczne były reguły tego sportu. A przecież warto wspomnieć o pokrewnym futbolu amerykańskim, który zyskał zainteresowanie w Ameryce Północnej. Samo Rugby, choć tak podobne, w Stanach Zjednoczonych cieszy się znikomą popularnością.

Podstawowe zasady gry w Rugby

Nie ulega wątpliwości, że rugby zasady nie należą do najprostszych i początkowo mogą sprawiać kibicom wiele trudności. Najprostszy sposób na ich poznanie? Oglądanie meczów z komentarzem. W ten sposób można najszybciej zrozumieć istotę gry. W rywalizacji wykorzystają jest piłka rugby o specyficznym, owalnym kształcie. Zawodnicy mogą z nią pokonywać dystans biegnąc oraz idąc. Piłkę można rzucać, przekazywać z rąk do rąk, a także kopać. Celem gdy jest stopniowe zdobywanie kolejnych jardów boiska i zbliżanie się do końca bronionego przez drużynę przeciwną.

Punkty zdobywa się głównie poprzez przyłożenie, czyli dotarcie z piłką do linii końcowej boiska, strzeżonej przez drużynę przeciwną. W takim wypadku wykonuje się podwyższenie, czyli kopnięcie na bramkę w kształcie litery H. Trafienie między słupkami nad poprzeczką oznacza dodatkowy punkt. Kopnięcia wykonuje się również w ramach rzutu karnego. Popularne jest pytanie o to, ile trwa mecz rugby. Zazwyczaj jest to 80 minut podzielone na dwie, 40-minutowe połowy. W niektórych turniejach można jednak modyfikować czas gry.

Rugby jest sportem bardzo kontaktowym. Zawodnicy mogą się wzajemnie obalać, blokować oraz łapać, aby nie dopuścić do przedostania się rywala z piłką do linii końcowej. Tu pojawia się jedna z podstawowych różnic, pomiędzy rugby a futbolem amerykańskim. O ile w futbol amerykański gra się w specjalnym stroju, ochraniaczach i kasku, o tyle w rugby zawodnicy grają bez większej ochrony ciała, co często skutkuje kontuzjami oraz wstrząśnieniem mózgu. Także piłka do rugby jest nieznacznie inna od tej, którą wykorzystuje się w futbolu amerykańskim.

Popularne rodzaje rugby

Już po przeczytaniu historii tego sportu możemy zauważyć, że minęło wiele lat, odkąd wspólnie ustalono, co to jest rugby i jak w nie grać. Do dziś sport dzieli się na kilka najważniejszych odmian, które różnią się między sobą przepisami. Do najważniejszych odmian zaliczamy:

  • Rugby Union – klasyczna, piętnastoosobowa odsłona rugby, w której rozgrywany jest Puchar Świata. Jest uważana za najpopularniejszą odmianę tego sportu.
  • Rugby League – zmodyfikowana i bardziej dynamiczna odmiana, w której rywalizują zespoły 13-osobowe. W wielu krajach, w tym w Anglii, Nowej Zelandii i Australii, rywalizacja odbywa się zarówno w Rugby Union oraz Rugby League.
  • Rugby 7 – gra na mniejszym boisku i ze znacznie zmodyfikowanymi zasadami. Rywalizują tu zespoły 7-osobowe. W 2016 roku Rugby 7 stało się dyscypliną olimpijską.

Do tego dochodzi kilkanaście pomniejszych odmian, które są często spotykane na poziomie amatorskim. Biorąc pod uwagę duże niebezpieczeństwo w rugby, wiele osób decyduje się na futbol amerykański, gdzie większy nacisk kładzie się na właściwą ochronę ciała przed kontuzjami.

Rugby Union czy Rugby League?

W roku 1871 powstał pierwszy związek zrzeszający profesjonalne drużyny. Związek Rugby Union odpowiadał za organizację profesjonalnej ligi w Anglii, a z czasem także w Australii oraz Nowej Zelandii. Szybko doszło jednak do rozłomu, który sprawił, że powstały dwie odrębne organizacje zarządzające profesjonalnymi rozgrywkami Rugby. Od roku 1995, po stu latach rozłamu, Rugby Union oraz Rugby League postanowiły znowu połączyć swoje siły, aby działać wspólnie dla dobra i rozwoju dyscypliny. Niemniej jednak, 100-letni rozłam mocno wpłynął na różnice pomiędzy sami rozgrywkami.

Przede wszystkim, w Rugby Union rywalizują przeciwko sobie 15-osobowe zespoły. Z kolei w Rugby League mamy do czynienia z rywalizacją drużyn 13-osobowych. Warto wiedzieć, że na zasadach Rugby Union bazuje większość najbardziej prestiżowych turniejów, takich jak chociażby Puchar Świata rozgrywany od 1987 roku. Ponadto, rugby zasady są nieco inne w przypadku Rugby Union oraz Rugby League, choć istotna rywalizacji pozostaje bez zmian.

Światowe potęgi w rugby – które ligi są najsilniejsze?

Międzynarodowy ranking World Rugby pozwala nam sprawdzić, które kraje są najsilniejsze w tej dyscyplinie sportu. Na pierwszym miejscu z bardzo dużą przewagą plasuje się RPA. Na podium znajduje się również Nowa Zelandia oraz Anglia. Rugby cieszy się dużą popularnością także w innych krajach Wielkiej Brytanii: w Irlandii, Szkocji oraz Walii. Sport jest chętnie uprawiany także we Francji. Jeśli chodzi o kontynenty spoza Europy, rugby jest powszechnie spotykane w Ameryce Południowej, gdzie dominuje Argentyna oraz w Azji, gdzie najlepsza jest Japonia.

Rugby nie jest natomiast popularne w Ameryce Północnej, gdzie króluje futbol amerykański. Mimo dużych podobieństw między tymi sportami, kibice ze Stanów Zjednoczonych w dość negatywny sposób podchodzą do tej dyscypliny sportu. Nieco lepiej jest natomiast w Kanadzie. Swoją ligę rugby ma także Polska, choć nasz kraj z pewnością nie należy do światowych potęg.

Najważniejsze rozgrywki w Rugby

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tą dyscypliną sportu, z pewnością zastanawiasz się, jakie turnieje warto oglądać, aby podziwiać najwyższy poziom rugby. Postanowiliśmy zatem zwrócić uwagę na najważniejsze rozgrywki krajowe i międzynarodowe.

  • Premiership Rugby – profesjonalna liga rugby w Anglii. Jest postrzegana za najmocniejszą i najbardziej widowiskową ligę krajową na świecie.
  • Super Rugby – profesjonalne rozgrywki ligowe, w których biorą udział zespoły z Australii, Nowej Zelandii oraz Południowej Afryki.
  • Rugby World Cup – puchar świata rozgrywany od 1985 roku, co cztery lata. W rywalizacji bierze udział 20 najlepszych reprezentacji. Jak dotąd, najbardziej utytułowana jest Australia z pięcioma złotymi medali. RPA wygrywało imprezę trzykrotnie, a Anglia raz. World Cup to oficjalne MŚ w rugby.
  • Rugby Europe International Championships – są to oficjalne mistrzostwa Europy rozgrywane od 1936 roku. Od 2016 roku występuje pod nazwą Pucharu Narodów Europy. Najbardziej utytułowanym krajem w tych rozgrywkach jest Francja.
  • Puchar sześciu narodów – najstarszy, profesjonalny turniej rugby obejmujący swoim zasięgiem: Anglię, Irlandię, Szkocję, Walię, Włochy oraz Francję. Zawody odbywają się co roku i są postrzegane jako nieoficjalne mistrzostwa Europy.

Rodzi się również pytanie, gdzie oglądać rugby. Stosunkowo niskie zainteresowanie tą dyscypliną sportu sprawia, że zawody rzadko są transmitowane w telewizji. Bez większych trudności najważniejsze turnieje można natomiast oglądać przez Internet. Największym zainteresowaniem cieszy się Puchar Świata w rugby rozgrywany co cztery lata. Od IO w 2016 roku popularny stał się również turniej Rugby 7 na Igrzyskach Olimpijskich. Można go oglądać w telewizji.

Polska Ekstraliga w Rugby

Historia polskiej reprezentacji narodowej w rugby sięga roku 1957. Mimo dość długiego stażu, nasz kraj nigdy nie osiągał znaczących turniejów na arenie międzynarodowej. Najważniejsze rozgrywki Rugby polska ograniczają się do krajowej ligi, w której występuje 10 zespołów. Ekstraliga Rugby jest rozgrywana od 1957 roku. W Polsce obowiązują zasady Rugby Union z zespołami 15-osobowymi. Najbardziej utytułowanym krajem jest AZS AWF Warszawa z szesnastoma tytułami na koncie. Trzynaście tytułów mistrzowskich wywalczyła Lechia Gdański. Polska Liga Rugby 10-krotnie padała łupem zespołu Ogniwo Sopot.

Rugby – zakłady bukmacherskie w LV BET

Mimo stosunkowo niewielkiego zainteresowania tą dyscypliną sportu rugby zakłady bukmacherskie przyciągają całkiem sporą rzeszę fanów. W sporcie tym wyróżniamy remis, a zatem zakłady są obstawiane w systemie 1×2. W praktyce, remis jest jednak bardzo rzadkim wynikiem. W LV BET można obstawiać wyniki najważniejszych lig krajowych, Puchar Sześciu Narodów, a także Puchar świata rugby. Bukmacher posiada bardzo rozbudowaną ofertę, dzięki czemu, gracze mogą typować dokładne rezultaty spotkań rozgrywanych w najważniejszych turniejach na świecie. Ważne turnieje rugby w LV BET można obstawiać także za pośrednictwem zakładów na żywo.

Typowanie Rugby – o czym warto pamiętać

Zakłady bukmacherskie rugby cieszą się sporym zainteresowaniem, ale tylko nieliczna garstka osób dysponuje faktyczną wiedzą i dużym pojęciem na temat tej dyscypliny. W związku z tym, na wagę złota okazują się rzetelne rugby typy bukmacherskie i analizy na najważniejsze turnieje. Na szczęście, w dobie nieograniczonych informacji w sieci, gracze bez trudu mogą znaleźć rugby typy zarówno ze stron miłośników tego sportu, jak również doświadczonych ekspertów. Dzięki temu, obstawiając rugby zakłady można uzyskać znacznie lepsze rezultaty.

Aktualności ze świata rugby na blogu LV BET

Na blogu sportowym Rugby LV BET dostępne jest kompendium wiedzy dla wszystkich graczy zainteresowanych obstawianiem tego sportu. W tym miejscu znajdziesz aktualności, najważniejsze informacje, zapowiedzi ważnych turniejów oraz rugby wyniki i statystyki. Dzięki informacjom dostępnych na naszym blogu, obstawianie zakładów bukmacherskich na rugby stanie się dużo łatwiejsze. Biorąc pod uwagę, jak dynamiczną i widowiskową dyscypliną jest rugby, zachęcamy, aby osoby, które nigdy nie widziały profesjonalnego meczu, poświęciły swój czas, aby zobaczyć przynajmniej jedno spotkanie i przekonać się, jak duże emocje budzi ten sport.