Czym jest badminton live i jak go obstawiać?

W roku 1870 odbył się pierwszy, pokazowy mecz, w którym zawodnicy odbijali specjalną lotkę z pomocą lekkich rakiet. Miało to miejsce w posiadłości księcia Beaufort, nazywającej się Badminton House. Stąd nazwa dyscypliny znanej na wszystkich szerokościach geograficznych. Badminton live to niezwykle popularny sport, w którym wyróżniamy grę pojedynczą i deblową, a także miksty, w których występują duety zbudowane z zawodnika i zawodniczki. Klasyczny mecz w badmintona składa się z setów rozgrywanych do 21 punktów.

Zarejestruj się

Jak obstawiać badminton live na LV BET?

Najważniejsze rozgrywki Badmintona są organizowane przez organizacje HSBC BWF World Tour. Najlepsi zawodnicy podróżują po całym świecie, biorąc udział w turniejach Open rozgrywanych m.in. w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Francji, Danii, Niemczech czy Indonezji. Zakłady na badminton są oczywiście dostępne w bogatej ofercie serwisu LV BET. Gracze znajdą tu typy na zwycięzcę spotkania, zakłady over/under na liczbę setów i punktów, dokładny wynik, a także ogólniejsze typy na zwycięzcę prestiżowych turniejów.

Obstawianie badmintona jest bardzo proste. Należy wybrać interesujący mecz, a następnie kliknąć w kurs przypisany do wyniku, jaki typujemy. Następnie, dobieramy stawkę i zatwierdzamy nasz kupon. Warto zapoznać się ze szczegółowymi zasadami rozgrywki, a także z rankingiem najlepszych zawodników oraz zawodniczek. Cennych informacji dostarczają nam statystyki H2H, czyli historia bezpośrednich pojedynków pomiędzy wybranymi zawodnikami lub zawodniczkami.

Zakłady bukmacherskie na badminton w ofercie LV BET

Zakłady na badminton cieszą się sporą popularnością wśród graczy. To dyscyplina dwutorowa, w której nie ma opcji remisu. Na blogu LV BET znajdziesz aktualne newsy, zapowiedzi ważnych turniejów, a także wyniki oraz statystyki. Typy badminton mogą być sporym ułatwieniem w budowaniu kuponów na nadchodzące mecze. Plusem jest również atrakcyjna oferta promocyjna, która pozwoli graczom swobodniej obstawiać najlepsze zakłady bukmacherskie na badminton. Zakłady na badmintona można obstawiać również na żywo, podczas oglądania interesujących meczów.

Co znajdziesz w ofercie LV BET?

W naszej ofercie znajdziesz spotkania między innymi na takie zawody jak men thomas cup, women uber cup, doubles women uber cup, debel kobiety uber cup, badminton asia championships, mężczyźni thomas cup, ind gilmour k gbr, awarded japan england, kobiety uber cup, aktualne turnieje kategorie, m ind gilmour k, european games, live india, finished bansod m,the team rankings i wiele, wiele innych!

Badminton

Badminton – najważniejsze informacje dla typerów

Badminton nazywany potocznie grą w paletki to niezwykle popularny sport uprawiany przez amatorów niemal na całym świecie. To jedna z popularniejszych form rekreacji na świeżym powietrzu. Jednak badminton to także w pełni profesjonalna dyscyplina sportowa, w której organizowane są cykle turniejów dla profesjonalnych zawodników, w tym również mistrzostwa świata. W tym miejscu prezentujemy najważniejsze informacje na temat badmintona.

Kilka słów o historii badmintona

Badminton to niezwykle prosta gra, którą dla rozrywki mogli uprawiać ludzie nawet kilka tysięcy lat przed naszą erą. Aby wykonać lotkę wystarczy kawałek zbitego materiału, do którego doczepione zostaną ptasie pióra. Gra podobna to badmintona była obecna w dawnej cywilizacji azteckiej oraz chińskiej, o czym świadczą odnalezione ryciny przedstawiające podobną aktywność.

Nazwa gry pochodzi od angielskiej posiadłości Badminton House należącej do Henry’ego Charlesa FitzRoya, VIII księcia Beaufort. W tym miejscu ok. 1870 roku miał miejsce pierwszy pokaz gry, która polegała na odbijaniu rakietkami lotki stworzonej z korka i ptasich piór. Kilka lat później opracowano reguły gry zbliżone do tych współczesnych.

W 1934 roku powołana została Międzynarodowa Federacja Badmintona (BWF), wówczas pod nazwą International Badminton Federation Jej siedzibą do 2005 roku było miasto Cheltenham w Wielkiej Brytanii, a obecnie jest to Kuala Lumpur.

Badminton to gra znana na całym świecie. Jest stosunkowo prosta i może zagwarantować naprawdę dużą przyjemność z rozgrywki. Można ją uprawiać na trawie, na powierzchniach utwardzonych, a także na plaży. Ponad 190 krajów na całym świecie jest członkiem Światowej Federacji Badmintona.

Najbardziej utytułowane są kraje azjatyckie: Chiny, Korea Południowa, Indonezja, Japonia. Wśród krajów europejskich, wielu wybitnych przedstawicieli posiada Dania, Hiszpania i Anglia.

Zasady gry w badmintona

Gra toczy się na prostokątnym boisku o wymiarach 13,40 x 6,10 metrów. Na szerokość składają się dwa korytarze deblowe (szerokie na 0,46 m) wykorzystywane wyłącznie w grze podwójnej. Na połowie boiska umieszczona jest siatka o wysokości 1,55 metra.

Każda połowa boiska dzieli się na pole odbioru oraz pole serwisu. W grze podwójnej pole odbioru jest krótsze o 0,76 m. Gra polega na odbijaniu rakietkami lotki wykonanej z korka pokrytego warstwą skóry i 16 piórek naturalnych lub syntetycznych.

Mecz badmintona składa się z setów rozgrywanych do 21 punktów, przy czym do wygrania seta potrzebna jest przewaga dwóch punktów. Reguła to obowiązuje do stanu 29-29. Przy takim stanie seta wygra zdobywa ostatniego, 30 punktu.

Zwykle gra się do dwóch wygranych setów. Punkt zdobywa się poprzez przebicie lotki na stronę rywala, tak, aby trafić w boisko lub w skutek błędu rywala, który może trafić lotką w aut lub w siatkę.

Serwis wykonuje się z linii końcowej i trzeba trafić w pole serwisowe po drugiej stronie położone po przekątnej od miejsca serwowania. Przy parzystej liczbie punktów serwuje się z prawego pola, a przy nieparzystej z lewego. Serwis wykonuje zdobywca ostatniego punktu.

Najważniejsze rozgrywki w badmintona

Badminton w wykonaniu amatorskim to bardzo popularna gra rekreacyjna, jednak w świecie profesjonalnych zawodników jest to gra o bardzo wysokiej intensywności. Zawodnicy muszą wykazać się dobrym refleksem oraz kondycją. Istnieje wiele technik zdobywania punktów.

Lotkę można podcinać, aby spadła tuż za siatkę lub uderzać lobem nad graczem stojącym blisko siatki. Wysoką lotkę można także mocno ścinać uderzając w nią od góry. Na widzach wrażenie często robi szybkość ruchów wykonywanych przez profesjonalnych graczy.

Najwyraźniej refleks to domena Azjatów, bowiem podobnie jak w przypadku tenisa stołowego, w badmintonie dominują właśnie kraje azjatyckie. Poniżej prezentujemy najbardziej prestiżowe zawody dla profesjonalnych graczy.

Badmintoniści patrzą na wiele aspektów podczas gry, czy treningów. Ważne są rodzaje lotek, a także inne aspekty, związane z grą w lotka.

BWF World Tour

Za organizację międzynarodowych turniejów odpowiada Światowa Federacja Badmintona, która zrzesza ponad 190 federacji z całego świata. Do tego grona zalicza się również Polski Związek Badmintona. Turnieje organizowane w ramach BWF dzielą się na trzy klasy. Najwyższa klasa to Mistrzostwa Świata, a także turniej organizowany w ramach Letnich IO. Druga klasa to właśnie BWF World Tour, czyli cykl turniejów rozgrywanych na całym świecie.

Turnieje te dzielimy na: Super 1000, Super 750, Super 500, Super 300 oraz Super 100. Liczba przypisana do rangi turnieju oznacza liczbę punktów do światowego rankingu, jaką zdobędzie zwycięzca. Im wyższa ranga tym wyższe nagrody finansowe. Do najbardziej prestiżowych turniejów rangi Super 1000 zaliczają się: All England Open, China Open, Indonesia Open oraz Thailand Open.

W ramach turniejów rangi Super 750 wskazać możemy: Denmark Open, French Open, China Masters, Australian Open, Japan Open. W światowym rankingu mamy pięć klasyfikacji: gra indywidualna mężczyzn, gra indywidualna kobiet, gra deblowa mężczyzn, gra deblowa kobiet oraz gra deblowa par mikstowych.

Mistrzostwa Świata w badmintona

Od 1977 roku rozgrywane są Mistrzostwa Świata w badmintonie. W ramach tego turnieju organizowane są konkurencje: gra pojedyncza kobiet, gra podwójna kobiet, gra pojedyncza mężczyzn, gra podwójna mężczyzn, gra mieszana.

Najbardziej utytułowanym krajem w historii są Chiny z dorobkiem 196 medali, w tym 69 złotych. Do światowych potęg w badmintonie zaliczyć możemy także takie kraje, jak: Indonezja, Dania, Korea Południowa, Japonia, Anglia, Malezja. Turnieje mistrzowskie są organizowane co roku.

Najbliższe Mistrzostwa Świata w badmintonie zostaną rozegrane w dniach 21-27 sierpnia w Kopenhadze. W naszym kraju badminton to wciąż dość niszowa dyscyplina. Nasz kraj nie doczekał się do tej pory żadnych medali mistrzostw świata. W ramach turniejów 1 klasy rozgrywane są także drużynowe mistrzostwa mężczyzn (Thomas Cup) oraz kobiet (Uber Cup).

Badminton na Letnich Igrzyskach Olimpijskich

Po raz pierwszy badminton znalazł się w programie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku w Monachium, ale był wówczas wyłącznie nieoficjalną dyscypliną pokazową. Dopiero Letnie Igrzyska Olimpijskie 1992 w Barcelonie wprowadziły badminton do programu oficjalnych dyscyplin. Który kraj jest najbardziej utytułowany w badmintonie na Igrzyskach Olimpijskich?

Najwięcej medali na swoim koncie mają Chiny, które do tej pory zdobywały 47 medali, w tym 20 złotych. Aż 21 medali na koncie ma Indonezja, a 20 Korea Południowa. Najbardziej utytułowanym krajem spoza Azji jest Dania, która do tej pory zdobyła 9 medali olimpijskich. Letnie Igrzyska Olimpijskie, podobnie jak Mistrzostwa Świata są klasyfikowane jako turniej 1 klasy.

Badminton w Polsce

Pieczę nad organizacją rozgrywek i zgłaszaniem zawodników do rozgrywek międzynarodowych trzyma Polski Związek Badmintona z siedzibą w Warszawie. Chociaż w Polsce badminton sport to bardzo popularna gra rekreacyjna, to niestety nasz kraj do tej pory nie notował żadnych znaczących sukcesów. Rozgrywane są jednak profesjonalne turnieje rankingowe, a od 1964 roku co roku odbywają się Mistrzostwa Polski w badmintonie.

Od 2012 roku stałym organizatorem turniejów jest Białystok. Jednym z najlepszych polskich zawodników w historii był Przemysław Wacha, który zdobywał tytuły mistrzowskie w latach 1999, 2002 oraz 2004 – 2014. W tym samym okresie w rozgrywkach pań dominowała Kamila Augustyn (1999, 2001-2005, 2007-2013, 2015, 2018, 2019). Wacha i Augustyn reprezentowali nasz kraj w badmintonie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich.

W Polsce organizowany jest także międzynarodowy turniej Polish Open. Pierwsza edycja tego turnieju miała miejsce w 1975 roku. W pierwszych latach istnienia turniej ten był jednym z największych dla zawodników pochodzących z bloku wschodniego. W hierarchii BWF jest to turniej trzeciej klasy, w którym nie zdobywa się punktów rankingowych. Turniej był wygrywany przez Polaków, wspomnianych już Przemysława Wacha, Kamilę Augustyn oraz Wang Linling.

Najbardziej utytułowani zawodnicy badmintona w historii

Za jednego z najwybitniejszych badmintonistów w historii uważa się chińskiego zawodnika, Lina Dana, mającego na koncie dwa złote medale Igrzysk Olimpijskich oraz pięciokrotnego mistrza świata. Jego wielkim rywalem był Lee Chong Wei, który ma na koncie mniej medali największych imprez, ale dłużej utrzymywał się na szczycie światowego rankingu – 199 tygodni bez przerwy. W ostatnich latach najlepszym zawodnikiem jest Duńczyk, Victor Axelsen, złoty i brązowy medalista IO, mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy.

Wśród pań, bardzo utytułowana jest Chinka Zhao Yunley, która zdobywała pięć tytułów mistrzyni świata w grze podwójnej (dwa w deblu pań i trzy w mikście). Jedną z najwybitniejszych przedstawicielek tej dyscypliny jest także Hiszpanka, Carolina Marin, trzykrotna mistrzyni świata w grze pojedynczej, sześciokrotna mistrzyni Europy oraz mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro. W ostatnich latach jedną z lepszych zawodniczek jest Chen Yu Fei.

Jak obstawiać zakłady na mecze badmintona?

Badminton bez wątpienia zalicza się do grona bardziej niszowych dyscyplin sportu wśród typerów obstawiających zakłady bukmacherskie.

W ofercie wielu bukmacherów gama dostępnych zakładów ogranicza się tak naprawdę do zakładów na zwycięzcę meczu, jak również do zakładów, w których można wytypować zwycięzców prestiżowych turniejów organizowanych w ramach cyklu BWF World Tour.

W przypadku najbardziej prestiżowych meczów można obstawiać także zwycięzców poszczególnych setów, jak również zakłady poniżej/powyżej na liczbę zdobytych punktów.

Zakłady bukmacherskie na badmintona w LV BET

W serwisie bukmacherskim LV BET gracze mają możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich na prestiżowe turnieje badmintona rozgrywane na całym świecie.

W ofercie tego bukmachera dostępne są Mistrzostwa Świata, turnieje olimpijskie, jak również największe turnieje Open 2 klasy rozgrywane w ramach cyklu BWF World Tour.

Bukmacher może pochwalić się szerokim wachlarzem dostępnych zakładów, a także rozbudowaną ofertą promocyjną, która na pewno umili obstawianie zakładów bukmacherskich na badmintona.