MotoGP – motocyklowe Mistrzostwa Świata

MotoGP to najbardziej prestiżowe wyścigi motocyklowe organizowane przez Międzynarodową Federację Motocyklową. MotoGP jest określane mianem królewskiej klasy wyścigów motocyklowych, a zwycięzcy cyklu zostają mistrzami świata. Pełna nazwa tego cyklu to: Grand Prix motorcycle racing. Aktualnie cykl MotoGP składa się z 20 wyścigów rozgrywanych na pięciu kontynentach, a zawodnicy ścigają się na motocyklach o pojemności 1000 cm3.

Zarejestruj się

Kilka słów o historii MotoGP Sport

1-szy cykl motocyklowych Mistrzostw Świata został zorganizowany w 1949 roku. Zawody były podzielone na trzy kategorie: 250cm3, 350cm3 oraz 500cm3 (odpowiednik dzisiejszego GP).

Pierwszymi mistrzami świata zostali: Bruno Ruffo (250cm3), Fredie Frith (350cm3) oraz Leslie Graham (500cm3). W roku 2001 wyłoniono klasę MotoGP, w której zawodnicy ścigali się na motocyklach o pojemności 500cm2.

W latach 2007-2011 wykorzystywano motocykle o pojemności od 800 do 990 cm3, natomiast od 2012 roku pojemność motocykli w klasie MotoGP wynosi 1000cm3. Aktualnie wyróżniamy także klasy Moto2 (600cm3) i Moto3 (250cm3).

Obstawianie MotoGP w LV BET

Zakłady bukmacherskie na wyścigi MotoGP można obstawiać w serwisie legalnego bukmachera LV BET. Królewska kategoria wyścigów motocyklowych oferuje ogromne emocje, o czym łatwo się przekonać w trakcie wyścigu MotoGP.

W trakcie weekendu wyścigowego gracze mogą obstawiać zakłady na zwycięzcę kwalifikacji, który pojedzie z pole position, a także na zwycięzcę samego wyścigu.

W LV BET dostępne są liczne promocje i bonusy bukmacherskie, które pozwolą typerom zdobyć dodatkowe środki potrzebne do obstawiania wyścigów MotoGP. Tym samym, zakłady na MotoGP staną się jeszcze bardziej emocjonujące.

MotoGP

MotoGP- Grand Prix motorcycle racing we współczesnym wydaniu

Aktualnie zawodnicy ścigają się na motocyklach o pojemności 1000cm3, a motocykle dostarcza sześciu producentów: Aprilia, Ducati, Honda, KTM, Suzuki oraz Yamaha.

Poza indywidualną rywalizacją zawodników mamy zatem także rywalizację producentów, którzy chcą, aby to na ich motocyklu wyłoniony został nowy mistrz świata. Aktualnie sezon składa się z 20 wyścigów, ale od 2023 roku sezon zostanie wydłużony do 21 wyścigów.

Zawody są organizowane na pięciu kontynentach: W Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Azji i Australii. Historycznie zawody organizowane także w Południowej Afryce.

Do najbardziej znanych torów możemy zaliczyć: Silverstone Circuit w Wielkiej Brytanii, Autodromo Internazionale del Mugello we Włoszech, Circuito de Jerez, Circuit de Barcelona, Circuit Ricardo Tormo w Hiszpanii czy Circuit Bugatti we Francji.

Punkty w wyścigu zdobywa piętnastu najlepszych zawodników, a podział punktów na kolejnych pozycjach wygląda następująco: 25, 20, 16, 13, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1. W wyścigach rywalizuje ponad 30 zawodników podzielonych na teamy, przy czym liczebność zawodników w teamie nie jest równa.

Największe teamy mają obecnie po 5 zawodników, natomiast najmniejsze tylko jednego. Zawodnik, który na przestrzeni całego sezonu MotoGP zdobędzie najwięcej punktów zostaje mistrzem świata.

Na jakich torach odbywają się zawodyMoto GP?

Liczba wyścigów na przestrzeni sezonu MotoGP zmieniała się wielokrotnie.

W sezonie 2022 w sumie mieliśmy 20 wyścigów na torach położonych w: Ameryce Północnej (Stany Zjednoczone), Ameryce Południowej (Argentyna), Azji (Katar, Indonezja, Japonia, Tajlandia, Malezja), Australii oraz Europie (Portugalia, Hiszpania, Francja, Włochy, Niemcy, San Marino, Holandia, Austria, Wielka Brytania).

Pierwotnie zawody miały się odbyć także w Finlandii. Wiemy, że od sezonu 2023 o tytule mistrza świata MotoGP ma decydować 21 wyścigów.

Jak wygląda weekend wyścigowy w MotoGP?

Weekend wyścigowy na każdym torze sepang trwa dwa dni, od soboty do niedzieli. Zawodnicy mają do dyspozycji cztery sesje treningowe: trzy trwające 45 minut i jeden trwający 30 minut.

Następnie mamy dwie sesje kwalifikacyjne po 15 minut, które zdecydują o miejscach startowych na początku wyścigu MotoGP.

Im lepszy czas okrążenia, tym lepsza pozycja startowa. Wyścig poprzedza 20 minutowa rozgrzewka. Zwycięzca kwalifikacji startuje z pole position, co daje mu sporą przewagę na starcie.

Wyścig składa się z określonej liczby okrążeni, która zależy od klasy wyścigowej, a także od specyfiki toru.

W Moto GP zwykle zawodnicy mają do przejechania ok. 100 – 130 km, co zajmuje im od 40 do 45 minut, ewentualnie nieco dłużej (do 55 minut) na mokrym i śliskim torze sepang. Na wyniki w dużej mierze wpływa wybór odpowiednich opon.

Miękka mieszanka daje lepszą przyczepność na zakrętach i pozwala na szybsze pokonanie okrążenia, ale szybciej się zużywa, natomiast twardsza jest bardziej wytrzymała. W trakcie wyścigu zawodnicy mogą zjechać do boksu w celu wymiany opon.

Najbardziej utytułowani zawodnicy w Moto GP

Pierwszym motocyklistą, któremu udało się obronić tytuł mistrza świata był Geoff Duke. Swój pierwszy triumf odniósł w 1951 roku, a następnie wygrywał nieprzerwanie w latach 1953 – 1955.

W latach 1956 – 1960 wyczyn czterech tytułów mistrzowskich powtórzył John Surtees. Początek lat 60. należał do Mike Hailwooda, który wygrywał cztery kolejne edycje z rzędu.

Później nastąpiła era Giacomo Agostiniego, który wygrywał MotoGP w latach 1966 – 1972, a także w 1975. Agostini jest jak dotąd jedynym zawodnikiem, który zdobył tytuł mistrza świata aż 8-krotnie. Zwyciężył przy tym 68 wyścigów.

W latach 90. tytuł pięć razy z rzędu zdobywał Australijczyk, Michael Doohan. W 2001 roku nastąpiła era Valentino Rossiego, który jest uważany za najwybitniejszego zawodnika w historii tej dyscypliny.

Włoch zdobywał tytuły w latach 2001 – 2005 i 2008-2009. W sumie jest to 7 tytułów mistrzowskich i aż 89 zwycięstw – najwięcej w historii wyścigów MotoGP.

W 2013 roku swoje pierwsze mistrzostwo zdobył Marc Márquez z Hiszpanii, który dominował w latach 2013-2014 i 2016-2019. W sumie jest to 6 tytułów mistrza świata. Márquez jest także najmłodszym mistrzem świata w historii MotoGP (20 lat i 266 dni).

Pod względem narodowości, najwięcej tytułów mistrzowskich (21) powędrowało do Włoch. 17 triumfów ma Wielka Brytania, 15 Stany Zjednoczone, 11 Hiszpania, a 8 Australia. Tytuł mistrza w GP zdobywały jeszcze tylko: Francja oraz Rodezja.

W historii MotoHP mają też udział takie postaci jak Fabio Quartararo, Marc Marquez, czy inni zasłużeni, którzy wygrywali kwalifikacje w japonii ni czy na całym świecie.

Czy w MotoGP ścigają się Polacy?

Polska nie posiada niestety torów odpowiednich do treningów i zdobywania umiejętności potrzebnych do tego, aby kiedyś rywalizować z najlepszymi w Grand Prix wyścigów motocyklowych. I jak do tej pory nigdy nie doczekaliśmy się przedstawiciela w najwyższej klasie wyścigowej.

Jednak w 2020 roku angaż w klasie Moto2 uzyskał Piotr Biesiekirski, który ostatecznie zakończył zmagania na 32 miejscu. Sezon 2021 wypadł słabo, a Biesiekirski wziął udział w zaledwie trzech wyścigach. W sezonie 2022 były to dopiero dwa wyścigi. Niemniej jednak.

Biesiekirski to pierwszy Polak, którego możemy oglądać w cyklu Grand Prix. Być może kiedyś doczekamy się także pierwszego zawodnika w MotoGP, choć tu trzeba być świadomym tego, że konkurencja jest naprawdę ogromna.

Zakłady bukmacherskie na wyścigi MotoGP

Dużym zainteresowaniem cieszą się zakłady bukmacherskie na wyścigi MotoGP. Najbardziej popularne są oczywiście proste zakłady na zwycięzcę wyścigu.

Choć w każdym wyścigu rywalizuje ponad 30 zawodników, to o miejsca w czołówce zazwyczaj rywalizuje tylko kilku zawodników w stawce, a wiele zależy od tego, jak producenci motocykli wywiązali się z zadania przygotowania jak najlepszej maszyny.

Zwykle wyścigi wygrywają kierowcy używający motocykla tego samego producenta, choć oczywiście pojedyncze zwycięstwa mogą zdobywać także inni konstruktorzy. W sezonie 2022 tylko Honda nie miała na swoim koncie żadnego zwycięstwa.

W MotoGP można obstawiać także zakłady H2H, w których typujemy, który zawodnik w danej parze uplasuje się wyżej. Do tego dochodzą oczywiście zakłady na przyszłego mistrza świata w królewskiej klasie wyścigów motocyklowych.