Typy bukmacherskie baseball – narodowy sport Amerykanów dostępny w LV BET

Baseball to gra zespołowa rozwijana od XVIII wieku w Ameryce Północnej. Obok futbolu amerykańskiego, koszykówki oraz hokeja, jest to jeden z najważniejszych i najpopularniejszych sportów w Stanach Zjednoczonych. Na blogu sportowym LV BET możesz znaleźć informacje związane z profesjonalnymi rozgrywkami, podstawowe zasady Baseballa, a także wyniki spotkań. To emocjonująca gra, którą warto poznać bliżej.

Zarejestruj się

Najważniejsze zasady gry w Baseball

Europejczycy często postrzegają zasady gry jako wyjątkowo skomplikowane, podczas gdy dla mieszkańców Ameryki PółnocnejPołudniowej są one niezwykle proste i czytelne. Na boisku w kształcie wycinku koła grają dwa zespoły, które naprzemiennie atakują lub bronią. Drużyna broniąca to przede wszystkim miotacz, który stara się rzucić piłkę do łapacza znajdującego się za pałkarzem drużyny przeciwnej. W ten sposób można wyeliminować z gry pałkarza rywali. Drużyna atakująca ma po swojej stronie pałkarza, który stara się wybić piłkę na zewnętrzne pole gry. Następnie, pałkarz biegnie zdobywając kolejne cztery bazy. Po osiągnięciu ostatniej, zwanej domem, drużyna zdobywa punkt.

Choć zasady baseballa mogą się wydawać nieco skomplikowane, w praktyce wystarczy obejrzeć kilka spotkań, aby dobrze poznać tę dyscyplinę sportu. Jest ona szczególnie popularna w Ameryce Północnej, Południowej oraz w Azji. Od 1938 roku rozgrywane są Mistrzostwa Świata w baseballu. Który kraj jest najbardziej utytułowany? Jeśli pomyślałeś o USA, jesteś w błędzie! Prawdziwym hegemonem w tym sporcie jest reprezentacja Kuby, która 25-krotnie zdobywała złoto! Dlatego typy bukmacherskie na tą reprezentacje są często wybierane przez naszych graczy. Stany Zjednoczone mają na swoim koncie 4 złote medale. W roku 2011 odbył się ostatni turniej mistrzowski. Od tego czasu, tytuł mistrza świata zdobywa triumfator World Baseball Classic.

Zakłady bukmacherskie baseball

W serwisie LV BET znajdziesz bogaty wybór zakładów bukmacherskich na Baseball i bonusy bukmacherskie. Szczególnym zainteresowaniem graczy cieszą się rozgrywki Major League Baseball, czyli narodowej ligi amerykańskiej. Nasz blog to także darmowe typy bukmacherskie i ciekawostki związane z danym spotkaniem. Dodatkowo, poradnik typera pozwoli Ci poznawać na bieżąco wydarzenia sportowe, związane z tą dziedziną. Ten blog to wiele informacji, w typ typy baseball których uczestnictwo jest nieodzowną częścią.

Typerzy chętnie obstawiają również wyniki meczów reprezentacyjnych. Zakłady bukmacherskie na baseball, dostępne w ofercie LV BET, odznaczają się bogatym wyborem wydarzeń, wysokimi kursami oraz atrakcyjnymi promocjami, dzięki czemu, obstawianie jest dużo przyjemniejsze. W naszych zakładach bukmacherskich i pozostałych grach hazardowych Baseball ma swoje szczególne miejsce!

Na tym blogu informacje i typy dotyczące major league baseball są całkowicie bezpłatne. Wśród naszych najlepszych typerów możesz wybrać zwycięzcę meczu w sezonie regularnym, bądź sezonie zasadniczym. LV BET przekazuje bonusy startowe naszej społeczności na bieżąco. Sprawdzaj nasz blog i przeglądaj aktualne typy baseball i informacje na temat tej dyscypliny!

Baseball

Baseball – przewodnik dla początkujących fanów dyscypliny

Baseball to jeden z narodowych sportów Stanów Zjednoczonych. Wbrew pozorom nie jest to jednak najbardziej utytułowany kraj w tej dyscyplinie. Najwięcej tytułów mistrza świata ma na swoim koncie Kuba. Amerykanie mogą się jednak pochwalić najmocniejszą profesjonalną ligą Baseballa, czyli Major League Baseball. W tym miejscu dowiedz się więcej o podstawowych zasadach gry, prestiżowych rozgrywkach, a także najlepszych zawodnikach.

Kilka słów o historii baseballa

Baseball narodził się w Stanach Zjednoczonych w połowie XIX wieku i dość szybko stał się grą niezwykle popularną w Ameryce Północnej oraz północnej części Ameryki Południowej. Początkowo w tę grę grali wyłącznie Afroamerykanie. Rasizm obecny w USA w tym okresie sprawił, że pomiędzy pierwszymi zespołami profesjonalnej ligi panowała niepisana zasada o niezatrudnianiu Afroamerykanów. W praktyce wiele drużyn łamało tę zasadę, ale bynajmniej nie tylko w proteście przeciwko rasizmowi. Afroamerykanie często byli po prostu najlepszymi zawodnikami.

Kultura Baseballu

Warto także dowiedzieć się, czym jest kultura baseballa. W USA w rozgrywkach amatorskich udział biorą całe rodziny. Najważniejsze wartości tej kultury to rodzinność i brak przemocy. Z baseballa pochodzą także czapki baseballowe, czyli czapki z daszkiem noszone dla ochrony przed słońcem. To właśnie za sprawą tej gry bejsbolówki należą do najpopularniejszych form nakrycia głowy. Ponadto, każda drużyna baseballowa ma swoją maskotkę.

Czy zasady gry w baseball są trudne?

Dla osoby, która pierwszy raz ogląda mecz baseballowy zasady mogą wydawać się bardzo trudne i niezrozumiałe. Jednak w gruncie rzeczy, przepisy w tej dyscyplinie są naprawdę proste i wystarczy obejrzeć kilka spotkań, aby dobrze orientować się w tym, jak przebiega rozgrywka. Ponadto każdy z nas kojarzy nieodzowne elementy wyposażenia zawodników: kij baseballowy, rękawica, charakterystyczna piłka ze szwami, a także czapka z daszkiem zwana potocznie bejsbolówką. To właśnie ta dyscyplina sportu sprawiła, że czapka z daszkiem stała się tak popularnym nakryciem głowy używanym na całym świecie. Poniżej postaramy się omówić najważniejsze zasady gry w baseball.

Najważniejsze zasady gry w baseball sport

Mecze baseballowe są rozgrywane pomiędzy dwoma drużynami, które mogą składać się nawet z 25 zawodników. Każdy zespół może wykonać nieograniczoną liczbę zmian. Zawodnicy pełnią w zespole różne funkcje. Mamy miotacza rzucającego piłkę, łapacza, który stara się ją złapać, pałkarza, który stara się ją odbić. Mamy także zapolowych, których zadaniem jest złapanie piłki wybitej przez pałkarza i przekazanie jej do bazowych, zanim dobiegnie tam pałkarz. Mamy także łącznika, który jest zawodnikiem mobilnym pomiędzy bazami i wspomaga komunikację zapolowych i bazowych.

Zmiany w meczach baseballowych

Mecz baseballowy składa się ze zmian (innings). Każda zmiana składa się z dwóch połów, w których jedna drużyna najpierw jest atakującą, a następnie broniącą. Drużyna atakująca zaczyna z pałkarzem, który będzie starał się złapać piłkę rzuconą przez miotacza. Za pałkarzem stoi łapacz, który stara się ją przechwycić. Jeśli łapacz pochwyci piłkę, jest to błąd pałkarza. Trzy błędy pałkarza oznaczają jego wykluczenie, a połowa trwa do momentu wyeliminowania trzech pałkarzy. Pałkarza można wyeliminować także poprzez zatrzymanie akcji, zanim zdąży on zająć jedną z dostępnych baz (first base, second base, third base oraz home plate).

Odbicie piłki przez pałkarza

Jeśli pałkarzowi uda się odbić piłkę rzuconą przez miotacza, rzuca kij i biegnie do pierwszej bazy. Jeśli zajmie jedną lub dwie, wraca na swoje miejsce, a bazy zostają zajęte przez jego kolegów z drużyny. Aby zdobyć punkt należy zdobyć wszystkie cztery bazy. Zwykle w trakcie jednej zmiany zespół zdobywa 1 lub 2 punkty, rzadziej 3 punkty. Po zdobyciu jednej z baz, kolejne bazy może zdobywać także inny zawodnik drużyny atakującej.  Istnieje sytuacja, w której pałkarz wybije piłkę poza boisko, tak, że nie może ona wrócić do gry. Wówczas miejsce ma home run. Pałkarz lekkim truchtem przebiega wszystkie cztery bazy (w kierunku bazy domowej) i zdobywa punkt dla swojego zespołu. Mecz składa się z 9 inningów (zmian).

Boisko do gry w baseball

Boisko do gry w baseball jest wycinkiem koła o kącie rozwarcia 90 stopni. Pole wewnętrzne (infield) to miejsce, gdzie dzieje się najwięcej. Jest to pole z piaszczystym podłożem, w którym mamy miejsce dla miotacza, miejsce dla pałkarza oraz miejsce dla łapacza.

W polu wewnętrznym wyrysowany jest kwadrat, a na jego wierzchołkach położone są kolejne bazy. Odległość pomiędzy poszczególnymi bazami wynosi 27,43 metra.

Druga część meczu

Druga część boiska to pole zewnętrzne (zapole) z nawierzchnia trawiastą, o średnicy od 88 do 122 metrów. W to miejsce pałkarz stara się wybić piłkę. Znajduje się tu trzech zawodników zapolowych, którzy starają się ją złapać i przekazać do zawodników bazowych.

Punktacja i czas trwania meczu

Mecz baseballa składa się z 9 zmian (innings). Każda zmiana ma dwie części (top od inning i botton of inning). W każdej części przeciwnej drużyny grają na przemian jako uderzająca i w polu. Najczęściej zmiana kończy się wynikiem 0-0, 1-0 lub 2-0. Znacznie rzadziej padają wyniki 3-0 lub 4-0.

Do rzadkości należą sytuację, w której w trakcie jednej zmiany oba zespoły zdobywają punkt (1-1 lub 2-1). A zatem, wyniki gier mogą być bardzo różne, ale zwykle suma punktów obu zespołów jest niższa niż 10.

Mecz nie może zakończyć się remisem. W przypadku takiego wyniku po 9 zmianach grane są dwie kolejne zmiany, aż do skutku. Bardzo różny może być zatem także czas trwania meczu. Przeciętny mecz trwa około dwóch godzin.

Najważniejsze jest to, że zawodnik zdobędzie najwięcej punktów. Wiadomo, ze drużyna utrudniająca czarnym zawodnikom grę, będzie chciała robić to skutecznie, przez takie akcje jak chwytania piłki przez drużynę przeciwną. Często tak bywało chociażby w World Series.

Najważniejsze rozgrywki w baseball

Baseball to gra zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych mniej więcej w połowie XIX wieku. To właśnie USA może pochwalić się najmocniejszą ligą na świecie. Sport jest niezwykle popularny także na Kubie, która jest najbardziej utytułowanym krajem w historii mistrzostw świata. W Ameryce Południowej w baseball gra się m.in. w Wenezueli oraz Kolumbii.

W Europie mocna jest Wielka Brytania oraz Holandia. W ostatnich latach świetne wyniki notują również kraje azjatyckie, a mianowicie Japonia oraz Korea Południowa. Jakie są najpopularniejsze rozgrywki w baseball?

Major League Baseball

Najbardziej prestiżowe rozgrywki odbywają się w Stanach Zjednoczonych, gdzie baseball sport to gra narodowa uprawiana licznie nie tylko przez zawodowców, ale i amatorów. W wielu miastach rozgrywane są ligi rodzinne oraz sąsiedzkie.

Major Baseball to profesjonalna liga zapoczątkowana w roku 1869. Na ten moment w lidze bierze udział 30 zespołów podzielonych na dwie ligi: National League oraz American League. W każdej lidze możemy wyróżnić trzy dywizje: Wschodnią, Centralną oraz Zachodnią.

Mecz składa się z sezonu zasadniczego, w którym każdy zespół rozgrywa po 162 mecze. Do decydującej rozgrywki wchodzi po 5 zespołów z każdej ligi (zwycięzcy dywizji oraz dwa zespoły z najlepszym bilansem). Finał MLB to mecz pomiędzy najlepszymi drużynami National League oraz American League. Na początku lipca rozgrywany jest mecz gwiazd (All Star Game).

Najbardziej utytułowanym zespołem w historii jest New York Yankees (27 tytułów mistrzowskich).

Mistrzostwa Świata w Baseballu

Były rozgrywane od 1938 do 2011 roku. Najbardziej utytułowanym krajem w historii jest Kuba, z dorobkiem 31 medali, w tym 25 złotych.

Stany Zjednoczone zajmują drugie miejsce z dorobkiem 15 medali, w tym 4 złotych. Do grona utytułowanych krajów zaliczają się także: Wenezuela, Kolumbia, Korea Południowa, Portoryko, Dominikana, Holandia, Nikaragua, Wielka Brytania.

Od 2013 roku mistrza świata wyłania turniej World Baseball Classic założony w 2005 roku i organizowany przez Międzynarodową Federację Baseballu (IBAF). Aktualnym mistrzem świata z 2017 roku są Stany Zjednoczone. Najbliższy turniej zostanie rozegrany w roku 2023.

Baseball na Letnich Igrzyskach Olimpijskich

Baseball pojawił się w programie Igrzysk Olimpijskich w 1912 roku w Sztokholmie. Często pojawiał się jako zawody pokazowe, a nie jako oficjalna dyscyplina olimpijska. Po Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku zdecydowano się usunąć baseball z programu.

Został on przywrócony na IO 2020 w Tokio. Najbardziej utytułowanym krajem w historii jest Kuba z dorobkiem 5 medali, w tym 3 złote. Aktualnym mistrzem olimpijskim z 2020 roku jest Japonia, która pokonała w finale Stany Zjednoczone.

Najwybitniejsi zawodnicy baseballa w historii

Najznamienitszych przedstawicieli tej dyscypliny należy szukać w lidze MLB. Pod koniec sezonu przyznawana jest tutaj nagroda Major Baseball Most Valuable Player Award (w skrócie MVP).

Zdobywcę tej nagrody można śmiało określić najlepszym zawodnikiem roku na świecie. Za jednego z najwybitniejszych graczy w historii uchodzi Barry Bonds, który siedmiokrotnie odbierał nagrodę dla MVP sezonu i 14 krotnie występował w meczu gwiazd.

W ostatnich latach jednym z najlepszych zawodników był Mike Trout, który trzykrotnie otrzymał tytuł MVP. Najwięcej takich wyróżnień zdobywali zawodnicy z drużyn New York Yankees (22) i St. Louis Cardinals (20).

Czym się różni softball od baseballa?

Bardzo podobną dyscypliną do baseballa jest softball. Główna różnica polega na tym, że softball jest po prostu dużo prostszy: boisko jest mniejsze, piłka większa, a pałka grubsza i lżejsza. Większość zasad jest jednak identyczna, co w baseballu.

W wielu krajach federacja trzymająca pieczę nad baseballem zajmuje się także softballam, a przykładem jest również Polska, w której od 1978 roku funkcjonuje Polski Związek Baseballu i Softballu zajmujący się organizacją Ekstraligi Baseballowej.

Jak obstawiać mecze w baseballa?

Baseball to gra bardzo popularna także wśród typerów, którzy na wiele sposobów mogą obstawiać wyniki gier. Najpopularniejsze są zakłady na zwycięzcę meczu, ale można obstawiać także zakłady poniżej/powyżej na liczbę punktów, a także wytypować zwycięzcę w zakładach z handicapem.

W prestiżowych turniejach można wskazać swój typ na zwycięską drużynę, a także na MVP, czyli najlepszego zawodnika. Analogiczne zakłady bukmacherskie są dostępne w softballu, który jest dyscypliną bardzo podobną, ale uproszczoną. W ofercie bukmacherów najwięcej zakładów znajdziemy w obrębie Major Baseball.

Zakłady bukmacherskie na baseball w LV BET

Jednym z legalnych bukmacherów, u którego można znaleźć bogatą ofertę zakładów bukmacherskich na baseball jest LV BET.

Gracze mogą tu typować wyniki poszczególnych meczów MLB, a także typować swoich faworytów do wygrania dywizji, ligi, a także całego turnieju.

Choć baseball w Polsce jest raczej sportem niszowym, to całkiem duża liczba graczy decyduje się na obstawianie zakładów na baseball, zwłaszcza w obrębie Major Baseball.

LV BET oferuje swoim klientom liczne promocje i bonusy, dzięki którym obstawianie meczów baseballowych jest jeszcze bardziej emocjonujące.