Najważniejsze informacje o łyżwiarstwie

Łyżwiarstwo to dość obszerny dział dyscyplin sportowych, do uprawiania których potrzebne są łyżwy niezbędne do poruszania się po lodzie. Możemy tu wymienić: łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, hokej na lodzie, bandy czy ringette.

Zarejestruj się

Poznaj dyscypliny związane z łyżwiarstwem

Klasyczną odmianą łyżwiarstwa jest łyżwiarstwo szybkie, w którym zawodnicy poruszają się po owalnym torze i starają się uzyskać jak najlepszy czas.

Z kolei łyżwiarstwo figurowe to swoiste połączenie tańca i jazdy na lodzie – w tej dyscyplinie mamy zarówno rywalizację indywidualną, jak i rywalizację par.

Obstawiaj łyżwiarstwo w LV BET!

Zakłady bukmacherskie na łyżwiarstwo szybkie i łyżwiarstwo figurowe można obstawiać w serwisie legalnego bukmachera LV BET, który może pochwalić się bogatą ofertą zakładów na zimowe dyscypliny sportu.

Łyżwiarstwo

Łyżwiarstwo figurowe i szybkie – najważniejsze informacje dla typerów

W tym miejscu skupimy się na dwóch klasycznych odmianach łyżwiarstwa, czyli na łyżwiarstwie figurowym oraz szybkim. Zajmuje się nimi Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (International Skating Union).

Dyscypliny sportowe związane z łyżwiarstwem

Pod hasłem „łyżwy” kryje się grupa dyscyplin sportowych oraz rekreacyjnych, w których uczestnicy poruszają się po lodzie na specjalnych, stalowych płozach zwanych łyżwami.

Nieco odmienne dyscypliny wchodzące do kategorii łyżwiarstwa to hokej na lodzie oraz bandy, ale tutaj jazda na lodzie jest elementem pobocznym. Dużym zainteresowaniem cieszy się łyżwiarstwo wyprawowe, w którym jeździ się po naturalnych, zamarzniętych akwenach.

Na czym polega łyżwiarstwo figurowe?

Łyżwy figurowe polegają na odtwarzaniu skomplikowanych układów obejmujących różnorodne skoki, obroty, piruety, kroki, spirale czy podnoszenia (w przypadku par).

Od 1908 roku jest to dyscyplina olimpijska, w której rozgrywa się cztery konkurencje: solistów, solistek, par sportowych oraz par tanecznych. Łyżwy wykorzystywane w łyżwiarstwie figurowym są najcięższe, a zarazem najwyższe.

Mają one zapewnić odpowiednią stabilizację, a także ochronę kostek i stawów przy wykonywaniu skomplikowanych układów. Łyżwy te posiadają czubek oraz dwie krawędzie, a prawidłowa technika jazdy jest jednym z elementów ocenianych przez sędziów.

Międzynarodowa Unia Łyżwiarska zaleca, aby oficjalne zawody w łyżwiarstwie figurowym odbywały się na lodowisku olimpijskim o wymiarach: 30 x 60 m, jednak zawody odbywają się także na lodowiskach europejskich (30 x 64 m), a także lodowiskach NHL (26 x 61 m).

Konkurencją nieolimpijską, ale bardzo popularną jest łyżwiarstwo synchroniczne, w którym biorą udział grupy o różnej płci składające się zazwyczaj z 12-20 uczestników. Od 2014 roku trwają jednak starania, aby także łyżwiarstwo synchroniczne stało się dyscypliną olimpijską.

Na czym polega łyżwiarstwo szybkie?

Łyżwiarstwo szybkie polega na jak najszybszym pokonaniu określonego dystansu na lodowym torze.

Łyżwy są tu dużo lżejsze i wyprofilowane w taki sposób, aby ułatwiać uzyskiwanie dużych prędkości i płynne wchodzenie w zakręty. Zwykle zawody odbywają się na torach owalnych, a osoby uprawiające tę dyscyplinę sportu są nazywani panczenistami.

Tor jest podzielony na dwie części – wewnętrzną i zewnętrzną, a po każdym okrążeniu zawodnicy zmieniają się z rywalem torem, aby uzyskać ten sam dystans. Poza rywalizacją indywidualną w parach mamy także biegi drużynowe.

W łyżwiarstwie szybkim możemy wyróżnić następujące konkurencje: 500m, 1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 10000m, biegi drużynowe, a także kombinacje. Łyżwiarstwo szybkie pojawiło się na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku w Chamonix i od tego czasu stale gości w programie.

Dodatkowo, pierwszy klub łyżwiarski do dziś jest miejscem, w którym łyżwiarze mają miejsce do treningów. Potwierdzają to wpisy w social mediach, które pokazują, jak dużo osób uczy się jazdy na łyżwach.

Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie figurowym

Pierwsze międzynarodowe zawody mistrzostwie w ŁF zostały zorganizowane przez Międzynarodową Unię Łyżwiarską w 1896 roku.

Początkowo rywalizacja była zarezerwowana dla solistów, a dopiero 1906 roku dołączyły solistki. Od 1908 roku konkurencją są pary sportowe, natomiast w 1951 roku dołączono pary taneczne. Rywalizacja odbywa się co roku.

Najbardziej utytułowanym krajem w historii jest Rosja. Włączając medale Związku Radzieckiego i Rosji uzyskamy wynik 202 medali, w tym aż 80 złotych. Rosjanie mają silnych przedstawicieli we wszystkich konkurencjach.

Drugim, najbardziej utytułowanym krajem są Stany Zjednoczone mające na koncie 57 złotych medali. Do grona utytułowanych krajów na Mistrzostwach Świata w łyżwiarstwie figurowym zaliczymy również: Austrię, Kanadę, Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Szwecję, Japonię, Węgry.

W historii Mistrzostw Świata w łyżwiarstwie figurowym tyko dwa medale zdobyli reprezentacji Polski. W 1989 roku w kategorii solistów brąz zdobył Grzegorz Filipowski, natomiast w 1999 roku Dorota Zagórska i Mariusz Siudek zdobyli brąz w kategorii par sportowych.

Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim

W łyżwiarstwie szybkim Mistrzostwa Świata dzielą się na dystanse oraz na wielobój. Mistrzostwa w wieloboju zapoczątkowano we 1893 roku. Aktualnie zawody odbywają się co dwa lata, w tym samym miejscu i czasie co Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju sprinterskim.

Najbardziej utytułowanym krajem jest Holandia z dorobkiem 137 medali, w tym 56 złotych. Inne utytułowane kraje to: Norwegia, Rosja, Finlandia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Czechy. Jedyny polski medal zdobyła w 1988 roku Erwina Ryś-Ferens stając na najniższym stopniu podium.

Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansach jest rozgrywane od 1996 roku i odbywają się co dwa lata. Dostępne konkurencje to: 500 metrów, 1000 metrów, 1500 metrów, start masowy, sprint drużynowy i sztafeta, a ponadto 5000 i 10000 m mężczyzn oraz 3000 i 5000 m kobiet.

W 1997 roku zawody odbyły się w Polsce. Najwięcej medali w tych mistrzostwach również mają Holendrzy (263, 99 złotych). Polska ma na koncie 4 medale, 1 srebrny (Soczi 2013 w biegu drużynowym kobiet) i 3 brązowe (Heerenveen 2012 w biegu drużynowym kobiet, Salt Lake City 2020 w sprincie drużynowym kobiet, Soczi 2013 w biegu drużynowym mężczyzn).

Łyżwiarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Łyżwiarstwo figurowe zostało włączone do programu Igrzysk Olimpijskich w 1908 roku, kiedy nie było jeszcze Igrzysk Zimowych. Pojawiło się także w 1920. Od 1924 roku jest natomiast nieprzerwanie w programie zimowej olimpiady.

Rozgrywane konkurencje to: soliści, solistki, pary sportowe, pary taneczne, a także drużyny. Najbardziej utytułowanym krajem jest Rosja/ZSRR z dorobkiem 54 medali, w tym 26 złotych. Polska do tej pory nie doczekała się medalu olimpijskiego w ŁF.

Łyżwiarstwo szybkie jest obecne w programie od pierwszych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1924 roku. Rozgrywane są te same konkurencje co na Mistrzostwach Świata. Tutaj najbardziej utytułowanym krajem w historii jest Holandia, która ma na koncie aż 105 medali olimpijskich, w tym 35 złotych.

Za nią plasują się: Stany Zjednoczone (67 medali, 29 złotych), Norwegia (80 medali, 25 złotych), Niemcy (72 medale, 25 złotych).Polska ma na koncie sześć medali: złoto Zbigniewa Bródki z 2014 roku, srebro Elwiry Seroczyńskiej z 1960 roku i srebro polskiej drużyny kobiet w 2014 roku, brąz Heleny Pilejczyk w 1960 roku, brąz polskiej drużyny kobiet w 2010 roku i brąz polskiej drużyny mężczyzn w 2014 roku.

Zakłady bukmacherskie na łyżwiarstwo

Łyżwiarstwo to jedna z najchętniej obstawianych zimowych dyscyplin sportowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się łyżwiarstwo szybkie, ale i łyżwiarstwo figurowe jest obstawiane przez typerów dysponujących wiedzą na temat tej dyscypliny.

Poza najbardziej prestiżowymi Mistrzostwami Świata oraz Igrzyskami Olimpijskimi, gracze mogą obstawiać zakłady także na Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim.

Najczęściej wybierane są zakłady na zwycięzcę konkurencji, choć czasami dostępne są także zakłady H2H oraz zakłady na miejsca na podium.

Obstawianie łyżwiarstwa w LV BET

Łyżwiarstwo jest sportem bardzo widowiskowym i dotyczy to zarówno rywalizacji na czas, jak również rywalizacji na najpiękniejsze i najbardziej dopracowane układy.

LV BET oferuje swoim klientom wiele atrakcyjnych promocji oraz bonusów bukmacherskich, które pozwolą zdobyć dodatkowe środki na obstawianie łyżwiarstwa.