Wioślarstwo w LV BET

Wioślarstwo to jedna z najpopularniejszym wodnych dyscyplin sportu. Wioślarze rywalizują w specjalnych łodziach zajmując miejsce plecami do kierunku ruchu łodzi. Do wprawienia łodzi w ruch służą specjalne wiosła używane na zasadzie dźwigni prostej. W wioślarstwie stosuje się także wiosła podwójne (skulls). Wewnątrz kadłuba znajduje się wózek, na którym poruszają się wioślarze w trakcie wiosłowania. Wyróżniamy wiele konkurencji: „jedynki”, „dwójki”, „czwórki”, „ósemki”. W konkurencjach, w których występuje przynajmniej dwóch wioślarzy w łodzi, udział brać może także sternik, który zajmuje miejsce przodem do kierunku ruchu łodzi, narzucając tempo. Na blogu LV BET znajdziesz kompendium wiedzy na temat prestiżowych zawodów w wioślarstwie i dowiesz się więcej o zakładach bukmacherskich na tę dyscyplinę sportu.

Zarejestruj się

Jak obstawiać wiosłowanie?

W przeciągu sezonu odbywają się liczne regaty, w których mogą brać udział osady wioślarskie oraz pojedynczy wioślarze.

Do najbardziej prestiżowych zawodów zaliczają się: Puchar Świata, Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy.

Największym sukcesem w wioślarstwie jest natomiast złoty medal wywalczony na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Wymienione zawody można obstawiać w ofercie legalnego bukmachera LV BET.

W wioślarstwie wyróżnić możemy trzy najważniejsze rodzaje zakładów bukmacherskich: na zwycięzcę biegu, kolejność na podium oraz zakłady H2H w parach. Można obstawiać pojedyncze biegi, jak również całe kwalifikacje.

Zakłady bukmacherskie na wioślarstwo

Wiosłowanie to bardzo popularny sport, a prym wiodą w nim takie kraje, jak: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Rumunia, Australia, Włochy, Kanada.

Polska również ma na swoim koncie spore sukcesy, w tym cztery złote medale Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Na blogu sportowym LVBET.pl możesz dowiedzieć się więcej na temat wioślarstwa i najbardziej prestiżowych zawodów rozgrywanych w tej dyscyplinie sportu. Nasz przewodnik dla kibiców dostarczy cennej wiedzy osobom, które chcą dowiedzieć się więcej na temat podstaw wioślarstwa.

Na blogu znajdziesz także zapowiedzi i wyniki regat. Z kolei w legalnym serwisie bukmacherskim LV BET możesz obstawiać zakłady na to, który wioślarz wygra w bogatej ofercie przedmeczowej.

Wioślarstwo

Historia oficjalnych zawodów w wioślarstwie

Wioślarstwo to sport wywodzący się z Wielkiej Brytanii. Pierwsze zawody odbyły się w 1715 roku na Tamizie. Początkowo wykorzystywane były łodzie transportowe, a dopiero na początku XIX wieku zaczęto wykorzystywać łodzie wyczynowe zaprojektowane z myślą o szybkim pokonywaniu dystansu.

W Wielkiej Brytanii wioślarstwo szybko stało się sportem akademickim – trenerzy doceniali bardzo korzystny wpływ tego sportu na rozwój muskulatury oraz wydolność organizmu. Do dziś na Tamizie rozgrywane są prestiżowe zawody wioślarskie The Boat Race, w których mierzą się osady uniwersytetów Cambridge oraz Oxford.

W 1893 roku powstała Międzynarodowa Federacja Towarzystw Wioślarskich, która zrzesza krajowe związki tej dyscypliny sportu. Od 1900 roku wioślarstwo jest dyscypliną olimpijską i zalicza się do grona bardzo wąskiej grupy dyscyplin, które były rozgrywane nieprzerwanie od pierwszej lub od drugiej edycji nowożytnych Igrzysk Olimpijskich.

W Polsce wioślarstwo zaczęło się kształtować w drugiej połowie XIX wieku. W roku 1878 powstało Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie, a w roku 1907 Komitet Regatowy. W 1919 roku komitet został przekształcony w Polski Związek Towarzystw Wioślarskich.

Czym właściwie jest wioślarstwo?

Na początek warto powiedzieć kilka słów o tym, czym jest wioślarstwo i czym różni się od kajakarstwa. Przede wszystkim, w łodziach wyczynowych stosowanych w wioślarstwie mamy specjalny ruchomy wózek, na którym poruszają się wioślarze w trakcie wiosłowania. To właśnie za sprawą wózka osadzonego na specjalnych szynach możliwe jest uzyskiwanie tak dużych prędkości.

W wioślarstwie można wykorzystywać wiosła pojedyncze (każdy zawodnik dysponuje jednym wiosłem i są one usytuowane naprzemiennie po przeciwległych stronach burty) lub wiosła podwójne (każdy zawodnik posiada dwa wiosła). W sytuacji, gdy w łodzi płynie przynajmniej dwóch wioślarzy, zespół ten nazywamy osadą. Osady mogą składać się z dwóch, czterech lub ośmiu wiosłujących + sternika.

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy wioślarstwem a kajakarstwem? W wioślarstwie stosuje się wspomniane już wózki (siodełka) poruszające się na szynach wpasowanych w kadłub. W kajakach pozycja zawodników jest stabilna – nie ma tu ruchomych elementów.

W wioślarstwie zawodnicy siedzą odwrotnie do kierunku ruchu łodzi (poza sternikiem), natomiast w kajakarstwie przodem do kierunku łodzi. W kajakarstwie osada może składać się z dwóch lub czterech osób, natomiast w wioślarstwie nawet z ośmiu. Ponadto, w kajakarstwie nie stosuje się funkcji sternika.

Konkurencje rozgrywane w wioślarstwie

Liczba konkurencji olimpijskich w wioślarstwie ulegała zmianom na przestrzeni lat. Obecnie możemy wyróżnić siedem konkurencji olimpijskich dla mężczyzn oraz dla kobiet. W obu przypadkach układ konkurencji prezentuje się identycznie, a mianowicie: jedynka (M1x – mężczyźni, W1x – kobiety), dwójka podwójna (M2x i W2x), czwórka podwójna (M4x i W4x), dwójka bez sternika (M2 i W2), czwórka bez sternika (M4 i W4), ósemka (M8+ i W8+) oraz dwójka podwójna wagi lekkiej (LM2x i LW2x). Stosunkowo niedawno do programu włączone zostały także czwórki wagi lekkiej. Wśród konkurencji nieolimpijskich możemy wyróżnić także: dwójkę ze sternikiem, czwórkę ze sternikiem, a także odrębne regaty dla osób mieszczących się w przedziale wagi lekkiej.

Warto powiedzieć kilka słów o zasadach rozgrywania biegów. Pojedynczy bieg odbywa się na dystansie 2 kilometrów. Akwen wodny musi spełniać określone wymogi, a tory dla poszczególnych łodzi wyznaczają boje. W biegu zazwyczaj uczestniczy maksymalnie do sześciu osad. Najważniejsze zawody są rozgrywane w następujący sposób: najpierw odbywają się biegi kwalifikacyjne: przedbiegi oraz międzybiegi.

Z biegów kwalifikacyjnych wyłania się 12 osad, które wezmą udział w biegach półfinałowych. Wyniki półfinałów decydują o obsadzie biegów finałów: finału A o miejsca 1-6 oraz finału B o miejsca 6-12. W wioślarstwie nie obowiązując oficjalne rekordy czasów – wszystko za sprawą zmiennych warunków pogodowych panujących na otwartych akwenach wodnych.

Najbardziej prestiżowe zawody w wioślarstwie

Ze względu na warunki atmosferyczne, sezon regat zaczyna się zazwyczaj w kwietniu lub maju i trwa mniej więcej do października. Najlepsi wioślarze z całego świata mogą rywalizować w ramach Pucharu Świata, jak również prestiżowych eventów, takich jak np.: Coupe de la Jeunesse czy Baltic Cup.

Za największy sukces w wioślarstwie uchodzi zdobycie złotego medalu Igrzysk Olimpijskich. Do tego dochodzą również Mistrzostwa Świata oraz Mistrzostwa Europy. Prestiżowe zawody są rozgrywane w takich krajach, jak: Niemcy, Serbia, Bułgaria, Francja, Szwajcaria, Węgry, Włochy Słowenia, Chorwacja, Chiny, Stany Zjednoczone.

Także Polska może pochwalić się kilkoma prestiżowymi eventami. Warto zauważyć, że większość zawodów bazuje na uniwersalnym dystansie 2 km, ale w wioślarstwie możemy również wymienić maratony – biegi na dystansie 40 km.

Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich

Wioślarstwo należy do grona nielicznych dyscyplin, które zostały włączone do programu Igrzysk już od drugiej edycji w 1900 roku i od tego czasu znajdują się w nim nieprzerwanie. Na przestrzeni lat zmieniała się jednak liczba konkurencji.

Początkowo dyscyplina ta była zarezerwowała wyłącznie dla mężczyzn. Dopiero od 1976 roku rozgrywane są również konkurencje kobiet. Stosunkowo nową konkurencją są dwójki podwójne wagi lekkiej wprowadzone dopiero w 1996 roku. Aktualnie rozgrywanych jest po siedem konkurencji dla mężczyzn i dla kobiet.

Najbardziej utytułowanym krajem w historii zawodów wioślarskich na Letnich Igrzyskach Olimpijskich są Stany Zjednoczone z dorobkiem 89 medali, w tym 33 złotych. Jeśli jednak zsumujemy wszystkie medale wywalczone przez reprezentację Niemiec (także za czasów NRD oraz RFN), wówczas to właśnie Niemcy wysuną się na prowadzenie z dorobkiem 124 medali, w tym 64 złotych.

Kolejne miejsce zajmuje Wielka Brytania mająca na koncie 70 medali, w tym 31 złotych. Bardzo utytułowane są również: Rumunia (41 medali, 20 złotych), Nowa Zelandia (29 medali, 14 złotych) i Australia (44 medale, 13 złotych). Polska zajmuje w tej klasyfikacji wysokie, 15. miejsce, mając na swoim koncie 19 medali, w tym 4 złote.

Mistrzostwa Świata w wioślarstwie

Mistrzostwa Świata juniorów w wioślarstwie zostały zapoczątkowane w 1962 roku. Początkowo odbywały się co cztery lata, ale już od 1974 roku są organizowane każdego roku. To najważniejsze wydarzenie w świecie wioślarstwa poza latami, w których rozgrywane są także Letnie Igrzyska Olimpijskie. W 2009 roku mistrzostwa odbyły się w Poznaniu.

Na ten moment była to jedyna edycja czempionatu zorganizowana w Polsce. Największe sukcesy mają na koncie Niemcy. Sumując wszystkie medale, także te z czasów podziału na NRD i RFN, Niemcy mogą pochwalić się dorobkiem 465 medali, w tym 191 złotych.

Dalej plasują się: Włochy (213 medali, 90 złotych), Wielka Brytania (209 medali, 73 złote) oraz Stany Zjednoczone (229 medali, 65 złotych). Polska w dotychczasowych edycjach Mistrzostw Świata zdobywała 50 medali, w tym 13 złotych, co daje w klasyfikacji historycznej 19 miejsce.

Mistrzostwa Europy juniorów w wioślarstwie

Pierwsze regaty w ramach Mistrzostw Europy odbyły się już w 1893 roku. Były organizowane co roku aż do roku 1973.

Od 1974 roku co roku rozgrywane są Mistrzostwa Świata, a zatem włodarze FISA doszli do wniosku, że nie ma potrzeby organizacji dodatkowych Mistrzostw Europy. Uległo to jednak zmianie w 2007 roku, kiedy to postanowiono wznowić coroczne zawody na Starym Kontynencie.

Do tej pory mistrzostwa pięciokrotnie odbywały się w Polsce: w 1929 roku w Bydgoszczy, a także w latach: 1958, 2007, 2015 i 2020 w Poznaniu. W klasyfikacji medalowej przeważa do dziś ZSRR z dorobkiem 157 medali (w tym 94 złotych).

Kolejne miejsca zajmują: Włochy (257 medali, 85 złotych), Szwajcaria (141 medale, 57 złotych), Francja (198 medali, 46 złotych), Belgia (120 medali, 45 złotych). Wysoko po zsumowaniu wszystkich medali plasują się także Niemcy: 252 medale, w tym 95 medali złotych. Polska zajmuje 15 miejsce z dorobkiem 78 medali, w tym 14 złotych.

Największe polskie sukcesy w wioślarstwie

Polska do tej pory zdobywała cztery złote medale na Igrzyskach Olimpijskich. Na pierwszy taki medal trzeba było czekać do 2000 roku. Polska była beneficjentem wprowadzenia konkurencji dwójek podwójnych wagi lekkiej. W Sydney (2000) oraz w Atenach (2004) złote medale wywalczyła polska osada mężczyzn w składzie: Tomasz Kucharski i Robert Sycz.

Panowie mają na koncie także dwa złota Mistrzostw Świata (1997 i 1998). W 2008 roku złoto w czwórkach podwójnych zdobyła osada: Michał Jeliński, Marek Kolbowicz, Adam Korol oraz Konrad Wasielewski. Osada w tym samym składzie zdobywała czterokrotne mistrzostwo świata w latach 2005-2007 i 2009.

W 2016 roku w Rio de Janeiro osada w składzie Magdalena Fularczyk i Natalia Madaj zdobyły złoto w dwójkach podwójnych. Cztery lata wcześniej w Londynie Fularczyk z Julia Michalską zdobyła brąz. Fularczyk może się pochwalić także złotem mistrzostw świata z 2009 roku.

Obstawianie wioślarstwa w LV BET

Najważniejsze konkurencje wioślarskie organizowane w ramach Letnich Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Europy można obstawiać w serwisie legalnego bukmachera LV BET. Najczęściej są to zakłady na zwycięzcę biegu, a także zakłady na medale w poszczególnych konkurencjach. Czasem możliwe jest także typowanie całego podium oraz zakłady H2H w zestawionych parach.

Wioślarstwo na igrzyskach olimpijskich to sport bardzo emocjonujący, o czym najłatwiej jest się przekonać oglądając występy polskich osad na Igrzyskach Olimpijskich. Obstawiając zakłady na wioślarstwo można zatem zafundować sobie jeszcze większe emocje w trakcie oglądania zmagań.

Pamiętajmy, że wioślarz, czy też sternik to osoba, która podpada pod taki organ, jak Międzynarodowa Federacja Wioślarska.

Zakłady bukmacherskie na wioślarstwo

Na naszym blogu sportowym znajdziesz obszerny przewodnik po meandrach wioślarstwa. W tym miejscu dowiesz się, czym właściwie jest wioślarstwo i czym różni się od kajakarstwa, jakie są zasady rozgrywania biegów wioślarskich, a także, jakie są konkurencje. Poznasz także najbardziej prestiżowe zawody.

Na naszym blogu udostępniamy zapowiedzi tych wydarzeń, co jest dużym udogodnieniem z perspektywy osób planujących obstawianie zakładów bukmacherskich. Blog LV BET to rzetelne źródło wiedzy dla wszystkich typerów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat obstawianej dyscypliny.