Mistrzostwa Europy w wioślarstwie

Mistrzostwa Europy w wioślarstwie

25-28 maja 2023 r. – to właśnie w tych dniach najlepsi polscy wioślarze oraz zawodnicy z Europy powalczą o mistrzowskie tytuły! Spotkają się w słoweńskim Bled. Kto ma szansę na zdobycie medali? Poznaj najważniejsze informacje o zbliżających się zawodach i postaw swoje typy bukmacherskie na wioślarstwo w LV BET!

Najważniejsze informacje o Mistrzostwach Europy w wioślarstwie

Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie to europejskie zawody wioślarskie organizowane przez FISA. Po raz pierwszy rozegrane zostały nad jeziorem Orta we Włoszech w 1893 r., rok po założeniu Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej. Impreza ta rozgrywana był co roku, przez kolejnych osiemdziesiąt lat. Ostatnia edycja odbyła się w 1973 r. w Moskwie. W maju 2006 r. podjęto decyzję o reaktywacji zawodów. Udało się rok później. Po 34 latach mistrzostwa Europy rozegrano w Poznaniu.

Do rywalizacji w ramach mistrzostw Europy przystąpić mogą europejskie krajowe federacje wioślarskie, które są członkami FISA oraz Izrael. W sumie są to 43 federacje wioślarskie. Mistrzowskie zawody rozgrywane są w 14 olimpijskich konkurencjach na dystansie 2 000 metrów.

Co to jest FISA?

Międzynarodowa Federacja Wioślarska, z fr. Federation Internationale des Societes d‘Awiron,  a w skrócie FISA, to międzynarodowa organizacja pozarządowa. Zrzesza 153 narodowych federacji wioślarskich, w tym Polskę. W naszym kraju za rozwój wioślarstwa odpowiada Polski Związek Towarzystw Wioślarskich. Jest jedną z najstarszych międzynarodowych federacji sportowych na świecie. Powołana została do życia 25 czerwca 1892 r. w Turynie. Państwami założycielskimi była Francja, Szwajcaria, Belgia, Włochy i Adriatika (obecnie część Włoch). Siedziba FISA mieści się w Lozannie w Szwajcarii.

Podczas mistrzostw Europy rozgrywane są następujące dyscypliny:

  • jedynka
  • dwójka podwójna
  • dwójka bez sternika
  • czwórka podwójna
  • czwórka bez sternika
  • ósemka

Dotychczasowy triumfatorzy Mistrzostw Europy w wioślarstwie

W ubiegłym roku rozegrane zostały 9. Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie. Turniej rozegrany został w dniach 11-14 sierpnia 2022 r. w Monachium. Rozegrano w sumie 20 konkurencji wioślarskich, w tym 4 para-wioślarskie.  Nie zabrakło Biało-czerwonych na podium w Nieemczech: srebro wywalczyli Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański, a brąz trafił do pary mieszanej para-wioślarskiej – Jolanty Majki i Michała Gadowskiego.

Najwięcej zwycięstw na koncie w historii mistrzostw Europy odnieśli reprezentanci Niemiec. W sumie wywalczyli 65 medali, w tym 25 złotych, 23 srebrne i 17 brązowych. O cztery krążki mniej wywalczyli Włosi (21 złotych, 19 srebrnych i 21 brązowych). Polacy regularnie zdobywają medale na ME, jednak nie należą do światowej czołówki.

Program Mistrzostw Europy w wioślarstwie

Obecnie nie znamy jeszcze dokładnego programu zbliżających się Mistrzostw Europy 2023. Można spodziewać się, że organizatorzy ogłoszą go już wkrótce. Przed rozpoczęciem rywalizacji poznamy też pełny skład zawodników, którzy powalczą o mistrzowskie medale w Bled. To właśnie wtedy będzie można przeprowadzić dokładną analizę bukmacherską, dzięki której postawisz swoje pewne kupony bukmacherskie na wioślarstwo.

Obstawianie wioślarstwa w LV BET

Niezależnie od tego, jakie rozgrywki wioślarskie chcesz typować, warto się do tego przygotować. Posiadanie przynajmniej podstawowej wiedzy o zawodnikach ułatwi Ci postawienie pewnych typów. Sprawdź, jakie wyniki osiągali w przeszłości, ale też w ostatnich występach. Ważna jest więc obecna forma, wyniki, statystyki. Przyjrzyj się też intensywności przygotowań i postawionym celom na bieżący sezon.

Nie bez znaczenia pozostaje też prestiż zawodów. Wyższa ranga oznacza większą motywację oraz większą pulę nagród. Mistrzostwa to też możliwość poszukania czarnych koni rywalizacji.

Eksperci wskazują, że warto stawiać na młodszych zawodników. Mają oni więcej siły i zapału, ale warto też pamiętać, że w najważniejszym momencie mogą nie wytrzymać presji. Z drugiej strony doświadczeni zawodnicy często pokazują się z nieznanej strony, gdy mają ostatnią szasnę na sięgnięcie po wymarzone odznaczenie przed zakończeniem kariery.

Świetnym miejscem informacji o zawodnikach i ich przygotowaniach są media społecznościowe. To właśnie tam zawodnicy zamieszczają najbardziej aktualne informacje o swoich przygotowaniach, ale też problemach, jak np. kontuzje. Taka wiedza pozwoli Ci być skutecznym typerem i wygrywać!

Typy i zakłady bukmacherskie na Mistrzostwa Europy w wioślarstwie w LV BET

Fani wioślarstwa nie mogą liczyć na bardzo szeroką ofertę zakładów bukmacherskich. Możesz mieć pewność jednak, że będziesz mógł typować wyniki prestiżowych regat, jak Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata oraz Mistrzostwa Europy. Wśród możliwości typowania znajdziesz zakład na zwycięzcę. Twoim zadaniem będzie poprawne wskazanie wioślarza lub osady, która zajmie pierwsze miejsce w regatach, w konkretnym wyścigu lub w klasyfikacji końcowej zawodów. Możesz też wybrać zakład 1 – 3. Typer musi wskazać w nim zawodników lub osady, które zajmą trzy pierwsze miejsca. W tym zakładzie nie jest ważne, w jakiej kolejności miną linię mety. Kolejnym typem dostępnych zakładów na wioślarstwo jest zakład H2H, czyli wskazujący lepszego zawodnika kub skład z dwóch wskazanych.