SuperEnduro w LV BET

Mistrzostwa Świata w SuperEnduro to niezwykle emocjonujący cykl zawodów motocyklowych, które łączą w sobie cechy typowe dla wyścigów Enduro oraz motocrossowych. Co ważne, zmagania odbywają się na zadaszonej hali, na specjalnie ukształtowanym torze z przeszkodami. Długość pojedynczego okrążenia nie powinna być krótsza niż 300 metrów, natomiast pokonanie takiego okrążenia zajmuje zawodnikom ok. 45 – 60 sekund. Mistrzostwa Świata SuperEnduro to cykl kilku rund określanych mianem Grand Prix, w których zawodnicy zbierają kolejne punkty do klasyfikacji generalnej. Co ważne, tego typu zawody odbywają się również w Polsce, a najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii tej rywalizacji jest Polak, Tadeusz Błażusiak, sześciokrotny mistrz świata.

Zarejestruj się

Jak obstawiać SuperEnduro?

W każdej rundzie Super Enduro rywalizuje 14 najlepszych zawodników.

Na początku zmagań siódemka zawodników z najlepszymi czasami kwalifikacyjnymi bierze udział w wyścigu u Super Pole.

Następnie zawodnicy rywalizują w trzech wyścigach finałowych. Każdy trwa 6 minut oraz jedno okrążenie.

Zawodnik, który przebędzie największy dystans otrzymuje 20 punktów do klasyfikacji. Zawody są podzielone na trzy kategorie, a mianowicie: Prestige, Junior oraz Women. W rywalizacji można używać motocykle enduro klasy C1, C2 oraz C3.

Obstawianie rywalizacji pozwala wytypować zwycięzców poszczególnych wyścigów, danej rundy Grand Prix, jak i całego cyklu. Mistrzostwa Świata SuperEnduro to bez wątpienia jedne z najbardziej emocjonujących zmagań w sportach motorowych.

Zakłady bukmacherskie na SuperEnduro

W serwisie bukmacherskim LV BET dostępna jest bogata oferta zakładów bukmacherskich na Mistrzostwa Świata Super Enduro i jego każdy wyścig.

Dzięki temu typerzy mogą obstawić swojego faworyta do zwycięstwa cyklu. Warto tu nadmienić, że od sezonu 2007/2008, kiedy zapoczątkowano zmagania, tylko w trzech sezonach na podium zabrakło Tadeusza Błażusiaka, najbardziej utytułowanego zawodnika w historii tej rywalizacji.

Na blogu LV BET możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest Super Enduro, w jaki sposób rozgrywane są Mistrzostwa Świata, a także, jak budowane są tory. Lepsza znajomość tej dyscypliny ułatwi obstawianie zakładów bukmacherskich na Super Enduro.

SuperEnduro

SuperEnduro – co warto wiedzieć o tym sporcie motorowym?

SuperEnduro to wyjątkowe zawody motocyklowe, które łączą w sobie elementy typowe dla Enduro oraz Motocrossa. Zawodnicy ścigają się po torach z przeszkodami zbudowanych na zadaszonej hali. Mistrzostwa Świata SuperEnduro to cykl składający się z kilku rund Grand Prix.

Od kilku lat takie zmagania są organizowane także w Polsce. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że najlepszym zawodnikiem w historii SuperEnduro jest Polak.

Na blogu sportowym LV BET możesz dowiedzieć się więcej na temat zawodów motocyklowych SuperEnduro – czym się charakteryzują? Jakie są najważniejsze zasady zawodów? Jakie sukcesy w SuperEnduro osiągali Polacy?

Zawody SuperEnduro – o co w nich chodzi?

SuperEnduro to cykl zawodów zapoczątkowany w 2007 roku. Zmagania mają wiele wspólnego z motocrossem, tyle, że wyścigi są organizowane w zamkniętych halach. Motocykliści muszą zmagać się z licznymi przeszkodami: skalnymi sekcjami, drewnianymi elementami imitującymi powalone drzewa, gigantycznymi oponami. Różnorodna jest także nawierzchnia toru, od piasku, przez błoto, aż po odcinki „wodne”.

Tory najczęściej buduje się w halach hokejowych lub innych, zadaszonych arenach, które dają możliwość zorganizowania takiej imprezy. Grand Prix Polski było rozgrywane m.in. w Tauron Arenie Kraków, a także w Arenie Gliwice.

Mistrzostwa Świata w SuperEnduro to w zasadzie cykl złożony z kilku zawodów Grand Prix, w których zawodnicy zbierają punkty do klasyfikacji generalnej. Bardzo podobny system obowiązuje w innej, bardzo bliskiej sercom wielu Polaków dyscyplinie motorowej, a mianowicie w żużlu. I podobnie jak w żużlu, także w SuperEnduro Polacy mogą pochwalić się dużymi sukcesami. Niekwestionowaną legendą tego sportu jest Tadeusz Błażusiak, a obiecujące wyniki zaczyna wykręcać w ostatnich sezonach Dominik Olszowy. Grant Prix Polski w Super Enduro to bez wątpienia jedno z najbardziej widowiskowych wydarzeń wśród sportów motorowych w naszym kraju.

Tory wykorzystywane w SuperEnduro

To co wyróżnia SuperEnduro na tle innych sportów motorowych to fakt, że wyścigi są organizowane na zamkniętej hali. Tory muszą spełniać określone wymagania. Jeśli chodzi o nawierzchnię, mamy odcinki piaszczyste, błotniste, ale również po wodzie. Wśród przeszkód wymienić należy głazy, sekcję skalną, drewniane przeszkody imitujące powalone drzewa, wielkie opony, nad którymi trzeba przeskoczyć. Jedno okrążenie toru w SuperEnduro nie powinno być krótsze, aniżeli 300 metrów, natomiast jego pokonanie nie powinno zająć zawodnikom więcej, aniżeli 45-60 sekund. Wyścigi na takich torach są bardzo szybkie i dynamiczne oraz wymagają od zawodników bardzo wysokich umiejętności.

Mistrzostwa Świata w SuperEnduro

Cykl Mistrzostw Świata SuperEnduro został zapoczątkowany pod nazwą FIM Indoor Enduro World Cup. W roku 2010 event przemianowano na Indoor Enduro World Championship, natomiast od 2013 roku obowiązuje współczesna nazwa, a zatem SuperEnduro World Championship. Czyli po prostu Mistrzostwa Świata w SuperEnduro.

Pieczę nad tymi zmaganiami trzyma billy bolt, czyli Międzynarodowa Federacja Motocyklowa. System Mistrzostw Świata w Super Enduro przypomina ten, który znamy z żużla. Sezon jest podzielony na kilka rund pod nazwą Grand Prix. W każdym Grand Prix zawodnicy zdobywają punkty do klasyfikacji generalnej. Maksymalnie można zdobyć 63 punkty w jednych zawodach – 3 za Super Pole i po 20 za wygraną w każdym z trzech finałów.

W jaki sposób rozgrywane jest Grand Prix?

Super Enduro to emocjonujące wyścigi na specjalnych torach przeszkód zbudowanych w hali. W rywalizacji bierze udział 14 zawodników, którzy uzyskali wcześniej kwalifikację. Zawody rozpoczynają się od rywalizacji o Super Pole, w których bierze udział siedmiu najlepszych zawodników kwalifikacji. Następnie odbywają się trzy wyścigi finałowe. Każdy wyścig trwa 6 minut i jedno okrążenie.

Zwycięzcą wyścigu jest zawodnik, który w przyznanym limicie czasu przejedzie najdłuższy dystans. Mierzy się także najlepszy czas okrążenia. Warto zaznaczyć, że trasa okrążenia nie może być krótsza, niż 300 metrów, natomiast pokonanie jednego okrążenia powinno zajmować zawodnikom ok. 45 – 60 sekund. W każdym wyścigu można zdobyć od 2 (za ostatnie miejsce) do 20 punktów (za zwycięstwo). Zawodnik, który uzbiera najwięcej punktów w trzech finałach wygrywa Grand Prix.

Do klasyfikacji generalnej przechodzą wszystkie punkty zdobyte w ramach Grand Prix. Jak już mówiliśmy, maksymalnie może być ich 64. Mistrzostwa Świata w Super Enduro składają się zwykle z 5 – 7 rund. Swoje miejsce w kalendarzu ma także Polska.

Co więcej, w 2023 roku Polska otrzymała prawo organizacji dwóch Grand Prix. To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszy się Super Enduro. Najsłynniejszym zawodnikiem w historii tej dyscypliny jest Polak, Tadeusz Błażusiak, natomiast w ostatnich latach dobrze radzi sobie również Dominik Olszowy.

Kategorie zawodów w SuperEnduro

Rywalizacja w Mistrzostwach Świata SuperEnduro jest podzielona na trzy kategorie: Prestige, Junior oraz Women. Najbardziej prestiżowy cykl dla najlepszych zawodników to cykl Prestige. W zawodach Junior startować mogą zawodnicy w wieku od 16 do 23 lat.

Z kolei kategoria Women jest oczywiście przeznaczona dla kobiet.  Wśród rywalizacji juniorów bardzo dobrze spisuje się Kacper Dudzic oraz Szymon Kus. To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem młodych zawodników w naszym kraju wciąż cieszą się Mistrzostwa Świata SuperEnduro.

Z polskich zawodniczek w zmaganiach rywalizowały m.in. Ewelina Szkudlarek, Anna Wygachiewicz oraz Natalia Śniada. Zazwyczaj zmagania we wszystkich trzech kategoriach SuperEnduro są rozgrywane w trakcie jednego Grand Prix.

Sukcesy Polaków w SuperEnduro

Tadeusz Błażusiak to najwybitniejszy zawodnik w historii Mistrzostw Świata SuperEnduro. W sezonie 2007/2008 i 2008/2009 Polak zdobywał srebrny medal. Od sezonu 2009/2010 zaczęła się całkowita dominacja ze strony Błażusiaka, który wygrywał sześć kolejnych edycji, aż do sezonu 2014/2015. Sezony 2015/2016, 2016/2017 oraz 2021/2022 to jedyne w historii Mistrzostw Świata Super Enduro, w których Błażusiak nie stawał na podium.

W ostatnich latach coraz lepsze wyniki uzyskuje Dominik Olszowy, który zdaniem wielu miłośników tego sportu ma ogromne szanse na to, aby w przyszłości zostać mistrzem świata. Trzy ostatnie sezony padały jednak łupem brytyjskiego zawodnika, Billy’ego Bolta.

Obstawianie SuperEnduro w LV BET

Mistrzostwa Świata SuperEnduro to bardzo ekscytująca i emocjonująca forma rywalizacji w gronie sportów motorowych. Sukcesy odnoszone przez Tadeusza Błażusiaka sprawiły, że dyscyplina cieszy się dużym zainteresowaniem wśród polskich kibiców.

W serwisie legalnego bukmachera LV BET typerzy mają możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich na Grand Prix w SuperEnduro. Typować można wyniki poszczególnych wyścigów finałowych, faworytów do zwycięstwa poszczególnej rundy Grand Prix, aż w końcu faworytów do zdobycia mistrzostwa świata.

Obstawianie SuperEnduro w LV BET niewątpliwie może zagwarantować jeszcze większe emocje w trakcie śledzenia tych zmagań.

Zakłady bukmacherskie na SuperEnduro w LV BET

SuperEnduro arena Gliwice World Championship to wyjątkowe wydarzenie w kalendarzu sportów motorowych. Dyscyplina ta z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośników enduro, motocrossu, ale również żużla.

Wyścigi są niezwykle ekscytujące i widowiskowe, dzięki czemu, każda runda Grand Prix rozgrywana w Polsce przyciąga wielotysięczną rzeszę kibiców. Na blogu sportowym LV BET możesz dowiedzieć się więcej o nadchodzących wyścigach Super Endurocross, a także o wynikach w klasyfikacji generalnej. Poznasz także typy i analizy oraz sprawdzisz, którzy zawodnicy są faworytami do wygranej. Mamy nadzieję, że treści dostępne na blogu pozwolą łatwiej obstawiać zakłady bukmacherskie na SuperEnduro w LV BET.