Czym jest tenis?

Tenis to jedna z najbardziej prestiżowych dyscyplin sportowych na świecie. Początki tenisa znanego nam dzisiaj są datowane na koniec XIX wieku, ale korzenie tego sportu sięgają czasów starożytności! W świecie tenisa najważniejsze są cztery turnieje wielkoszlemowe: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon oraz US Open. Zmagania mogą toczyć się na kortach twardych, ziemnych oraz na trawie. Mecz tenisa toczy się do dwóch wygranych setów (wyjątkiem są turnieje Wielkiego Szlema mężczyzn, gdzie gra się do trzech zwycięskich setów). Każdy set składa się z przynajmniej sześciu gemów.

Zarejestruj się

Jak obstawiać tenis?

Tenis bez wątpienia należy do najważniejszych dyscyplin sportowych w świecie zakładów bukmacherskich. Jest to sport indywidualny, w którym nie ma opcji remisowej. Wyróżniamy typy tenisowe na zwycięzcę meczu, dokładny wynik, over/under na liczbę punktów i gemów, handicapy, a także szereg innych zakładów na poszczególne elementy meczu. Gracze mogą również typować, który zawodnik wygra najważniejsze turnieje tenisowe. Biorąc pod uwagę dynamikę gry, dużą popularnością cieszą się zakłady na tenis na żywo, w których można wykorzystać wiedzę o przebiegu aktualnie śledzonego spotkania.

Zakłady na tenis obstawiamy podobnie jak inne dyscypliny sportu. Należy wybrać interesujące zdarzenie, a następnie kurs przypisany do wyniku, który typujemy. Następnie, dobieramy stawkę zakładu do interesującego nas zdarzenia i potwierdzamy kupon. Teraz wystarczy poczekać na tenis wyniki, aby przekonać się, czy nasza intuicja okazała się słuszna. Tenis zakłady pod względem popularności w wielu krajach zajmują drugie miejsce, zaraz po piłce nożnej.

Zakłady bukmacherskie na tenis

W legalnym serwisie bukmacherskim LV BET gracze mogą obstawiać emocjonujące zakłady bukmacherskie na tenis. To kultowa dyscyplina z bogatą tradycją pielęgnowaną do dzisiaj. Dużym udogodnieniem dla gracze są liczne promocje oraz bonusy, które pozwolą swobodniej obstawiać tenis zakłady bukmacherskie. Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na temat tej dyscypliny, zachęcamy do odwiedzenia bloga LV BET, na którym publikujemy aktualne informacje, zapowiedzi najważniejszych turniejów oraz typy tenisowe.

Tenis

Tenis w LV BET – przewodnik dla kibiców

Tenis to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na całym świecie. To bardzo emocjonujący sport, w którym odnajdziemy siłę fizyczną, technikę, szybkość, spryt, a także nastawienie mentalne, które często decyduje o wyniku meczu. Tenis LV BET to kategoria dedykowana wszystkim miłośnikom tego sportu. Znajdziesz tu kompletny przewodnik z zasadami, wyborem najważniejszych wydarzeń, a także zestawieniem najlepszych tenisistów i tenisistek w historii. Jeśli cenisz sobie widowiskowe i emocjonujące sporty, tenis ziemny na pewno sprosta Twoim oczekiwaniom.

Historia dyscypliny – jak narodził się tenis?

Gry związane z odbijaniem piłki były obecne już w czasach starożytnych. Oczywiście ich zasady znacznie odbiegały od tych, które znamy dzisiaj. Początki tenisa możemy datować na okres XVI wieku, kiedy to zapoczątkowano grę „jeu de paume”, czyli grę dłonią. Jej zasady były całkiem zbliżone do dzisiejszego tenisa, tyle tylko, że zamiast rakiety wykorzystywano dłoń (szybko wprowadzono specjalne rękawice o większej powierzchni). Współczesny tenis rozwijał się dwudrogowo. Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku, Harry Gem z przyjacielem opracowali grę zbliżoną zasadami do peloty. Założyli także pierwszy na świecie klub tenisowy. Z kolei w roku 1873, Walter Clopton Wingfield opracował grę towarzyską o nazwie lawn tennis. Wprowadziła ona wiele pojęć stosowanych do dnia dzisiejszego.

Możemy zatem zakładać, że tenis, który znamy dzisiaj, rozwinął się na przestrzeni dekady, od pierwszych lat 60. do drugiej połowy lat 70. XX wieku. W 1877 roku zapoczątkowano pierwszy Wielki Szlem. Był nim Wimbledon rozgrywany na trawie. Londyński turniej do dnia dzisiejszego bardzo pielęgnuje niektóre z dawnych zasad, np. zakaz gry w niedzielę, a także obowiązek zakładania białego stroju przez zawodników i zawodniczki. W roku 1881 wprowadzono US Open, a dziesięć lat później Roland Garros. Najmłodszym turniejem wielkoszlemowym jest Australian Open, którego pierwsza edycja odbyła się w roku 1905.

Najważniejsze zasady gry w tenisa

Zawodnicy grają na prostokątnym korcie, na środku którego znajduje się siatka. Jest ona nieco niższa na środku i wyższa przy liniach bocznych. Celem jest przebicie piłki na stronę rywala, w taki sposób, aby nie zdołał on odbić piłki lub popełnił błąd uderzając w siatkę lub poza kort. Tenis ziemny wyróżnia dwie strony: serwującego oraz odbierającego. Gracze rywalizują do dwóch lub trzech wygranych setów, a do wygrania każdego seta potrzebne jest sześć gemów. W przypadku remisu 6-6, rozgrywamy jest tie-break do 7 punktów (zwycięzca musi uzyskać przewagę dwóch punktów). W każdym gemie zmienia się serwujący, a co kilka gemów zawodnicy zmieniają strony.

Największe zainteresowanie budzą rozgrywki singlowe, w którym rywalizuje dwóch zawodników. W tenisie wyróżniamy także grę podwójną, czyli debla. Drużyna może być złożona z debla kobiecego, debla męskiego, a także miksta (kobieta i mężczyzna). W grze podwójnej kort jest nieco większy, ponieważ do pola gry zalicza się także korytarze deblowe po lewej i prawej stronie od linii bocznych. W tenisie pojedynczym, piłka, która trafi w korytarz deblowy, jest piłką autową.

Serwis w tenisie ziemnym

Każdy punkt zaczyna się od zagrania nazywanego serwisem. Zawodnik podrzuca piłkę nad głowę i uderza ją rakietą z góry. Można serwować od dołu, ale w profesjonalnym tenisie jest to postrzegane jako niesportowe zachowanie i lekceważenie rywala. Zawodnik celuje w karo serwisowe, czyli jeden z dwóch prostokątów za siatką po stronie rywala. Co serwis zmienia się kierunek. Gracze mogą popełnić jeden błąd, przez co często pierwszy serwis jest bardziej ryzykowny i szybszy. W przypadku błędu pozostaje drugi serwis uderzany bardziej zachowawczo. Jeśli zawodnik dwa razy zepsuje serwis, punkt zdobywa przeciwnik. W tenisie wyróżniamy net, czyli sytuację, w której piłka zahacza o siatkę. Jeśli taki serwis wyląduje w korcie, zawodnik powtarza serwis, a net nie jest liczony jako błąd. Jeśli po necie piłka wyleci w aut, wówczas jest to błąd serwisowy.

Uderzenia dostępne w tenisie

Dlaczego tenis jest tak popularnym sportem? Wszystko za sprawą zróżnicowanej gry bogatej w różne rodzaje uderzeń. Tenis technika często jest uzależniona od stylu gry rywala, a także od rodzaju kortu, na jakim toczy się gra. Dwa podstawowe uderzenia to forhend i bekhend. Z perspektywy gracza praworęcznego, forhend wykonuje się z prawej strony ciała, a bekhend z lewej. Zawodnicy nadają piłce różne rotacje: Top Spin to uderzenie z rotacją górną, natomiast slajs z rotacją boczną. Można także wykorzystać rotację wsteczną w celu zagrania skrótu (drop shot) za siatkę, tak, aby rywal nie miał szans dobiec do piłki. Zwykle, zawodnik odbija piłkę po koźle. Jeśli piłka zostanie uderzona z powietrza, wówczas jest to wolej. Niezwykle efektowne są smecze, czyli uderzenie górnej piłki zza głowy. Zawodnika przy siatce można omijać lub lobować.

Rodzaje kortów tenisowych

W tenisie niezwykle istotną rolę odgrywa kort tenisowy, a konkretniej, jego nawierzchnia. Najwięcej kortów posiada powierzchnię twardą wykonaną najczęściej z akrylu, asfaltu lub betonu. Bardzo popularną nawierzchnią jest specjalna, pomarańczowa mączka ceglana. To specyficzny kort, na którym gracze muszą się umiejętnie ślizgać do piłki. W okresie letnim rozgrywane są także turnieje na trawie. To najszybsza powierzchnia w tenisie. Ostatnim typem jest specjalny carpet, czyli dywan. W praktyce jest to wykładzina, którą można usunąć po turnieju. Powierzchnia kortu w dużej mierze wpływa na sposób rozgrywki i faworyzuje niektórych zawodników wyspecjalizowanych w grze na danym korcie.

Punktacja w tenisie – na czym polega ten system?

Gracze, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tenisem, często zdają pytania związane z punktacją, np. tenis ile setów trwa mecz lub dlaczego punkty liczy się w tak dziwny sposób. Do wygranai gemów potrzebne są przynajmniej cztery wygrane punkty: 15-0, 30-0, 40-0, a następnie punkt na gema. System narodził się we Francji w XIX wieku, gdy punkty liczono na specjalnych zegarach. Pierwotnie, zamiast 40 mieliśmy 45. Jeśli wynik w gemie wynosi 40-40, mamy tzw. równowagę. Wówczas, do wygrania potrzebne są dwa punkty z rzędu. Gdy zawodnik uzyska pierwszy punkt, ma tzw. przewagę i gra o wygranie gema. W sytuacji, gdy zawodnik odbierający ma piłki gemowe, mówi się o tzw. break pointach. Gdy odbierający wygrywa gema, miejsce ma przełamanie. W teorii, serwujący ma bowiem przewagę na korcie.  Chociaż tenis punktacja początkowo może wydawać się nieco dziwna, bardzo szybko można się do niej przyzwyczaić.

Turnieje wielkoszlemowe – najważniejsze imprezy tenisowe

Do najbardziej prestiżowych rozgrywek w tenisie zaliczamy turnieje Wielkoszlemowe: Australian Open w styczniu, Roland Garros na przełomie maja i czerwca, Wimbledon na przełomie czerwca i lipca, a także US Open na przełomie sierpnia i września. Jeśli zawodnik wygra wszystkie cztery turnieje, wówczas jest to karierowy Wielki Szlem. Jeśli dokona tej sztuki w jednym roku kalendarzowym, jest to klasyczny Wielki Szlem. Jak dotąd, tylko dwóch tenisistów i trzy tenisistki mogą pochwalić się takim dokonaniem. Czasami mówimy również o brązowym, srebrnym lub złotym wielkim szlemie. Takie określenie przysługuje zawodnikom, którzy do wielkiego szlema dołożą medal olimpijski.

Australian Open

Najmłodszy z turniejów wielkoszlemowych, rozgrywany obecnie w trzecim i czwartym tygodniu stycznia w Malbourne. Poprzedzony kwalifikacjami dla niżej klasyfikowanych zawodników. Rozgrywany na kortach twardych. Słynie z charakterystycznych, nocnych spotkań, podczas których słychać głośne życie okolicznej fauny. Przeszkodą są również bardzo wysokie temperatury, przez co nierzadko dochodzi do omdleń na korcie. Najwięcej zwycięstw w tym turnieju ma Novak Djokovic (8 zwycięstw) oraz Margaret Court (11 zwycięstw). Najważniejsze mecze odbywają się na trzech kortach: Rod Laver Arena, Malbourne Arena oraz Margaret Court Arena.

Roland Garros

Turniej rozgrywany na przełomie maja i czerwca na mączce ceglanej w Paryżu. Cechą charakterystyczną tego turnieju jest nieco luźniejsze zachowanie paryskiej publiczności, która żywiołowo kibicuje zawodnikom. Na innych turniejach obowiązuje nieco sztywniejsza etykieta. Roland Garros to jedyny turniej, w którym sędziowie podają punktację oraz stan meczu w języku francuskim. Za legendę tego turnieju poostrzegany jest Rafael Nadal, który aż trzynastokrotnie zwyciężał w tym turnieju. Wśród pań, rekord należy do Chris Evert, która wygrywała siedmiokrotnie. Warto wspomnieć o Suzanne Lenglen, która wygrywała tu 4 turnieje w grze pojedynczej i 11 turniejów w grze podwójnej.

Wimbledon

Turnieje tenisowe wchodzące w skład Wielkiego Szlema są szczególnie cenione przez tenisistów i tenisistki. Najbardziej doceniany jest Wimbledon z najdłuższą historią i bogatą tradycją. Zawodnicy mogą tu rywalizować wyłącznie w białych strojach, a gra nie toczy się w niedzielę. Zmagania toczą się na trawiastych kortach na Church Road w Londynie. To najszybsza powierzchnia, w której najtrudniej jest przełamać serwis rywala. Rekordzistą tego turnieju jest Roger Federer, który wygrywał tu ośmiokrotnie. Wśród pań rekord należy do Martiny Navratilovej (9 zwycięstw). Ponadto, Amerykanka czeskiego pochodzenia wygrała tu 11-krotnie w turnieju gry podwójnej.

US Open

Dla wielu tenisistów z czołówki, sezon kończy się na US Open rozgrywanym na przełomie sierpnia i września w Stanach Zjednoczonych, a konkretniej, w Nowym Jorku. Gra toczy się na twardej powierzchni. To jedyny turniej z Wielkiego Szlema, w którym rekordzistą nie jest nikt z Wielkiej Trójki (Federer, Djokovic, Nadal). Wśród panów rekord należy do: Williama Larneda, Williama Tildena oraz Richarda Searsa (po siedem zwycięstw w grze pojedynczej). Tilden wygrywał tu także turnieje podwójne. Wśród pań, rekord należy do Anny Margarethe Mallory (8 zwycięstw).

Mistrzostwa świata w tenisie

W roku kalendarzowym prowadzone są specjalne rankingi tenisowe. Najlepsi zawodnicy zwykle bronią punktów zdobytych w poprzednim sezonie za zwycięstwa w poszczególnych turniejach. Pod koniec roku, najlepsza ósemka bierze udział w turnieju Masters. Są to nieoficjalne Mistrzostwa Świata w tenisie. Rekordzistą w ATP Finals jest Roger Federer, który wygrywał turniej sześciokrotnie. Damskim odpowiednikiem Masters jest WTA Finals funkcjonujący na identych zasadach.  Rekordzistką jest Martina Navratilova, która wygrywała tu ośmiokrotnie. W roku 2015, turniej wygrała polska zawodniczka, Agnieszka Radwańska.

Rozgrywki tenisowe na najwyższym szczeblu

W roku kalendarzowym odbywa się kilkadziesiąt turniejów najwyższej rangi. Wielkie Szlemy są oczywiście najważniejsze ze względu na prestiż, ale również wysokie pule nagród, a także liczbę punktów rankingowych, które można zdobyć za dobry występ. Jeśli chodzi o tenis męski, najważniejszymi turniejami zajmuje się federacja ATP. Wszystkie turnieje rangi mistrzowskiej są poprzedzone tym skrótem. W tenisie damskim, odpowiednikiem jest skrót WTA. Niżej klasyfikowani zawodnicy występują w turniejach rangi ITF, a także Challengerach, które pozwalają krok po kroku piąć się w górę po rankingowej drabince. Choć najbardziej interesują nas wyniki tenisa w ścisłej czołówce rankingu, wielu znakomitych zawodników musi przebijać się z trzeciej lub drugiej setki rankingowej, aby w końcu osiągnąć miejsce gwarantujące rozstawienie w ważnych turniejach.

Największe gwiazdy tenisa w historii

Zacznijmy od panteonu gwiazd w tenisie męskim. Za prawdziwą legendę do dnia dzisiejszego uważa się australijskiego gracza, Roda Lavera, który wygrał aż 17 turniejów wielkoszlemowych. Ponadto, jest to jeden z dwóch zawodników w historii (obok Dona Budge’a), któremu udało się skompletować klasyczny wielki szlem (zwycięstwa we wszystkich turniejach w jednym roku kalendarzowym). Wśród późniejszych pokoleń, prym wiedli tacy zawodnicy, jak: Pete Sampras (14 turniejów Wielkoszlemowych), Bjorn Borg (11), Ivan Lendl (8) czy Andre Agassi (8). Ostatnie kilkanaście lat w tenisie to dominacja Wielkiej Trójki: Novaka Djokovica (17 turniejów), Rafaela Nadala (20) oraz Rogera Federera (20). Wielu byłych tenisistów uważa tą trójkę za najwybitniejszych tenisistów w historii.

W tenisie żeńskim, klasycznego wielkiego szlema skompletowały trzy zawodniczki: Maureen Connolly w 1953 roku, Margaret Smith Court w 1970 roku oraz Steffi Graf w roku 1988. Pod względem największej liczby wygranych szlemów dominuje Margaret Court z wynikiem 24 turniejów. Jeden turniej mniej zdobyła natomiast Serena Williams. Liczbę 20 turniejów przekroczyła jeszcze Steffi Graf (20). Wśród innych legend kobiecego tenisa wymienimy: Helen Wills (19 turniejów), Chris Evert (18), Martinę Navratilovą (18) oraz Monicę Seles (9).

Najlepsze wyniki polskich tenisistów

Zacznijmy od najświeższych danych. W roku 2020, Iga Świątek jako pierwsza zawodniczka z Polski wygrała Turniej Wielkoszlemowy, triumfując w Roland Garros. Biorąc pod uwagę młody wiek tej tenisistki, można zakładać, że czeka na nią niesamowita kariera. Erę Igi Świątek poprzedziła Agnieszka Radwańska, która triumfowała w 19 turniejach rangi WTA, była liderką światowego rankingu, a także zdobyła mistrzostwo świata w turnieju Masters. Niestety, Agnieszce Radwańskiej nigdy nie udało się zwyciężyć w Turnieju Wielkoszlemowym.

Mniej sukcesów posiadamy w tenisie męskim. Za jednego z najlepszych zawodników w historii polskiego tenisa wymienia się Wojciecha Fibaka, który jako jedyny zdołał dotrzeć do TOP 10 światowego rankingu. Współcześnie, bardzo dobre wyniki notuje także Hubert Hurkacz, który niewątpliwie ma szasnę powtórzyć ten wyczyn. Z kolei najbardziej utytułowanym zawodnikiem jest Łukasz Kubot, który specjalizuje się w grze podwójnej. Zwyciężył w 27 turniejach, był liderem światowego rankingu i zdobył dwa turnieje Wielkoszlemowe: Australian Open oraz Wimbledon. W perspektywie nadchodzących lat, polski tenis maluje się jednak w ciepłych barwach. Nie brakuje młodych i perspektywicznych zawodników i zawodniczek, które w przyszłości mogą stanowić o sile tej dyscypliny w naszym kraju.

Zakłady bukmacherskie – analiza tenisa

Tenis zalicza się do grona najpopularniejszych dyscyplin sportowych w ofercie bukmacherów. Zawodnicy, którzy śledzą na bieżąco tenis statystyki, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak istotnym czynnikiem jest odpowiednio wykonana analiza. Przed obstawieniem meczu warto sprawdzić bilans H2H, a także wyniki odnoszone przez zawodnika na danej powierzchni. Na tenis ziemny wyniki często wpływa dyspozycja dnia, o czym najlepiej świadczą legendarne bilanse H2H między Wielką Trójką. Dawniej, wielkim świętem tenisa były mecze rozgrywane przez Andre Agassiego i Pete’a Samprasa.

Dużym udogodnieniem dla graczy mogą być oczywiście typy bukmacherskie tenis, które można znaleźć na wielu forach tematycznych. Warto jednak bazować na swojej wiedzy, śledzić aktualne wyniki, a także interesować się tym sportem. Zakłady tenis mają oczywiście charakter dwudrogowy, co oznacza, że nie ma opcji remisu. Biorąc pod uwagę nieco niższe kursy, wielu graczy decyduje się na obstawianie zakładów AKO z kilkoma typami na kuponie. W obstawianiu zakładów bukmacherskich na tenis bardzo pomocne okazuje się również śledzenie aktualności oraz newsów ze świata tej dyscypliny.

Jak obstawiać zakłady na tenis?

Zastanawiasz się, jak obstawiać tenis w LV BET? To bardzo proste. Na początku wybierz turniej, który Cię interesuje. Teraz przejrzyj ofertę dostępnych spotkań i zdecyduj się, który mecz obstawić. Kliknij w kurs przypisany to obstawianego przez Ciebie wyniku, a następnie wybierz stawkę na kuponie. Możesz łączyć typy tenisowe na jednym kuponie, obstawiając tym samym zakład akumulowany z wyższym kursem. Aby taki kupon został rozliczony jako wygrany, musisz prawidłowo wytypować wszystkie mecze, które znalazły się na kuponie.

Zakłady bukmacherskie na tenis oddają do dyspozycji graczy bogaty wybór typów. Możesz obstawić zwycięzcę meczu, dokładny wynik, zakłady over/under na liczbę punktów, gemów oraz setów, a także obstawić tenis wyniki w dowolnym obszarze gry. Dzięki temu, precyzyjne analizy tenisowe mogą okazać się niezwykle cennym źródłem informacji w kontekście typowania meczów. Tenis zakłady cieszą się ogromną popularnością i zaliczają się top 5 najchętniej wybieranych dyscyplin. O dużej popularności najlepiej świadczą typy tenis, które można znaleźć na różnych forach poświęconych obstawianiu.

Zakłady na mecze tenisa na żywo

Jeśli lubisz oglądać tenis na żywo, z pewnością zainteresują Cię zakłady dostępne w sekcji live. Możesz tu obstawiać mecze tenisa na żywo, w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, możesz wykorzystać wiedzę o przebiegu danego meczu oraz obstawić bardziej opłacalny kupon. Początek meczu często bywa mylący. Faworyt może przegrać trzy pierwsze gemy przed złapaniem odpowiedniego rytmu, a taki wynik na pewno wpłynie na kursy. Ponadto, w długich turniejach wielkoszlemowych często dochodzi do słabszych momentów, w których to rywal przejmuje inicjatywę. Tenis live to odpowiednie miejsce dla wszystkich osób pragnących wykorzystać swoją intuicję i wiedzę o tym sporcie.

Tenis na sportowym blogu LV BET

Jeśli interesuje Cię tenis zakłady bukmacherskie, LV BET to właściwe miejsce, nie tylko do obstawiania zakładów, ale również do poszerzania swojej wiedzy na temat tej dyscypliny, W naszym serwisie znajdziesz aktualne wyniki tenisowe, zapowiedzi najważniejszych spotkań, a także najbardziej prestiżowe turnieje tenisowe, które warto obejrzeć. Cennym udogodnieniem mogą być również tenis typy i analizy, które pomogą w opłacalnym obstawieniu meczu. W LV BET znajdziesz nie tylko tenis turnieje wielkoszlemowe, ale również eventy o niższej randze, dzięki czemu, możesz bez trudu obstawiać mecze zawodników i zawodniczek, którym kibicujesz.