Czym jest futbol amerykański?

Futbol amerykański to najpopularniejsza dyscyplina sportowa w Stanach Zjednoczonych. Często jest mylnie utożsamiana z rugby, od którego znacznie różni się zasadami. W tej dyscyplinie mamy dwie jedenastoosobowe drużyny, które dążą do zdobycia jak największej liczby punktów. Piłkę można nieść, rzucać oraz kopać. Punkty zdobywa się przez przełożenie (przeniesienie piłki przez linię końcową po stronie rywala), przerzut do zawodnika stojącego za tą linią, a także kopnięcie na bramkę. W razie remisu rozgrywana jest dogrywka. Jeśli i ona nie przyniesie rezultatu, w meczach ligowych takie spotkanie kończy się remisem.

Zarejestruj się

Jak obstawiać futbol amerykański?

Jak obstawiać futbol amerykański?

Choć zasady gry w futbol amerykański mogą początkowo wydawać się nieco skomplikowane, w praktyce jest to dość prosta dyscyplina. Po obejrzeniu kilku meczów widzowie wiedzą znacznie więcej. Kibice z całego świata najczęściej obstawiają mecze NFL (National Football League), czyli najbardziej prestiżowych rozgrywek w Stanach Zjednoczonych. Dyscyplina cieszy się również dużą popularnością w Kanadzie, Nowej Zelandii, Japonii, Korei Południowej, Australii oraz Brazylii. W Europie silne są ligi: niemiecka, brytyjska oraz austriacka. Także w Polsce realizowane są profesjonalne rozgrywki.

Obstawianie futbolu amerykańskiego opiera się na dobrej znajomości zasad oraz najlepszych drużyn biorących udział w rozgrywkach. Wystarczy wybrać interesujące wydarzenie, a następnie kurs przypisany do wybranego przez nas wyniku. Kolejnym krokiem jest wybór stawki oraz zaakceptowanie kuponu. Teraz wystarczy poczekać na futbol amerykański wyniki. W LV BET znajdziesz także zakłady na żywo, które pozwalają obstawiać mecze futbolu amerykańskiego w czasie rzeczywistym. To duże udogodnienie dla osób oglądających mecze NFL oraz innych profesjonalnych lig.

Zakłady bukmacherskie na futbol amerykański

W serwisie bukmacherskim LV BET znajdziesz bogatą ofertę na futbol amerykański zakłady. Gracze mogą typować zwycięzcę meczu, dokładny wynik, zakłady under/over, handicap, a także typy na poszczególne statystyki wybranych zawodników. Na naszym blogu znajdziesz natomiast bieżące informacje, zapowiedzi najważniejszych spotkań, a także typy futbol amerykański, które mogą okazać się dużym ułatwieniem w tworzeniu kuponów w obrębie tej dyscypliny.

Futbol Amerykański

Futbol amerykański w LV BET – kompletny przewodnik dla kibiców

Futbol amerykański to narodowa dyscyplina Stanów Zjednoczonych. Popularność tej dyscypliny w USA jest tak duża, jak piłki nożnej w krajach europejskich. Mimo fizycznego charakteru tej gry, futbol amerykański jest uprawiany w ramach lekcji wychowania fizycznego w szkole. Z kolei rozgrywki uniwersyteckie to świetnie zorganizowana liga stanowiąca wstęp do profesjonalnej kariery. Futbol amerykański LV BET to przewodnik dla wszystkich kibiców, którzy pragną dowiedzieć się więcej, na temat tego interesującego sportu.

Krótka historia futbolu amerykańskiego

Pierwszy oficjalny mecze w futbol amerykański został rozegrany w 1869 roku w New Jersey. Sport ten jest bardzo często mylnie interpretowany z rugby. Na wstępie możemy powiedzieć, że rugby jest starszą dyscypliną sportu, z której czerpano inspirację przy tworzeniu zasad futbolu amerykańskiego. Nazwa futbol prawdopodobnie pochodzi od piłki, której długość odpowiada jednej stopie. Ojcem tej dyscypliny jest Walter Camp, pracownik uniwersytetu Yale. To pod jego kierownictwem opracowano zasady gry, które obowiązują do dnia dzisiejszego.

Współczesny football amerykański był obecny już w roku 1912, kiedy to wprowadzono nowy rozmiar boiska, a także zasadę 4 prób, która jest podstawą tego sportu. W roku 1920 założono American Professional Football Association. Dzisiaj, organizacja ta funkcjonuje pod nazwą National Football League (NFL). Ogromna popularność tego sportu w USA zaczęła się kształtować dopiero w latach 50. i 60., kiedy to pojawiły się ogólnodostępne transmisje telewizyjne.

Czy w futbol amerykański gra się tylko w USA?

Stany Zjednoczone to bez wątpienia kolebka futbolu amerykańskiego. Tylko tam jest to sport narodowy wzbudzający tak wielką popularność. Jednak w wielu krajach istnieją profesjonalne ligi, które prezentują naprawdę wysoki poziom. Wymienimy tu przede wszystkim: Kanadę, Japonię, Niemcy, Austrie, Nową Zelandię, Koreę Południową, Australię czy Brazylię. Profesjonalna liga futbolu amerykańskiego funkcjonuje również w Polsce. Zainteresowaniem cieszy się głównie gra w wykonaniu panów, ale istnieje również kobiecy futbol amerykański.

Zasady gry w futbol amerykański

Rozbudowane zasady gry w futbol amerykański to materiał na bardzo obszerną książkę. W praktyce, naukę zasad warto rozpocząć od oglądania meczów. W ten sposób łatwo poznać najważniejsze zasady, aby wraz z kolejnym meczami poznawać kolejne tajniki gry. Najważniejsze futbol amerykański zasady są bardzo proste. Na boisku o długości 120 jardów. Drużyna atakująca stara się zdobywać kolejne części boiska, zgodnie z zasadą 4 prób (drużyna ma 4 próby rozegrania piłki w taki sposób, aby zdobyć kolejne 10 jardów boiska). Celem gry jest osiągniecie linii końcowej, bronionej przez drużynę przeciwną. Jest to przełożenie, za które zdobywa się sześć punktów. Przełożenie można zdobyć dostarczając tam piłkę samodzielnie lub rzucając ją do zawodnika, który jest ustawiony w tej sekcji boiska.

W każdej drużynie występuje 11 zawodników, ale trenerzy mają do dyspozycji nieograniczoną liczbę zmian. W efekcie, bardzo często w meczu bierze udział wszystkich, 46 zawodników zgłoszonych do gry przez drużynę. Mecz trwa cztery kwarty po 15-minut efektywnego czasu gry. W praktyce, z przerwami jeden mecz futbolu trwa nawet ponad 3 godziny. W przypadku remisu rozgrywana jest 15-minutowa dogrywka z zasadą nagłej śmierci (wygrywa drużyna, która zdobędzie choćby minimalną zdobycz punktową). Zasady gry w futbol amerykański dopuszczają bardzo twardą i agresywną grę, która często kończy się kontuzjami.

Zdobywanie punktów w futbolu amerykańskim

Celem gry jest stopniowe zdobywanie pola i zbliżanie się do linii końcowej drużyny przeciwnej. Jeśli zawodnik atakujący zdoła wbiec za tą linię z piłką, zdobywa przełożenie warte 6 punktów. Innym sposobem jest rzucenie lub kopnięcie piłki, tak, aby zawodnik będący poza linią końcową złapał ją w tym miejscu. Po przyłożeniu atakujący podejmują próbę wykopu na bramkę rywala z opcją zdobycia punktu lub przeprowadzenie akcji dołem w celu zdobycia kolejnego przełożenia, za 2 punkty.

Po za przyłożeniami, punkty można zdobywać na dwa kolejne sposoby: W trakcie gry można spróbować dalekiego wykopu w kierunku bramki. Jeśli piłka przeleci pomiędzy słupkami, drużyna atakująca zdobywa 3 punkty. Mamy także zagranie bezpieczne, które pozwala punktować obronie. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której atakujący upuści piłkę, w celu uniknięcia szarży, lub straci ją, a ta wypadnie poza pole punktowe. Taka akcja jest warta 2 punkty.

Ile osób gra w futbol amerykański?

Na boisku znajdują się dwie drużyny po 11 zawodników. Każdy zespół może jednak zgłosić na mecz aż 46 graczy. Wiemy już, futbol amerykański ile trwa mecz. Efektywny czas gry to cztery kwarty po 15 minut, ale w praktyce, mecze mogą trwać kilka godzin. Co więcej, są niezwykle męczące i narażają graczy na kontuzje. W związku z tym, a trakcie jednego meczu futbol amerykański drużyny są w stanie skorzystać ze wszystkich 46 graczy. Każdy zawodnik specjalizuje się w danym aspekcie gry, co jest ważne w danym momencie.

Ze względu na role pełnione na boisku, możemy wymienić najważniejsze futbol amerykański pozycje. Na samym przodzie znajdują się najbardziej rośli i silni zawodnicy, którzy ścierają się ze sobą. Atakujący próbują się przepchnąć przez mur ustawiony przez defensywę. Mamy miotaczy, którzy są wyspecjalizowani w celnym rzucaniu piłki. Są także kopacze, którzy potrafią wyjątkowo celnie i mocno zagrywać nogą. Ważną rolę pełni biegacz, który stara się złapać piłkę i dotrzeć do linii końcowej.

NFL – Narodowa Liga Futbolu w Stanach Zjednoczonych

Najbardziej prestiżowe rozgrywki futbolu amerykańskiego na świecie to NFL Futbol, czyli Narodowa Liga Stanów Zjednoczonych. W National Football League biorą udział 32 drużyny podzielone na Konfederację AFC i NFC. każda konfederacja posiada dywizję wschodnią, północną, południową i zachodnią. Do dywizji przynależą po cztery zespoły. W sezonie, każda drużyna rozgrywa najpierw cztery mecze sparingowe, a następnie 16 meczów w sezonie zasadniczym. Następnie, zespoły z pierwszych miejsc każdej dywizji przechodzą do fazy Play-off. Awansują także dwie drużyny z dziką kartą (najlepszy stosunek wyników w całej konferencji). Faza pucharowa prowadzi aż do wielkiego finału, zwanego Super Bowl. Ten sposób wyłaniany jest mistrz kraju.

Do najbardziej utytułowanych zespołów zaliczymy: Green Bay Packers (13 tytułów mistrzowskich), Chicago Bears (9), New York Giants (8), Cleveland Browns (8), Pittsburgh Steelers (6) oraz New England Patriots (6). Ostatnia z wymienionych drużyn to aktualny mistrz NFL.

Super Bowl – amerykańskie święto narodowe

Fazę Play-off kończy wielki finał, zwany Super Bowl. To bez wątpienia narodowe święto USA. Wszystkie znane koncerny wypuszczają nowe reklamy, które ukazują się w przerwach transmisji. W przerwie meczu odbywają się także koncerty muzyczne. Finał ogląda zwykle kilkadziesiąt milionów ludzi na całym świecie. Rekord padł w 2010 roku, kiedy to odnotowano oglądalność ponad 106 milionów widzów. Koncerny, które chcą wykupić 30-sekundowy spot reklamowy w trakcie meczu, często muszą zapłacić nawet ponad 2,5 mln dolarów.

Mistrzostwa świata w futbolu amerykańskim

Mistrzostwa Świata w futbolu amerykańskim są rozgrywane od 1999 roku, co cztery lata. Dwie pierwsze edycje zostały wygrane przez reprezentację Japonii. Amerykanie przyłączyli się do mistrzostw dopiero w 2007 roku. Od tego czasu są niepokonani, mając na koncie 3 złote medale. Mistrzostwa zaplanowane na 2019 rok zostały przeniesione na rok 2023. Od 2010 roku odbywają się także mistrzostwa świata futbol amerykański kobiet. Wszystkie trzy edycje zakończyły się zwycięstwem Stanów Zjednoczonych, która tradycyjnie demoluje w finale Kanadę. (66-0, 64-0, 41-16).

Mistrzostwa Europy w futbolu amerykańskim

Dużym zainteresowaniem fanów na świecie cieszą się także Mistrzostwa Europy w futbolu amerykańskim. Są one rozgrywane od 1983 roku. Najwięcej tytułów mistrzowskich (5) ma na koncie Finlandia. Trzy złote medale zdobywali Niemcy, a po dwa Włosi oraz Wielka Brytania. Jedno złoto zdobywali do tej pory Szwedzi oraz Francja. Po za wymienionymi nacjami, po medale mistrzostw Europy sięgała także Austria (2 srebra i 2 brązy) oraz Holandia (1 brąz). Polska nie osiągała niestety sukcesów na tak dużej imprezie.

Najlepsze ligi futbolu amerykańskiego na świecie

Liga NFL nie ma sobie równych. To tam spotkamy najlepszych zawodników z całego świata. Najlepsi gracze mogą liczyć na astronomiczne zarobki sięgające nawet ponad 100 milionów dolarów rocznie. W innych krajach, football amerykański zawodnicy mogą jedynie pomarzyć o choćby procencie tej gaży. Które kraje mogą się jednak pochwalić mocną i rozpoznawalną ligą? Do tego grona zaliczymy przede wszystkim Niemcy, Japonię, Austrię, Meksyk, Kanadę, Wielką Brytanię, Nową Zelandią oraz Finlandię. Profesjonalne ligi futbolu amerykańskiego są rozgrywane także w Polsce.

Futbol amerykański w Polsce

Za rozgrywki w Polsce odpowiada PLFA, czyli Polska Liga Futbolu Amerykańskiego, powołana do życia w 2006 roku. W rozgrywkach podzielonych na cztery profesjonalne ligi udział bierze ponad 70 drużyn. Najbardziej utytułowanym miastem w historii polskiego futbolu amerykańskiego jest Wrocław. Drużyny z tego miasta zdobywały mistrzostwo sześciokrotnie. Trzy mistrzostwa kraju zdobywała drużyna Seahawks Gdynia. Dwa mistrzostwa kraju zdobywał klub Warsaw Eagles. A zatem, chociaż futbol amerykański Polska nie jest szczególnie popularną dyscypliną w naszym kraju, trzeba przyznać, że system rozgrywek jest całkiem rozbudowany.

Sukcesy Polaków w futbolu amerykańskim

Nasz kraj nie osiągał większych sukcesów drużynowo, ale możemy pochwalić się wybitną jednostką. Kibice futbolu amerykańskiego z pewnością znają Sebastiana Janikowskiego, jedynego reprezentanta Polski w NFL. Polak rozgrywał mecze w drużynie Oakland Raiders w latach 2000-2017. Ostatni sezon w karierze zagrał natomiast w Seattle Seahawks. Polak słynął przede wszystkim z niezwykle celnych i dalekich kopnięć. To do niego należy rekord najdłuższego, celnego kopa na bramkę (63 jardy). Rekord ten współdzieli z trzema innymi zawodnikami. Janikowski kilkukrotnie brał udział w Meczu Gwiazd NFL.

Football amerykański a rugby

Wielu graczy mylnie interpretuje rugby a futbol amerykański jako niemal identyczną dyscyplinę sportu. W praktyce, obie dyscypliny znacząco różnią się przepisami. Ponadto, zawodnicy futbolu amerykańskiego korzystają z licznych ochraniaczy, których nie ma w rugby. Wiemy również, że rugby jest starszą dyscypliną sportu, na którym wzorowano futbol amerykański. Co ciekawa, rugby jest bardzo niszową dyscypliną w Stanach Zjednoczonych.

Zakłady bukmacherskie na futbol amerykański

Najważniejsze futbol amerykański ligi cieszą się dużą popularnością wśród graczy, którzy chętnie szukają okazji do zdobycia wysokich wygranych w mniej popularnych dyscyplinach. Oczywiście w Stanach Zjednoczonych jest to jedna z najchętniej typowanych dyscyplin sportu. Gracze mogą typować zwycięzcę meczu, dokładny wynik, zakłady under/over na liczbę punktów, a także statystyki indywidualne poszczególnych graczy. Futbol amerykański zakłady oferują zatem szerokie pole do popisu wszystkim graczom, którzy interesują się tą dyscypliną sportu.

W Polsce, największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście NFL zakłady, a najwięcej kuponów jest przyjmowanych w dniu Super Bowl. Finał NFL często śledzą „niedzielni kibice”, którzy na co dzień nie interesują się tym sportem. Dużym udogodnieniem dla takich graczy są futbol amerykański typy bukmacherskie i analizy, które można znaleźć na naszym blogu.

Obstawiaj zakłady na futbol amerykański w LV BET

Chcesz sprawdzić się w roli typera w nowej dyscyplinie sportu? Zakłady bukmacherskie futbol amerykański można obstawiać w serwisie LV BET. Dysponujemy bogatą ofertą na czołowe ligi świata, z czego największą liczbę zdarzeń można oczywiście znaleźć w kategorii NFL. Obstawianie zakładów jest bardzo proste. Na początek wybierz interesujące Cię typy futbol amerykański i kliknij w kursy przypisane do wyników, które obstawiasz. Zdarzenia te zostaną dodane do kuponu. Teraz wystarczy wybrać stawkę zakładu. Popularne są również zakłady wielokrotne, w których możesz postawić kilka zdarzeń jednocześnie. W ten sposób można znacznie podwyższyć kurs, ale do wygrania potrzebne jest prawidłowe wytypowanie wszystkich zdarzeń.

Futbol amerykański na blogu LV BET

Swoją wiedzę na temat tego sportu możesz poszerzać na blogu LV BET, gdzie znajdziesz futbol amerykański wyniki, statystki, ciekawostki, a także zapowiedzi najważniejszych meczów z Super Bowl na czele. Z myślą o graczach publikujemy analizy oraz popularne NFL typy na spotkania cieszące się największym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że blog futbol amerykański LV BET będzie dużym udogodnieniem dla graczy obstawiających tę dyscyplinę sportu.