NFL w LV BET – futbol amerykański na najwyższym poziomie

NFL, czyli Narodowa Liga Futbolowa, to najsilniejsza liga futbolu amerykańskiego na świecie. Rozgrywki zapoczątkowane w 1920 roku cieszą się wielką popularnością nie tylko w USA, ale również na całym świecie. Super Bowl, czyli wielki finał zmagań, zalicza się do wydarzeń sportowych generujących największą oglądalność. W roku 2011, finał NFL oglądało aż 111 milionów widzów! Na blogu sportowym LV BET znajdziesz aktualności, wyniki, a także zapowiedzi najpopularniejszych spotkań w ramach Narodowej Ligi Futbolowej.

Zarejestruj się

Co warto wiedzieć na temat rozgrywek NFL?

W zmaganiach biorą udział 32 drużyny ze Stanów Zjednoczonych. Są one podzielone na dwie konfederacje: American Football Conference oraz National Football Conference. W skład każdej konferencji wchodzą cztery dywizje. W fazie zasadniczej, najlepsze zespoły rozegrają w obrębie konfederacji szesnaście spotkań. Po 6 najlepszych zespół (zwycięzcy dywizji + dwie dzikie karty) awansuje do fazy play off rozgrywanej systemem pucharowym. Tutaj wkraczamy w decydującą fazę turnieju, która przyciąga największe zainteresowanie fanów z całego świata.

Najbardziej utytułowanym zespołem w historii NFL jest Green Bay Packers, który zdobywał trzynaście tytułów mistrzowskich. W gronie największych drużyn warto wymienić: Chicago Bears (9 tytułów), New York Giants (8), Cleveland Browns (8), Pittsburgh Steelers (6) oraz New England Patriots (6). NFL gwarantuje widzom football amerykański na najwyższym poziomie. To najlepsze rozgrywki dla osób, które chcą bliżej poznać tą dyscyplinę, a także zrozumieć zasady gry w futbol amerykański.

Zakłady bukmacherskie na NFL

W serwisie bukmacherskim LV BET możesz obstawiać zakłady na Narodową Ligę Futbolową. To najbardziej prestiżowe rozgrywki w futbolu amerykańskim, śledzone z dużym zainteresowaniem przez miliony ludzi na całym świecie. W naszej ofercie dostępne są zakłady na wszystkie mecze NFL. Bogaty wybór zdarzeń pozwoli stworzyć dowolny kupon wedle własnego uznania. w LV BET znajdziesz również atrakcyjne promocje i bonusy, dzięki którym zdobędziesz dodatkowe środki na zakłady NFL.

NFL

NFL – przewodnik dla kibiców futbolu amerykańskiego

NFL (National Football League) to największa i najbardziej prestiżowa liga futbolu amerykańskiego. Występują w niej 32 zespoły podzielone na dwie konferencje, w których wydzielić możemy po 4 dywizje. Rozgrywki dzielą się na sezon zasadniczy oraz fazę play-off. Wielki finał rozgrywek, Super Bowl, to jedno z najchętniej oglądanych wydarzeń sportowych na całym świecie. Na blogu sportowym LV BET znajdziesz obszerny przewodnik na temat tej dyscypliny sportu: jak wygląda format rozgrywek? Jakie zespoły występują w NFL? Które zespoły są najbardziej utytułowane?

Kilka słów o historii National Football League

Futbol amerykański to dyscyplina wywodząca się od rugby. Początkowo był to sport akademicki. Pierwszy oficjalny mecz futbolu amerykańskiego został rozegrany w 1892 roku. Początek XX wieku to gwałtowny wzrost zainteresowania futbolem zawodowym w stanach zlokalizowanych w centralno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. W 1920 roku utworzono rozgrywki American Professional Football Association. Siedziba federacji była zlokalizowana w Ohio, a pierwszym prezydentem ligi został legendarny zawodnik, Jim Thorpe. W 1922 roku zmieniono nazwę na NFL, czyli National Football League. Dyscyplina stopniowo zyskiwała na popularności, a do zawodowych klubów coraz częściej trafiali najlepsi zawodnicy z futbolu akademickiego. Po II wojnie światowej futbol zawodowy zaczął stopniowo przebijać swoją popularnością futbol akademicki.

W latach 50 rozpoczęła się wielka rywalizacja pomiędzy NFL i AFL (American Football League). Ta druga organizacja została założona przez Lamara Hunta po tym, gdy nie udało mu się kupić NFL. Pojawienie się konkurencji mocno napędziło futbol amerykański i doprowadziło do zwiększenia liczby klubów zawodowych. Najlepsi gracze mogli natomiast liczyć na lepsze płace. Rywalizacja przerodziła się niemalże w wojnę, która zaczęła realnie zagrażać obu rozgrywkom. Z tego względu, w 1970 roku AFL i NFL połączyły się w jedne rozgrywki. To właśnie wtedy zapoczątkowano podział na konferencje. Połączenie NFL i AFL pozwoliło na stworzenie rozgrywek globalnych, które cieszą się dużą popularnością także w wielu innych krajach, poza Stanami Zjednoczonymi.

Format rozgrywek w NFL

W 1970 roku po połączeniu NFL i AFL zapoczątkowano podział na konferencje: AFC (American Football Conference) i NFC (National Football Conference). W obu konferencjach występuje po 16 zespołów podzielonych na cztery dywizje: Wschodnią, Północną, Południową oraz Zachodnią. W sezonie zasadniczym drużyny rywalizują głównie w obrębie danej konferencji. Z kolei w fazie play-off rywalizacja skupia się na meczach zespołów z obu konferencji. Co ciekawe, w wielkim finale nie zawsze grają dwa najlepsze zespoły w lidze. Format rozgrywek jest zaprojektowany w taki sposób, aby w finale zawsze spotykały się zespoły z konferencji NFC i AFC.

Faza sparingowa

Od początku sierpnia do początku września trwa faza sparingowa. Drużyny rozgrywają zwykle cztery mecze towarzyskie, w ramach których mogą przetestować nowych zawodników i przygotować się do sezonu zasadniczego. Dwie drużyny zostaną wybrane do meczu Pro Football Hall of Fame Game. Doświadczeni zawodnicy zazwyczaj występują tylko w jednej kwarcie meczu sparingowego. W ten sposób minimalizuje się ryzyko kontuzji kluczowych zawodników.

Sezon zasadniczy

Sezon zasadniczy w NFL trwa 17 tygodni. Zaczyna się we wrześniu i kończy w grudniu. Każdy zespół rozgrywa po dwa mecze (u siebie i na wyjeździe) z trzema rywalami ze swojej dywizji, a następnie 10 meczów z pozostałymi zespołami. Dwa z tych spotkań ustala się na podstawie wyniku z poprzedniego sezonu. Pozostałe 8 spotkań rozgrywa się z drużynami z dwóch innych dywizji, jednej z konferencji AFC, a drugiej z dywizji NFC. W sumie zespoły mają do rozegrania 16 spotkań. Biorąc pod uwagę, że sezon zasadniczy trwa 17 tygodni, każdy zespół może liczyć w trakcie tej fazy na bye week, czyli tydzień wypoczynku.

Faza play-off

Do fazy play-off wchodzi 12 zespołów: 4 mistrzów dywizji NFC, 4 mistrzów dywizji AFC oraz po 2 zespoły, które otrzymają dziką kartę. Mistrzów dywizji klasyfikuje się na miejscach 1-4 na podstawie stosunku wygranych do przegranych i remisów w  sezonie zasadniczym. Drużyny z dzikimi kartami są klasyfikowane na miejscach 5-6. W pierwszej rundzie fazy play-off spotykają się zespoły z miejsc 3 i 6 oraz 4 i 5. Jest to weekend dzikich kart. Zespoły z miejsc 1-2 mają w tym czasie wolne i czekają w kolejnej rundzie, w tzw. fazie dywizyjnej. W fazie dywizyjnej drużyny z 1-2 miejsca będą rywalizować ze zwycięskimi drużynami weekendu dzikich kart. Najlepsze zespoły wchodzą do finału konferencji. Mistrzowie konferencji zmierzą się w Super Bowl. Jest to finał całych rozgrywek NFL.

Super Bowl

Super Bowl to wielki finał, w którym zmierzą się mistrzowie konferencji AFC i NFC. Początkowo finały były rozgrywane w styczniu, natomiast po zwiększeniu liczby zespołów Super Bowl przypada zazwyczaj na początek lub pierwszą połowę lutego. To najważniejsze wydarzenie sportowe w Stanach Zjednoczonych chętnie oglądane także w wielu innych krajach. W 2023 roku ustanowiony został nowy rekord oglądalności – wielki finał był oglądany przez ponad 113 miliony widzów. Super Bowl to nie tylko wielki finał NFL, ale także koncerty oraz imprezy towarzyszące. W blokach reklamowych wielkie koncerny wystawiają swoje nowe reklamy. Ceny za reklamę są oszałamiające – za spot trwający 30 sekund trzeba zapłacić ponad 7 mln dolarów.

Jak działa zaciąg (NFL draft)?

Futbol zawodowy wywodzi się od futbolu akademickiego i korzenie te wciąż są bardzo istotne. Zdecydowana większość zawodników NFL zaczyna swoją karierę właśnie od rozgrywek szkolnych, a następnie akademickich. Przed każdym sezonem, w kwietniu, organizowany jest zaciąg (NFL Draft). Kluby spotykają się z absolwentami lid akademickich i dobierają nowych zawodników do swoich zespołów. Co ciekawe, kolejność wyboru jest odwrotna do kolejności w tabeli w poprzednim sezonie. Innymi słowy, ostatni zespół poprzedniego sezonu wybiera zawodników jako pierwszy, natomiast mistrz wybiera jako ostatni. Ma to wyrównać poziom i zwiększyć konkurencyjność. Zaciąg składa się z siedmiu rund, a czas na wybór zawodnika jest ograniczony. Kluby mogą jednocześnie handlować ze sobą, wymieniać się zawodnikami, ale też kolejnością wybierania.

Najbardziej utytułowane zespoły w historii NFL

Najbardziej utytułowanym zespołem w historii NFL jest zespół Green Bay Packers, który ma na swoim koncie 13 tytułów mistrzowskich. Pierwszy tytuł zespół zdobył w 1929 roku, natomiast po raz ostatni sięgał po ten triumf w 1996 roku. 9 tytułów mistrzowskich zdobywał natomiast zespół Chicago Bears, ale jego lata świetności przypadają na okres przedwojenny (6 ze zdobytych tytułów). Po raz ostatni zespół ten triumfował w roku 1985. Po osiem triumfów na swoim koncie mają zespoły New York Giants oraz Cleveland Browns. Natomiast zespół New England Patriots to najlepszy zespół XXI wieku – w latach 2001 – 2018 zdobywał w sumie 6 tytułów mistrzowskich. Tylko cztery zespoły w historii nigdy nie zdobywały mistrzostwa NFL.

Najlepsi zawodnicy w historii NFL

Niekwestionowaną legendą NFL jest Morten Andersen, który w latach 1982 – 2007 rozegrał 382 mecze i zdobył w nich w sumie 2544 punkty. Duńczyk reprezentował barwy sześciu różnych klubów, z czego najwięcej czasu, bo aż 12 lat spędził w New Orleans Saints. To siedmiokrotny mistrz NFL wybierany do drużyny dekady w latach 80. i 90. Do innych gwiazd NFL zaliczają się: Gary Anderson (2434 punkty w 353 meczach, Jason Hanson (2150 punktów w 327 meczach) oraz John Carney (2062 punkty w 302 meczach). Powyższych  zawodników zdołał wyprzedzić Adam Vinatieri, prawdopodobnie najlepszy zawodnik XXI wieku. Amerykański futbolista występował w latach 1996 – 2019. W sumie rozegrał 397 spotkań i zdobył 2673 punkty. Ma na koncie 4 tytuły mistrzowskie.

Polacy w National Football League

Pierwszym Polakiem w NFL był Alexander Frank Gorgal, który w sezonie 1923 grał dla zespołu Rock Island Independents. W latach trzydziestych dla Booklyn Dodgers występował Jack Grossman. W latach 70. w NFL po raz pierwszy występowało dwóch Polaków: Czesław Marcol i Ryszard Szaro. W latach 90. mecze rozgrywał Zbigniew Maniecki. Najbardziej znanym Polakiem w NFL był Sebastian Janikowski, grający na pozycji kopacza. Występował w NFL w latach 2000 – 2018. W sezonie 2011 wystąpił w meczu gwiazd Pro Bowl i zdobył w nim 11 punktów. Jego dorobek w sumie wyniósł 1913 punktów w 284 meczach. W 2015 roku Babatunde Aiyegbusi jako pierwszy Polak trafił do NFL z polskich rozgrywek PLFA, jednak po meczach przedsezonowych klub rozwiązał z nim kontrakt.

Typowanie NFL w LV BET

Mecze NFL cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony kibiców z wielu zakątków świata. Można je obstawiać w ofercie bukmachera LV BET. Możemy wyróżnić dwudrogowe zakłady na zwycięzcę meczu oraz trzydrogowe zakłady na wynik. Zakłady trzydrogowe dotyczą wyniku po czterech kwartach – należy bowiem pamiętać, że w NFL w przypadku remisu gra się dogrywkę. Gracze mogą również obstawiać wynik z handicapem, jak również typować liczbę punktów w ramach zakładów poniżej/powyżej. W trakcie sezonu można obstawiać, które zespoły awansują do play-off, a także wskazać, który zespół zostanie mistrzem. Oferta zakładów bukmacherskich na NFL jest zatem bardzo rozbudowana i daje graczom spore pole do popisu.

Zakłady bukmacherskie na NFL w LV BET

LV BET to legalny bukmacher, w ofercie którego znajdziesz rozbudowaną ofertę zakładów bukmacherskich na futbol amerykański i rozgrywki NFL. Na naszym blogu sportowym dostępne są natomiast ciekawe informacje dla wszystkich fanów tej dyscypliny. Sprawdzisz tu aktualne wyniki, a także znajdziesz zapowiedzi najciekawszych spotkań wraz z analizami. Sezon NFL zaczyna się we wrześniu i trwa aż do wielkiego finału, czyli Super Bowl, rozgrywanego w pierwszej połowie lutego.