Poznaj judo w LV BET!

Judo to bardzo popularna sztuka walki, która często stanowi podbudowę dla innych dyscyplin, w tym chociażby mieszanych sportów walki. Brak uderzeń i kopnięć (w judo sportowym) sprawia, że jest to sport bezpieczny i odpowiedni dla dzieci. Ma sprzyjać nauce samoobrony i rozwojowi fizycznemu. Judo to także pełnoprawna dyscyplina sportowa, w której organizowane są Mistrzostwa Świata oraz inne, prestiżowe turnieje zarządzone przez organizację IJF.

Zarejestruj się

Jakie wartości wyznają zawodnicy judo?

Judo w wolnym tłumaczeniu oznacza drogę miękkości. W Japonii sztuka ta przez wiele lat była wykorzystywana w szkoleniach dla policjantów i żołnierzy, jako skuteczny sposób obalania i unieszkodliwiania przeciwników. Techniki bardzo mocno stawiają na wykorzystanie siły fizycznej przeciwnika, aby przy minimum wysiłku ze swojej strony móc pokonać dużo silniejszego rywala. Etykieta stawia również na trening moralny oraz sztukę samoobrony.

Obstawianie judo w LV BET

Walki judo możesz obstawiać w serwisie legalnego bukmachera LV BET, który może pochwalić się bardzo rozbudowaną ofertą zakładów bukmacherskich na różnorodne sztuki walki. W tym miejscu możesz obstawiać prestiżowe zawody z cyklu IJF World Tour, a także Mistrzostwa Świata oraz Igrzyska Olimpijskie. Na uwagę zasługuje bogata oferta promocji oraz bonusów, które pomogą w zdobyciu dodatkowych środków na obstawianie zakładów bukmacherskich. Dzięki temu, obstawiając wyniki sportowe w judo można cieszyć się jeszcze większymi emocjami.

Judo

Judo – najważniejsze informacje o tej dyscyplinie sportu

Judo jako sztuka walki wywodzi się od ju-jitsu. Jego założycielem był Jigoro Kano żyjący w latach 1860 – 1938. Uważany za ojca dyscypliny oraz jednego z jej najwybitniejszych przedstawicieli. Ze względu na swoją wątłą sylwetkę był w młodym wieku wyśmiewany i zaczepiany przez rówieśników. To sprawiło, że za namową przyjaciela postanowił rozwijać się w sztuce samoobrony, jaką jest ju-jitsu. Już w wieku 21 lat zyskał tytuł shinana (mistrza).

Następnie zaczął wprowadzać własne techniki, co stopniowo pozwoliło na narodzenie się nowej sztuki walki, czyli właśnie judo. W wieku 22 lat w jednej z buddyjskich świątyń Kano zaczął prowadzić własne szkołę. Dwa lata później została ona przeniesiona, a jej nazwę zmieniono na: Kodokan. Była to pierwsza oficjalna i największa szkoła judo na świecie.

Etykieta judo – nadrzędne wartości w tym sporcie

Bardzo istotną kwestią jest tu szacunek, zwłaszcza uczniów wobec mistrzów. W Judo mamy w sumie 16 stopni – 6 uczniowskich (kyu) oraz 10 mistrzowskich (dan). Czarny pas w judo przysługuje danom do piątego stopnia. Dan w stopniu 6 – 8 może nosić pas biało czerwony, natomiast w stopniu 9 i 10 – czerwony, najwyższy. Stopnie 7 i 8 są przyznawane przez kontynentalne federacje judo, natomiast pas czerwony, czyli dwa najwyższe stopnie może przyznać wyłącznie Międzynarodowa Federacja Judo.

Techniki sztuki walki występujące w judo i trening judo

Wszystkie sztuki walki posiadają określone techniki, z których można korzystać w trakcie pojedynku. W judo sytuacja jest dość ciekawa, ponieważ w zamyśle dyscypliny są trzy techniki, ale judo wykorzystuje tylko dwie z nich. Dozwolone techniki to: NAGE-WAZA (rzuty) i KATAME-WAZA (chwyty). Z kolei rzadko nauczana i nie wykorzystywana w zawodach trzecia technika to ATEMI-WAZA (uderzenia i kopnięcia). Brak ostatniej techniki sprawia, że judo jest dyscypliną przyjazną dla adeptów i jedną z najpopularniejszych technik samoobrony dla dzieci i młodzieży. Jest także świetną podbudową pod MMA, zwłaszcza dla zawodników parterowych specjalizujących się w obalaniu i technikach kończących, takich jak: dźwignie, duszenia, trzymania.

Zasady judo – jak toczone są pojedynki?

Pojedynki judo odbywają się w różnych kategoriach wagowych dla kobiet i mężczyzn. Walka trwa cztery minuty, a w przypadku juniorów 3 minuty. Miejscem pojedynku jest specjalna mata o wymiarach 8×8 lub 10×10 m, którą zwyczajowo nazywa się dojo. Celem walki jest obalenie przeciwnika na plecy i utrzymanie go w pozycji leżącej przez 20 sekund lub założenie techniki kończącej, która doprowadzi do poddania się rywala. Wówczas przyznawany jest ippon i walka kończy się przed czasem. Można także zdobywać małe punkty, które będą decydować po upływie regulaminowego czasu walki. Są to tzw. Waza-ari, które można otrzymać np. za niepełny rzut czy też trzymanie przeciwnika przez co najmniej 10 sekund. Uzyskanie dwóch waza-ari jest równoznaczne z ipponem, czyli końcem walki.

W jutro niedozwolone są uderzenia i kopnięcia, dotykanie twarzy przeciwnika, atakowanie innych stawów niż łokciowy i barkowy, zbyt defensywna i statyczna pozycja, fałszywe ataki. Za akcje niezgodne z regulaminem sędzia może ukarać zawodnika karą (shido). Trzy shido w jednej walce oznaczają dyskwalifikację i zwycięstwo przeciwnika. Jeśli w trakcie czterominutowej walki padnie remis, wówczas odbywa się walka o złoty punkt do momentu, aż jeden z zawodników zyska przewagę punktową.

Najważniejsze zawody judo na świecie

W lipcu 1951 roku założona została Międzynarodowa Federacja Judo, która obecnie zrzesza ponad 200 krajów członkowskich. Federacja skupia się na organizacji prestiżowych zawodów dla najlepszych zawodników i zawodniczek z całego świata. Poniżej omawiamy najbardziej prestiżowe zawody w judo.

Mistrzostwa Świata w judo

Mistrzostwa Świata w judo odbywają się od 1956 roku. Aktualnie takie mistrzostwa są organizowane co roku, z wyłączeniem tych lat, w których odbywają się Letnie Igrzyska Olimpijskie. Złoty medalista olimpijski jest traktowany jako aktualny mistrz świata. Najbardziej utytułowanym krajem w historii Mistrzostw Świata jest oczywiście Japonia, która może pochwalić się dorobkiem 369 medali, w tym 154 medali złotych. Jest to kwalifikacja łączona uwzględniająca medale mężczyzn i kobiet. Drugie miejsce zajmuje Francja (168 medali, 56 złotych), a trzecie Korea Południowa (97 medali, 29 złotych. Inne utytułowane kraje to: Chiny, Kuba, Wielka Brytania, Brazylia, Holandia, Belgia. Polska zajmuje w tej klasyfikacji 14 miejsce z dorobkiem 34 medali, w tym 6 złotych. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem jest Francuz, Teddy Riner, jedenastokrotny mistrz świata.

Judo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich

Judo po raz pierwszy pojawiło się w programie Igrzysk Olimpijskich w 1964 roku. Zniknęło z programu w 1968, a cztery lata później wróciło i od tamtego czasu do dziś jest obecne. Początkowo w judo rywalizowali wyłącznie mężczyźni. Dopiero na IO w 1992 pojawiła się rywalizacja kobiet. Najbardziej utytułowanym krajem jest Japonia z dorobkiem 96 medali, w tym 48 złotych. Polska ma w dorobku osiem medali, w tym trzy złote wywalczone przez: Waldemara Legienia w 1988 i 1992 roku oraz przez Pawła Nastulę w 1996 roku. Igrzyska Olimpijskie w 1996 roku były ostatnimi, na których reprezentacji Polski sięgnęli po medale.

Turnieje organizowane przez IJF

W przeciągu roku odbywa się wiele prestiżowych turniejów organizowanych przez Międzynarodową Federację Judo. Do najbardziej prestiżowych zawodów z cyklu IJF World Tour możemy zaliczyć: Doha Masters, Kazan Grand Slam, Zagreb Grand Prix, Paris Grand Slam, Tokyo Grand Slam. Aktualnym liderem w rankingu mężczyzn jest zawodnik z Gruzji, Tato Grigalashvili, natomiast w rankingu kobiet prowadzi Romane Dicko z Francji. Wśród nacji bezkonkurencyjna jest Japonia, a za jej plecami plasują się: Rosja, Francja, Brazylia, Niemcy, Korea Południowa, Holandia.

Najlepsi judocy w historii

Jednym z najwybitniejszych zawodników w historii dyscypliny jest japoński judoka Tadahiro Nomura. Jako jeden z nielicznych może pochwalić się dorobkiem trzech złotych medali olimpijskich zdobywanych na trzech kolejnych edycjach IO: Atlanta 1996, Sydney 2000 oraz Ateny 2004. Jest to również mistrz świata z Paryża 1997. Wybitną postacią ostatnich lat jest reprezentant Francji Teddy Riner – trzykrotny mistrz olimpijski (w sumie pięć medali zdobywanych w czterech edycjach IO), a także 10-krotny mistrz świata i 5-krotny mistrz Europy. Pod względem dorobku medalowego na prestiżowych imprezach, Riner jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii judo.

Zakłady bukmacherskie na treningi judo

Obstawiając zakłady bukmacherskie na judo gracze mogą wytypować zwycięzcę walki. W przypadku prestiżowych zawodów możliwe będzie także wskazanie sposobu, w jakim wybrany zawodnik zakończy walkę (np. przez ippon lub małe punkty). Walki w judo potrafią być niezwykle emocjonujące, choć oczywiście wymagana jest dobra znajomość tej dyscypliny, aby w pełni docenić umiejętności oraz zaawansowane techniki stosowane przez doświadczonych zawodników i zawodniczki. Zasady judo nie należą do skomplikowanych, choć początkowo mogą budzić pewne wątpliwości, jeśli chodzi o punktację. Na pewno jest to jednak bardzo interesująca sztuka walki, z której często wyłaniani są następnie znani zawodnicy MMA. Judo w przeszłości trenowali wielcy mistrzowie UFC, np. Khabib Nurmagomedov, Valentina Shevczenko, Ronda Rousey (brązowa medalistka IO i srebrna medalistka Mistrzostw Świata, Georges St-Pierre.