Wyścigi konne w LV BET

Wyścigi konne to rywalizacja, w której dżokeje dosiadający koni starają się pokonać określony dystans w najkrótszym możliwym czasie. Wyścigi odbywają się przeważnie na specjalnych, owalnych torach nazywanych hipodromami. To jedna z najstarszych form sportowej rywalizacji, jak również jeden z pierwszych sportów, na który można było obstawiać zakłady bukmacherskie. Wyścigi konne to niewątpliwie bardzo złożone zagadnienie dla prawdziwych pasjonatów – wierni kibice znają się na rodzajach gonitw, rasach koni biorących udział w wyścigach, jak również na technikaliach samego wyścigu, wiedząc, jakie czynniki mają wpływ na wynik rywalizacji. Na blogu LV BET udostępniamy krótki przewodnik dla wszystkich osób, które chcą lepiej poznać wyścigi konne.

Zarejestruj się

Jak obstawiać wyścigi konne?

Zakłady występujące w wyścigach konnych różnią się nieco od zakładów w innych dyscyplinach. Możemy tu wyróżnić zakłady jednogonitwowe i wielogonitwowe. Zakłady jednogonitwowe to: ZWC (na zwycięzcę wyścigu), PDK (na dwa pierwsze miejsca), DWJ (na dwa pierwsze miejsce w odpowiedniej kolejności), TRJ (podium) oraz CZW (pierwsza czwórka). Natomiast do zakładów wielogonitwowych zaliczamy: duble (DBL), triple (TPL), kwinty (KWN) oraz septymy (SPT). Warto zauważyć, że wyścigi konne były pierwszą dyscypliną, jaką można było obstawiać w formalnych zakładach bukmacherskich. Sport ten jest nierozerwalnie połączony z bukmacherką, jako iż to właśnie obstawianie wyścigów konnych sprawia, że są one tak emocjonujące dla widzów.

Zakłady bukmacherskie na wyścigi konne

Prestiżowe wyścigi konne można obstawiać w serwisie bukmacherskim LV BET. Alternatywą są również zakłady na sporty wirtualne symulowane przez algorytm komputerowy. Na blogu LV BET przygotowaliśmy przewodnik dla kibiców, którzy chcą zgłębić świat wyścigów konnych i dowiedzieć się więcej na temat tego ekscytującego sportu.

Wyścigi koni od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony fanów. W Polsce najbardziej znane są gonitwy organizowane na Torze Służewiec w Warszawie. Obstawiając wyścigi konne, można wczuć się w klimat tej dyscypliny i poczuć emocje towarzyszące ludziom zgromadzonych na trybunach wokół hipodromu.

Wyścigi konne

Wyścigi konne – przewodnik dla kibiców

Wyścigi konne to wyjątkowa dyscyplina sportu, która od setek, a nawet od tysięcy lat cieszy się ogromną popularnością. Możemy wyróżnić wiele różnorodnych gonitw, które różnią się między sobą zasadami oraz niuansami prowadzenia takiego wyścigu. Najbardziej znane są wyścigi organizowane w Anglii oraz we Francji, ale również polskie eventy przyciągają wielu kibiców z różnych zakątków świata. Na blogu LV BET znajdziesz krótki przewodnik stanowiący dobre wprowadzenie dla wszystkich fanów wyścigów konnych. Poznasz tu najważniejsze zasady wyścigów, najbardziej prestiżowe tory i gonitwy, a także rodzaje zakładów bukmacherskich na wyścigi koni.

Historia wyścigów konnych

Wyścigi konne były organizowane już w starożytnym Rzymie, choć w różnych źródłach historycznych można znaleźć informacje o tej formie rywalizacji jeszcze na wiele lat przed naszą erą. W 1780 roku zorganizowane zostały pierwsze nowożytne wyścigi konne. Ich pomysłodawcą był angielski lord Derby. I to właśnie od jego nazwiska zawody noszą miano Angielskich Derby i po dziś dzień są organizowane na hipodromie w Epsom. Są one uznawane za najbardziej prestiżowe wyścigi na świecie. Dyscyplina ta szybko zyskała dużą popularność w Wielkiej Brytanii oraz we Francji. W dużej mierze to właśnie wyścigi konne zapoczątkowały pierwsze oficjalne zakłady bukmacherskie.

W Polsce pierwsze oficjalne zawody odbyły się w roku 1841 z inicjatywy Towarzystwa Wyścigów Konnych i Wystawy Zwierząt Gospodarskich w Królestwie Polskim. Warto jednak odnotować, że wyścigi konne nieoficjalnie stanowiły popularną rozrywkę dużo wcześniej. Była to także popularna forma zakładu – dwóch jeźdźców zakładało się o określoną kwotę, drogocenne przedmioty, a czasami również o konia przegranego. W 1777 roku miał miejsce wyścig z Woli do Zamku Ujazdowskiego, w którym zmierzyły się konie Kazimierza Rzewuskiego i angielskiego posła sir Charlesa Whitwortha. Zwycięska okazała się klacz Rzewuskiego, który pełnił funkcję szambelana Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Najważniejsze zasady wyścigów konnych

Zasady wyścigu zawsze są ustalane przez organizatora obiektu, do którego należy tor wyścigów konnych. Najpowszechniejsze są wyścigi po płaskim, owalnym torze nazywanym hipodromem. W rywalizacji biorą udział dżokeje dosiadający koni spełniających określone wymagania. Wyścigi odbywają się na różnych dystansach, z czego najczęściej jest to po prostu zakład na jedno okrążenie. To tzw. Flat Race. Możemy wyróżnić także Boxed Racing, czyli wyścigi sprinterskie na prostej. Na torach można zastosować przeszkody, które koń musi przeskoczyć we właściwy sposób. Jest to Jump Racing noszący również miano Hurdlingu. Przed każdym wyścigiem mierzy się dżokeja wraz z siodłem, a następnie do siodła dodaje się obciążniki, tak, aby każdy koń niósł taki sam ciężar.

Gonitwy konne mogą różnić się chociażby rodzajem nawierzchni, z czego najpopularniejsze są nawierzchnie ziemne oraz nawierzchnie trawiaste. W niektórych wyścigach jednym z wymogów jest regulaminowy chód, którego musi dopilnować dżokej. Jeśli wymóg ten zostanie naruszony, koń zostaje zdyskwalifikowany. Dobrym przykładem są wyścigi kłusaków, w których konie muszą poruszać się kłusem i nie mogą przechodzić w galop. W takich wyścigach dżokeje zazwyczaj nie siadają na grzbiecie konia, ale na sulkach – to specjalne, dwukołowe wozy. Zawody na torze są obserwowane przez widzów na trybunach, którzy mają możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich. Wyścigi nierzadko przyciągają prawdziwych znawców, którzy od wielu lat śledzą prestiżowe gonitwy.

Jakie konie biorą udział w gonitwach?

Do poszczególnych wyścigów dopuszczone mogą wyłącznie konie określonej rasy. Możemy wyróżnić chociażby gonitwy koni czystej krwi arabskiej. Jedną z najpopularniejszym ras do wyścigów konnych są konie pełnej krwi angielskiej, które potocznie nazywa się folblutami. Wyróżnić możemy także kłusaki francuskie. Konie wyścigowe są hodowane m.in. w Polsce, która jest krajem dobrze znanym wśród sympatyków tej dyscypliny. Szczególnie znanym ośrodkiem, do którego każdego roku przybywa wielu znawców jest Stadnina Koni Janów Podlaski. Organizowane są tutaj aukcje koni, a stadnina oferuje przede wszystkim konie krwi arabskiej i angloarabskiej.

Najbardziej prestiżowe wyścigi konne na świecie

Najbardziej prestiżowe wyścigi są nierozerwalnie złączone z najpiękniejszymi torami. Szczególnym miejscem jest Ascot Racecourse położony nieopodal Zamku Winsdor. Wyścigi na tym torze nierzadko oglądają członkowie rodziny królewskiej. Najbardziej prestiżowe wyścigi organizowane w tym miejscu to zawody im. Króla Jerzego IV i królowej Elżbiety. Na tym torze organizowane są również wyścigi kłusaków. Inny bardzo znany tor mieści się w Epsom. Odbywają się tu Angielskie derby uważane za najbardziej prestiżowe wyścigi konne na świecie. Zawody te zapoczątkowano w 1780 roku.

W ostatnich latach stale rośnie popularność wyścigu The Dubai World Cup organizowanego na torze Meyden Racecource w Dubaju. Stadion został otwarty w 2010 roku i może pomieścić nawet ok. 60 tysięcy kibiców. Na prestiżowe wyścigi chętnie przyjeżdżają tu kibice z całego świata. Są to również najlepiej opłacane wyścigi konne na świecie. Dżokeje biorący udział w gonitwach rozgrywanych w ramach The Dubai World Cup walczą o ponad 25 mln dolarów w puli.

Wieloma wspaniałymi obiektami do wyścigów konnych może pochwalić się Francja, a jednym z nich jest Chantilly Racecourse. Gonitwy na tym hipodromie są organizowane już od 1834 roku, a obiekt był opisywany przez wielu znanych twórców w literaturze. Najbardziej prestiżowe zawody odbywają się tu na początku czerwca. Warto tu wspomnieć chociażby wyścigi czystej krwi arabów. Wśród najbardziej rozpoznawalnych obiektów do wyścigów konnych zalicza się amerykański obiekt Del Mar Surfside Race Place. Jest on położony w Kalifornii, a w skład tego kompleksu wchodzi także pole golfowe.

Wyścigi konne organizowane w Polsce

Jak już mówiliśmy, Polska to kraj dość dobrze rozpoznawalny wśród sympatyków wyścigów konnych. To zasługa kilku znanych hodowli, z których wywodzą się dobre konie wyścigowe, jak również prestiżowych zawodów organizowanych w naszym kraju. Aktualnie wyścigi konne są organizowane na czterech polskich torach, a są nimi: Tor Służewiec w Warszawie, Tor Partynice we Wrocławiu, Hipodrom Sopot, a także tor w Buczkowie koło Krakowa (ten ostatni jest torem prywatnym). Wyścigi konne na Służewcu zazwyczaj mają miejsce w weekendy, od piątku do niedzieli. Sezon trwa zazwyczaj od kwietnia do listopada i w tym czasie rozgrywanych jest ponad 40 wyścigów (w sumie ok. 400 gonitw).

Rodzaje zakładów na wyścigi konne

Wyścigi konne są bardzo mocno związane z zakładami bukmacherskimi. To właśnie wyścigi w Anglii w dużej mierze przyczyniły się do powstania pierwszych firm bukmacherskich, które najpierw przyjmowały zakłady na gonitwy konne, a do oferty dość szybko dołączyła piłka nożna rozwijana od drugiej połowy XIX wieku. Obstawiając wyścigi konne warto znać podstawowe rodzaje zakładów, które możemy podzielić na zakłady jednogonitwowe oraz zakłady wielogonitwowe.

Do zakładów jednogonitwowych zaliczamy: zakład zwyczajny ZWC (zwycięzca gonitwy), zakład porządek PDK (dwa pierwsze konie bez względu na kolejność), zakład dwójka DWJ (dwa pierwsze konie w określonej kolejności), zakład trójka TRJ (zakład na pierwszą trójkę w kolejności), zakład czwórka CZW (zakład na pierwszą czwórkę w kolejności). Z kolei zakłady wielogonitwowe to: duble (na dwie gonitwy), triple (na trzy gonitwy), kwinty (pięć gonitw) i septymy (siedem gonitw). Dla przykładu, zakład TPL/ZWC to zakład, w którym gracz typuje trzy zakłady na zwycięzcę wyścigu w trzech gonitwach. Możemy także wyróżnić zakłady systemowe, w których obstawia się różne kombinacje.

Obstawianie wyścigów konnych w LV BET

W serwisie bukmacherskim LV BET istnieje możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich na prestiżowe gonitwy konne. Przedstawiliśmy już najpopularniejsze rodzaje zakładów stosowanych w tej dyscyplinie sportu. Większość graczy wybiera proste zakłady na zwycięzcę gonitwy, choć osoby lepiej znające tematykę wyścigów mogą pokusić się o bardziej rozbudowane zakłady, np. typując kolejność w pierwszej trójce lub w pierwszej czwórce. Jedno jest pewne – obstawianie zakładów bukmacherskich na wyścigi konne może zaoferować ogromne emocje. O ile dawniej takie zakłady można było obstawiać wyłącznie w punktach działających przy torach wyścigowych, o tyle dziś zawody można obstawiać także w serwisie internetowym oraz z poziomu aplikacji mobilnej.

Zakłady bukmacherskie na wyścigi konne

Wyścigi konne to jedna z pierwszych dyscyplin sportowych, które były dostępne w ofercie firm bukmacherskich rozwijanych w Wielkiej Brytanii od XIX wieku. Do dziś jest to sport budzący ogromne emocje, które można poczuć przede wszystkim na hipodromie, na którym organizowane są gonitwy. W dobie Internetu wyścigi konne można jednak obstawiać także w zakładach online. Na blogu sportowym LV BET znajdziesz najważniejsze informacje o prestiżowych gonitwach konnych, o ich zasadach, a także o dostępnych zakładach bukmacherskich. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po wyścigach konnych pozwoli początkującym graczom lepiej zaznajomić się z tą ekscytującą dyscypliną.