Poznaj wyścigi konne The Epsom Derby!

Poznaj wyścigi konne The Epsom Derby!

Derby w Epsom to najważniejsza gonitwa na świecie. Co musisz wiedzieć, aby skutecznie obstawiać to wydarzenie w LV BET? Poznaj najważniejsze informacje i historię tego wydarzenia!

Historia wyścigu w Epsom jest nierozerwalnie związana z powstaniem rasy koni pełnej krwi angielskiej. Rasa ta powstała ponad 200 lat temu w Anglii. Krzyżowano ze sobą konie różnych ras w celu uzyskania najlepszego potomstwa pod względem przydatności do wyścigów galopem. Rozmnażano wyłącznie zdrowe i wygrywające wyścigi konie. To one tworzą historię Derbów w Epson.

The Epsom Derby

Historia wyścigów konnych w Anglii rozpoczęła się pod koniec XVIII w. Już wtedy ustanowiono pierwsze gonitwy klasyczne przeznaczone dla koni trzyletnich, które przetrwały do dziś. Jest to pięć wydarzeń. Pierwszy wyścig klasyczny rozegrano w 1776 r. Był to St. Leger na torze w Doncaster, w którym wystąpiły ogiery i klacz na dystansie 2800 m. Trzy lata później na torze w Epsom rozegrano Oaks, gonitwę przeznaczoną tylko dla klaczy na dystansie 2400 m. W 1780 r. zaś odbył się pierwszy, do dziś najważniejszy wyścig konny na świecie, czyli angielskie Derby w Epsom dla trzyletnich ogierów i klaczy na dystansie 2400 m. Od 1990 r.
konie mają do przebiegnięcia dokładnie 2426 m (1 mila 4 furlongi i 10 jardów).
A skąd się wzięła nazwa Derby? To wynik… rzutu monetą. XII lord Derby wraz z pierwszym prezesem Jockey Clubu sir Charlesem Bunburym rzucali monetą o prawo nazwania tego wyścigu. Wygrał lord Derby. Sir Bunburym zaś mógł się cieszyć posiadaniem zwycięzcy pierwszej w historii gonitwy, ogiera Diometa.
Do tej pory Derby w Anglii rozegrano 236 razy. 226 edycji odbyło się w Epsom, a 10 w Newmarket. Przeniesione były podczas dwóch wojen światowych.

Wyścigi konne w Epson: zwycięzcy

Przez lata wyścigów w historii tego najważniejszego turnieju zapisało się wielu zawodników, ale też trenerów właścicieli i koni. Dżokejem, który najwięcej razy wygrywał w zawody Epson, był Lester Piggott. Dojeżdżał do mety jako pierwszy 9 razy, za każdym razem na innym koniu. 8 mistrzowskimi wychowankami może pochwalić się zaś Aidan O’Brien. Ostatni rekord toru padł zaś w 2010 r. Pobił go Workforce wygrywając z czasem 2 m 31,33 s. wcześniejszy należał do Lammtarre i był ustanowiony w 1995 r. (2 m 32,32 s)

Wyścig konny grupy 1

Derby Stakes, Epsom Derby, Derby czy Cazoo Derby – wszystkie te nazwy odnoszą się do tego samego wydarzenia w Anglii. Co roku rozgrywany jest na torze wyścigowym Epsom Downs w Surrey w pierwszą sobotę czerwca.
W praktyce z nazwą „Derby” można spotkać się również w wyścigach konnych w innych krajach. Jest ona jedynie zapożyczona i niezwiązana z rywalizacją w Wielkiej Brytanii. Kentucky Derby czy Florida Derby to jedne z najpopularniejszych, jednak i tak niedorównujących rangą wydarzeniu z UK.

Zakłady bukmacherskie na Epsom Derby w LV BET

Sport konny od początku związany jest z Wielką Brytanią. Bukmacherka zaś rozwijała się właśnie przy wyścigach tych zwierząt. Najpierw widzowie po prostu się ze sobą zakładali na trybunach, ale z czasem zaczęły powstawać punkty, w których można było zawrzeć zakład a nawet… kupić typy. Najważniejsze wydarzenia, do których można zaliczyć niewątpliwie Epsom Derby, na pewno będziesz mógł obstawiać w LV BET!
A jak rozpocząć obstawianie wyścigów konnych w zakładach bukmacherskich? W tej dyscyplinie niezwykle ważna jest wiedza typera. To powód, dla którego pierwszymi (najlepszymi) typerami w historii byli sami dżokeje. Warto poznać konie, jeźdźców, ale też specyfikę gonitw. (m.in. długości torów, nawierzchnie, ale też rasy koni, sposoby poruszania się zwierząt). Same reguły wyścigu są niezwykle proste – wygrywa koń, który jako pierwszy „łbem” przekroczy linię mety. Typer w LV BET znajdzie szerokie możliwości postawienia swoich kuponów. Może ograniczyć się wyłącznie do wskazania zwycięzcy, ale też dwóch, trzech czy czterech koni, które zajmą najlepsze miejsca w gonitwie (bez wskazywania ich miejsca lub określając kolejność). Twoje typy mogą ograniczać się wyłącznie do jednej gonitwy, ale też kilku wyścigów. Chcesz poznać wszystkie możliwości typowania? Sprawdź je w LV BET! Swoje typy bukmacherskie na Epsom Derby, ale też inne wyścigi konne, postawisz właśnie u tego legalnego bukmachera. Znajdziesz je w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. Wystarczy. Przeprowadzić analizę bukmacherską, wykonać kilka kliknięć, a po gonitwie sprawdzić swój szczęśliwy kupon na Epsom Derby w LV BET!