Poznaj największe sukcesy polskich siatkarzy w historii!

Poznaj największe sukcesy polskich siatkarzy w historii!

Pierwsze wzmianki o siatkówce w Polsce pochodzą z 1919 r. Grano wtedy w „latającą piłkę”, „dłoniówkę” czy „przebijankę”. Najpierw pojawiały się drużyny akademickie, a na oficjalne rozgrywki pod szyldem Polskiego Związku Gier Sportowych trzeba było poczekać do 1928 r. Już rok później rozegrano pierwsze mistrzostwa Polski w siatkówce, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. 

Reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn

Międzynarodowe kontakty w siatkówce polscy działacze nawiązali w latach 30. Na pierwszy mecz reprezentacji było trzeba jednak poczekać. Po II wojnie światowej, 14 lutego 1948 r. Polacy zagrali z Czechosłowacją. Dwa tygodnie później zadebiutowała też reprezentacja kobiet. W 1 957 r. powołano do życia Polski Związek Piłki Siatkowej.  Od tej pory to właśnie ta organizacja odpowiada za propagowanie i rozwój tej dyscypliny w kraju.

Co ciekawe pierwsze międzynarodowe sukcesy w odnosiły… polskie siatkarki! Od lat 40. rywalizowały o najwyższe miejsca w wielu turniejach. Wielokrotnie stawały na podium mistrzostw Europy. Srebrne medale zdobyły w 1950 r., 1951 r., 1963 r. i 1967 r.; brązowe w 1949 r., 1955 r., 1958 r., 1971 r. Stawały też na podium mistrzostw świata – drugie miejsce w 1952 r., trzecie w 1956 r. i 1962 r. Na igrzyskach olimpijskich. W 1964 r. i w 1968 r. były trzecie.

Na sukcesy męskiej kadry trzeba było poczekać nieco dłużej. Dopiero w latach 70. i na początku 80. dołączyła do czołowych zespołów świata. Pierwszy wielki sukces odnieśli w 1965 r. – zajęli drugie miejsce w Pucharze Świata, a dwa lata później zdobyli brązowe medale mistrzostw Europy. Gdy miejsce selekcjonera zajął Hubert Jerzy Wagner reprezentacja Polski sięgnęła szczytu. Najpierw zdobyła Mistrzostwo świata w 1974 r., a dwa lata później zwyciężyli na olimpiadzie.  Pięciokrotnie zostali też wicemistrzami Europy (w latach 1975 – 1983). Na kolejne tak wielkie sukcesy i siatkarze, i kibice musieli poczekać przez wiele lat.

Powrót na arenę międzynarodową znów zapoczątkowały siatkarki. W 2003 r. i w 2005 r. zostały mistrzyniami Europy, a w 2009 r. zdobyły na kolejnych mistrzostwach trzecią lokatę.

Polscy siatkarze pod wodzą Argentyńczyka Raula Lozano zaś sięgnęli po wicemistrzostwo świata w 2006 r., a prowadzeni przez Daniela Castellaniego trzy lata później zostali mistrzami Europy.

Najważniejsze sukcesy to:

  • brąz Ligi Światowej, brąz podczas mistrzostw Europy, srebro podczas Pucharu Świata (2011 r.), złoto Ligi Światowej (2012 r.). – trener Andrei Anastasi
  • złoto w mistrzostwach świata, brąz podczas Pucharu Świata (2015 r.) – trener Stephane Antiga
  • złoto w mistrzostwach świata 2018 r. – trener Vital Heynen
  • brąz na Mistrzostwach Europy (2019 r.) – trener Vital Heynen
  • srebro Pucharu Świata (2019 r.) – trener Vital Heynen
  • srebro Ligi Narodów (2021 r.) – trener Vital Heynen
  • brąz na Mistrzostwach Europy (2021 r.)trener Vital Heynen

Polscy siatkarze

Przez lata na siatkarskiej scenie w Polsce wystąpiło wielu zawodników na światowym poziomie. Tworzyli historię tego sportu. Piotr Gruszka, Paweł Zagumny, Bartosz Kurek, Paweł Zatorski, Fabian Drzyzga – to tylko niektórzy z nich. Na uznanie zasługuje też Wilfredo Leon – pierwszy polski czarnoskóry siatkarz. Historia może i banalna, ale wyjątkowa. Z pochodzenia Kubańczyk w 2015 r. zakochał się w Polce. W 2015 r.  dostał polskie obywatelstwo i od tej pory z sukcesami reprezentuje biało-czerwonych.  Jest obecnie jednym z filarów drużyny reprezentacyjnej.  To zawodnik kompletny, który szybko zdobył sympatię kibiców, ale też uznanie w siatkarskim świecie.

Polska piłka siatkowa

Jak będzie wyglądała przyszłość polskiej siatkówki? Nic nie wskazuje na to, aby jej poziom spadł. Mamy świetnych zawodników, świetnych trenerów. Po trzech latach z reprezentacją Polski pożegnał się charyzmatyczny Holender Vital Heynen. Jego miejsce selekcjonera zajął Serb Nikola Grbić. Wybitny rozgrywający, trener sięgający po najważniejsze klubowe trofea w Europie. Jego kontrakt będzie obowiązywał do igrzysk olimpijskich w 2024 r. Czy poprowadzi biało-czerwonych do złotego krążka? Oby się udało, bo mimo wielu sukcesów olimpijskie złoto polscy siatkarze zdobyli tylko raz – w 1976 r. zdobyła je kadra trenera Huberta Wagnera. Powtórzenie tego sukcesu było celem Vitala Heynena. Niestety, nie udało się pokonać klątwy ćwierćfinału i biało-czerwoni odpadli w meczu z Francją. Reprezentacja Polski nie doszła do półfinałów na igrzyskach od 41 lat.

Zakłady bukmacherskie na polskich siatkarzy w LV BET

Piłka siatkowa w Polsce ma szerokie grono fanów. Obstawianie siatkówki w zakładach bukmacherskich jest świetną możliwością sprawdzenia swojej wiedzy! Aby pewnie typować warto jednak wyłączyć emocje i kierować się wyłącznie logiką. Przeprowadzenie analizy bukmacherskiej pozwoli ustalić możliwości zawodników i drużyn. Warto pamiętać, że siatkówka jest specyficzną dyscypliną sportu, w której najwyższą rangą są spotkania reprezentacji krajów, a dopiero później klubów. Niezależnie od tego, jakie mecze chcesz obstawiać, możesz mieć pewność, że zrobisz to w LV BET! Legalny bukmacher udostępnia szeroki wybór wydarzeń i rynków bukmacherskich na siatkówkę. Sprawdź je i postaw swoje typy!