Unihokej w LV BET – co warto wiedzieć na temat tej odmiany hokeja?

Unihokej to interesujący sport wywodzący się ze Szwecji. Większość zasad rozgrywki zaczerpnięto z hokeja na lodzie. W odróżnieniu od pierwowzoru, unihokej nie jest tak brutalny, a areną zmagań nie jest tafla lodu, a halowy parkiet. Krążek został natomiast zastąpiony specjalną piłką. Na blogu sportowym LV BET możesz znaleźć najświeższe informacje, wyniki, a także zapowiedzi najważniejszych wydarzeń w obrębie tej dyscypliny sportu.

Zarejestruj się

Najważniejsze zasady rozgrywki w unihokeja

Unihokej to dyscyplina rozgrywana na hali. W meczu biorą udział dwa zespoły, w skład których wchodzi po pięciu zawodników oraz bramkarz. Do gry wykorzystywane są specjalne kije wykonane z tworzywa sztucznego, zwykle poliwęglanu. Są zakończone specjalnym kompozytem, który daje większą kontrolę nad ażurową piłką. Można ją prowadzić, uderzać oraz podbijać kijem. Zawodnicy w określonych sytuacjach mogą dotknąć piłkę ciałem. Dozwolone jest przyjęcie wysokiej piłki klatką piersiową, a następnie przyjęcie i sprowadzenie do ziemi nogą. Powierzchni całego ciała może wykorzystać bramkarz, grający w specjalnych ochraniaczach.

Mecz składa się z trzech tercji po 20 minut. Wliczany jest efektywny czas gry, co oznacza, że poza grą, czas jest zatrzymywany. W unihokeju, podobnie jak w hokeju na lodzie, nie ma wyniku remisowego. Jeśli po 60 minutach gry jest remis, rozgrywana jest 10-minutowa dogrywka z zasadą złotego gola. Jeśli i ona nie dostarczy rozstrzygnięcia, wykonywane są rzuty karne. Hegemonem w tej dyscyplinie jest Szwecja. Reprezentacje mężczyzn i kobiet zdobywały w sumie 15 złotych medali mistrzostw świata. Unihokej jest popularny także w Finlandii, Szwajcarii, Norwegii oraz Czechach.

Zakłady bukmacherskie na unihokej

W serwisie bukmacherskim LV BET dostępna jest rozbudowana oferta, która sprosta oczekiwaniom koneserów mniej popularnych dyscyplin sportowych. W tym miejscu możesz obstawiać zakłady bukmacherskie na unihokej, licząc na bogaty wybór zdarzeń, atrakcyjne kursy, a także liczne promocje, które umilą obstawianie zakładów. Ciekawe informacje dostępne na blogu LV BET są sporym udogodnieniem dla osób obstawiających zakłady na unihokeja.

Wygląda na to, że nie możemy znaleźć tego, czego szukasz. Być może wyszukiwanie pomoże.

Unihokej

Unihokej – kompendium wiedzy dla fanów dyscypliny

Unihokej to dynamiczna gra zespołowa często określana mianem hokeja na hali. Zasady tej gry w dużej mierze nawiązują do hokeja na lodzie, ale zawierają również elementy z innych dyscyplin sportu, np. piłki nożnej. Unihokej jest znany również pod nazwą floorball. Na blogu sportowym LV BET możesz dowiedzieć się więcej na temat zasad unihokeja, a także sprawdzić najbardziej prestiżowe turnieje rozgrywane w tej dyscyplinie sportu. W tym miejscu znajdziesz garść najważniejszych informacji, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć istotę tego sportu.

Czym właściwie jest unihokej?

Unihokej to dyscyplina sportowa ciesząca się największym zainteresowaniem w tych krajach, w których dobrze prosperuje także hokej na lodzie. Dwie dominujące nacje w tej dyscyplinie to Szwedzi oraz Finowie. Gra pod wieloma względami przypomina hokej na lodzie, tyle tylko, że toczy się na parkiecie w hali, a do gry zamiast krążka wykorzystywana jest piłka. Zawodnicy nadal odbijają ją specjalnymi kijami z lekkiego tworzywa. Dopuszczalne są jednak zagrania nogą. W unihokeju pada również znacznie więcej bramek – zwykle kilkanaście. Najlepsze zespoły przeciwko słabszym rywalom są w stanie wbić nawet ponad 20 goli w przeciągu 20-minutowego meczu. Unihokej w stosunku do hokeja na lodzie nie jest sportem aż tak agresywnym, ale kontakt fizyczny odgrywa tu istotną rolę.

Kilka słów o historii unihokeja

Unihokej to gra, która powstała w latach 50. ubiegłego wieku. Stworzyli ją pracownicy fabryki Cosom w miejscowości Lakeville. Fabryka ta zajmowała się produkcją tworzyw sztucznych. Pracownicy chcieli urozmaicić sobie przerwy, więc wyprodukowali lekkie kije, aby móc na hali grać w grę zbliżoną do hokeja na lodzie. Na początku lat 60. była to już popularna gra rozgrywana na zwykłym boisku. Określano ją mianem floor hockeya. Przyjmuje się, że w 1962 roku w Battle Creek rozegrano pierwszy oficjalny turniej w tej dyscyplinie sportu.

Gra w Europie została mocno wypromowana przez Szwedów. W 1968 roku Carl-Ake Ahlqvist sprowadził do swojego kraju plastikowe kije i udostępnił je młodzieży w Göteborgu. Gra okazała się ogromnym sukcesem, a sam Ahlqvist w 1972 roku założył firmę produkującą sprzęt do unihokeja. W 1986 roku założona została Międzynarodowa Federacja Unihokeja (IFF). Polski Związek Unihokeja dołączył do niej w 1997 roku. Od 1996 roku rozgrywane są Mistrzostwa Świata w unihokeja.

Zasady gry w unihokeja

W unihokeju rywalizują ze sobą dwa zespoły, które mają w składzie od 3 do 5 zawodników w polu, a także bramkarza. Podobnie jak w hokeju na ludzie, bramkarza można w dowolnym momencie zmienić na zawodnika z pola, aby zrobić różnicę pod bramką rywala. Do gry wykorzystywane są kije z lekkiego tworzywa i piłka o średnicy 72 mm ważąca 23 gramy. Piłkę należy odbijać kijem, ale dopuszcza się jednorazowy kontakt z nogą, np. w celu przyjęcia piłki lub też podania do kolegi z zespołu. Nie można natomiast używać nogi do oddania strzału. Zawodnicy mogą wchodzić w kontakt fizyczny na zasadzie „bark w bark”, ale nie można popychać lub celowo blokować rywala. Zasady gry przewidują szereg wykroczeń, za które zawodnik może zostać ukarany przerwą w grze na 2 lub 5 minut.

Mecze w unihokeja składają się z trzech tercji po 20 minut. Celem gry jest oczywiście zdobycie większej liczby bramek od rywala. W przypadku remisu zarządzana jest 10-minutowa dogrywka, a jeśli ona również nie przyniesie rozstrzygnięcia, o wyniku zadecyduje seria rzutów karnych. Rywalizacja toczy się na boisku o wymiarach 40 x 20 metrów otoczonym bandami o wysokości 50 cm. Na krótszych bokach umieszczone są dwie bramki o wymiarach 1,60 x 1,15 m. Spotkanie jest prowadzone przez dwóch sędziów posiadających takie same uprawnienia. Warto również nadmienić, że jedynym zawodnikiem nieużywającym kija jest bramkarz. Jest to również jedyny zawodnik, który może łapać piłkę w ręce, ale tylko w strefie bramkowej. Zasady unihokeja zawierają zatem elementy typowe dla hokeja na lodzie oraz piłki nożnej.

Najważniejsze turnieje w unihokeja

Jak już mówiliśmy, unihokej jest popularny przede wszystkim w tych krajach, w których dobrze prosperuje hokej na lodzie. Jako dyscyplina profesjonalna floorball rozwinął się jednak jedynie w Europie – w USA i Kanadzie nadal jest popularny głównie jako gra rekreacyjna. Dwie niekwestionowane potęgi tego sportu to Szwecja i Finlandia. Wystarczy powiedzieć, że żaden inny kraj nie wygrał jak dotąd Mistrzostw Świata rozgrywanych co dwa lata od 1996 roku. Poniżej omówimy najpopularniejsze turnieje w unihokeju.

Mistrzostwa świata w unihokeju

W 1996 roku zorganizowano pierwszą edycję mistrzostw świata w unihokeju. Rok później zorganizowano także turniej dla kobiet, aczkolwiek w tej dyscyplinie sportu rozgrywki kobiece cieszą się dużo mniejszym zainteresowaniem. Turnieje są rozgrywane co dwa lata. W rywalizacji bierze udział 16 zespołów. W całej historii mistrzostw świata w unihokeja jak na razie tylko dwa zespoły zdobywały mistrzostwo. 10-krotnie tytuł zdobywali Szwedzi, a czterokrotnie Finowie. Medale mają na swoim koncie także: Czechy (2 srebrne, 3 brązowe), Szwajcaria (1 srebrny, 7 brązowych) oraz Norwegia (1 srebrny, 1 brązowy).

Puchar Mistrzów

Od 2011 roku rozgrywany jest Puchar Mistrzów, który obecnie stanowi najważniejszy turniej klubowy dla drużyn europejskich. Występują a nim wyłącznie najlepsze kluby z krajów, które w rankingu IFF zajmują miejsca od 1 do 4. Najbardziej utytułowanym zespołem w historii tych rozgrywek jest szwedzki zespół IBF Falum, który wygrywał Puchar Mistrzów pięciokrotnie. Podobnie jak w wielu innych prestiżowych turniejach w unihokeja, jak dotąd wszystkie edycje tego wydarzenia były wygrywane przez zespoły ze Szwecji lub z Finlandii. Sukcesów nie osiągały w nim polskie zespoły, które ze względu na miejsce Polski w ranking IFF nie miały okazji w nim występować.

Puchar EuroFloorball

Jest to międzynarodowy turniej organizowany przez Międzynarodową Federację Unihokeja, a występują w nim kluby z całej Europy. To kontynuacja Pucharu Europy, który był rozgrywany od 1993 do 2007 roku. Po założeniu Pucharu Mistrzów jest to drugi rangą najważniejszy puchar klubowy na Starym Kontynencie. Biorą w nim udział mistrzowie poszczególnych krajów europejskich zajmujących miejsce poniżej piątego w rankingu IFF. W 2011 roku turniej został rozegrany w Polsce w Rakoniewicach. Najlepszy występ polskiego zespołu miał miejsce w 2015 roku, kiedy to MMKS Podhale Nowy Targ zajęło trzecie miejsce w turnieju rozgrywanym w łotewskim Kieś.

Czech Open

To jeden z najbardziej elitarnych i prestiżowych turniejów klubowych w unihokeju. Jest rozgrywany od 1992 roku w Pradze. Rozgrywki są urządzane w pięciu kategoriach, a mianowicie: Mężczyźni „elite”, kobiety „elite”, juniorzy, mężczyźni „pro” oraz kobiety „open”. Najbardziej utytułowanym zespołem w historii Czech Open jest zespół Pixbo Wallenstam IBK z dorobkiem ośmiu zwycięstw. Turniej ten jest rozgrywany zazwyczaj w pierwszej połowie sierpnia.

Unihokej w Polsce

Od 1997 roku w Polsce rozgrywana jest Ekstraliga polska w unihokeju mężczyzn. Organizatorem tych rozgrywek jest PZUnihokeja. Najbardziej utytułowanym zespołem w naszym kraju jest KS Szarotka Nowy Targ z dorobkiem 11 mistrzostw kraju. 8 tytułów ma na koncie lokalny rywal, KS Górale Nowy Targ. 4 tytuły mistrzowskie zdobywał zespół MUKS Zielona, a po jednym tytule mają na swoim koncie drużyny: Podhale Nowy Targ i Dajar’s Team Warszawa. Jeśli chodzi o rozgrywki reprezentacyjne, Polska do tej pory nie osiągała większych sukcesów. Reprezentacja Polski mężczyzn sześciokrotnie występowała na Mistrzostwach Świata, a dotychczasowy najlepszy wynik to miejsce 9. wywalczone w roku 2010 w Finlandii.

Typowanie unihokeja w LV BET

Ofertę zakładów bukmacherskich na unihokej posiada legalny bukmacher LV BET. W przypadku tej dyscypliny gracze mają do wyboru zakłady podobne do tych, jakie obstawia się na hokeja na lodzie. Mamy zatem zakłady na wynik meczu (1×2) rozliczane po regulaminowym czasie gry, a także zakłady na zwycięzcę meczu, w których nie ma opcji remisu i uwzględniana jest dogrywka. Gracze mogą również wytypować dokładny wynik meczu oraz obstawiać zakłady poniżej/powyżej na liczbę bramek. W przypadku popularnych turniejów klubowych i reprezentacyjnych można wskazać swojego faworyta do tytułu. Niektóre z meczów w unihokeju są dostępne do obstawiania także w ofercie zakładów na żywo. LV BET daje zatem typerom dużą swobodę w typowaniu spotkania.

Zakłady bukmacherskie na unihokej w LV BET

Na blogu LV BET możesz dowiedzieć się więcej o zasadach tej dynamicznej i bardzo emocjonującej gry, jaką jest unihokej. Fani hokeja na lodzie na pewno docenią ten sport, jako iż pada w nim naprawdę wiele bramek. Na naszym bogu znajdziesz aktualne informacje oraz zapowiedzi najbardziej prestiżowych turniejów rozgrywanych w tej dyscyplinie sportu. Znajdziesz także wiele praktycznych wskazówek na temat tego, jak obstawiać zakłady bukmacherskie na unihokej.