Bandy
Bandy – sport łączący piłkę nożną z hokejem
Bandy to zespołowa gra sportowa podobna do hokeja na lodzie oraz… piłki nożnej. Mecze rozgrywane są na lodowisku o wyglądzie boiska do piłki nożnej. Zawodnicy zaś używają sprzętu podobnego do tego w grze w hokeju. Przez długi czas pretensje do organizatorów rozgrywek bandy rościła zarówno amerykańska liga NHL, jak i FIFA za korzystanie z ustanowionych przez nich zasad gry. Mimo wszystko rozgrywki w bandy trwają nadal. Co warto o nich wiedzieć? Poznaj rozgrywki na lodzie i postaw swoje typy bukmacherskie w LV BET!
Historia bandy
Pierwsze wzmianki o bandy pochodzą ze średniowiecznej Holandii. Wedle luterańskich opisów ewangelicy i katolicy rywalizowali w „dziwnej grze, w której za pomocą zakrzywionych kijków uderzano piłkę, trafiając nimi przeciwników”. Źródła z XVIII-wiecznej Rosji zaś donoszą, że car Rosji Piotr I grał w grę, podobną do bandy. Nie używał jednak łyżew. Mało tego – grał sam przeciw drużynom złożonym ze służby pałacowej. Nie ma co się dziwić, że Piotr I zawsze wygrywał do zera, bo jego rywale bali się dotknąć cara. Najprawdopodobniej z tej też przyczyny gra nie rozprzestrzeniła się natychmiastowo po całej Rosji.
W połowie XIX w. bandy stało się popularne w Anglii oraz Kanadzie. Anglicy, prawdziwi dżentelmeni w tamtych czasach, uznali, że muszą poszukać czegoś mniej kontaktowego niż tradycyjny hokej czy piłka nożna. Szukali godnej i szlachetnej gry, która byłaby równie elegancja co krykiet, polo czy snooker. W 1882 r. Charles G Tebutt ogłosił przepisy do gry w bandy. Anglicy szybko sprzedali grę Holendrom – wraz z prawami do używania nazwy i kodyfikacji.
Zasady bandy
Zasady gry w bandy to połączenie reguł rozgrywek w piłkę nożną i hokeja. W meczu udział biorą dwie drużyny składające się z jedenastu zawodników każda. W jego trakcie dozwolone są 3 zmiany w polu i jedna bramkarza, gdy jest kontuzjowany. Lodowisko zlokalizowane musi być na otwartym powietrzu, a nie w hali.
Bandy z założenia ma być sportem mało kontaktowym. Podczas ataku na bramki nie wolno uderzać przeciwnika, podcinać go, odpychać, blokować. W inny przypadku ogłaszany będzie faul. W tym zakresie obowiązują takie same zasady jak w piłce nożnej. Podobnie też nie wolno dotykać piłki rękami. Gole trafiane są do dużych bramek, znanych ze stadionów piłkarskich.
Za poważniejszy faul jest niebieska kartka oznaczająca karę wykluczenia na 10 minut. Za trzy niebieskie kartki lub poważniejszy faul przyznawana jest czerwona kartka oznaczająca wykluczenie z meczu. Drużyna w takiej sytuacji musi grać w 10.
Jakie jeszcze zasady warto znać? Nie ma band, a auty. Występuje spalony, który działa tak, jak w piłce nożnej. Jedynym zawodnikiem nieużywającym kija jest bramkarz. Może on za to łapać piłkę w ręce. Każdy mecz trwa 90. minut, podzielonych na dwie połowy. Może zostać dodatkowo przedłużony w sytuacji, gdy było dużo przerw.
Spotkania bandy mogą zakończyć się remisem. Wyjątkiem jednak są mecze pucharowe, w których ogłaszana jest dogrywka – dwa razy po 15 minut.
Gracze bandy noszą wszelkie możliwe do założenia ochraniacze. Nie ma praktycznie żadnej części ciała, którego nie chroniłby ochraniacz, w tym brzuchy, genitalia czy gardło. Dla bezpieczeństwa zawodników do gry używa się też zaokrąglonych kijów.
Uczestnicy bandy
Federacja Bandy zrzesza dwudziestu siedmiu członków w tym, Polskę, Mongolia czy Australię. Ciekawostką jest, że Indie omyłkowo zgłosili się do bandy zamiast hokeja na trawie. Reprezentacje biorą udział w turnieju bandy organizowanym przez Międzynarodową Federację Bandy
Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1957 r. w fińskich Helsinkach. Rozgrywki od 2003 r. odbywają się regularnie co rok, a wcześniej rozgrywane były co dwa lata. Najwięcej tytułów mistrzowskich zdobyła reprezentacja Związku Radzieckiego – 14. Na podium mistrzostw świata stawało w sumie 6 drużyn.
Od 2004 r. rozgrywane są również mistrzostwa świata w bandy kobiet (Women’s Bandy World Championship). W międzynarodowym turnieju organizowanym przez Międzynarodową Federację Bandy udział bierze 8 zespołów, z czego Szwecja, Rosja, Finlandia, Norwegia i USA uczestniczyły we wszystkich edycjach turnieju. Rozgrywki odbywają się regularnie co dwa lata. Najwięcej tytułów mistrzowskich zdobyła reprezentacja Szwecji (8 mistrzowskich tytułów). Jeden zdobyły zaś Rosjanki.
Rynki bukmacherskie na bandy
Bandy to niszowy sport. Rozgrywki reprezentacji narodowych nie odbywają się zbyt często, a więc nie ma wielu możliwości obstawiania tego sportu. Mistrzowskie starcia będziesz mógł obstawiać w LV BET! Legalny bukmacher przed rozpoczęciem turnieju pozwoli na postawienie swoich typów na mecze. Najpopularniejszym rynkiem będzie na pewno ten wskazujący zwycięzcę. Poznaj możliwości i postaw swoje kupony!
Zakłady bukmacherskie w LV BET
Kilkadziesiąt dyscyplin sportowych, ponad tysiąc wydarzeń – tak szeroką ofertę znajdziesz na co dzień w zakładach bukmacherskich LV BET! Dokładne możliwości poznasz w dwóch miejscach – w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. Wystarczy kilka kliknięć, a poznasz interesujące Cię możliwości obstawiania i postawisz swoje kupony.
Pamiętaj, że najważniejsze informacje o zbliżających się wydarzeniach sportowych znajdziesz na blogu sportowym LV BET. To Twoje miejsce w sieci! Na bieżąco zamieszczamy tam zapowiedzi imprez, informacje o uczestnikach, historycznych wynikach czy typach bukmacherskich. Sprawdź sam dostępne możliwości i postaw swoje szczęśliwe kupony w zakładach bukmacherskich LV BET!