Futbol australijski – narodowa dyscyplina Australii w LV BET

Futbol australijski to niezwykle interesujący i dynamiczny sport, który łączy w sobie elementy rugby oraz piłki nożnej. Obok krykieta, jest to najważniejszy sport narodowy Australii. Zrozumienie wszystkich zasad futbolu australijskiego jest dość trudne i zajmuje chwilę czasu. Najszybszym sposobem jest oglądanie meczów z dobrym komentarzem. Dzięki temu można zrozumieć, co właściwie dzieje się na boisku. Na blogu sportowym LV BET znajdziesz informacje związane z najważniejszymi turniejami w świecie futbolu australijskiego.

Zarejestruj się

Jakie zasady obowiązują w futbolu australijskim?

To temat na bardzo obszerną książką. Nieprzypadkowo powstał słynny żary na temat tej dyscypliny: Jedyną zasadą futbolu australijskiego jest brak zasad. W praktyce obowiązuje oczywiście mnóstwo szczegółowych przepisów, które decydują o tym, w jaki sposób można atakować zawodnika, który znajduje się przy piłce. Głównym celem jest zdobywanie goli, czyli takie kopnięcie piłki, które sprawi, że przeleci ona między środkowymi słupkami na końcu boiska. Takie zagranie daje drużynie 6 punkt. Dostępne są również akcje 1-punktowe, np. trafienie do bocznej bramki.

W jednej drużynie znajduje się 18 zawodników. Mogą oni przekazywać między sobą piłkę poprzez kopnięcia, przekazanie z rąk do rąk, a także uderzenie pięścią. Nie można natomiast rzucać piłki. Zawodnik znajdujący się przy piłce może być atakowany. Dozwolone są chwyty, szarże oraz pchnięcia. Od 2002 roku zorganizowano sześć turniejów mistrzowskich, wszystkie odbyły się Melbourne. Choć jest to sport narodowy Australii, kraj ten nigdy nie zdobył medalu! Do tej pory, trzykrotnie wygrywała Papua-Nowa Gwinea, dwukrotnie Irlandia oraz raz Nowa Zelandia.

Zakłady bukmacherskie na futbol australijski

W serwisie bukmacherskim LV BET nie brakuje dyscyplin adresowanych do prawdziwych koneserów. Jedną z nich jest futbol australijski. W tym miejscu możesz obstawiać rozgrywki w ramach czołowych lig świata, a także typować wyniki meczów reprezentacyjnych. Aby obstawiać zakłady bukmacherskie na futbol australijski, niewątpliwie należy posiadać dużą wiedzę na temat tej dyscypliny. Wiele ciekawych informacji na temat tego sportu znajdziesz na blogu sportowym LV BET.

Futbol australijski

Futbol australijski w LV BET – kompendium wiedzy dla kibiców

Futbol australijski bez wątpienia zalicza się do sportów niszowych, o czym najlepiej świadczy fakt, że tylko nieco ponad 20 krajów posiada oficjalną reprezentację uprawnioną do startowania w zawodach międzynarodowych. Jest to jednak niezwykle dynamiczna i ciekawa dyscyplina sportu, którą po prostu dobrze się ogląda. To sprawia, że narodowy sport Australii cieszy się uznaniem w oczach wielu wiernych fanów. Blog futbol australijski LV BET to miejsce, w którym znajdziesz najciekawsze informacje oraz aktualności ze świata tego sportu.

Krótko o historii futbolu australijskiego

Futbol australijski narodził się ok. 1850 roku w stanie Wiktoria, a konkretniej w Melbourne. Na kontynent Australii docierały sporty z wielu zakątków świata, w tym oczywiście sporty typowo brytyjskie, takie jak chociażby piłka nożna, futbol irlandzki czy rugby. Jako iż zasady tych gier dopiero ewoluowały, pojawiały się liczne zmiany i rozbieżności, co doprowadziło do powstania nowej dyscypliny, jaką jest futbol australijski. Najwięcej podobieństw znajdziemy oczywiście z rugby, choć w praktyce obie te gry znacząco się różnią. Co ciekawe, futbol australijski przez wiele lat był pomocnicą dyscypliną dla krykiecistów. Zawody krykieta w Australii są rozgrywane tylko wiosną i latem, a jesienią i zimą zawodnicy utrzymywali dyspozycję fizyczną właśnie poprzez grę w futbol. W roku 1897 założono pierwszy oficjalny związek futbolu australijskiego: Victorian Football League. Dopiero w 1990 roku przyjęto obecnie używaną nazwę: Australian Football League.

Reguły gry w futbol australijski

Istnieje humorystyczne powiedzenie, które głosi, że jedyną zasadą w futbolu australijskim jest brak jakichkolwiek zasad. I rzeczywiście, sporo kwestii jest tutaj umownych, niemniej jednak, mamy określone reguły prowadzenia gry, faule, role poszczególnych graczy na boisku, a także skomplikowany system punktowy. Gra się owalną piłką zbliżoną do tej, jaką znamy z rugby. Placem gdy jest owalne boisko o długości 135-185 metrów i szerokości 110-155 metrów. W meczu futbolu australijskiego biorą udział dwa 22-osobowe zespoły, z czego na boisku znajduje się 18 graczy, a 4 pozostałych na ławce rezerwowych. W tej dyscyplinie mamy nieograniczoną liczbę zmian lotnych. Omawiając najważniejsze futbol australijski zasady nie sposób nie wspomnieć o czasie trwania meczu. Mecz trwa 4 kwarty po 20 minut, przy czym jest to czas faktycznej gry. W trakcie przerw między akcjami jest on zatrzymywany.
Celem gry jest zdobywanie bramek poprzez kopnięcia piłki między cztery słupki na końcu boiska oddalone od siebie o 6,40 metrów (bramka środkowa i dwie bramki boczne). Mamy także akcje 1-punktowe, o czym powiemy za chwilę. Piłka może być kopana, uderzana pięścią lub przekazywana z rąk do rąk, ale nie może być rzucana. Ważna jest zasada 15-metrów. Gracze na 15 metrów biegu z piłką musza ją przynajmniej raz odbić lub dotknąć nią o ziemię. Jeśli piłka jest kopnięta na co najmniej 15 metrów, zawodnik ją łapiący ma przywilej marks. Może się zatrzymać i wówczas nie może być atakowany do momentu podania lub strzału lub ruszyć dalej z akcją. Zawodnicy mogą się chwytać, popychać (tylko przodem lub bokiem) i szarżować, a nawet odbijać od pleców innego gracza w celu złapania piłki na większej wysokości. Nie można natomiast uderzać, popychać w plecy oraz atakować powyżej ramio i poniżej kolan. Co znamienne, nie da się oczywiście pilnować zasady 15-metrów co do centymetra, a co za tym idzie, wszystko zależy od interpretacji sędziego, który ma za zadanie sędziować zgodnie z duchem gry.

Jak zdobywa się punkty w futbolu australijskim?

Jak już mówiliśmy, celem gry jest zdobycie gola. Jest to tzw. major score czyli akcja warta 6 punktów. Bramkę zdobywa się poprzez kopnięcie z dowolnego miejsca na boisku w kierunku czterech słupków oddalonych od siebie o 6,40 metra. Dwa środkowe słupki stanowią bramkę środkową, a przestrzenie między słupkiem skrajnym i środkowym to bramki boczne. Jeśli zawodnik złapie piłkę podaną z odległości co najmniej 15 metrów, wówczas ma przywilej marks, może się zatrzymać i uderzyć z miejsca nie będąc atakowanym przez innego gracza. Przywilej trwa jednak od kilku do kilkudziesięciu sekund w zależności od interpretacji sędziego. Piłka po kopnięciu może się odbijać od ziemi, ale jeśli dotknie ją jakikolwiek zawodnik (rywal lub kolega z zespołu) wówczas gol nie zostanie uznany.
Ponadto, w futbolu australijskim mamy Behind określane również jako minor score. Są to akcje, za które można otrzymać 1 punkt. Jest to możliwe na kilka sposobów: kopnięcie na boczną bramkę, trafienie w słupek środkowej bramki, wbicie piłki ręką do którejkolwiek z bramki drużyny przeciwnej, dotknięcie piłki w obronie po kopnięciu, zanim piłka przekroczy linię bramkową. Nieco zagmatwane przepisy prowadziły do patologicznej sytuacji, w której akcją defensywną był „samobój”, dzięki czemu drużyna traciła 1 punkt uniemożliwiając rywalom zdobycie gola za 6 punktów. W 2008 roku wprowadzono jednak rzut wolny za taką akcję defensywną. Rzut wolny zazwyczaj kończy się golem za 6 punktów, dzięki czemu, to mało honorowe zagranie zostało wyeliminowane.

Futbol australijski a rugby

Dla osoby, która pierwszy raz ogląda futbol australijski, gra ta jest bardzo zbliżona do rugby, jako iż nie stosuje się tutaj sprzętu ochronnego, w odróżnieniu od futbolu amerykańskiego. Jednak futbol australijski a rugby to dwa zupełnie inne sporty, które mają po prostu kilka podobieństw. Inny jest sposób poruszania (konieczność kozłowania lub dotknięcia piłką o ziemie raz na 15 metrów), brak możliwości rzutów do kolegi, a także sposób zdobywania punktów (nie ma tu przyłożeń). Inne jest także futbol australijski boisko, które jest owalne w porównaniu do prostokątnego boiska do rugby. Kolejną różnicą jest futbol amerykański ilość graczy. W tej dyscyplinie drużyna składa się z 22 zawodników (18 na boisku i 4 rezerwowych). W rugby union jest to natomiast 15 zawodników na boisku i 8 w rezerwie. Podobieństwem jest natomiast czas gry. Oba mecze trwają 80 minut, tyle że w rugby są to dwie połowy po 40 minut. A zatem, mówimy tu o sportach, które różnią się od siebie w sposób znaczący.

Najważniejsze rozgrywki w futbolu australijskim

Aby lepiej zrozumieć futbol australijski reguły gry, najlepiej jest oglądać profesjonalne rozgrywki. Wystarczy kilka spotkań, aby zgłębić podstawowe zasady. Tylko w jednym kraju rozgrywana jest oficjalna liga. Chodzi tu oczywiście o futbol australijski AFL w Australii. W innych krajach mamy natomiast ligi amatorskie. Swoją reprezentację posiada ponad 20 krajów (nieco mniej w przypadku reprezentacji żeńskich). Oglądanie tego sportu warto rozpocząć właśnie od Australia futbol AFL. W sezonie zasadniczym, który trwa od marca do sierpnia rywalizuje 18 zespołów. 8 najlepszych drużyn kwalifikuje się do fazy play off, która jest rozgrywana we wrześniu. Futbol amerykański wyniki i tabela można śledzić na oficjalnej stronie rozgrywek, a także w większych serwisach z wynikami.
Co trzy lata odbywają się również mistrzostwa świata w futbolu australijskim. Turniej ten jest rozgrywany w Melbourne. Udział bierze 18 drużyn męskich oraz 8 drużyn żeńskich. Co ciekawe, w turnieju nie bierze udziału męski zespół Australii, jako iż w takiej sytuacji zwycięzca mógłby być tylko jeden. Drużyna Australii rywalizuje natomiast w turnieju kobiet. Największe sukcesy w tym turnieju osiągnął zespół Papui Nowej Gwinei (3 złote medale i 3 srebrne medale futbolistów). Z kolei Irlandia ma 2 złote medale mężczyzn oraz 2 złote medale kobiet.

Zakłady bukmacherskie na futbol australijski

Futbol australijski AFL jest jedną z dyscyplin dostępnych w serwisie bukmacherskim LV BET. Możesz tu obstawiać wyniki meczów fazy zasadniczej oraz fazy play off. W pierwszej kolejności warto oczywiście poszerzyć wiedzę w zakresie tej dyscypliny. Najlepszym sposobem jest oglądanie meczu na żywo. W ten sposób można sprawdzić futbol australijski ilu graczy rywalizuje na boisku, jaką pełnią rolę, a także, jak wygląda sama rozgrywka. Warto także poznać najbardziej utytułowane zespoły. Obstawiając futbol australijski zakłady możesz cieszyć się z większych emocji w trakcie oglądania meczu.
Dużym udogodnieniem, zwłaszcza dla początkujących graczy mogą być typy bukmacherskie futbol australijski. Są one dostępne na wielu forach tematycznych oraz w ligach typerów. Także na naszym blogu sportowym znajdziesz zapowiedzi ciekawych spotkań oraz informacje, które sprawią, że typowanie futbol australijski stanie się dużo przyjemniejsze. Mecze można obstawiać również na żywo, wykorzystując wiedzę o przebiegu spotkania. Dlaczego LV BET futbol australijski bukmacher to dobry wybór? Ponieważ znajdziesz tu liczne promocje, z którymi powiększysz swój kapitał.

Futbol australijski – obstawianie

Jakie dokładnie futbol australijski zakłady bukmacherskie można obstawiać? Mamy zakłady proste dwutorowe na zwycięską drużynę (w tej dyscyplinie nie ma remisu), liczne zakłady powyżej/poniżej na liczbę punktów, zakłady z handicapem, a także zakłady na zwycięstwa w poszczególnych kwartach. Futbol australijski typy obejmują również statystyki indywidualnych zawodników. Dzięki temu, typowanie futbolu australijskiego daje graczom dużą swobodę w budowaniu kuponów. Jak już mówiliśmy, LV BET posiada także futbol australijski zakłady bukmacherskie w ofercie na żywo.

Futbol australijski na blogu sportowym LV BET

Na blogu sportowym LV BET znajdziesz obszerne kompendium wiedzy na temat tej dyscypliny. Do dyspozycji kibiców oddajemy futbol australijski terminarz, wyniki, statystyki, a także aktualności ze świata sportu. W trakcie fazy zasadniczej sprawdzisz jak wygląda futbol australijski tabela AFL. Biorąc pod uwagę dynamikę tej dyscypliny, a także widowiskowość rywalizacji, liga australijska jest oglądana przez całkiem spore grono fanów. W serwisie bukmacherskim LV BET możesz obstawiać zakłady bukmacherskie na futbol australijski.