Wielki finał Australian Football League

Wielki finał Australian Football League

Po dwuletniej przerwie kibice znów zobaczą na żywo zmagania finałowe najwyższej ligi australijskiego futbolu! To wielkie wydarzenie, którego nie możesz przegapić. Postaw swoje typy bukmacherskie na AFL w LV BET już dziś! 

W Wielkim Finale AFL 2021 udział wzięły drużyny Melbourne oraz Western Bulldogs. Spotkanie odbyło się 25 września 2021 r. na Optus Stadium w Perth w Australii Zachodniej, a nie tradycyjnie na Melbourne Cricket Ground. Miało to związek z ograniczeniami wywołanymi pandemią COVID-19. W najważniejszym meczu sezonu Melbourne wygrało mecz z przewagą 74 punktów, pokonując Western Bulldogs 21,14 (140) do 10,6 (66). Medal Norma Smitha dla najlepszego zawodnika trafił do Christiana Petracca. Kto triumfuje w tym roku? Typuj AFL w zakładach bukmacherskich LV BET!

Najważniejszy mecz futbolu australijskiego 2022

AFL Grand Final to najważniejszy mecz futbolu australijskiego w każdym sezonie. Wyłaniany jest w nim najlepszy zespół Australian Football League (AFL). Wcześniej nazywany był VFL Grand Final. Finałowy mecz sezonu rozgrywany jest corocznie od 1898 r. Tradycyjnie odbywa się po południu w ostatnią sobotę września. Zawodnicy walczą na Melbourne Cricket Ground. Zwycięzcy otrzymają puchar i flagę premiership AFL, a do tego złote medale Premiership. Do najlepszego zawodnika trafia Medal Norm Smith.

W tym roku rozegrany będzie już 126 finał. Najwięcej triumfów na koncie, bo 16, ma Carlton Football Club. Na liście najlepszych znajduje się też Essendon Football , który również triumfował w 16 premierships, ale w 14 w wielkich finałach. Każdy klub, który występuje w dzisiejszej lidze, grał w co najmniej w jednym wielkim finale. Wyjątkiem jest klub Gold Coast, który powstał w 2011 r.

Tegoroczny Wielki Finał Toyota AFL 2022 tradycyjnie rozpocznie się w sobotę 24 września 2022 r. o godz. 14.30. Jest długo wyczekiwany i przez graczy, i przez kibiców. Będzie pierwszym wydarzeniem po dwuletniej przerwie związanej z pandemią koronawirusa.

Kto weźmie udział w Wielkim Finale AFL w tym roku? Tego jeszcze nie wiadomo. Finalistów wyłonią bowiem mecze fazy pucharowej. W eliminacjach udział weźmie osiem zespołów, które najlepiej spiszą się w sezonie regularnym. Przez kolejne cztery tygodnie powalczą zwycięstwo! Obecnie na udział w najważniejszej fazie sezonu mają kluby: Geelong, Melbourne, Brisbane Lions, Fremantle, Collingwood, Sydney, Carlton i Richmond. Z rywalizacji odpadnie więc 10 kolejnych zespołów.

Udziału w najważniejszych meczach sezonu może nie wziąć Dustin Martin. 31-latek zmaga się z kontuzją ścięgna podkolanowego. Jego absencja byłaby dużą stratą, bo 31-latek jest jednym z najlepszych zawodników ligi. Ma na koncie trzy medale Norm Smith w Premierships Tigers. Zdobył je w 2017 r., 2019 r. i 2020 r.

Ważna zmiana dotyczy też corocznej parady. W tym roku ma być ona przeniesiona z ulic Melbourne na rzekę Yarra. Dwie finałowe drużyny dotrą do centrum miasta nie samochodami, jak do tej pory, a łodziami. O tym, jak ważne jest to wydarzenie, świadczy fakt, że dzień jest świętem państwowym w całym Melbourne.

Australian Football League

AFL, dawniej zwana Victorian Football League, jest najważniejszą ligą futbolu na świecie i najpopularniejszą ligą sportową w Australii. Co sezon do rozgrywek podchodzi 18 zespół. Rozgrywają po 22 ligowe mecze. W sezonie 2022 są to:

 • Adelaide Football Club
 • Brisbane Lions Australian Football Club
 • Carlton Football Club
 • Collingwood Football Club
 • Essendon Football Club
 • Fremantle Football Club
 • Geelong Football Club
 • Gold Coast
 • Greater Western Sydney
 • Hawthorn Football Club
 • Melbourne Football Club
 • North Melbourne Football Club
 • Port Adelaide Football Club
 • Richmond Football Club
 • St Kilda Football Club
 • Sydney Swans Football Club
 • Sydney Swans Football Club
 • Western Bulldogs Football Club

Po rozgrywkach regularnych drużyny zostają rozstawione i walczą dalej. Osiem najlepszych przechodzi do Wielkiego Finału. W nim można sięgnąć po mistrzostwo kraju. Drużyna, która najlepiej poradzi sobie w sezonie regularnym zdobywa Małe Mistrzostwo, zaś ostatnie miejsce w sezonie regularnym „nagradzane” jest Drewnianą Łyżką.

Zakłady bukmacherskie na Wielki finał AFL w LV BET

Futbol australijski nie jest najpopularniejszą dyscypliną sportową w Polsce. Bez problemu jednak możesz obstawiać ją w LV BET! Legalny bukmacher umożliwia obstawianie wszystkich najważniejszych wydarzeń ligi z Oceanii. Śledź wyniki z sezonu dla AFL 2022 i stawiaj swoje typy bukmacherskie na Wielki finał AFL w LV BET!