Biegi narciarskie w LV BET

Biegi narciarskie to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych zaliczanych do narciarstwa klasycznego. Popularność tego sportu w naszym kraju wzrosła wraz z wielkimi sukcesami Justyny Kowalczyk, która zdobywała wiele medali na Igrzyskach Olimpijskich oraz Mistrzostwach Świata. W sezonie biegów narciarskich rozgrywane są różne rodzaje biegów: biegi na określony dystans ze startu wspólnego, biegi pościgowe, sprinty oraz oczywiście sztafety. Co ważne, w biegach narciarskim wyróżniamy styl klasyczny (narty prowadzone równolegle) oraz styl dowolny (nary prowadzone pod kątem). LV BET biegi narciarskie to blog sportowy, na którym możesz pogłębić swoją wiedzę na temat tej dyscypliny sportu.

Zarejestruj się

Najważniejsze zawody w sezonie biegów narciarskich

Najbardziej prestiżowe zawody w biegach narciarskich odbywają się w ramach Pucharu Świata, który zazwyczaj startuje w listopadzie, a kończy się pod koniec marca. W weekendy w popularnych kurortach narciarskich rozgrywa się kilka biegów. Zawodnicy nie muszą startować we wszystkich zmaganiach. W każdej dyscyplinie można zbierać punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a ponadto w pomniejszych klasyfikacjach o małą kryształową kulę w biegach dystansowych i sprintach. Do najbardziej prestiżowych zmagań zaliczany jest turniej Tour de Ski. Co dwa lata odbywają się Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznych, w programie których znajdują się wszystkie konkurencje biegów narciarskich. Z kolei co cztery lata zawodnicy i zawodniczki mogą powalczyć o medale na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

Zakłady bukmacherskie na biegi narciarskie w LV BET

Na blogu sportowym LV BET znajdziesz wiele ciekawych informacji związanych z biegami narciarskimi. Na naszej stronie dostępne są: wyniki, klasyfikacje, zapowiedzi ciekawych zawodów, a także analizy i typy bukmacherskie. Mamy nadzieję, że treści dostępne na naszym blogu pomogą w satysfakcjonującym obstawianiu zakładów bukmacherskich na tą dyscyplinę zimową. Biegi narciarskie zakłady bukmacherskie pozwalają typować rezultaty poszczególnych zawodów, ale również obstawiać zakłady H2H, w których wskazujemy, który zawodnik lub zawodniczka w konkretnej parze okaże się lepsza. Zakłady na biegi narciarskie mogą zagwarantować więcej emocji podczas oglądania tej dyscypliny sportu.

Biegi narciarskie

Biegi narciarskie w LV BET – przewodnik dla kibiców

Biegi narciarskie są jedną z najważniejszych dyscyplin zimowych zaliczanych do rodziny narciarstwa klasycznego. W ramach tej dyscypliny sportu rozgrywane są różne konkurencje dzielące się na starty indywidualne oraz sztafety, biegi dystansowe oraz sprinty z rozróżnieniem stylu klasycznego i dowolnego, a także biegi ze startu wspólnego i biegi pościgowe. Biegi narciarskie LV BET to blog sportowy, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na temat tej dyscypliny sportu, wyniki i aktualności, a także analizy przydatne w typowaniu wyników prestiżowych zawodów.

Kilka słów o historii biegów narciarskich

Pierwsze zawody w biegach narciarskich były organizowane już w czasach prehistorycznych na Półwyspie Fennoskandzkim, na którym dzisiaj leżą: Norwegia, Szwecja oraz Finlandia. Ze względu na warunki panujące w tym regionie, narty były niezbędne do normalnego funkcjonowania: polowania, handlu, przewożenia dóbr. Do dzisiaj niemal każdy mieszkaniec tego kraju posiada narty biegowe. Nie dziwi zatem fakt, że to właśnie te kraje mają na koncie najwięcej sukcesów w biegach narciarskich. Biegi narciarskie były od początku jedną z dyscyplin znajdujących się w programie Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym organizowanych od 1925 roku. Dyscyplina była także obecna od początku w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które po raz pierwszy zorganizowano w 1924 roku we francuskiej miejscowości Chamonix.

Jak rozgrywane są zawody w biegach narciarskich?

Biegi narciarskie ze względu na dystans możemy podzielić na biegi dystansowe oraz sprinty. W biegach dystansowych rozróżniamy dystanse: 15 km, 30 km oraz 50 km w przypadku mężczyzn oraz 10 km, 15 km i 30 km w przypadku biegu kobiet. Sprinty są rozgrywane na dystansie 1 – 1,8 km. W przypadku biegów dystansowych wyróżniamy dwa rodzaje startów: start wspólny, w którym wszyscy zawodnicy ruszają jednocześnie (na przodzie znajdują się zawodnicy zajmujący wyższe miejsca w klasyfikacji generalnej), a także biegi pościgowe, w których zawodnicy i zawodniczki są wypuszczane ze startu w regularnych odstępach czasu. W tych drugich, o klasyfikacji końcowej decydują oczywiście czasy.
Ponadto, w biegach narciarskich wyróżniamy trzy techniki biegowe: klasyczną, dowolną oraz telemark. w profesjonalnych zawodach wykorzystywane są dwie pierwsze. Każda konkurencja zakłada konkretny styl biegowy: np. 10 km stylem klasycznym lub 10 km stylem dowolnym. Organizowane są również biegi łączone, w których połowę dystansu pokonuje się jednym stylem, a pozostały dystans drugim. Zawodnicy i zawodniczki poza nartami biegowymi są oczywiście wyposażeni w kijki narciarskie.

Puchar Świata w biegach narciarskich

Puchar Świata w biegach narciarskich to najbardziej prestiżowy cykl zawodów organizowanych przez Międzynarodową Federację Narciarstwa (FIS). Pierwsza, nieoficjalna edycja zawodów odbyła się w sezonie 1973/1974. Natomiast pierwszy oficjalny sezon to 1981/1982. Puchar Świata odwiedza najważniejsze kurorty narciarskie znane z doskonałych tras. Mamy zatem Rukę i Lahti w Finlandii, Lillehammer, Oslo, Drammen w Norwegii, Falun w Szwecji, Planicę w Słowenii, Davos i Lenzerheide w Szwajcarii, Obersrdorf i Drezno w Niemczech, Val Di Fiemme we Włoszech. Puchar Świata w biegach narciarskich czasem odwiedza również Rosję, Chiny oraz Czechy.
W ramach Pucharu Świata rozgrywane są zarówno biegi dystansowe, jak również sprinterskie. We wszystkich konkurencjach można zdobywać punkty do klasyfikacji generalnej, w której nagrodą jest Kryształowa Kula. Mamy także małe kryształowe kule w klasyfikacji sprintu oraz dystansowej. Najwięcej zwycięstw w klasyfikacji generalnej ma Jelena Välbe (5 zwycięstw) wśród kobiet oraz Bjørn Dæhlie (6 zwycięstw) w gronie mężczyzn). Najwięcej zwycięstw we wszystkich konkurencjach zanotowała Marit Bjørgen (114 triumfów). Warto wspomnieć, że Justyna Kowalczyk zdobywała w swojej karierze aż cztery Kryształowe Kule (trzy z nich pod rząd).

Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym

Od 1925 roku organizowane są Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. Obecnie odbywają się one w interwałach dwuletnich. W programie mistrzostw znajdują się także konkurencję biegów narciarskich. Są to biegi: 15 km, 30 km łączony, 50 km, sprint, sprint drużynowy, sztafeta 4 x 10 km w stawce mężczyzn oraz 10 km, 15 km łączony, 30 km, sprint, sprint drużynowy, sztafeta 4 x 5 km w stawce kobiet. W latach: 1929, 1939 oraz 1962 mistrzostwa odbywały się w Polsce, w Zakopanem.
Klasyfikacja medalowa narodów pokazuje, które kraje najbardziej dominują w świecie biegów narciarskich. Wśród kobiet jest to: Rosja/ZSRR (46 złotych medali), Norwegia (28 złotych medali) oraz Finlandia (14 złotych medali). Polska ma na koncie 7 medali, w tym dwa złote wywalczone przez Justynę Kowalczyk. W biegach mężczyzn dominują Norwegowie (46 złotych), Szwedzi (36 złotych) i Finowie (27 złotych). Polska w tabeli wszech czasów mężczyzn ma 3 medale, w tym 1 złoty wywalczony przez Józefa Łuszczka w 1978 roku.

Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

W roku 1924 we francuskiej miejscowości Chamonix odbył się pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W programie tej imprezy znalazły się oczywiście biegi narciarskie. Na igrzyskach rozgrywane są te same konkurencje, co w trakcie mistrzostw świata. Także w przypadku tej imprezy można łatwo dostrzec dominację dominacje krajów, w których biegi narciarskie wywodziły się z naturalnych uwarunkowań geograficznych. Najwięcej medali, bo aż 121, w tym 47 złotych ma na swoim koncie Norwegia. Rosja, a wcześniej ZSRR, ma na koncie 101 medali w tym 39 złotych. Wysokie miejsca zajmują także: Szwecja (31 złotych), Finlandia (21 złotych) czy Włochy (9 złotych). Polska zdobyła do tej pory 5 medali (2 złote, 1 srebrny, 2 brązowe). Wszystkie z nich wywalczyła Justyna Kowalczyk.

Największe sukcesy w historii polskich biegów narciarskich

Pierwszy medal w historii polskich startów na mistrzostwach świata wywalczył Jan Staszel, który w 1974 roku zdobył brąz w biegu na 30 km. Cztery lata później, Józef Łuszczek zdobył złoto w biegu na 15 km oraz brąz na 30 km. Nasza reprezentacja ma na koncie także jeden medal drużynowy. W 2015 roku w sprincie drużynowym Polki w składzie: Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec wywalczyły brąz.
Absolutną legendą tego sportu w naszym kraju jest Justyna Kowalczyk, która poza wspomnianym medalem brązowym w sprincie drużynowym ma na koncie siedem medali indywidualnych: dwa złote, trzy srebrne oraz dwa brązowe. Kowalczyk zdobywała również pięć medali olimpijskich, w tym dwa złote (30 km stylem klasycznym w Vancouver oraz 10 km stylem klasycznym w Soczi). Do tego dołóżmy cztery kryształowe kule w Pucharze Świata oraz cztery zwycięstwa w najbardziej prestiżowych zawodach Tour de Ski. Za powyższe osiągnięcia, Justyna Kowalczyk została pięciokrotnie uhonorowana przez kibiców nagrodą dla najlepszego sportowa w plebiscycie Przeglądu Sportowego.

Dyscypliny podobne do biegów narciarskich

Biegi narciarskie były podstawą dla wielu innych dyscyplin zimowych. Na początek warto oczywiście wspomnieć kombinację norweską, w której biegi narciarskie są po prostu łączone ze skokami narciarskimi. Mamy także biathlon, w którym zawodnicy biegają na nartach oraz strzelają ze specjalnego karabinka sportowego. Pokrewnym, ale odrębnym sportem są także biegi zjazdowe. Co ciekawe, biegi narciarskie można uprawiać przez cały rok za sprawą specjalnych nartorolek. Wielu zawodników i zawodniczek ze stawki w ten sposób trenuje latem do sezonu zimowego.

Czym różni się styl klasyczny i styl dowolny?

W biegach narciarskich mamy wyróżnienie na trzy style: klasyczny, dowolny oraz telemark. Wyróżniamy biegi, w których uczestnicy mogą używać tylko jednego stylu lub stylu klasycznego i dowolnego w biegach łączonych. Styl klasyczny polega na prowadzeniu nart równolegle do siebie, a prędkość poruszania zależy zarówno od odbić kijkami, jak również odbić nartami. Podczas stromych podbiegów stosuje się jodełkę. W technice dowolnej zawodnik odbija się od śniegu kijkami oraz jedną z nóg na przemian prowadząc narty pod kątem, tak, że układają się w kształt litery V. Telemark nie znajduje zastosowania w biegach narciarskich. Wyjątkiem są zawody backcountry.

Zakłady bukmacherskie na biegi narciarskie w LV BET

Prestiżowe zawody w biegach narciarskich można obstawiać w serwisie bukmacherskim LV BET. Najprostszy rodzaj zakładów polega na wytypowaniu zwycięzcy lub podium poszczególnych konkurencji. Mamy także zakłady H2H, w których dwóch zawodników lub dwie zawodniczki są zestawiane w parze, natomiast gracz typuje, kto w danym zestawieniu zajmie wyższą pozycję. Można także obstawiać zakłady długoterminowe na to, kto zwycięży Kryształową Kulę oraz małe kryształowe kule w Pucharze Świata. Warto nadmienić, że zakłady bukmacherskie biegi narciarskie w LV BET można obstawiać zarówno w ofercie przedmeczowej, jak również w ofercie na żywo.

Biegi narciarskie na blogu sportowym LV BET

Biegi narciarskie od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem w krajach, w których geografia naturalne „wymusza” poruszanie się w ten sposób. W Polsce dyscyplina pojawiła się dosyć późno, ale mimo to, nasz kraj osiągał w niej wiele sukcesów, głównie za sprawą Justyny Kowalczyk. LV BET biegi narciarskie to blog sportowy, na którym możesz sprawdzić klasyfikacje, wyniki, tabele, a także zapowiedzi najciekawszych wydarzeń. Publikujemy także analizy i typy, które mogą pomóc graczom w obstawianiu zakładów bukmacherskich na biegi narciarskie.