Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej odbywają się co 2 lata. Ten międzynarodowy turniej organizowany jest przez IHF od 1938 r. Aktualnym Mistrzem Świata w Piłce Ręcznej mężczyzn jest Dania. To właśnie kadra tego państwa była najlepsza podczas turnieju, który odbywał się od 10 do 27 stycznia 2019 roku oraz od 13 do 31 stycznia 2021. Czy Polska reprezentacja ma szansę na zostanie Mistrzem Świata? Najnowsze informacje znajdziesz na naszym blogu sportowym. Teraz w LV BET promocja dla nowych klientów - 20 PLN bez depozytu!

Zarejestruj się

Piłka Ręczna Kobiet

Piłka ręczna kobiet w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie. Reprezentacja Polski zajmuje wysokie miejsce w rankingu najlepszych drużyn świata w rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej. W listopadzie 2022 damska reprezentacja naszego kraju zagrała podczas ME pod raz ósmy w historii i piąty z rzędu. Największym do tej pory sukcesem Biało-czerwonych było zajęcie piątego miejsca podczas turnieju w 1998 r.

Zakłady bukmacherskie na Piłkę ręczną

Zakłady bukmacherskie na piłkę ręczną to pozycja, którą znajdziesz w ofercie każdego bukmachera. Typowanie potrafi podnieść emocje podczas każdego wydarzenia. Oczywiście, tylko te pozytywne. Dyscyplina ta stwarza szerokie możliwości zabawy. Najpopularniejsze z zakładów mogą dotyczyć zwycięzcy meczu, dokładnego wyniku, wyniku powyżej/poniżej, najlepszego zawodnika, wyniku pierwszej połowy, wyniku drugiej połowy, awansu w rozgrywkach itd. Kilkadziesiąt rynków na jedno wydarzenie to standardowa oferta bukmacherów. Szczególnie ciekawa oferta jest dostępna podczas najważniejszych wydarzeń na świecie. W zeszłym roku odbyły się Mistrzostwa Świata, na które oferowane były ciekawe zakłady sportowe. Ale to nie jedyne wydarzenie i nie jedyna oferta. Sprawdzaj nasz serwis regularnie, aby obstawiać zakłady bukmacherskie i wygrywać!

Piłka Ręczna

Piłka ręczna w LV BET – kompendium wiedzy dla kibiców

Piłka ręczna, zwana również szczypiorniakiem, to dynamiczna i emocjonująca dyscyplina sportu, chętnie oglądana przez miliony widzów w wielu krajach na świecie. Także w Polsce jest to wyjątkowa dyscyplina, w której możemy pochwalić się niemałymi sukcesami. Blog Piłka ręczna LV BET to miejsce, w którym możesz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat tej dyscypliny, zapoznać się z zasadami, a także przeczytać o najważniejszych, nadchodzących turniejach. To kompendium wiedzy dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej na temat szczypiorniaka.

Kiedy narodziła się piłka ręczna?

Piłka ręczna to jedna z najstarszych dyscyplin sportowych z piłką. Gry o podobnych zasadach były obecne już w czasach starożytnych. Współczesny szczypiorniak zaczął się kształtować pod koniec XIX wieku na terenach Skandynawii, a także w Niemczech. W 1906 roku opublikowane zostały oficjalne zasady piłki ręcznej, opracowane przez Duńczyka, Holgera Nielsena. Z kolei w roku 1917 zasady zostały udoskonalone przez Maxa Heisera, który chciał stworzyć dyscyplinę pod kątem kobiet. Była to odpowiedź na coraz większą popularność piłki nożnej mężczyzn.

Końcówka lat 20. poprzedniego wieku to data uznawana za oficjalny początek dyscypliny. Na pierwszy mecz międzypaństwowy trzeba było jednak poczekać aż do 1925 roku. 13 września reprezentacja Niemiec pokonała Austrię 6-3. Trzy lata później powstała Międzynarodowa Federacja Amatorskiej Piłki Ręcznej. Od 1938 rozgrywane są mistrzostwa świata mężczyzn, natomiast od 1957 roku mistrzostwa kobiet. W Polsce, gra była obecna już w roku 1917, a pierwszym miastem, w którym uprawiano tę dyscyplinę było Szczypiorno. To właśnie od nazwy tej miejscowości funkcjonuje nazwa szczypiorniak.

Główne zasady piłki ręcznej

Czas omówić najważniejsze piłka ręczna zasady gry. Na boisku rywalizują dwie drużyny liczące siedmiu zawodników podzielonych na kilka pozycji: bramkarza, obrotowego, rozgrywających oraz skrzydłowych. Na ławce rezerwowych może znajdować się kolejnych 9 zawodników, którzy mogą zastąpić kolegę z drużyny podczas przerwy w grze. Zawodnicy mogą rzucać, popychać, łapać oraz zatrzymywać piłkę. Można jej dotykać dowolną częścią ciała, wyłączając stopy oraz podudzia. Zawodnik może trzymać piłkę w rękach tylko przez trzy sekundy. Aby się poruszać, należy kozłować piłką. Gracz może wykonać także trzy kroki bez kozłowania piłką. Do asortymentu zagrań wliczamy piłka ręczna rodzaje podań, a także stałe fragmenty gry.

Celem gry jest zbudowanie akcji, przełamanie obrony rywala i wrzucenie piłki do bramki drużyny przeciwnej. Gra nie może być jednak zbyt pasywna, ponieważ w takiej sytuacji sędzia może dać ostrzeżenie, a następnie odebrać piłkę drużynie atakującej. Piłka ręczna zasady obejmuje szeroki zbiór zachowań, które są nieprawidłowe w obronie. W takich sytuacjach sędzia może odgwizdać faul i rzut wolny. Jeśli atakujący został sfaulowany w okręgu drużyny przeciwnej, sędzia dyktuje rzut karny wykonywany z siedmiu metrów.  Wyróżniamy piłka ręczna rodzaje rzutów obejmujące zarówno bardzo silne rzuty, strzały z dystansu, jak również techniczne i sprytne zagrywki dołem.

Ile trwa mecz w piłkę ręczną?

Osoby, które zaczynają swoją przygodę ze szczypiorniakiem, często pytają o piłka ręczna ile trwa mecz. Spotkanie trwa 60 minut (dwie połowy po 30 minut). Połowy dzieli 10-minutowa przerwa. Wyniki meczów piłka ręczna są bardzo wysokie, a najlepsze drużyny nierzadko osiągają wynik 30 goli w meczu. Mecz w piłkę ręczną w praktyce trwa dłużej niż godzinę, ponieważ w tej dyscyplinie, gdy piłka znajduje się poza grą, czas jest zatrzymywany, podobnie zresztą jak w koszykówce. W tym sporcie, spotkanie może zakończyć się remisem. Jeżeli jednak jest to turniej, a mecz musi wyłonić zwycięzcę, w razie remisu rozgrywa się dogrywkę złożoną z dwóch połówek po 5 minut. Gdy nie przyniesie ona rezultatu, można przeprowadzić drugą dogrywkę. Następnie decyduje regulamin rozgrywek.

Największe turnieje piłki ręcznej

Skoro znamy już najważniejsze piłka ręczna zasady gry, warto wspomnieć o prestiżowych turniejach, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród fanów. Większość widzów interesują przede wszystkim rozgrywki reprezentacji narodowych. Koneserzy tej dyscypliny chętnie śledzą także zmagania ligowe. Najbardziej prestiżową imprezą jest oczywiście piłka ręczna mistrzostwa świata. Od roku 1993 są one rozgrywane co dwa lata, a zasady turnieju od czasu do czasu ulegają drobnym zmianom. Poniżej znajdziesz więcej informacji o głównych imprezach w szczypiorniaku.

Mistrzostwa świata w piłce ręcznej

Rozgrywki mężczyzn zostały zapoczątkowane w 1938 roku, a po wojnie wznowione w 1954. Pierwotnie, mistrzostwa odbywały się co 3 lub 4 lata. Od roku 1993 turniej odbywa się co 2 lata. Najbardziej utytułowanym krajem wśród reprezentacji mężczyzn jest Francja, która sześciokrotnie zdobywała złoty medal, raz srebro i czterokrotnie brąz. Na podium klasyfikacji medalowej znajduje się również Szwecja oraz Rumunia z czterema złotymi medalami. Reprezentacja Polski nigdy nie zdobyła złota, ale sięgała po srebro i trzykrotnie po brąz. Dzięki temu, kadra mężczyzn znajduje się na trzynastym miejscu w medalowej tabeli wszechczasów.

Turnieje kobiet zostały zapoczątkowane w 1957 roku. Na początku mistrzostwa rozgrywano nieregularnie, co 2, 3 lub 4 lata. Od 1993 roku piłka ręczna mistrzostwa świata kobiet są rozgrywane co 2 lata. Tutaj najbardziej utytułowanym zespołem jest reprezentacja Rosji, która czterokrotnie sięgała po złoty medal. W sumie, temu krajowi możemy przypisać siedem złotych medali, ponieważ trzy zostały zdobyte przez reprezentację ZSRR. Wysoko w tabeli znajduje się także Norwegia, Francja oraz Niemcy. Reprezentacji Polski kobiet nigdy nie udało się osiągnąć miejsca w czołowej czwórce.

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej

Piłka ręczna jest szczególnie popularna na Starym Kontynencie, o czym najlepiej świadczy tabela medalowa MŚ. Tylko w kilku krajach po za Europą, szczypiorniak stoi na wysokim poziomie. Piłka ręczna mistrzostwa Europy mężczyzn są rozgrywane od 1994 roku. Utrzymywana jest 2-letnia częstotliwość turniejów. Do tej pory, najwięcej medali zdobyła reprezentacja Szwecji (4 złote i 1 srebro). Z trzema złotymi medalami ME piłka ręczna na drugim miejscu znajduje się Francja. Po dwa złote medale na koncie ma Hiszpania, Dania, Niemcy. Najlepszym występem Polaków było 4 miejsce w 2010 roku. Był to okres największych sukcesów polskiego szczypiorniaka. Trenerem w latach 2004-2012 był Bogdan Wenta. Ówczesny skład Polski w piłce ręcznej do dziś nazywamy „Orłami Wenty”.

Także mistrzostwa kobiet w piłce ręcznej są rozgrywane od 1994 roku z dwuletnim interwałem. Tutaj, niekwestionowanym hegemonem jest reprezentacja Norwegii, która w 13. edycjach zdobyła 11 medali (7 złotych, 3 srebrne oraz 1 brązowy). Na drugim miejscu plasuje się reprezentacja Danii z dorobkiem pięciu medali (trzy złote i dwa srebrne). Po jednym złotym medalu zdobywały reprezentacje Francji, Czarnogóry oraz Węgier. Najlepszym wynikiem Polek jest 5. miejsce w 1998 roku.

Liga mistrzów w piłce ręcznej

Od 1993 roku realizowany jest turniej Ligi Mistrzów EHF. Wcześniej wydarzenie to było znane pod nazwą turnieju PEMK. W zmaganiach mężczyzn bierze udział 28 drużyn z najlepszych lig europejskich. Zmagania rozpoczynają się od fazy grupowej, a kończą na fazie pucharowej. Na przestrzeni lat dominują tu kluby z Hiszpanii, które w latach 1993-2015, aż czternastokrotnie triumfowały w tej imprezie. Sama FC Barcelona notowała tu osiem zwycięstw. W sezonie 2015/2016 byliśmy świadkami wielkiego sukcesu polskiego szczypiorniaka. Ligę Mistrzów wygrała drużyna Vive Tauron Kielce.

Zmagania są rozgrywane również w piłce ręcznej kobiet. Wcześniej nosiły nazwę Ligi Mistrzyń i były kontynuowane od sezonu 1960/1961. O ile w międzypaństwowych meczach narodowych dominują Norweżki, o tyle LM Piłka ręczna częściej pada łupem drużyn z Danii, które triumfowały sześciokrotnie. Sześciokrotnie zwyciężały także drużyny z Węgier, w tym aż pięciokrotnie w latach 2012-2019. Piłka ręczna Liga Mistrzów to turniej, w którym jak na razie sukcesów nie osiągały drużyny pań z Polski.

Najsilniejsze ligi świata w szczypiorniaku

Zdecydowanie najsilniejszymi ligami są ligi europejskie. Poza granicami Starego Kontynentu, ciężko o silne ligi. Możemy tu wymienić jedynie Brazylię oraz Koreą Południową. Ranking EHF informuje nas o najsilniejszych ligach europejskich. Na ten moment, na podium w ligach mężczyzn znajdują się: Francja, Niemcy oraz Macedonia Północna. Na przestrzeni lat, za najlepszą ligę piłki ręcznej postrzega się Hiszpanię. Duże sukcesy polskich drużyn sprawiły, że nasza rodzima liga jest w tym momencie plasowana na szóstym miejscu rankingu.

Czołówka lig europejskich nieco inaczej prezentuje się natomiast w przypadku lig kobiecych. Tutaj, od kilku lat zdecydowanym hegemonem są zespoły z Węgier. Na podium znajduje się również Rosja oraz Rumunia. Bardzo silne są ligi w Danii, Francji oraz Norwegii. Liga polska w tym zestawieniu plasuje się na miejscu 14. Warto jednak zauważyć, że poziom polskiej ligi piłki ręcznej kobiet zdaje się regularnie poprawiać. Drużyną, która najczęściej rywalizuje nasz kraj w zmaganiach europejskich jest MKS Lublin.

Piłka ręczna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich

Po raz pierwszy, piłka ręczna pojawiła się na Igrzyskach Olimpijskich w roku 1936. Organizatorem była wówczas III Rzesza, w której ten sport rozkwitał. Po wojnie, szczypiorniak wypadł z programu, a powrócił do niego dopiero w 1972 roku, kiedy to Igrzyska Olimpijskie ponownie zagościły w Niemczech, a konkretniej, w RFN. Od tego czasu, piłka ręczna pojawiała się na każdej Olimpiadzie. Najbardziej utytułowanym krajem jest Rosja z dorobkiem sześciu złotych medali (w tym 4 jako ZSRR). Czterema złotymi medalami może pochwalić się także kadra Danii. Spoza Europy, honoru szczypiorniaka broniła kobieca kadra Korei Południowej, która zdobyła dwa złota, trzy srebra i brąz. W roku 1976, reprezentacja Polski piłka ręczna panów zdobyła brązowy medal.

Superliga – piłka ręczna w Polsce

Najlepsze drużyny z naszego kraju rywalizują ze sobą w rozgrywkach Superligi. Pierwsze takie rozgrywki w przypadku drużyn męskich odbyły się w 1956 roku. Obecnie, w najwyższej klasie rozgrywkowej występuje 14 drużyn. Niekwestionowanym liderem w klasyfikacji wszechczasów jest drużyna Viva Kielce, która siedemnastokrotnie triumfowała w Superlidze, a także szesnastokrotnie zdobywała Puchar Polski. NA drugim miejscu plasuje się Śląsk Wrocław, a na trzecim, Wybrzeże Gdańsk. Duże sukcesy osiągał także zespół Wisły Płock.

Nieco inaczej prezentuje się sytuacja w piłce ręcznej kobiet. W najwyższej klasie rozgrywkowej występuje tylko 8 drużyn. Hegemonem rozgrywek jest zespół MKS Lublin, który od sezonu 1994/1995 aż 22-krotnie zdobywał tytuł mistrzowski. Wśród utytułowanych drużyn wymienimy również: Ruch Chorzów, AZS Wrocław oraz Cracovię. Piłka ręczna mecze polskich drużyn kobiecych stoją na bardzo wysokim poziomi. Ciężko stwierdzić, dlaczego nie przekłada się to na sukcesy międzynarodowe.

Reprezentacja Polski w piłkę ręczną

W rozgrywkach reprezentacji narodowych, sukcesy osiąga jedynie piłka ręczna kadra mężczyzn. Najbardziej owocnym okresem były lata 2007-2010, w których reprezentacja Polski zdobyła srebro oraz brąz mistrzostw świata. Była to pamiętna ekipa Bogdana Wenty. Brązowy medal MŚ zdobyliśmy także w 2015 roku. Z kolei w 1976 roku, nasza kadra zdobyła brąz na Igrzyskach Olimpijskich. Wśród absolutnych legend polskiej piłki ręcznej wymienimy: Sławomira Szmala, Karola Bieleckiego, Bartosza Jureckiego oraz Marcina Lijewskiego. Wyśmienitym zawodnikiem był także były selekcjoner, Bogdan Wenta, który strzelił dla naszej kadry 763 bramki. Pod tym względem, liderem klasyfikacji wszechczasów jest Jerzy Klempel z dorobkiem 1170 bramek. Piłka ręczna Polska zalicza się zatem do grona krajów, w których ta dyscyplina jest szczególnie popularna i prestiżowa.

Piłka ręczna w zakładach bukmacherskich

Szczypiorniak zalicza się do bardzo popularnych dyscyplin na zakładach bukmacherskich. Piłka ręczna wyniki są chętnie obstawiane przez wiernych fanów śledzących zarówno zmagania reprezentacji, jak również rozgrywki klubowe. Dlatego też, z dużą dbałością podchodzimy do kategorii, jaką jest piłka ręczna LV BET. Staramy się zaoferować naszym klientom możliwie najszerszy wybór wydarzeń z całego świata. W tym miejscu obstawisz zarówno mistrzostwa świata i Europy, Ligę Mistrzów, a także mecze w najważniejszych ligach europejskich. Interesuje Cię obstawianie piłka ręczna? W takim razie zachęcamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem obstawiania tej dyscypliny.

Obstawianie piłki ręcznej – poradnik

Piłka ręczna cieszy się niesłabnącą popularnością wśród graczy. W naszym kraju bez wątpienia jest to jedna z najważniejszych dyscyplin w aspekcie zakładów sportowych. Dostępne w ofercie zakłady piłka ręczna możemy podzielić na kilka najważniejszych rodzajów:

  • Zakłady na zwycięzcę meczu – klasyczne zakłady 1×2, gdzie 1 to gospodarz, x to remis, a 2 to drużyna gości. Typowanie rezultatu meczu to najpopularniejszy sposób obstawiania piłki ręcznej.
  • Zakład bez remisu – w meczach pucharowych, które muszą zakończyć się wyłonieniem zwycięzcy, możesz obstawić zakład bez remisu, wskazując drużynę, która awansuje do dalszej fazy
  • Handicap – jeśli kurs na Twoją drużynę jest za niski, możesz wybrać piłka ręczna zakłady z handicapem, dodając lub odejmując wirtualne bramki jednej z drużyn.
  • Under/Over – zakłady poniżej/powyżej pozwalają typować dokładne wyniki meczu, np. ile bramek strzeli jedna lub druga drużyna.
  • Statystyki indywidualne – w zakładach LV BET na piłkę ręczną możesz typować także statystyki indywidualne poszczególnych graczy, np. ile bramek zdobędą w danym meczu.
  • Zakłady turniejowe – przy okazji dużych imprez, takich jak mistrzostwa świata w piłce ręcznej, możesz wytypować drużynę, która Twoim zdaniem zdobędzie medal lub wyjdzie z gruby.
  • Zakłady na żywo – dużą popularnością cieszą się także zakłady bukmacherskie piłka ręczna live, które pozwalają typować wynik w czasie rzeczywistym.

Cennym wsparciem w obstawianiu szczypiorniaka mogą być rzetelne piłka ręczna typy i analizy, które można znaleźć na forach tematycznych. Warto również kierować się swoimi umiejętnościami oraz znajomością poszczególnych zespołów.

Jak obstawiać mecze piłki ręcznej?

Chcesz wytypować wyniki meczu w piłce ręcznej? W takim razie wybierz interesujące Cię rozgrywki, a następnie mecz ulubionych drużyn. Teraz wystarczy kliknąć na kurs przypisany do wyniku, jaki chcesz obstawić w danym meczu. Pamiętajmy o tym, że wyniki meczów piłka ręczna można typować także na żywo, po rozpoczęciu meczu. Gdy wydarzenie zostanie dodane do kuponu, wystarczy wybrać stawkę zakładu i potwierdzić kupon. Iloczyn kursy i stawki to ewentualna wygrana. Dodając różne typy piłka ręczna do kuponu możesz stworzyć zakład akumulowany z wyższym kursem.

Piłka ręczna na blogu LV BET

Na sportowym blogu LV BET znajdziesz aktualne informacje na temat szczypiorniaka: piłka ręczna terminarz, wyniki, zapowiedzi najważniejszych spotkań, a także analizy i typy zbliżających się meczów. To cenne źródło aktualności, które mogą okazać się dużym udogodnieniem dla graczy, Mamy nadzieję, że informacje publikowane na blogu sprawią, że obstawianie piłka ręczna będzie dużo bardziej opłacalne i przyniesie satysfakcjonujące wyniki. Mamy również nadzieję, że powyższe kompendium wiedzy pomoże nowym użytkownikom zrozumieć czym jest piłka ręczna i dlaczego cieszy się tak dużą popularnością w naszym kraju.