Valorant – czołowe turnieje esportowe dostępne w LV BET

Valorant to młoda i bardzo rozwojowa dyscyplina esportu. Gra miała swoją premierę w połowie 2020 roku. Szybko okazało się, że nowa gra od studia Riot Games, twórcy League of Legends, musi odnieść globalny sukces. To połączenie klasycznej gry FPS z elementami typowymi dla gier MMORPG. Na blogu esportowym LV BET możesz znaleźć informacje oraz aktualności związane z nowym sportem elektronicznym.

Zarejestruj się

Co warto wiedzieć na temat rozgrywek esport w Valorant?

Valorant to pierwszoosobowa strzelanka stworzona przez studio Riot Games, które ma na swoim koncie kultowy tytuł League of Legends. Firma postanowiła stworzyć strzelankę, która będzie zawierała elementy z gier MMORPG. W grze biorą udział dwie drużyny pięcioosobowe, a każdy z zawodników może wybrać jedną z dostępnych postaci. Bohaterowie, zwani agentami, posiadają indywidualne umiejętności, które mogą dawać przewagę podczas rozgrywki. Jest to zatem jeden z tych elementów, który upodabnia Valoranta do gry League of Legends.

Premiera tej gry miała miejsce w czerwcu 2020 roku. Jest to zatem całkowicie nowa dyscyplina esportowa, która dopiero przybiera swój końcowy kształt. W roku 2021 rozpocznie się pierwszy sezon profesjonalnej rozgrywki, w której będą brały udział najlepsze drużyny z całego świata. Duże ekipy esportowe od dłuższego czasu formowały skład, który będzie reprezentował bartwy teamu w nowej dyscyplinie. Gra spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem i nie mamy wątpliwości, że bardzo szybko stanie się jedną z wiodących dyscyplin wśród sportów elektronicznych.

Zakłady bukmacherskie na Valorant

W serwisie bukmacherskim LV BET możesz obstawiać zakłady na najważniejsze turnieje esportowe rozgrywane w wielu dyscyplinach. Jedną z nich jest Valorant, który rozwija się w imponującym tempie. Prawdopodobnie rozegrane zostaną turnieje mistrzowskie, które wyłonią najlepsze drużyny w nowym esporcie. Wiele ciekawych informacji oraz aktualności ze świata gry możesz znaleźć na blogu LV BET. To cenna skarbnica wiedzy dla wszystkich graczy, którzy pragną obstawiać zakłady bukmacherskie na Valorant.

Valorant

Valorant – zbiór informacji dla fanów esportu

Valorant to stosunkowo młoda dyscyplina esportowa, która pojawiła się w 2020 roku. To strzelanka pierwszoosobowa, w której rywalizują drużyny złożone z 5 graczy. Gra łączy ze sobą cechy wielu znanych i lubianych tytułów esportowych, takich jak chociażby Counter Strike czy Overwatch. Na blogu LV BET przygotowaliśmy przewodnik dla wszystkich fanów esportu, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o grze Valorant. To prężnie rozwijająca się dziedzina sportów elektronicznych, która sporą popularnością cieszy się także w Polsce.

Co to jest Valorant?

Gra Valorant miała swoją premierę 2 czerwca 2020 roku. Tytuł został stworzony przez firmę Riot Games, czyli twórcę kultowej już gry League of Legends. Amerykański gigant zapragnął posiadać w swoim dorobku także strzelankę, która mogłaby aspirować do grona najpopularniejszych dyscyplin sportów elektronicznych. Valorant to strzelanka pierwszoosobowa, której fabuła jest osadzona w niedalekiej przyszłości. Nieco komiksowa oprawa graficzna przywodzi na myśl inną, popularną strzelankę, a mianowicie Overwatch. Gracze dostrzegą także podobieństwo do innych tytułów esportowych, takich jak np. Counter Strike, ale też League of Legends.

Valorant łączy zasady klasycznej strzelanki z modelem bohaterów obdarzonych specjalnymi umiejętnościami i zdolnościami. Przed rozpoczęciem meczu gracze wybierają swojego bohatera. Ma to ogromny wpływ na przebieg rozgrywki i stosowaną taktykę, jako iż bohaterowie są podzieleni na określone klasy. Prawidłowy dobór bohaterów jest zatem bardzo istotny. Firma Riot Games wprowadziła w tej grze bardzo nowoczesne zabezpieczenia anty-cheaterskie, które mają zapobiec stosowaniu niedozwolonych ułatwień w trakcie rozgrywki. Jako ciekawostkę warto dodać, że pierwotnie gra została zapowiedziana pod tytułem Project A.

Najważniejsze zasady gry w Valorant

W meczu Valorant rywalizują dwa pięcioosobowe zespoły. Na początku rozgrywki każdy gracz wybiera swojego bohatera posiadającego popisowe umiejętności. Wyróżnić możemy cztery klasy postaci, a mianowicie: szturmowców od zadań ofensywnych, inicjatorów zapewniających dostęp do punktów i rozpoczynających atak, strażników od zadań defensywnych, a także kontrolerów, którzy kształtują pole walki, aby zapewnić swojej drużynie przewagę. Zawodnicy zaczynają rywalizację z bronią boczną oraz jedną popisową umiejętnością. W trakcie gry zbiera się wirtualną walutę, która pozwala z czasem kupować lepszą broń oraz odblokowywać dodatkowe umiejętności.

Mecz toczy się do 13 wygranych rund. Strony dzielą się na atakujących lub obrońców. Zadaniem atakujących jest podłożenie i zdetonowanie Spike’a. Obrońcy mogą wygrać poprzez rozbrojenie bomby lub utrzymanie pozycji przez określony czas. Dodatkowo, runda kończy się w momencie wyeliminowania wszystkich zawodników drużyny przeciwnej, jako iż odrodzenie następuje dopiero w kolejnej rundzie. I to w zasadzie najczęściej spotykany sposób wygrywania rund. Do dyspozycji graczy pozostaje 12 map oraz kilkunastu bohaterów. W profesjonalnej rozgrywce esportowej gra często toczy się do kilku wygranych rund, a drużyny mogą dokonywać wyboru mapy.

Sposoby rozgrywania turniejów w Valorant

W turniejach Valorant może rywalizować od 6 do 32 zespołów. Zwykle turnieje są rozgrywane w modelu szwajcarskim. Zespoły są podzielone na grupy. Drużyna, która wygra dwa pierwsze spotkania automatycznie przechodzi do fazy pucharowej, natomiast pozostałe zespoły z bilansem 1-1 grają decydujący mecz. W fazie pucharowej wyróżnić możemy drabinkę górną i drabinkę dolną. Do drabinki dolnej spadają drużyny, które przegrają pierwsze spotkania fazy pucharowej. Poprzez dodatkowy mecz mają one szanse wrócić do gry i załapać się do grona czwórki najlepszych zespołów.

Dokładne zasady gry zależą od rangi turnieju oraz liczby startujących zespołów. Jednym ze zmiennych czynników jest chociażby liczba map potrzebna do wygrania całego meczu. W prestiżowych turniejach zwykle stosowane są następujące zasady: w fazie grupowej oraz w pierwszych fazach pucharowych mecz trwa do dwóch wygranych rund, natomiast w finale dolnej drabinki oraz w meczu finałowym całego turnieju gra się do trzech wygranych. W zależności od zajętego miejsca zespoły otrzymują określoną liczbę punktów rankingowych oraz pieniędzy z puli nagród.

Najbardziej prestiżowe turnieje w Valorant

Turnieje w grze Valorant możemy podzielić podobnie jak w innych sportach elektronicznych na Tiery. Poszczególne kategorie różnią się pulą nagród, a także zasadami kwalifikacji. Najbardziej prestiżowe są turnieje S-Tier, do których zakwalifikować się mogą jedynie najlepsze zespoły z poszczególnych regionów. Dalej wyróżnić możemy turnieje: A-Tier, B-Tier oraz C-Tier. W wielu turniejach stosuje się podział na regiony: Amerykę Północną, Europę, Brazylię, Australię i Oceanię, Amerykę Południową, Koreę Południową, Japonię, Chiny oraz Wschodnią Azję. W ramach turniejów Valorant Game Changers możemy poznać mistrza danego regionu. W sierpniu odbywa się turniej Valorant Champions 2023, w którym rywalizuje 16 najlepszych zespołów z całego świata. Jest to turniej o rekordowej puli nagród wynoszącej zwykle powyżej 2 mln dolarów.

Ile zarabiają gracze w tej dyscyplinie esportu?

Na chwilę obecną Valorant plasuje się w pobliżu czołowej dziesiątki sportów elektronicznych o największej wartości pul nagród z turniejów przewidzianych na dany rok. Od początku istnienia tej dyscypliny na pule nagród przeznaczono w sumie ponad 24 mln dolarów na ponad 1100 oficjalnych turniejów. Ponad 4 mln zapewniły wyłącznie turnieje Valorant Champions. Zarobki graczy Valorant nie są zatem tak duże, jak ma to miejsce chociażby w przypadku gry Dota 2 czy CS: GO. Najlepiej zarabiającym esportowcem w tej dyscyplinie sportu jest Ethan Arnold z drużyny Evil Geniuses, który do tej pory zarobił w turniejach blisko 300,000 dolarów. Oczywiście poza nagrodami z turniejów esportowcy mogą liczyć na intratne współprace z wieloma sponsorami.

Najlepsze zespoły esportowe w Valorant

Za najlepszy obecnie zespół w tej dyscyplinie esportu uchodzi amerykański team Evil Geniuses, który zwyciężył w prestiżowym turnieju Valorant Champions 2023. Jest to również najwyżej notowany zespół w rankingu północnoamerykańskim. Czołowe zespoły z innych regionów świata to: FNATIC z Europy, LOUD z Brazylii, Paper Rex z Azji Wschodniej, DRX z Korei Południowej, EDward Gaming z Chin, SCARZ z Japonii, Leviatan z Ameryki Południowej, Fusion z Ameryki Środkowej oraz Trident Esports z Oceanii.

Najlepsi esportowcy w grze Valorant

Za najlepszego aktualnie zawodnika w Valorant uchodzi wspomniany już Ethan Arnold, który figuruje na pierwszym miejscu wśród najlepiej zarabiających esportowców w tej dyscyplinie. Ma on na koncie przede wszystkim mistrzostwo w turnieju Valorant Champions 2023. Czołowym zawodnikiem jest także jego kolega z zespołu Evil Geniuses, Alexander „jawgemo” Mor z Kambodży. Wśród najlepszych graczy należy wymienić rosyjskiego esportowca, Timofeya „Chronicle” Khromova z europejskiego zespołu FNATIC. Ma na on na koncie trzy wygrane turnieje ranki S-Tier. Na Mistrzostwach Świata Valorant Champions 2021 jego ówczesny zespół, Gambit Esports, zajął drugie miejsce. W 2023 roku z ekipą FNATIC wywalczył czwarte miejsce.

Valorant w Polsce

Gra Valorant posiada przeciętne oceny w naszym kraju, aczkolwiek duża popularność tej dyscypliny sprawiła, że także w Polsce szybko zaczęły pojawiać się profesjonalne zespoły. Obecnie, do grona najwyżej notowanych zespołów z Polski zaliczyć możemy: Zero Tenacity, incognito, Szach Mat, Demury oraz Flymore. W 2023 roku przy okazji największego eventu esportowego w Polsce, IEM Katowice, zorganizowano także otwarty turniej w grze Valorant.

Jak obstawiać Valorant w LV BET?

Legalny bukmacher LV BET słynie z rozbudowanej oferty zakładów bukmacherskich na sporty elektroniczne. Jest to zatem dobre miejsce, jeśli chcesz obstawiać zakłady na Valorant. Wśród dostępnych zakładów gracze mogą znaleźć: zakłady na zwycięzcę meczu, zakłady na dokładny wynik spotkania, zakłady na zwycięzcę z handicapem, a także zakłady poniżej/powyżej na liczbę rozegranych map oraz rund. Gracze mogą także wytypować swoich faworytów do wygrania całego turnieju. Co ważne, w LV BET dostępna jest sekcja poświęcona wydarzeniom esportowym, w której zakłady na Valorant można obstawiać na żywo obserwując jednocześnie stream z przebiegu rozgrywki.

Zakłady bukmacherskie na Valorant w LV BET

Na blogu LV BET dużo miejsca poświęcamy sportom elektronicznym, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród graczy w ostatnich latach. Wśród tych dyscyplin nie mogło zabraknąć wydanej w 2020 roku gry Valorant. Na naszym blogu możesz dowiedzieć się więcej na temat zasad rozgrywania meczów, poczytać o najlepszych zespołach, jak również znaleźć zapowiedzi najbardziej prestiżowych turniejów w Valorant. Informacje oraz aktualności dostępne na naszym blogu pozwolą również graczom wygodniej i skuteczniej ostawiać zakłady bukmacherskie na Valorant w LV BET.