Valorant Challangers – kwalifikacje do mistrzostw świata w Valoranta

Valorant Challangers – kwalifikacje do mistrzostw świata w Valoranta

Valorant to gra, która podbija scenę esportową w ostatnich miesiącach. Gra została wydana przez studio Riot Games w czerwcu 2020 roku i szybko stała się światowym hitem. Już pod koniec 2020 roku rozpoczęły się oficjalne turnieje w ramach tej dyscypliny. Od lutego możemy obserwować Valorant Challangers – to złożony cykl turniejów rozgrywanych w różnych regionach świata. W ramach tych turniejów wyodrębnione zostaną czołowe zespoły, które powalczą w pierwszych mistrzostwach świata.

W jakim formacie rozgrywane są turnieje Valorant Challangers?

Są to otwarte turnieje, do których mogą zgłosić się turnieje z całego świata. Rozgrywki są podzielone na kilka czołowych regionów: Amerykę Północną, Europę, Brazylię, Koreę Południową, Japonię, Południową Azję oraz Amerykę południową. W skład Valorant Challangers wchodzą turnieje rozgrywane w różnych krajach. Są one organizowane przez Riot Games we współpracy z lokalnymi firmami zainteresowanymi wspieraniem projektu.

Drużyny w turniejach gromadzą punkty rankingowe, które w drugiej połowie roku będą decydować o tym, jakie zespoły powalczą w pierwszych oficjalnych mistrzostwach świata w Valoranta. W dniach 15 kwietnia – 31 maja przechodzimy do drugiej fazy eliminacji, w których rozegrane zostaną finały poszczególnych regionów. Ponadto, finały zostaną zwieńczone pierwszym dużym turniejem rangi Masters w Reykjaviku. Odbędzie się on w dniach 24-30 maja. Do grona sponsorów dołączył Red Bull, co zwiastuje bardzo intratną pulę nagród.

W jakich zasadach rozgrywane są mecze Valorant?

Biorąc pod uwagę, że jest to stosunkowo młoda dyscyplina esportowa, warto powiedzieć kilka słów o tym, w jaki sposób rozgrywane są profesjonalne mecze. Valorant to gra FPS z elementami fantastyki. W praktyce, studio Riot Games postanowiło stworzyć grę, która łączyłaby elementy Counter Strike’a, League of Legends oraz Overwatcha. Na mapie rywalizują dwie, pięcioosobowe zespoły. Każdy gracz wybiera jednego z dostępnych postaci. Każda z nich posiada indywidualny zestaw umiejętności oraz styl rozgrywki. Bardzo ważne jest odpowiednie wyważenie postaci w rozgrywce drużynowej.

W grze dostępnych jest kilka trybów. Każdy z nich bazuje jednak na podobnych zasadach: jedna z drużyn dąży do przejęcia kontroli na mapie, podczas gdy druga skupia się na defensywie. W ten sposób zdobywane są małe punkty, które następnie decydują o wygranej na danej mapie. W meczach Valorant Challangers do zwycięstwa w meczu potrzebne są dwa punkty.

Jak prezentuje się rozkład sił w czołowych regionach?

Na ten moment, rankingi zmieniają się dynamicznie. Turnieje odbywają się bardzo często, dzięki czemu, wiele ekip ma szanse na zdobycie cennych punktów. Niemniej jednak, w czołowych regionach powoli zaczyna się klarować czołówka. W Europie na prowadzeniu znajduje się ekipa G2 Espors, w składzie której znajdują się dwaj Polacy: Aleksander „zeek” Zygmunt oraz Patryk „paTiTek” Fabrowski. Niewielką stratę do lidera posiadają ekipy Team Heretics oraz FunPlus Phoenix. W Ameyce Północnej na zdecydowanym prowadzeniu znajduje się drużyna Sentinels.

Mocnych kandydatów do awansu widzimy już także w Południowej Ameryce, Oceanii, Południowej Azji, oraz Korei. Są to kolejno: Gamelanders, Ex-Exo Clan, Absolute Jupiter oraz Vision Strikers. Wspomniane zespoły być może zobaczymy już niebawem w turnieju Masters Reykjavik.

Valorant Champions 2021

Jak już mówiliśmy, Valorant Challangers to cykl turniejów, które decydują o rankingu w poszczególnych regionach. Na podstawie tego rankingu wybrane zostanie 16 ekip, które wezmą udział w pierwszych mistrzostwach świata w Valoranta. Odbędą się one w dniach 29 listopada – 12 grudnia. Do turnieju zakwalifikują się: dwa zespoły z Ameryki Północnej, dwa zespoły z Europy, dwa zespoły z Brazylii, dwa zespoły z południowej Azji, po jednej drużynie z Brazylii, Korei Południowej, Japonii, Ameryki Południowej, a także cztery zespoły a grona szczęśliwych przegranych. Jedno miejsce jest zarezerwowane dla triumfatora cyklu Masters 3.

Zakłady bukmacherskie na Valorant Challangers 2021

Rozgrywki w ramach kwalifikacji Valorant trwają od lutego. W dniach 15 kwietnia – 31 maja odbędą się finały w poszczególnych regionach, a także turniej Masters Reykjavik. W serwisie bukmacherskim LV BET gracze mogą obstawiać interesujące spotkania w ramach tej dyscypliny. Bukmacher pozwala także oglądać streamy online z ważnych meczów, co znacznie ułatwia obstawianie zakładów na żywo. Valorant rośnie nam na jedną z najpopularniejszych dyscyplin esportowych 2021 roku.