Futsal – halowa piłka nożna w LV BET

Futsal, czyli popularna halówka, to emocjonująca odmiana piłki nożnej. Zasady gry są zresztą bardzo zbliżone. Na boisku rywalizują dwa, pięcioosobowe zespoły, które dążą do strzelenia jak największej liczy bramek. Piłka halowa cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, także w naszym kraju. Na blogu LV BET znajdziesz aktualności, najważniejsze informacje na temat tej dyscypliny, ostatnie wyniki, a także zapowiedzi najważniejszych spotkań oraz turniejów.

Zarejestruj się

Na czym polega halowa piłka nożna?

Zasady gry są bardzo podobne, jak w klasycznej piłce nożnej. Na boisku mierzą się dwie drużyny po pięciu graczy. Celem jest zdobycie jak największej liczby goli. W futsalu niezwykle istotna jest doskonała kontrola nad piłką, dzięki czemu, możemy tu spotkać zawodników o bardzo zaawansowanej technice. W celu ominięcia rywali nierzadko stosowany jest efektowny drybling. Zawodnikom często zdarza się również podpijać piłkę, aby oddać potężny strzał z powietrza. To wszystko sprawia, że futsal jest sportem bardzo emocjonującym. Osoby, które przynajmniej raz obejrzą mecz piłki halowej, bardzo często wsiąkają w tę dyscyplinę, stając się prawdziwymi kibicami.

Do najważniejszych rozgrywek międzynarodowych zaliczymy przede wszystkim mecze reprezentacyjne, na czele z Mistrzostwami Świata w futsalu, rozgrywanym co 4 lata. Do prawdziwych potęg tej dyscypliny zaliczymy Brazylię oraz Hiszpanię. To z tych krajów często wywodzą się wybitni zawodnicy olśniewający techniką i doskonałym opanowaniem piłki. Hiszpańskie kluby dominują także w Lidze Mistrzów Futsalu, europejskich rozgrywkach pucharowych, w których biorą udział najlepsze kluby ze Starego Kontynentu.

Zakłady bukmacherskie na futsal

W serwisie bukmacherskim LV BET znajdziesz obszerną ofertę zakładów sportowych, wśród których nie mogło zabraknąć wydarzeń futsalowych. Nie brakuje fanów, którzy regularnie obstawiają swoje typy na popularne mecze reprezentacyjne oraz klubowe. Możesz obstawić wynik spotkania, wskazać zwycięzcę, a także wytypować dowolny element meczu, np. liczbę rzutów karnych lub wolnych. Informacje dostępne na blogu sportowym LV BET są dużym udogodnieniem dla osób, które pragną obstawiać zakłady bukmacherskie na futsal.

Futsal

Piłka nożna na hali, czyli futsal

Futsal jeszcze niedawno nosił w Polsce oficjalną nazwę piłka nożna halowa pięcioosobowa. Potocznie znany jest jako halówka. Fani tego sportu uważają, że rywalizacja ta jest znacznie bardziej widowiskowa niż klasyczne wydanie piłki nożnej. Zawodnicy muszą posiadać wyjątkowe zdolności, szczególnie dryblingu. Fani tego sportu bez problemu mogą typować wyniki wydarzeń w LV BET!

Historia futsalu

Jest to odmiana piłki nożnej, która rozgrywana w hali. Po raz pierwszy mecz w pięcioosobową grę rozegrano mecz latem 1930 w Monteviedeo. Ja jego twórcę uważa się Juana Carlosa Cerianiego. Według założeń w tę odmianę futbolu grać miały dzieci i młodzież. To właśnie do nich dostosowane były rozmiary placów gry, które mogły znaleźć się zarówno na zewnątrz, jak i na hali. W podobna grę zaczęto rywalizować w Sao Paulo w Brazylii. Ta mini-piłka nożna szybko zdobyła dużą popularność w Ameryce Południowej. Brazylijska Konfederacja Sportu jako pierwsza spisała przepisy fuetbol de salão w 1958 r.

Po raz pierwszy rozegrano oficjalny międzynarodowy turniej w futsalu w 1965 r. Zwycięzcą Pucharu Ameryki Południowej został Paragwaj. Rozegrano jednak tylko 7 edycji tych zawodów. Ostatnia odbyła się w 1979 r.

W 1971 r. do życia powołana została Międzynarodowa Federacja Futsalu – Federación Internacional de Fútbol de Salón (FIFUS). Pierwsze Mistrzostwa Świata FIFUSA zorganizowała w 1981 r. Turniej rozegrany został w São Paulo. Nazwa futsal używana jest od 1985 r.

W 1988 r. piłka halowa został włączona do kompetencji FIFA. Pod jej egidą pierwsze Mistrzostwa Świata w halowej piłce nożnej rozegrano w 1989 r. w holenderskim Rotterdamiie. Zwyciężyli Brazylijczycy. Obecna nazwa tych rozgrywek, Mistrzostwa Świata w Futsalu FIFA, obowiązuje od 1996 r, gdy turniej rozegrano w Gwatemali.

Warto pamiętać, że niezależne rozgrywki od FIFA przeprowadza też od 2002 Panamerykańska Konfederacja Futsalu – La Confederación Panamericana de Futsal (PANAFUTSAL).

Reguły gry w futsal

Zasady gry w futsal są bardzo podobne, jak w klasycznej piłce nożnej. Rywalizują ze sobą dwie drużyny. Każda z nich liczy po pięciu graczy. Celem jest zdobycie jak największej liczby trafień do bramki rywala. Jest to możliwe dzięki doskonałej technice. Piłkarze często prezentują najwyższą jakość gry, a podczas mijanek sięgają po drybling. W porównaniu do tradycyjnej piłki nożnej często można też zobaczyć podpicia piłki, które mają na celu spotęgowanie strzału z powietrza. Wielu kibiców uważa, że futsal jest znacznie bardziej widowiskowy niż klasyczna piłka.

Futsal – sport na mistrzowskim poziomie

Najważniejszymi rozgrywkami międzynarodowymi są mecze reprezentacyjne, na czele z Mistrzostwami Świata w futsalu. Te rozgrywane są co 4 lata. Najlepsze drużyny pochodzą z Brazylii oraz Hiszpanii. Hiszpańskie kluby dominują także w Lidze Mistrzów Futsalu oraz w europejskich rozgrywkach pucharowych.

Wśród najważniejszych turniejów międzynarodowych w futsalu można też wymienić:

  • Akademickie mistrzostwa świata w futsalu
  • Mistrzostwa kontynentów: Afryki, Azji, Europy, Ameryki Północnej i Karaibów, Ameryki Południowej, Oceanii.

Obecnie rozgrywki ligowe w Polsce toczone są systemem „jesień-wiosna”. Rozgrywane są na trzech poziomach:

  • Fogo Futsal Ekstraklasa
  • I liga
  • II liga

Mistrzem Fogo Futsal Ekstraklasa w sezonie 2021/2022 został Piast Gliwice. Najwiecej razy rozgrywki te zwyciężał zespół Rekord Bielsko-Biała. Co roku rozgrywane są też turnieje o Puchar Polski i Superpuchar Polski.

Pozycję danej reprezentacji w światowych rozgrywkach można poznać w rankingu FIFA. W marcu 2023 r. wyglądał on następująco:

1.     Brazylia

2.     Hiszpania

3.     Portugalia

4.     Rosja

5.     Argentyna

6.     Iran

7.     Kazachstan

8.     Maroko

9.     Paragwaj

10.  Ukraina

(…)

23. Polska

Sezon w futsalu rozpoczyna się najczęściej jesienią, we wrześniu. Rozgrywki kończą się natomiast późną wiosną. Najpopularniejsze ligi, które możesz obstawiać w LV BET, to brazylijska, hiszpańska, portugalska, rosyjska i włoska.

Z Brazylii pochodzi najbardziej utytułowany futsalista na świecie. Mowa o Alessandro Rosa Vieira, znanego jako Falcao. Karierę rozpoczął w 1992 r. Od tej pory sięgną po wszystkie najważniejsze wyróżniania, m.in. dwukrotnie zostawał Mistrzem Świata, pięciokrotnie sięgał z drużyną po puchar Copa America, wygrywał Igrzyska Panamerykańskie czy Igrzyska Ameryki Południowej i wiele innych. W swojej karierze zagrał aż w 701 meczach ligowych oraz 258 reprezentacyjnych. Zdobył łącznie aż 1406 goli. Napastnik ma na swoim koncie również Złoty But i dwie Złote Piłki.

Jednym z najlepszych wciąż czynnych zawodników jest też Ricardo Filipe da Silva Braga, czyli Ricardinho.  Reprezentuje Portugalię. Ze. Względu na swoje umiejętności nazywany jest „O Magico”, czyli Czarodziej. Ricardinho jest zdobywcą wielu tytułów mistrzowskich, a także jest jedynym w historii futsalu graczem, który więcej niż 4 razy został wybrany Najlepszym Piłkarzem Świata przez Futsal Planet.

Rodzaje zakładów na futsal

Legalny bukmacher LV BET oferuje bardzo szeroki wybór zakładów sportowych. Nie mogło w nim zabraknąć również rynków na futsal! Obstawiać możesz wyniki wszystkich najważniejszych meczów reprezentacyjnych i klubowych. Znajdziesz też możliwość typowania rozgrywek Fogo Futsal Ekstraklasa. Klasyczna piłka nożna co prawda stwarza pozwala na skorzystanie z szerszej oferty rynków, ale rownież na futsal będziesz miał z czego wybierać. Wskazanie zwycięzcy, dokładnego wyniku, mniej/więcej, czy rzuty karne i wolne – to tylko niektóre z możliwości obstawiania! Poznaje je wszystkie w serwisie internetowym lub w aplikacji mobilnej i postaw swoje szczęśliwe kupony bukmacherskie na futsal! Zazwyczaj skorzystasz z oferty przedmeczowej, jednak najważniejsze spotkania będziesz mógł obstawiać też na żywo.

Jak typować mecze futsalu?

Jak zostać skutecznym typerem? Przed obstawianiem futsalu warto obejrzeć kilka meczy. Profesjonalne rozgrywki rządzą się swoimi prawami i warto poznać je w praktyce. Znajomość zasad gry, szczególnie podczas typowania na żywo, jest nieodzowna. Warto pamiętać, że w każdym meczu futsalu pada więcej bramek niż w meczu klasycznej piłki nożnej. Statystycznie jest to od 5 do 8 goli w każdym spotkaniu. Na osiągnięty wynik w mniejszym stopniu mają wpływ poszczególni piłkarze. Podczas każdego meczu futsalu można dokonać dowolnej ilości zmian zawodników. A to oznacza, że ich poziom jest bardzo zbliżony i mało jest wielkich gwiazd jak Robert Lewandowski czy Leo Messi w klasycznym wydaniu futbolu.

Co jeszcze warto wiedzieć przed typowaniem? Większość bramek podczas meczu futsalu pada z kontrataków. Obstawiając wynik meczu warto też pamiętać, że zgodnie z przepisami tej gry sędzia ma znacznie większy wpływ na wynik spotkania niż w stadionowym wydaniu.

Serwis internetowy i blog sportowy LV BET

Futsal jest sportem niszowym, a możliwość obstawiania rozgrywek znajdziesz tylko u najlepszych bukmacherów. W LV BET na pewno ich nie zabraknie! Sprawdzaj regularnie możliwości i postaw swoje typy bukmacherskie na futsal! Kupony zawrzesz w serwisie internetowym lub w aplikacji mobilnej. Wystarczy kilka kliknięć, a przyłączysz się do rywalizacji i będziesz miał szansę wygrać!

Poznaj też blog LV BET. To Twoje źródło informacji o futsalu! Legalny bukmacher nie tylko pozwala na obstawianie tego sportu, ale zamieszcza też najważniejsze informacje o rozgrywkach, które ułatwią Ci podjęcie decyzji i wytypowanie zwycięskiego rynku. Piłka nożna to konik polskich typerów. Dołącz się do najlepszych graczy i obstawiaj futsal w LV BET.