Copa America – piłkarskie mistrzostwa Ameryki Południowej w LV BET

Copa America to najstarszy turniej reprezentacyjny w historii piłki nożnej. Pierwsze mistrzostwa odbyły się już w 1910 roku, a ich triumfatorem została Argentyna. Zawody pod szyldem Copa America są rozgrywane od 1916 roku i organizowane przez CONMEBOL. Odstępy pomiędzy poszczególnymi mistrzostwami były nieregularne, a obecnie wynoszą cztery lata. Na blogu sportowym LV BET znajdziesz aktualności, zapowiedzi spotkań, a także wyniki Copa America!

Zarejestruj się

Najbardziej utytułowane reprezentacje w Copa America

Na przestrzeni ponad 100 lat, tylko ośmiu drużynom udało się sięgnąć po mistrzostwo Ameryki Południowej. Najwięcej zwycięstw na swoim koncie ma Urugwaj z dorobkiem 15 złotych medali. O jeden tytuł mistrzowski mniej ma Argentyna, która czeka na kolejne mistrzostwo od 1993 roku. Copa America Messi miał już kilka okazji prowadzić swoją reprezentację, ale do tej pory, jego drużyna dochodziła maksymalnie do finału. Na trzecim miejscu w klasyfikacji wszech czasów plasuje się Brazylia z dorobkiem 9 złotych medali. Do grona mistrzów należą również: Paragwaj (2 mistrzostwa), Chile (2), Peru (2), Kolumbia (1) oraz Boliwia (1).

Stosunkowo mała liczba mistrzowskich reprezentacji ma oczywiście związek z faktem, że na kontynencie Ameryki Południowej nie znajdziemy wielu krajów. Tylko 10 reprezentacji uczestniczy w rozgrywkach. Dlatego, od 1993 roku CONMEBOL decyduje się zaprosić 2 reprezentacje z innych kontynentów. W turnieju o mistrzostwo Ameryki Południowej uczestniczyły już takie kraje, jak: Japonia, Australia, Stany Zjednoczone oraz Katar.

Zakłady bukmacherskie na Copa America

W serwisie LV BET możesz obstawiać zakłady bukmacherskie na Copa America. Mistrzostwa Ameryki Południowej w piłce nożnej cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony fanów. LV BET może zaoferować wysokie kursy, bogaty wybór zdarzeń, a także liczne bonusy i promocje na popularne mecze Copa America. Wiele ciekawych informacji, zapowiedzi spotkań, a także wyniki Copa America znajdziesz na naszym blogu sportowym.

Copa America

Copa America w LV BET – mistrzostwa Ameryki Południowej w piłce nożnej

Copa America to mistrzostwa Ameryki Południowej w piłce nożnej. To jeden z najbardziej prestiżowych turniejów reprezentacyjnych na świecie, zaraz po mistrzostwach świata oraz mistrzostwach Europy. Kibice mogą oglądać mecze takich potęg, jak: Brazylia, Argentyna, Kolumbia, Chile i wiele innych zespołów prezentujących bardzo wysoki poziom sportowy. Na blogu Copa America LV BET znajdziesz wiele ciekawych informacji, zasady rozgrywek, a także zapowiedzi najlepszych spotkań. Co warto wiedzieć na temat rozgrywek Copa America?

Historia rozgrywek i klasyfikacja medalowa Copa America

Rozgrywki zapoczątkowano bardzo wcześniej, bo już w 1916 roku. Warto jednak zaznaczyć, że pierwszy turniej o mistrzostwo Ameryki Południowej odbył się sześć lat wcześniej, a wygrała go Argentyna. Jednak dopiero od 1916 roku używana była nazwa Copa America, a nad rozgrywkami pieczę czuwała organizacja CONMEBOL. Na przestrzeni lat, rozgrywki były organizowane nieregularnie, najczęściej co dwa lata. Od 2007 roku mistrzostwa Ameryki Południowej są rozgrywane co cztery lata. W 2021 roku, CONMEBOL rozegrał turniej w taki sposób, aby kolejne edycje zbiegały się czasowo z mistrzostwami Europy. Od 1993 roku, na Copa America mogą być zapraszane reprezentacje z innych kontynentów.

Interesująca kwestią jest Copa America zwycięzcy i klasyfikacja medalowa. Na czele tej klasyfikacji plasuje się Argentyna, która wiele złotych medali zdobywała w pierwszych edycjach. W XXI wieku, reprezentacja ta tylko raz sięgnęła po złoto, w 2011 roku. Niemniej jednak, Urugwaj z dorobkiem 15 złotych medali jest na pierwszym miejscu w klasyfikacji wszechczasów. O jeden złoty medal mniej ma na swoim koncie reprezentacja Argentyny, która od 1993 roku nie potrafi ponownie stanąć na najwyższym stopniu podium (jest to zresztą jedna z osobistych porażek Lionela Messiego). Na trzecim miejscu klasyfikacji znajduje się Brazylia (9 złotych medali). Mistrzowski tytuł zdobywały również reprezentacje: Paragwaju, Chile i Peru (po 2) oraz Kolumbii i Boliwii jednokrotnie.

Nowa formuła Copa America w 2021 roku

Od 2021 roku, mecze Copa America będą rozgrywane nieco innym systemem. CONMEBOL pragnie również, aby mistrzostwa Ameryki Południowej odbywały się w tym samym roku co Mistrzostwa Europy. A zatem, od tego czasu, na pytanie, co ile jest Copa America, będziemy mogli jednoznacznie odpowiedzieć, że rozgrywki odbywają się co cztery lata. W roku 2021, w turniejach bierze udział 12 reprezentacji podzielonych na Grupę A (strefa południowa) oraz grupę B (strefa północna). Z każdej grupy awansują cztery najlepsze zespoły, które będą walczyć w fazie play-off.

W grupie A znajdują się: Argentyna, Australia, Boliwia, Chile Copa America, Paragwaj oraz Urugwaj. Z kolei w grupie B znajdują się takie reprezentacje, jak: Kolumbia, Ekwador, Katar, Peru, Wenezuela oraz Brazylia Copa America. Organizatorami turnieju będą dwa kraje: Argentyna oraz Kolumbia. To pierwszy raz od turnieju w 1983 roku, w którym gospodarzem będą dwa turnieje. Zmagania rozpoczną się 12 czerwca i potrwają do 12 lipca. W tym samem czasie (11 czerwca – 11 lipca) rozgrywane będą Mistrzostwa Europy. Decyzja CONMEBOL wydaje się nieco dziwna. Biorąc pod uwagę, że to mistrzostwa Starego Kontynentu wzbudzają większe zainteresowanie na świecie, Copa America w tym samym czasie może borykać się z problemem mniejszej oglądalności.

Katar na Copa America?

Obecność niektórych zespołów w zestawieniu może dziwić. Pojawia się pytanie, dlaczego Katar gra w Copa America. Innym uczestnikiem spoza kontynentu jest Copa America Australia. Otóż, od 1993 roku, organizatorzy mają możliwość zaproszenia 1-2 drużyn z innych kontynentów, przeważnie z Ameryki Północnej. W rozgrywkach brała udział także Japonia. Jak dotąd, swoich reprezentacji na tym turnieju nie miały Europa oraz Afryka. Katar na Copa America pojawił się już w 2019 roku.

Chociaż Copa America Katar może budzić pewne kontrowersje, musimy pamiętać, że w historii tych rozgrywek miały miejsce inne, równie zdumiewające tytuły. Weźmy chociażby rok 2016, kiedy to mistrzostwa Ameryki Południowej w piłce nożnej obyły się w Stanach Zjednoczonych.

Copa America – największe legendy rozgrywek

Interesującą kwestią są również indywidualne wyniki Copa America najlepszych zawodników. Legendą po dziś dzień jest Norberto Mendez, reprezentant Argentyny, który z dorobkiem 17 bramek przewodzi klasyfikacji tabeli strzelców wszech czasów. Taki sam wynik uzyskał Zizinho z Brazylii. Wielkim gwiazdom wiedzie się na tych turniejach bardzo różnie. W czołówce najlepszych strzelców nie znajdziemy wielu wielkich piłkarzy z Argentyny, Brazylii czy Chile. Doskonałym przykładem jest chociażby Lionel Messi Copa America, który nigdy nie zdobył tytułu mistrzowskiego. Gwiazda Barcelony bardzo przeżywa porażki na tym froncie. Argentyna Copa America od 1993 czeka na zwycięstwo, a kolejne nieudane turnieje wzbudzają ostrą krytykę pod adresem Messiego. W 2016 i 2018 roku ogłosił nawet zakończenie kariery reprezentacyjnej.

Innym pechowcem jest Neymar Copa America. Reprezentacja Brazylii zdobyła mistrzostwo Ameryki Południowej w 2019 roku, ale gwiazda PSG nie mogła wystąpić w tych rozgrywkach ze względu na kontuzję. Trzeba przyznać, że Copa America finał często przynosi spore zaskoczenia, bowiem Messi i Neymar to nie jedyni wielcy piłkarze, którzy nigdy nie osiągnęli sukcesu w tych rozgrywkach. Nie udało się to również takim legendom jak Maradona czy Pele.

Najsłynniejsze finały Copa America

Niektóre mecze Copa America na stałe zapisały się w historii rozgrywek. Na wstępie warto zaznaczyć, że wiele turniejów nie miało fazy play-off, a mistrzostwo zdobywała najlepsza drużyna w grupie. Formuła rozgrywek zmieniała się dosyć często. Niemniej jednak, o kilku spotkaniach warto wspomnieć.

  • Brazylia – Urugwaj 1919 – był to pierwszy finał Copa America. W poprzednich dwóch edycjach mieliśmy system ligowy, bez decydującego meczu. Brazylia wygrała 1-0.
  • Argentyna – Brazylia 1937 – to pierwszy raz w historii, gdy w finałowym meczu Copa America spotkały się te dwie potęgi. Argentyna wygrała 2-0.
  • Brazylia – Paragwaj 1949 – finał zakończony największą wygraną w historii. Brazylia rozbiła Paragwaj wynikiem 7-0.
  • Paragwaj Brazylia 1953 – cztery lata później, Paragwaj miał okazję zrewanżować się Canarinhos. Wygrana 3-2 dała Paragwajowi pierwszy tytuł w historii.
  • Peru Kolumbia 1975 – pierwszy raz w historii w ramach finału Copa America rozegrano dwumecz. Lepsza okazała się reprezentacja Peru.
  • Urugwaj Brazylia 1995 – ten finał po raz pierwszy w historii przyniósł rozstrzygnięcie po rzutach karnych. Po remisie 1-1, w serii jedenastek wygrał Urugwaj.
  • Chile – Argentyna 2015 – reprezentacja Chile bardzo długo czekała na pierwszy w historii trumf. Dopiero w 2015 roku udało się dokonać tej sztuki pokonując Argentynę w finale. Rok później, Chile udało się obronić tytuł, również po karnych z Argentyną.

Gdzie oglądać mistrzostwa Ameryki Południowej w piłce nożnej?

Copa America to najstarszy turniej reprezentacyjny na świecie. Rozgrywki zapoczątkowano na kilkanaście lat przed Mistrzostwami Świata i kilkadziesiąt lat przed mistrzostwami Europy. Nie dziwi zatem fakt, że zmagania cieszą się ogromną popularnością wśród kibiców na całym świecie. Copa America mecze pomiędzy największymi potęgami, takimi jak Brazylia czy Argentyna są oglądane przez miliony kibiców. Często spotkamy się zatem z pytaniem o Copa America gdzie oglądać turniej. Zazwyczaj, prawa telewizyjne posiadają także polskie stacje. Kanały sportowe TVP często miały okazję transmitować mecze mistrzostw Ameryki Południowej. Do naszej dyspozycji pozostają również Copa America online streamy z zagranicznych stacji telewizyjnych.

Copa America typy bukmacherskie

Przed rozpoczęciem Copa America w gronie faworytów zawsze można wyróżnić te same reprezentacje: Brazylię, Argentynę oraz Urugwaj. W ostatnich latach, do grona faworytów dołączyło także Chile, które zdobyło dwa tytuły w 2015 i 2016 roku. Trzy medale w ostatnich czterech edycjach zdobyła natomiast reprezentacja Peru. Copa America będzie dla reprezentacji Kataru ostatnim sprawdzianem, który powie nam, jak silny zespół zdołali zbudować gospodarze. Typy bukmacherskie Copa America, w roli głównego faworyta wskazują Argentynę. Wszystko wskazuje na to, że będzie to ostatnia szansa Lionela Messiego na zdobycie brakującego w bogatej kolekcji trofeum.

Zakłady bukmacherskie na Copa America

Znamy już Copa America typy na nadchodzący wielkimi krokami turniej. Zakłady na mistrzostwa Ameryki Południowej możesz obstawiać w serwisie LV BET. Pierwszym krokiem jest oczywiście zapoznanie się z sytuacją w turnieju. Na naszym blogu możesz sprawdzić Copa America grupy oraz dowiedzieć się więcej o zasadach rozgrywana turnieju. Następnie, wystarczy wybrać interesujący mecz, a następnie obstawić drużynę, która Twoim zdaniem okaże się zwycięska. Możesz także obstawić swoich faworytów do zdobycia medali w nadchodzących mistrzostwach.

Dużym udogodnieniem będą również Copa America live, czyli zakłady, które można obstawiać na żywo w trakcie oglądania spotkania. Jest to dobra opcja szczególnie dla osób, które chcą oglądać transmisje Copa America TV. Obstawiając mecze można zapewnić sobie znacznie większe emocje. Dostępne w LC BET Copa America zakłady bukmacherskie odznaczają się dużą różnorodnością: możesz typować wyniki, indywidualne statystyki graczy a także różne aspekty meczu za sprawą zakładów poniżej/powyżej. Mamy nadzieję, że liczne informacje oraz analizy dostępne na naszym blogu sportowym sprawią, że Copa America Zakłady przyniosą wiele pozytywnie rozliczonych kuponów.

Copa America na blogu sportowym LV BET

Na blogu Copa America LV BET znajdziesz wiele interesujących historii związanych z rozgrywkami o mistrzostwo Ameryki Południowej w piłce nożnej. W tym miejscu dostępne są również liczne statystyki, wyniki oraz analizy najciekawszych spotkań. W każdej chwili możesz sprawdzić jak prezentuje się Copa America tabela w trakcie rozgrywek grupowych. Mamy nadzieję, że dostępne w tym miejscu informacje pomogą Ci w obstawianiu trafionych zakładów.