Tour de Ski – cykl biegów w biegach narciarskich

Tour de Ski – cykl biegów w biegach narciarskich

Od 31 grudnia 2022 r. do 8 stycznia 2023 r. najlepsi biegacze narciarscy świata zmierzą się podczas turnieju Tour de Ski. Będzie to kolejny etap rozgrywek Pucharu Świata w narciarstwie biegowym organizowanym przez FIS. W tym roku organizacja ujednoliciła dystanse biegowe kobiet i mężczyzn w Pucharze Świata i Tour de Ski. Turniejowe imprezy rozegrane będą tylko w trzech miejscowościach i krajach. Trasa obejmuje siedem etapów rywalizacji. Na każdy z nich możesz postawić swoje typy bukmacherskie w zakładach LV BET.

Co to jest Tour de Ski?

Tour de Ski to jedna z najważniejszych imprez narciarstwa biegowego. Organizowana jest co roku w Europie Środkowej. Zazwyczaj składa się z 6-9 etapów rozgrywek, a o zwycięstwie decyduje uzyskany czas. Każda edycja przeprowadzana jest w innych miejscach. Przez lata poszczególne etapy organizowane były w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech i Czechach. Zawody tradycyjnie już kończą się w Val di Fiemme we Włoszech, a ostatnim etapem zmagań jest długi i stromy podjazd na szczyt Alpe Cermis.

Po raz pierwszy zawody Tour de Ski rozegrano w sezonie 2006/2007. Od tego czasu odbywają się one co roku.

Jaka jest główna nagroda w Tour de Ski?

Jeszcze nie ma dokładnej kwoty, którą otrzymają zwycięzcy tegorocznych rozgrywek Tour de Ski. Na pewno nie będzie ona niż w ubiegłym roku. Triumfator wygrywał 55 tys. franków szwajcarskich. Zwycięzcy z kolejnych miejsc otrzymywali 40 tys. i 27 tys. franków szwajcarskich.

Kto weźmie udział w Tour de Ski

Polski Związek Narciarski powołał do kadry narodowej pięcioro sportowców. W rywalizacji kobiet udział wezmą Izabela Marcisz i Monika Skinder. Wśród biegaczy wystartują Dominik Bury, Kamil Bury i Maciej Staręga.

Na starcie zameldują się czołowi zawodnicy ostatnich lat. W przypadku zawodów kobiet są to m.in. Therese Johaug, Jessica Diggins czy Heidi Weng. Wśród narciarzy odznaczali się Martin Johnsrud Sundby, Lukas Bauer, Matti Heikkinen, Johannes Hoesflot Klaebo czy Maurice Manificat. Można spodziewać, że to właśnie oni będą walczyli o najwyższe miejsca na podium.

Terminarz zawodów Tour de Ski

Ponad tygodniowa rywalizacja odbędzie się w trzech miejscowościach i w trzech państwach. Nie zabrakło krytyki, że zawodnicy będą musieli odbywać męczące podróże, które. Mogą wpłynąć na ich dyspozycje. Ostatecznie rywalizacja Tour de Ski odbędzie się:

 • 31 grudnia 2022 r. – 1 stycznia 2023 r. Val Mustair
 • 3-4 stycznia 2023 r. Oberstdorf
 • 6-8 stycznia 2023 r. Val di Fiemme

Jak wygląda szczegółowy terminarz rozgrywek?

Kalendarz Tour de Ski 2022/2023: 

31 grudnia 2022 r., Val Mustair Sprint

 • kwalifikacje kobiet
 • kwalifikacje mężczyzn
 • finały kobiet
 • finały mężczyzn

1 stycznia 2023 r., Val Mustair 10 km

 • pościg kobiet
 • pościg mężczyzn

3 stycznia 2023 r. Oberstdorf 10 km

 • interwał kobiet
 • interwał mężczyzn

4 stycznia 2023 r. Oberstdorf 20 km

 • pościg kobiet
 • pościg mężczyzn

6 stycznia 2023 r. Val di Fiemme Sprint

 • kwalifikacje kobiet
 • kwalifikacje mężczyzn
 • finały kobiet
 • finały mężczyzn

7 stycznia 2023 r. Val di Fiemme 15 km

 • start masowy kobiet
 • start masowy mężczyzn

8 stycznia 2023 r. Val di Fiemme podjazd 9 km

 • masowy start kobiet
 • masowy start mężczyzn

Program zawodów w biegach narciarskich

Tegoroczna trasa Tour de Ski rozpocznie się sprintami w wolnej technice w Val Müstair. Zawodnicy wystartują w Szwajcarii 31 grudnia 2022 r. Następnego dnia zaplanowane są w tej samej miejscowości wyścigi pościgowe na 10 km w stylu klasycznym.
Następnie przewidziany jest. jeden dzień przerwy. 3 stycznia. 2023 r. biegacze przeniosą się do niemieckiego Oberstdorfu. Tam będą rywalizowali w ramach interwałowych zawodów techniki klasycznej na dystansie 10 km.  Oberstdorf będzie też gospodarzem 20-kilometrowych pościgów techniką wolną.
Ostatnią lokalizacją Val Di Fiemme we Włoszech. W dniach 6 – 7 stycznia 2023 r. odbędzie się sprint techniką klasyczną, a następnie starty na 15 km w technice klasycznej. Na koniec przewidziany jest 9-kilometrowym finałowym podjazdem dowolną techniką. Ostatni etap to – już po raz czwarty, masowy start.

W jakich kategoriach odbywają się biegi narciarskie?

Sprint, pościg, interwał i start masowy – w takich konkurencjach będą rywalizowali ze sobą w tym roku biegacze narciarski. Biegacze wystąpią na kilku dystansach, liczących od 9 km do 20 km. Zawodnicy w ramach Pucharu Świata rywalizują m.in. w biegu stylem dowolnym czy sprint stylem dowolnym.

Obstawianie Tour de Ski w LV BET

Kto wygra w klasyfikacji generalnej zawodów? Które miejsce zajmą wskazani zawodnicy? Wytypuj też TOP 3 czy TOP 6. Możesz też skorzystać z zakładów H2H, czyli porównujących dwóch zawodników. A to tylko niektóre z rynków bukmacherskich dostępnych w LV BET! Sprawdź je w serwisie internetowym lub w aplikacji mobilnej legalnego operatora i postaw swoje typy! Oprócz Tour de Ski możesz też obstawiać inne zawody, m.in. Mistrzostwa Świata czy zmagania w Pucharze Świata kobiet i mężczyzn.

Zakłady bukmacherskie na Tour de Ski w LV BET

Fani biegów narciarskich tęsknią do dawnych sukcesów polskich zawodników. Justyna Kowalczyk wyznaczyła pewne standardy, nie tylko w polskim sporcie, ale i światowym. Czy Polska ma godnego następcę lub następczynię? Dominik Bury, Kamil Bury, Maciej Staręga, Izabela Marcisz i Monika Skinder – to właśnie oni dostali szansę na sukces! Skorzystaj z zakładów bukmacherskich na Tour de Ski i pozostałe zawody Pucharu Świata w biegach w LV BET!