Mistrzostwa Świata FIDE 2023

Mistrzostwa Świata FIDE 2023

Do kogo trafi tytuł Mistrza Świata w szachach? Szanse na to ma tylko dwóch zawodników: Ian Nepomniachtchi oraz Ding Liren. Aktualny mistrz świata Magnus Carlsen zrzekł się prawa do obrony tytułu i to właśnie ci szachiści pozostali w grze. Poznaj najważniejsze informacje o MŚ organizowanych przez federację szachową i przygotuj się do typowania szachów w zakładach bukmacherskich LV BET!

Mecz o Mistrzostwo Świata FIDE 2023- najważniejsze informacje

Chiński arcymistrz Ding Liren otrzymał już oficjalne zaproszenie do wzięcia udziału w meczu o mistrzostwo świata w szachach w 2023 r. Wcześniej jednak aktualny czempion Magnus Carlsen złożył pisemna rezygnację obrony tytułu mistrza świata. Teraz FIDE organizuje to wyjątkowe wydarzenie, o którym wciąż wiemy niewiele.

Czym jest FIDE?

Federation Internationale des Echecs, czyli Międzynarodowa Federacja Szachowa to najważniejsza organizacja tego sportu na świecie. Od 1924 r. zrzesza wiązki szachowe z całego świata, w tym Polski Związek Szachowy. Odpowiada za przestrzeganie zasad gry, ale też jej rozwój i promocję. Co roku organizuje szereg zawodów i konkursów szachowych na całym świecie.

Kto został mistrzem świata w 2022 roku?

Magnus Carlsen – to mistrz świata w szachach z 2022 r. Dorobek tego zawodnika jest jednak znacznie większy. Arcymistrz z Toensberga to zwycięzca wszystkich mistrzostw od 2013 r. W wieku 22 lat, 11 miesięcy i 24 dni wygrał mistrzowski tytuł w starciu z Hindusem Viswanathanem Anandem. Został tym samym drugim najmłodszym mistrzem świata w historii po Rosjaninie Garrim Kasparowie. W kolejnych latach bronił posiadanego tytułu – ponownie z reprezentantem Indii, w 2016 r. pokonał Rosjanina Siergieja Karjakina, w 2018 r. zaś Amerykanina Fabiano Caruanę. W ubiegłorocznym meczu zmierzył się z Niepomniaszczinem. Za wygraną otrzymał ponad milion euro nagrody.

Od lipca 2011 r. Magnus Carlsen pozostaje też liderem światowej listy FIDE. Najlepszy  szachista na świecie ma w sumie na koncie 13 tytułów mistrza świata – pięć w szachach klasycznych, trzy w szybkich i pięć w błyskawicznych.

Zawodnicy biorący udział w Mistrzostwach Świata FIDE 2023

Z uwagi na rezygnację obecnego mistrza świata z obrony tytułu w meczu o Mistrzostwo Świata 2023 zagrają ze sobą Rosjanin Ian Nepomniachtchi, który zwyciężył Turniej Kandydatów 2022 oraz Chińczyk Ding Liren, który zajął tych zawodach drugie miejsce.

Ian Nepomniachtchi jest obecnie w bardzo dobrej formie. W Turnieju Kandydatów zdobył 9,5/14 pkt., co jest najwyższym wynikiem w historii tej imprezy (rozgrywanej w obecnej formule). 32-latek jest obecnie najwyżej notowanym zawodnikiem w swoim kraju, a w meczu o mistrzostwo świata zagra drugi raz z rzędu.

Ding Liren zaś może poszczycić się rozegraniem 26 partii klasycznych w ciągu miesiąca, co pozwoliło mu na zakwalifikowanie się do Turnieju Kandydatów na podstawie kryterium rankingowego. Był to niesamowity wyczyn, tym bardziej że w ostatniej rundzie wygrał on z Hikaru Nakamurą. 29-latek zaś jest najwyżej sklasyfikowanym chińskim zawodnikiem w historii. Obecnie zajmuje 2. miejsce na świecie, po arcymistrzu Carlsenie.

Dlaczego Magnus Carlsen nie weźmie udziału w Mistrzostwach Świata FIDE 2023?

Tuż po wygraniu meczu o Mistrzostwo Świata w 2021 r., w którym Carlsen zmierzył się z Nepomniachtchim, arcymistrz ogłosił, że zagra w kolejnym meczu jedynie z obiecującym szachistą Alirezą Firouzją. Szachowy świat podszedł do tego jak do żartu, ale żartem to nie było. Kilka miesięcy później Carlsen rozmawiał o zmianie formatu mistrzostw z prezydentem federacji i swojej ewentualnej rezygnacji. Zawodnik nie ukrywał swojego podejścia przed fanami, którzy sądzili, że jednak do tego nie dojdzie. Magnus Carlsen jednak złożył oficjalną rezygnację i przekaże tytuł zwycięzcy meczu o MŚ. Dlaczego? Mistrz stwierdził, że nie ma motywacji ani. nie widzi żadnego wyzwania w meczu z Rosjaninem.

Harmonogram Mistrzostw Świata FIDE 2023

FIDE nie ogłosiła jeszcze oficjalnego terminarza. Prezydent FIDE Arkady Dvorkovich zdradził jedynie, że następny mecz o mistrzostwo świata odbędzie się na początku 2023 r. Wciąż nie wiadomo też, gdzie odbędą się zawody. Federacja Szachowa poinformowała, że prowadzi obecnie negocjacje z dwoma potencjalnymi gospodarzami imprezy.

Format Mistrzostw Świata FIDE 2023

Z uwagi na zamieszanie i brak wyznaczonego miejsca, gdzie rozegrany będzie turniej, federacja nie opublikowała jeszcze pełnego regulaminu zbliżających się mistrzostw. Zdradziła jednak, że mecz o tytuł mistrza świata będzie podobny do tego z ubiegłego roku. Carlsen i Nepomniachtchi rozegrali wtedy 14 partii klasycznych, a wygrał ten, kto pierwszy osiągnął 7,5 punktu. Jeśli po zakończeniu 14 partii nadal byłby remis, zawodnicy rozegraliby dogrywkę w formie szachów szybkich/błyskawicznych.

Gdzie można oglądać transmisję Mistrzostw Świata FIDE 2023?

Transmisje WCC 2022 będzie można zobaczyć w serwisie chess.com. Jest to największy na świecie portal szachowy założony w 2005 r.  to zdecydowany lider tej dyscypliny. Znajdziesz na nim najważniejsze szachowe wiadomości i lekcje. Każdego dnia na stronie rozgrywa się prawie 10 milionów partii szachowych. To właśnie Chess.com opowiada za transmisję wszystkich najważniejszych wydarzeń szachowych na świecie.

Zakłady bukmacherskie na Mistrzostwa Świata FIDE 2023 w LV BET

Legalny bukmacher LV BET dokłada wszelkich starań, aby zaoferować najlepszy i najszerszy wybór zakładów bukmacherskich! A to gwarancja, że w jego serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej znajdziesz też ofertę na szachy i Mistrzostwa Świata, które odbędą się na początku 2023 r. Sprawdzaj możliwości typowania na bieżąco i wykorzystaj możliwości! Przed postawieniem kuponu warto przeprowadzić analizę bukmacherską – sprawdzić formę zawodników, ich wcześniejsze pojedynki i możliwości zwycięstwa.

Obstawianie Mistrzostw Świata FIDE 2023 w LV BET

Może wydaje Ci się, że szachy to niszowa dyscyplina, jednak nic bardziej mylnego! Mistrzostwa Świata zawsze przyciągają najlepszych szachistów, ale też wielu kibiców z całego świata. W zakładach bukmacherskich możesz wskazać zwycięzców turnieju, a w niektórych sytuacjach również bardziej szczegółowe wydarzenia. Poznaj dostępny rynki oraz kursy i postaw swoje typy bukmacherskie w LV BET na szachowe mecze arcymistrzów!