Squash – najważniejsze wydarzenia w ofercie serwisu LV BET

Squash to bardzo interesująca dyscyplina sportowa, wywiązująca się w prostej linii od tenisa ziemnego. Podobnie jak swój starszy krewniak, dyscyplina wywodzi się z Wielkiej Brytanii. To niezwykle popularny sport uprawiany w ponad 150 krajach na całym świecie. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród amatorów, którzy pragną zadbać o należytą aktywność fizyczną. Na blogu sportowym LV BET znajdziesz informacje i aktualności ze świata profesjonalnego squasha, a także dowiesz się więcej na temat najważniejszych zasad obowiązujących w zawodowych meczach.

Zarejestruj się

Co warto wiedzieć na temat rozgrywek squasha?

Squash to sport indywidualny rozgrywany na specjalnej hali. Kortem jest drewniany parkiet, na którym ustawiają się obaj zawodnicy. Piłkę należy odbijać o ścianę rakietami na wysokości zaznaczonej przez dwie czerwone linie. Na początku meczu losuje się zawodnika, który będzie serwował jako pierwszy. Serwuje się aż do momentu przegrania punktu. Wówczas serwis przechodzi na przeciwnika. Gra się do kilku wygranych setów do 11 punktów. W przypadku wyniku 10-10, zawodnicy grają do momentu, aż jeden z nich uzyska dwupunktową przewagę.

Rakiety do squasha są mniejsze od tenisowych i posiadają nieco inny kształt. Zgoła inaczej wykonana jest piłka, która jest bardziej miękka i elastyczna. Przy uderzeniu o ścianę, piłka wytraca część impetu, co ułatwia drugiemu zawodnikowi wykonanie poprawnego uderzenia. Punkt kończy się w momencie, gdy jednemu z graczy nie uda się wykonać prawidłowego uderzenia o ścianę. Squash jest bardzo popularny w Wielkiej Brytanii (7 tytułów mistrzowskich) oraz Australii, która ma na koncie najwięcej złotych medali (8). Złote medale w Squasha zdobywały również Pakistan (6) oraz Egipt (4).

Zakłady bukmacherskie na squasha

Squash to jedna z dyscyplin sportowych, którą znajdziesz w ofercie serwisu bukmacherskiego LV BET. To jeden ze sportów adresowanych do prawdziwych koneserów, którzy z zaciekawieniem śledzą zmagania profesjonalnych zawodników i zawodniczek. Na blogu sportowym LV BET dostępne są ciekawe informacje, aktualności oraz zapowiedzi ważnych wydarzeń. To duże udogodnienie dla osób obstawiających zakłady bukmacherskie na squasha.

Squash

Squash – najważniejsze informacje dla kibiców

Squash to sport indywidualny, w którym rozgrywka polega na odbijaniu piłki od ściany z pomocą rakiety podobnej do tenisowej, w taki sposób, aby uniemożliwić rywalowi prawidłowe odegranie. To bardzo intensywny i szybki sport wymagający świetnej kondycji. Z tego względu, w wielu krajach cieszy się popularnością zwłaszcza jako gra rekreacyjna. Na blogu sportowym LV BET możesz dowiedzieć się więcej o zasadach gry w squasha, a także o najbardziej prestiżowych turniejach organizowanych w tej dyscyplinie sportu.

Kilka słów o historii squasha

Squash to gra wywodząca się od dyscypliny nazywanej w Wielkiej Brytanii jako „rakiety”. Pierwsze zasady tej gry rozwijały się już w pierwszej połowie XIX wieku. Dopiero w latach 20. XX wieku opracowano oficjalne zasady gry. Dokonało tego Stowarzyszenie Rakiet do Squasha. Przepisy zmieniały się jednak z biegiem czasu. Gra jest bardzo popularna nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w krajach podlegających królowi brytyjskiemu oraz w krajach, które dawniej były kolonią lub znajdowały się pod wpływem Wielkiej Brytanii. Do najmocniejszych nacji w tej dyscyplinie sportu zaliczaną się poza Wielką Brytanią: Egipt, Pakistan, Australia oraz Nowa Zelandia. Gra jest popularna także w Hiszpanii, we Francji, w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, w Indiach oraz w Malezji.

Jak wygląda kort do gry w squasha?

Kort do gry w squasha ma długość 9,75 m i szerokość 6,40 m. Kort musi być zamknięty ścianami ze wszystkich stron. W profesjonalnych rozgrywkach trzy ściany są przeszklone, tak, aby widownia mogła obserwować zmagania. Na korcie zaznaczone są połowy oraz pola serwisowe. Ściana naprzeciwko pól serwisowych posiada dwie czerwone linie, które wyznaczają pole gry. Linie te są wykonane z blachy, tak, aby po uderzeniu w nie rozległ się donośny dźwięk. W squashu, w odróżnieniu od tenisa, zagranie w linie jest traktowane jako aut.

Najważniejsze zasady gry w squasha

Gra w squasha polega na odbijaniu piłki od ściany z pomocą specjalnej rakiety w taki sposób, aby trafiać w pole wyznaczone przez dwie czerwone linie. Serwującego na początku meczu wybiera się przez obrót rakiety. Serwis można przejąć zdobywając punkt i taka zasada utrzymuje się do końca meczu. Na początku nowego seta serwuje zawodnik, który wygrał seta poprzedniego. Aby wygrać punkt, trzeba odbić piłkę od ściany w taki sposób, aby rywal nie dał rady odbić piłki po dwóch kontaktach z podłożem lub też popełnił błąd polegający na odbiciu piłki poza pole wyznaczone na ścianie. Piłkę można odbijać z woleja lub po pierwszym odbiciu od ziemi. Co ważne, piłka może odbić się od ściany, ale nie jest to liczone jako kontakt z podłogą. W takiej sytuacji, piłka może odbić się raz od ściany i raz od podłogi, a zawodnik wciąż ma możliwość prawidłowego zagrania.

Mecz w squasha toczy się do trzech wygranych setów. Aby wygrać seta, trzeba zdobyć 11 punktów. Przy stanie 10-10 obowiązuje zasada dwóch punktów przewagi. Set nie może zakończyć się zatem wynikiem 11-10. Musi to być np. 12-10, 13-11 itp. Zasady punktacji zmieniały się na przestrzeni lat. Co ciekawe, dawniej zawodnik odbierający serwis nie mógł zdobyć punktu. Wygranie takiej wymiany oznaczało jedynie przejęcie serwisu. Mecze trwały jednak zbyt długo, co przy intensywności squasha odbijało się na widowisku. To doprowadziło do zmian w przepisach. Warto wspomnieć, że grą bardzo podobną do squasha jest richochet.

Prestiżowe turnieje w squasha

Organizacją turniejów w squasha zajmuje się organizacja Professional Squash Association. W przeciągu roku odbywa się wiele turniejów wchodzących w skład cyklu PSA World Tour, który zwykle trwa od sierpnia do lipca kolejnego roku. Najbardziej prestiżową imprezą są mistrzostwa świata (PSA World Squash Championship). Poniżej dowiesz się więcej o najbardziej prestiżowych rozgrywkach w squasha.

World Squash Championships

W 1976 roku w Londynie odbył się pierwszy turniej World Squash Championship, czyli po prostu Mistrzostwa Świata w squasha. Turniej kobiecy odbył się w tym samym roku, ale w Australii. Obecnie turnieje są organizowane co roku, ale w przeszłości turniej kobiecy odbywał się co dwa lata.

Najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii tego turnieju jest Jansher Khan z Pakistanu, który zdobywał tytuł ośmiokrotnie. Jego wielkim rywalem był inny Pakistańczyk, Jahangira Khan z dorobkiem sześciu tytułów mistrzowskich. Pakistan nie jest jednak najbardziej utytułowanym krajem w rozgrywkach mężczyzn. Aż 42 medale, w tym 14 złotych ma na koncie Egipt. Po cztery złote medale dla  Egiptu zdobywali: Amra Shabany i Ali Farag.

Wśród kobiet najbardziej utytułowaną zawodniczką jest pochodząca z Malezji Nicol David, która ośmiokrotnie wygrywała World Squash Championships. O jeden tytuł mniej na koncie ma Egipcjanka, Nour El Sherbini. Wśród kobiet najbardziej utytułowaną nacją jest jednak Australia z dorobkiem 48 medali, w tym 15 złotych. Najbardziej utytułowane zawodniczki z tego kraju to: Sarah Fitz-Gerald (5 złotych medali), Susan Devoy (4) oraz Michelle Martin (3).

PSA World Tour

PSA World Tour to cykl turniejów organizowanych przez organizację Professional Squash Association. Cykl zaczyna się w sierpniu i trwa do lipca kolejnego roku. W ramach tego cyklu rozgrywane są turnieje podzielone na cztery kategorie: PSA World Tour Bronze (pula nagród do 47,500 dolarów), PSA World Tour Silver (do 70,000 dolarów), PSA World Tour Gold (do 100,000 dolarów) oraz PSA World Tour Platinium (do 165,000 dolarów). W sezonie 2022/2023 do najbardziej elitarnych, „platynowych” turniejów zaliczane były: Qatar Classic, Egyptian Open, US Open, J.P. Morgan Tournament of Championship, British Open oraz El Gouna International. Na koniec sezonu organizowany jest turniej World Tour Finals dla najlepszych zawodników i zawodniczek w rankingu.

Squash na Letnich Igrzyskach Olimpijskich

Organizacja Professional Squash Association przez wiele lat bezskutecznie próbowała nakłonić Międzynarodowy Komitet Olimpijski do tego, aby squash stał się dyscypliną olimpijską. MKOL wybierał jednak inne dyscypliny. Sytuacja uległa zmianie dopiero w październiku 2023 roku, kiedy podano oficjalne potwierdzenie, że squash zostanie dołączony do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich. Po raz pierwszy najlepsi zawodnicy i zawodniczki powalczą o medale olimpijskie w squasha podczas XXXIV Letnich Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku.

Najwybitniejsi zawodnicy w historii squasha

Największe sukcesy w tej dyscyplinie sportu odnoszą reprezentacji takich krajów, jak: Pakistan, Egipt, Australia oraz Wielka Brytania. Za najlepszego zawodnika w historii uznawany jest Jansher Khan, ośmiokrotny mistrz świata, który przez 97 miesięcy był liderem rankingu PSA. Za nim plasuje się inny pakistański zawodnik, Jahangir Khan, sześciokrotny mistrz i lider rankingu przez 94 miesiące. Daleko w tyle plasuje się natomiast angielsko-szkocki zawodnik Peter Nicol, który miano lidera rankingu dzierżył w sumie przez 60 miesięcy. Jeden miesiąc mniej ma na koncie Australijczyk, Geoff Hunt.

Wśród kobiet absolutną liderką wszechczasów jest Nicol David, ośmiokrotna mistrzyni świata i liderka rankingu przez 112 miesięcy. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje Australijka, Susan Devoy, 4-krotna mistrzyni świata oraz liderka rankingu przez 105 miesięcy. Daleko z tyłu pozostaje Michelle Martin, która liderowała przez 58 miesięcy. Warto wspomnieć, że aktualna liderka rankingu, Egipcjanka Nour El Sherbini ma już koncie 48 miesięcy liderowania w rankingu PSA.

Squash w Polsce

Squash pojawił się w Polsce stosunkowo późno, bo dopiero w 1997 roku. Na początku była to wyłącznie gra rekreacyjna, ale jej popularność szybko rosła. To doprowadziło do pojawienia się wielu obiektów umożliwiających rozgrywkę. Polska wciąż jest jednak daleko w tyle za krajami, w których squash jest uprawiany od kilkudziesięciu lat. Dlatego też, na ten moment nasz kraj nie może się pochwalić żadnymi znaczącymi sukcesami. W Polsce odbywa się jedynie challenger niższej kategorii dla zawodników z niższych miejsc rankingowych.

Typowanie squasha w LV BET

W serwisie bukmacherskim LV BET możliwe jest obstawianie zakładów na prestiżowe turnieje PSA World Tour w squasha. W większości przypadków gracze mogą obstawiać zakłady na zwycięzcę meczu. W przypadku najważniejszych spotkań dostępne są także zakłady na dokładny wynik meczu oraz zakłady poniżej/powyżej na liczbę zdobytych punktów. Niektóre z meczów można obstawiać w ofercie zakładów na żywo. Gracze mają również możliwość typowania swoich faworytów do zwycięstwa w prestiżowych turniejach, głównie rangi Platinum.

Zakłady bukmacherskie na squasha w LV BET

Na blogu sportowym LV BET dostępny jest obszerny zbiór informacji dla wszystkich osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o squashu. Dyscyplina ta cieszy się w Polsce coraz większą popularnością i możemy przypuszczać, że po dołączeniu jej do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich zainteresowanie to dodatkowo wzrośnie. Na blogu znajdziesz zapowiedzi prestiżowych turniejów organizowanych przez Professional Squash Association, a ponadto dowiesz się więcej na temat tego, jak obstawiać zakłady bukmacherskie na squasha w LV BET.