Snowboard w LV BET

Snowboarding to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych, w którym zawodnicy starają się jak najszybciej pokonać trasę po stoku lub wykonać jak najbardziej efektowne triki na desce snowboardowej. Sport ten jest rozwijany od 1965 roku, ale w praktyce, jazda na desce była znana wiele lat wcześniej. W dyscyplinie tej możemy rozróżnić wiele konkurencji, z czego najważniejsze dzielą się na dwie grupy: freestyle oraz styl alpejski. Freestyle to grupa konkurencji, w których deska snowboardowa jest wykorzystywana do wykonywania efektywnych manewrów i trików przy użyciu konstrukcji, takich jak: skocznie, raile oraz boxy. Styl alpejski to konkurencje, w których pokonuje się trasę wyznaczoną na stoku. Popularny jest także snowcross, w którym po torze z przeszkodami ściga się kilku zawodników.

Zarejestruj się

Deska snowboardowa - Jak obstawiać snowboard?

Rodzaje dostępnych zakładów bukmacherskich na sprzęt snowboardowy zależą od konkurencji. Przeważnie można obstawiać zakłady na zwycięzcę poszczególnych zawodów, ale również na podium. Bardziej złożone są zakłady H2H, w których można wytypować zawodnika, który w konkretnej parze uzyska lepszy rezultat.

Typerzy mogą również obstawić zakład na to, który z zawodników jego zdaniem okaże się zwycięzcą większego cyklu. Jeśli chodzi o najbardziej prestiżowe zawody, mniej więcej od października do marca rozgrywane są imprezy wchodzące w skład Pucharu Świata.

Co dwa lata organizowane są natomiast Mistrzostwa Świata w snowboardzie. Od 1998 roku niektóre konkurencje snowboardu znajdują się w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych co cztery lata.

Zakłady bukmacherskie na deski snowboardowe

W serwisie internetowym legalnego bukmachera LV BET gracze mają możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich na deski snowboardowe. W ofercie bukmachera dostępna jest obszerna oferta zakładów, które pozwolą klientom typować najbardziej prestiżowe zawody, takie jak: Puchar Świata w snowboardzie, Mistrzostwa Świata, a także konkurencje rozgrywane w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Na blogu sportowym LV BET przygotowaliśmy obszerny przewodnik, w którym można znaleźć najważniejsze informacje na temat tej dyscypliny sportu. Dzięki niemu poznasz najważniejsze konkurencje i zasady ich rozgrywania, najbardziej prestiżowe zawody, a także najlepszych zawodników i zawodniczki, którzy zapisali się w historii tego sportu.

Snowboard

Snowboard – kompendium wiedzy o tej dyscyplinie sportu

Snowboard to bardzo popularny sport, który polega na szusowaniu na śniegu przy pomocy specjalnej deski snowboardowej wyposażonej w wiązania, do których przypina się buty. Sport ten ma niecałe 60 lat, a w pełni profesjonalnie jest uprawiany dopiero od 30.

Na blogu sportowym LV BET przygotowaliśmy obszerne kompendium wiedzy dla wszystkich osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat snowboardingu. W tym miejscu omówimy najważniejsze zasady, konkurencje, a także prestiżowe zawody w jeździe na snowboardzie.

Kilka słów o historii snowboardu

Snowboard to stosunkowa młoda dyscyplina sportu – o oficjalnych zawodach międzynarodowych możemy mówić od niespełna 50 lat. Wynalazcą tego sportu był Sherman Poppen, który w 1965 roku zaprojektował zabawkę dla swoich dzieci.

Były to po prostu dwie połączone ze sobą narty. Zabawka w błyskawicznym tempie stała się niezwykle popularna wśród znajomych, co sprawiło, że Poppen postanowił udzielić swojej licencji firmie Brunswick Corporation.

Zabawka została nazwana „snurferem”, czyli połączeniem deski do surfowania ze śniegiem. Tylko w 1966 roku w Stanach Zjednoczonych sprzedało się ponad pół miliona snurferów.

Za osoby mające duży wpływ na rozwój dyscypliny uważani są Tom Sims i Jake Burton Carpenter, którzy znacząco rozwinęli snurfery, dzięki czemu zaczęły one przypominać współczesne deski snowboardowe. W 1979 roku odbyły się pierwsze oficjalne zawody, w których udział wziął Carpenter na samodzielnie zaprojektowanej desce.

Jego projekt bardzo przypadł do gustu fanom, co doprowadziło do tego, że Carpenter otworzył własną firmę produkującą deski snowboardowe.

W 1990 roku powstała Międzynarodowa Federacja Snowboardowa, która miała zagwarantować rozwój uniwersalnych zasad tego sportu. To właśnie ta organizacja doprowadziła do tego, że w 1998 roku snowboard stał się dyscypliną olimpijską.

Aktualnie pieczę nad organizacją międzynarodowych zawodów snowboardowych trzyma Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS).

Snowboarding – Na czym polega jazda na snowboardzie?

Snowboard to sport zimowy, który w dużej mierze był inspirowany sportami letnimi, takimi jak: surfing, windsurfing oraz jazda na deskorolce.

Deska snowboardowa występuje w różnych wymiarach, a dobór zależy od indywidualnych preferencji zawodnika. Uniwersalna zasada zakłada, że postawiona na kancie deska powinna sięgać zawodnikowi do brody. Częścią deski snowboardowej są wiązania, które służą do bezpiecznego zapięcia butów.

Początkujący adepci w pierwszej kolejności powinni nauczyć się podstawowych technik oraz nabyć umiejętność bezpiecznego upadania.

Od lat toczy się debata nad tym, który sport jest bezpieczniejszy i łatwiejszy: snowboard czy jazda na nartach? W praktyce nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Dla niektórych znacznie prostsza jest jazda na nartach, podczas gdy inne osoby będą twierdzić, że dużo łatwiejszy jest snowboard.

Podział na konkurencje w snowboardzie

Rywalizacja na snowboardzie może przyjmować różne formy. Zacznijmy od tego, czym jest styl alpejski, w którym zadaniem zawodników jest utrzymanie jak najlepszej kontroli na desce i jak najszybszym pokonaniu trasy wytyczonej po stoku narciarskim.

Do grupy konkurencji alpejskich zaliczyć możemy slalom oraz gigant równoległy. Pokrewny do jazdy alpejskiej jest snowcross. Jest to jazda na czas po trasie z przeszkodami.

W finałach zawodów równolegle ściga się ze sobą 4 lub 6 zawodników, a najlepsza dwójka lub trójka przechodzi do kolejnego etapu. Nieoficjalną konkurencją jest freeride, czyli jazda poza przygotowanymi trasami, np. po zboczach gór.

Deska snowboardowa może być wykorzystywana do wykonywania efektownych manewrów, ewolucji oraz tricków. I tak dochodzimy do ostatniej grupy konkurencji, a mianowicie do stylu freestyle.

Taka jazda na snowboardzie polega na wykonywaniu efektownych trików przy użyciu różnych konstrukcji, takich jak: skocznia, rail, rynna czy box. W gronie konkurencji freestyle’owych wymienić możemy: Half-Pipe, Big Air, Slopestyle oraz Jibbing.

O ile w stylu alpejskim i snowcrossie chodzi o to, aby jak najszybciej pokonać określoną trasę, o tyle we freestyle’u zawodnicy mają za zadanie wykonać najbardziej efektowne manewry, które zostaną wysoko ocenione przez sędziów.

Najważniejsze zawody w snowboardzie

W roku 1994 rozpoczął się pierwszy w historii cykl Pucharu Świata w snowboardzie. Dwa lata później, w roku 1996 zapoczątkowano MŚ w snowboardzie, które są rozgrywane co dwa lata.

Z kolei w 1998 roku do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich włączone zostały pierwsze konkurencje w jeździe na snowboardzie. To właśnie Puchar Świata, MŚ oraz zawody na olimpiadzie możemy zaliczyć do najbardziej prestiżowych zmagań, w których rywalizują najlepsi zawodnicy oraz zawodniczki. Poniżej szerszej omawiamy poszczególne zawody.

Puchar Świata w snowboardzie

Inauguracyjny cykl Pucharu Świata w snowboardzie miał miejsce w sezonie 1994/1995. Sezon zwykle rozpoczyna się w październiku, a kończy w marcu. W ramach Pucharu Świata rozgrywane są różne imprezy, w trakcie których zawodnicy i zawodniczki rywalizują w różnych konkurencjach: PAR (łączna klasyfikacja slalomu i giganta równoległego), snowcross oraz AFU (Half-pipe, BA oraz Slopestyle). Zawodnicy mogą brać udział we wszystkich konkurencjach i zdobywać punkty do klasyfikacji generalnej o dużą Kryształową Kulę. Ponadto przyznaje się małe kryształowe kule dla zwycięzców klasyfikacji poszczególnych konkurencji omówionych powyżej.

Najwięcej zwycięstw w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata skompletował kanadyjski zawodnik, Jasey-Jay Anderson. Wygrywał on cztery kolejne sezony od 2000/2001 do 2003/2004. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w sezonie 2004/2005 zrezygnowano z klasyfikacji generalnej i postawiono wyłącznie na rywalizację w poszczególnych konkurencjach. Od sezonu 2005/2006 klasyfikacja ogólna wróciła i utrzymała się do 2010 roku. Od sezonu 2010/2011 Puchar Świata odbywa się w trzech osobnych konkurencjach: Parallel (Slalom, Slalom równoległy), AFU (Half-Pipe, BA i Slopestyle) oraz Snowcross. Najbardziej utytułowanym krajem w Pucharze Świata jest Francja, która ma na swoim koncie 47 triumfów w Pucharze Świata. Wydatnie przyczyniła się do tego Karine Ruby, która sama wygrywała rywalizację 20-krotnie.

Mistrzostwa Świata w snowboardzie

Pierwsze MŚ w snowboardzie zostały zorganizowane w 1996 roku. Są rozgrywane co dwa lata. Od 2015 roku, mistrzostwa te są rozgrywane równolegle z mistrzostwami świata w narciarskie dowolnym. Aktualnie o medale można walczyć w siedmiu kategoriach, a mianowicie: Snowcross, slalom równoległy, gigant równoległy, Half-Pipe, Slopestyle, BA oraz snowcross drużynowy. Najbardziej utytułowanym krajem w historii Mistrzostw Świata jest Francja, która ma na swoim koncie 52 medale, z czego aż 20 złotych. Drugie miejsce zajmują Stany Zjednoczone (55 medali, 20 złotych) oraz Austria (55 medali, 16 złotych).

Snowboard na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

W 1998 roku Snowboard po raz pierwszy pojawił się w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W tej edycji zimowej olimpiady rywalizowano wyłącznie w Half-Pipe oraz slalomie gigancie (zastąpiony slalomem gigantem równoległym w kolejnych edycjach). Kolejne konkurencje dodawano w latach: 2002 (Slalom gigant równoległy), 2006 (snowcross), 2014 (Slopestyle i Slalom równoległy), BA (2018). Na Igrzyskach w 2022 roku w programie znalazł się także snowcross drużynowy. Najbardziej utytułowanym krajem w historii snowboardu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich są Stany Zjednoczone (35 medali, 17 złotych). Dwa kolejne miejsca to: Szwajcaria (14 medali, 8 złotych) oraz Kanada (17 medali, 5 złotych). Polska jeszcze nigdy w historii nie wywalczyła medalu olimpijskiego w jeździe na snowboardzie.

Największe sukcesy w historii polskiego snowboardu

Snowboard to sport, który w Polsce cieszy się dużą popularnością wśród amatorów, ale niestety brak odpowiednich tras i baz treningowych sprawia, że nasz kraj w tej dyscyplinie, podobnie zresztą jak w narciarstwie alpejskim, nie może się pochwalić większymi sukcesami. Jedną z najbardziej znanych postaci w tej dyscyplinie sportu jest Jagna Marczułajtis-Walczak, trzykrotna uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Specjalizowała się w slalomie równoległym i dwukrotnie wygrywała zawody Pucharu Świata. Duży sukces ma na swoim koncie Katarzyna Rusin, która w sezonie 2010/11 wygrywała Puchar Świata w BA (pierwszy raz w cyklu PŚ).

Dla polskiego snowboardu wsławiła się także Paulina Ligocka, która specjalizowała się w konkurencji Half-Pipe. W sezonie 2005/2006 wywalczyła ona drugie miejsce klasyfikacji generalnej, natomiast w sezonach 2002/2003 i 2006/2007 plasowała się na najniższym stopniu podium. Ligocka w latach 2007 i 2009 zdobywała również brązowy medal Mistrzostw Świata. W ostatnich latach na znaczeniu zaczyna zyskiwać także snowboard męski, a wszystko za sprawą Oskara Kwiatkowskiego, który w sezonie 2022/2023 zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w Slalomie gigancie równoległym.

Obstawianie snowboardu w LV BET

W serwisie bukmacherskim LV BET gracze mają możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich na snowboard. Jak już mówiliśmy, sezon Pucharu Świata zaczyna się w październiku, a kończy w marcu. Przez ten czas typerzy mają możliwość obstawiania kolejnych imprez. Najpopularniejsze są zakłady na zwycięzcę poszczególnej konkurencji, zakłady na podium, a także zakłady H2H, w których można wytypować zwycięzcę w parze zestawionej przez bukmachera. Typerzy mogą również wytypować swoich faworytów do zdobycia Kryształowej Kuli za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej poszczególnych konkurencji. W LV BET obstawiać można także MŚ w snowboardzie odbywające się co dwa lata oraz snowboard na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich co cztery lata.

Zakłady bukmacherskie na snowboard

Snowboard to niezwykle emocjonująca dyscyplina sportu, która w ostatnich latach zdobywa coraz większe zainteresowanie także w Polsce. Obstawiając zakłady bukmacherskie na snowboard w LV BET można zagwarantować sobie większe emocje podczas oglądania konkurencji snowboardowych. Na blogu LV BET publikujemy ciekawe treści dla typerów interesujących się tą dyscypliną sportu. Możesz tu dowiedzieć się więcej o nadchodzących imprezach oraz sprawdzić aktualne wyniki. Skupimy się także na dobrych występach Biało-Czerwonych. Informacje dostępne na blogu LV BET to duże udogodnienie dla osób obstawiających zakłady bukmacherskie na snowboard.