The Academy Awards – Oscary w LV BET

Oscary to najbardziej prestiżowa nagroda filmowa przyznawana w Stanach Zjednoczonych od 1929 roku. O statuetkę walczą najlepsze filmy, aktorzy, reżyserzy, scenarzyści oraz inne osoby związane z produkcją filmu. Każdego roku, gala budzi duże zainteresowanie i spekulacje związane z tym, jakie decyzje podejmie Akademia Filmowa. Na blogu LV BET możesz znaleźć informacje na temat The nadchodzącego wydarzenia Academy Awards – Oscary 2021. Sprawdź nominacje i spróbuj wytypować, jakie filmy oraz gwiazdy światowej kinematografii tym razem sięgną po prestiżową statuetkę.

Zarejestruj się

Rozdanie nagród filmowych Oscary

Oficjalna gala, na której przyznawane są nagrody, zazwyczaj odbywa się pod koniec lutego lub na początku sierpnia. W roku 2021, ze względu na pandemie koronawirusa, która storpedowała także światową kinematografią, 93. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 25 kwietnia. To i tak bardzo pozytywna wiadomość dla fanów, biorąc pod uwagę, że według pierwotnych planów Amerykańskiej Akademii Filmowej, w tym roku ceremonia miała zostać odwołana. Na szczęście, wiemy już, że najlepsi twórcy oraz aktorzy zostaną nagrodzeni za swój trud włożony w rozwój kina w niesprzyjającym roku 2020. Choć obsada będzie okrojona, nie mamy wątpliwości, że statuetki powędrują w dobre ręce.

Pełna lista nominacji Oscarów 2021 zostanie opublikowana 15 marca, jednak na początku lutego powinniśmy poznać shortlistę. Na naszym blogu znajdziesz aktualne informacje o nominacjach, a także przewidywania i typy związane z najważniejszymi kategoriami. Już teraz, zdecydowanym faworytem w wyścigu o statuetkę dla najlepszego filmu jest „Nomadland” w reżyserii Chloé Zhao. Oskar dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej może powędrować do Frances McDormand, która zebrała bardzo pochlebne recenzje za kreację stworzoną w tym właśnie filmie.

Zakłady bukmacherskie na Oscary 2021

W serwisie bukmacherskim LV BET dostępna jest bogata kolekcja zakładów specjalnych związanych ze światem showbiznesu. Każdego roku, na naszej stronie gracze mogą obstawiać swoje typy na nominacje The Academy Awards. Już teraz można obstawiać zakłady na to, który film otrzyma statuetkę na 93. ceremonii wręczenia nagród. Zakłady bukmacherskie na Oscary 2021 rozstrzygną się 25 kwietnia, w dniu przyznania nagród przez Akademię Filmową.

Oscary

Oscary w LV BET – aktualności i ciekawostki dla kinomaniaków

Oscar to najbardziej prestiżowa nagroda filmowa, jaką może otrzymać artysta związany ze światem kinematografii. Najbardziej prestiżową kategorią jest oczywiście Najlepszy Film. To ten wybór Amerykańskiej Akademii Filmowej co roku wzbudza największe emocje. Blog Oscary LV BET to miejsce, w którym sprawdzisz historyczne Oskary dla największych artystów, a także statuetki przyznane w historii polskiej kinematografii. W tym miejscu dostępne są również aktualności, nominacje i ciekawostki związane z najbliższą galą. Oscary 2021 odbędą się już 25 kwietnia.

Od kiedy przyznawane są nagrody amerykańskiej akademii filmowej?

Oscary to prestiżowa Nagroda Akademii Filmowej przyznawana od 1929 roku w Stanach Zjednoczonych. Academy Award są wybierane przez Amerykańską Akademię Filmową. Kraje z całego świata mogą zgłaszać swoje propozycje, oczywiście z ograniczoną liczbą miejsc. Jurorzy zasiadający w komisji decydują się na przyznanie nominacji w ponad 20 kategoriach. Zwycięzcy Oscarów otrzymują nagrody za poprzedni rok kalendarzowy. W związku z tym, Oscary 2021 zostaną przyznane za filmy wydane w 2020 roku (w praktyce, z powodu pandemii koronawirusa, produkcje można było zgłaszać do końca lutego).

Od 1929 roku, gala Oscarów jest organizowana nieprzerwanie. Nawet w okresie II wojny światowej, nagrody filmowe były przyznawane. Od 2002 roku, nagrody są przyznawane w Teatrze Dolby w Hollywood. To najbardziej prestiżowe nagrody filmowe, o których marzą wszyscy artyści związani z kinematografią. Nawet wielcy Oscary aktorzy nie zawsze otrzymują tą statuetkę. Wśród najbardziej niedocenionych artystów znajduje się chociażby Johnny Deep czy Samuel L. Jackson.

Produkcje filmowe z największą liczbą Oscarów

Omawiając najsłynniejsze filmy Oscarowe, warto wskazać największe produkcje, które jak dotąd dzierżą rekord największej liczby statuetek. Trzem filmom udało się zdobyć aż 11 statuetek. Są to: Ben-Hur z 1959 roku, Titanic z 1997 roku oraz Władca Pierścieni: Powrót Króla z 2003 roku. Warto także wskazać Oscary film z największą liczbą nominacji do nagrody. Trzem filmom w historii udało się zdobyć aż 13 nominacji na jednej ceremonii. Chodzi o: Titanic, Wszystko o Ewie (1950) oraz La La Land (2016).

Szczególnym osiągnieciem w świecie prestiżowych nagród filmowych jest skompletowanie statuetek w pięciu najważniejszych kategoriach: film, reżyseria, scenariusz, główna rola męska oraz główna rola kobieca. Jak dotąd, tylko czterem filmom udało się skompletować taki zestaw. Są nimi: Ich Noce (1934), Lot nad kukułczym gniazdem (1975), Sprawa Kramerów (1979) oraz Milczenie owiec (1991).

Słynni laureaci Oscara z kilkoma statuetkami

Każdego roku, ogromne emocje budzą nominacje do Oscarów w kategorii najlepszej pierwszoplanowej roli męskiej oraz żeńskiej. Tylko nieliczni laureaci Oscara mogą pochwalić się więcej niż jedną statuetką. Zacznijmy od aktorek. Tutaj rekordzistką jest Katharine Hepburn z czterema Oscarami za następujące filmy: Poranna Chwała, Zgadnij, kto przyjdzie na obiad, Lew w zimie oraz Nad Złotym Stawem. Po trzy statuetki zdobyły natomiast: Ingrid Bergman oraz Meryl Streep. Wśród mężczyzn, żaden aktor nie może pochwalić się wyczynem zdobycia czterech Oscarów. Rekordzistami są trzej aktorzy z trzema statuetkami: Jack Nicholson, Walter Brennan oraz Daniel Day-Lewis.

Jack Nicholson jest również najczęściej nominowanym aktorem w historii. Amerykanin aż dwunastokrotnie miał szansę na zdobycie nagrody. Wśród rekordzistów warto wymienić jednego z najlepszych reżyserów w historii, który otrzymywał Oscar reżyseria czterokrotnie. Jest nim oczywiście John Fred. Na nagrodę zasłużymy filmy: Potępieniec, Grota Gniewu, Zielona dolina oraz Spokojny Człowiek. Jeśli chodzi o absolutnego rekordzistę pod względem liczby statuetek w historii, jest im Walt Disney i założona przez niego wytwórnia. Produkcje Walta Disneya zdobywały aż 26 statuetek.

Oscary 2021 – nominacje w najważniejszych kategoriach

Już 25 kwietnia odbędzie się 93. ceremonia wręczenia Oscarów, podczas której przyznane zostaną nagrody filmowe za rok 2020. Postanowiliśmy sprawdzić nominacje do Oscarów w pięciu najbardziej prestiżowych kategoriach: za film, reżyserię, scenariusz, najlepszą rolę męską i żeńską. Academy Awards w roku 2021 mogą trafić do następujących produkcji i artystów:

 • Najlepszy film: „Ojciec”, „Nomadland”, „Judas and the Black Messiah”, „Obiecująca. Młoda. Kobieta”, „Proces Siódemki z Chicago”, „Sound of Metal”, „Mank”.
 • Najlepszy reżyser: Thomas Vinterberg (Na Rauszu), David Fincher (Mank), Lee Isaac Chung (Minari), Chloe Zhao (Nomadland), Emerald Fenell (Obiecująca. Młoda. Kobieta).
 • Najlepszy scenariusz oryginalny: „Judas and the Black Messiah”, „Minari”, „Obiecująca, Młoda, Kobieta”, „Sound of Metal”, „Proces Siódemki z Chicago”.
 • Najlepszy aktor: Riz Ahmed (Sound of Metal), Chadwick Boseman (Ma Rainey: Matka Bluesa), Anthony Hopkins (Ojciec), Gary Oldman (Mank), Steven Yeun (Minari).
 • Najlepsza aktorka: Frances McDormand (Nomadland), Viola Davis (Ma Rainey: Matka Bluesa), Andra Day (The United States vs. Billie Holiday), Vanessa Kirby (Cząstki kobiety), Carey Mulligan (Obiecująca. Młoda. Kobieta).

Zdaniem ekspertów, furorę na nadchodzącej gali zrobi film „Nomadland”, który otrzymał Oscary nominacje w kilku kategoriach. Prawdopodobnie, produkcja okaże się bezkonkurencyjna w kategorii: Oscary najlepszy film. Więcej niż jedną statuetkę prawdopodobnie otrzyma Chloe Zhao, reżyserka oraz autorka scenariusza adaptowanego do tego filmu. Produkcja ma także szanse na statuetkę za najlepsze zdjęcia. W sumie, Nomadland może zgarnąć nawet cztery Oscary.

Oscary ceremonia w dobie pandemii

Pierwotnie, 93. ceremonia wręczenia Oscarów miała odbyć się 28 lutego. Amerykańska Akademia Filmowa doszła jednak do wniosku, że lepszym rozwiązaniem będzie przełożenie gali na pewniejszy termin. Umożliwiło to dodatkowe poszerzenie listy nominowanych o produkcje, które pojawiły się z pewnym opóźnieniem za sprawą pandemii koronawirusa. Tym samym, pierwotna data gali Oscarów zmieniła się w termin kwalifikowania filmów.

Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się w kwietniu i wiele wskazuje na to, że będzie ona objęta reżimem sanitarnym. Możemy się zatem spodziewać ograniczonej liczby zaproszonych artystów oraz zachowania większych odstępów. Nie ma jednak obaw o to, że statuetki Oscara za rok 2020 zostaną w końcu przyznane. Przesunięcie gali okazało się bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ niektóre Oscary nominacje zostały przyznane dla produkcji zgłoszonych po pierwotnym terminie zgłoszeń. Jest to zatem uczciwe podejście do twórców, którzy w roku 2020 mieli wyjątkowo utrudnione zadanie w aspekcie realizowania dużych produkcji filmowych.

Polskie Oscary – ile razy nagrodę otrzymywali polscy artyści?

Często można odnieść wrażenie, że kinematografia mniejszych krajów jest po prostu niedoceniona przez Amerykańską Akademię Filmową. Większość nagród zbierają anglojęzyczne produkcje. Niemniej jednak, polski film Oscar nierzadko jest nominowany do nagrody, choć zwykle w mniej prestiżowych kategoriach. Warto również wspomnieć wszystkie Oscary polskie w historii. Oto one:

 • 1942: Leopold Stokowski – muzyka do filmu „Fantazja”,
 • 1954: Bronisław Kaper – muzyka do filmu „Lily”,
 • 1983: Zbigniew Rybczyński – krótkometrażowa animacja „Tango”,
 • 1994: Janusz Kamiński – zdjęcia do filmu „Listy Schindlera”,
 • 1994: Allan Starski i Ewa Braun – scenografia w filmie „Lista Schindlera”,
 • 1999: Janusz Kamiński – zdjęcia do filmu „Szeregowiec Ryan”,
 • 2000: Andrzej Wajda – Oscar za całokształt twórczości,
 • 2003: Roman Polański – nagrody za film i scenariusz „Pianista”,
 • 2005: Jan Kaczmarek – muzyka do filmu „Marzyciel”,
 • 2015: Paweł Pawlikowski – nagrody za film nieanglojęzyczny i zdjęcia w filmie „Ida”.

Lista polskich Oscarów jest zatem całkiem pokaźna, biorąc pod uwagę ograniczony budżet polskiej kinematografii. Niestety, trzeba również przyznać, że większość z powyższych nagród polscy artyści otrzymali za udział w zagranicznej produkcji. Za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w historii naszego kraju uważa się statuetkę dla filmu „Pianista” Romana Polańskiego. Film zgarnął jeszcze dwie statuetki: za zdjęcia oraz za najlepszą rolę męską (Adrien Brody). Jak dotąd, żaden polski aktor i aktorka nie otrzymali statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Czy Oscary 2021 mogą trafić do Polski?

Lista prestiżowych nagród filmowych dla Polski prawdopodobnie nie zostanie jednak poszerzona w roku 2021. Tylko w jednej kategorii pojawiła się nominacja dla polskiego artysty. Chodzi o Oscary nominacje za najlepsze zdjęcia do filmu „Nowiny ze świata”. Ich autorem jest znany i ceniony operator filmowy, Dariusz Wolski. Zdaniem ekspertów, film nie ma jednak większych szans na zdobycie statuetki. O nagrodę konkurują również: „Nomadland”, „Mank”, Proces Siódemki z Chicago” oraz Judas and the Black Messiah. Zdaniem ekspertów, statuetka za najlepsze zdjęcia zostanie przyznana filmowi „Nomadland”.

Analizy i typy bukmacherskie na ceremonię Oscarów

Ceremonia wręczenia Oscarów każdego roku budzi emocje setek milionów ludzi na całym świecie. W serwisach bukmacherskich można nawet obstawiać Oscary zakłady, wskazując swoje typy na to, które filmy i którzy artyści otrzymają nagrodę amerykańskiej akademii filmowej. W sieci bez trudu natrafimy na liczne analizy i typy ze strony ekspertów. Musimy jednak wiedzieć, że nagroda akademii filmowej nie zawsze wędruje do relatywnie najlepszych kandydatów. Czasami decyduje sytuacja geopolityczna. W związku z tym, w historii zdarzało się wiele zaskakujących werdyktów budzących kontrowersje. Niemniej jednak, Oscary typy bukmacherskie często przewidują prawidłowe rozstrzygnięcia.

Zakłady bukmacherskie na Oscary

Klienci serwisu LV BET mogą obstawiać Oscary zakłady bukmacherskie, przewidując filmy oraz artystów, którzy zostaną docenieni przez Amerykańską Akademię Filmową. To jeden z nielicznych serwisów bukmacherskich w Polsce, w których od kilku lat można obstawiać niemal wszystkie Oscary kategorie nagród filmowych. W jaki sposób można obstawić ceremonię Oscarów w LV BET?

Taką możliwość mają oczywiście zarejestrowani użytkownicy serwisu. Nowym klientom bukmacher proponuje atrakcyjny bonus powitalny, który umili obstawianie zakładów bukmacherskich na rozdanie Oscarów. Wystarczy wybrać interesującą kategorię, a następnie wskazać produkcję, która naszym zdaniem zostanie nagrodzona. Jak już mówiliśmy, w sieci bez trudu znajdziemy Oscary typy, które mogą być bardzo pomocne w typowaniu rozstrzygnięć.

Oscary LV BET – blog dla miłośników kina

Na naszym blogu możesz sprawdzić wszystkie nominacje do Oscarów, a także sprawdzić analizy i typy na nadchodzącą wielkimi krokami 93. ceremonię przyznania nagród. Oscary LV BET to blog, na którym dostępne są aktualności i ciekawostki związane z nagrodami filmowymi przyznawanymi przez amerykańską akademię filmową. W tym miejscu sprawdzisz, jakie rozstrzygnięcia w 2021 roku przewidują Oscary bukmacherzy. Czy wskazania ekspertów okażą się w tym roku słuszne? A może wybór amerykańskiej akademii ponowni wzbudzi ogromne emocje?