The Academy Awards – Oscary w LV BET

Oscary to najbardziej prestiżowa nagroda filmowa przyznawana w Stanach Zjednoczonych od 1929 roku. O statuetkę walczą najlepsze filmy, aktorzy, reżyserzy, scenarzyści oraz inne osoby związane z produkcją filmu. Każdego roku, gala budzi duże zainteresowanie i spekulacje związane z tym, jakie decyzje podejmie Akademia Filmowa. Na blogu LV BET możesz znaleźć informacje na temat The nadchodzącego wydarzenia Academy Awards – Oscary 2023. Sprawdź nominacje i spróbuj wytypować, jakie filmy oraz gwiazdy światowej kinematografii tym razem sięgną po prestiżową statuetkę.

Zarejestruj się

Rozdanie nagród filmowych Oscary

Oficjalna gala, na której przyznawane są nagrody, zazwyczaj odbywa się pod koniec lutego lub na początku sierpnia. W roku 2023, 95. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 13 marca. Najlepsi twórcy oraz aktorzy zostaną nagrodzeni za swój trud włożony w rozwój kina w roku 2022.

Pełna lista nominacji Oscarów 2023 zostanie opublikowana 24 stycznia, jednak już niedługo powinniśmy poznać shortlistę. Na naszym blogu znajdziesz aktualne informacje o nominacjach, a także przewidywania i typy związane z najważniejszymi kategoriami.

Zakłady bukmacherskie na Oscary 2023

W serwisie bukmacherskim LV BET dostępna jest bogata kolekcja zakładów specjalnych związanych ze światem showbiznesu. Każdego roku, na naszej stronie gracze mogą obstawiać swoje typy na nominacje The Academy Awards. Już teraz można obstawiać zakłady na to, który film otrzyma statuetkę na 95. ceremonii wręczenia nagród. Zakłady bukmacherskie na Oscary 2023 rozstrzygną się 13 marca, w dniu przyznania nagród przez Akademię Filmową.

Oscary

Oscary w LV BET – aktualności i ciekawostki dla kinomaniaków

Oscar to najbardziej prestiżowa nagroda filmowa, jaką może otrzymać artysta związany ze światem kinematografii. Najbardziej prestiżową kategorią jest oczywiście Najlepszy Film. To ten wybór Amerykańskiej Akademii Filmowej co roku wzbudza największe emocje. Blog Oscary LV BET to miejsce, w którym sprawdzisz historyczne Oskary dla największych artystów, a także statuetki przyznane w historii polskiej kinematografii. W tym miejscu dostępne są również aktualności, nominacje i ciekawostki związane z najbliższą galą.

Od kiedy przyznawane są nagrody amerykańskiej akademii filmowej?

Oscary to prestiżowa Nagroda Akademii Filmowej przyznawana od 1929 roku w Stanach Zjednoczonych. Academy Award są wybierane przez Amerykańską Akademię Filmową. Kraje z całego świata mogą zgłaszać swoje propozycje, oczywiście z ograniczoną liczbą miejsc. Jurorzy zasiadający w komisji decydują się na przyznanie nominacji w ponad 20 kategoriach. Zwycięzcy Oscarów otrzymują nagrody za poprzedni rok kalendarzowy.

Od 1929 roku, gala Oscarów jest organizowana nieprzerwanie. Nawet w okresie II wojny światowej, nagrody filmowe były przyznawane. Od 2002 roku, nagrody są przyznawane w Teatrze Dolby w Hollywood. To najbardziej prestiżowe nagrody filmowe, o których marzą wszyscy artyści związani z kinematografią. Nawet wielcy Oscary aktorzy nie zawsze otrzymują tą statuetkę. Wśród najbardziej niedocenionych artystów znajduje się chociażby Johnny Deep czy Samuel L. Jackson.

Produkcje filmowe z największą liczbą Oscarów

Omawiając najsłynniejsze filmy Oscarowe, warto wskazać największe produkcje, które jak dotąd dzierżą rekord największej liczby statuetek. Trzem filmom udało się zdobyć aż 11 statuetek. Są to: Ben-Hur z 1959 roku, Titanic z 1997 roku oraz Władca Pierścieni: Powrót Króla z 2003 roku. Warto także wskazać Oscary film z największą liczbą nominacji do nagrody. Trzem filmom w historii udało się zdobyć aż 13 nominacji na jednej ceremonii. Chodzi o: Titanic, Wszystko o Ewie (1950) oraz La La Land (2016).

Szczególnym osiągnieciem w świecie prestiżowych nagród filmowych jest skompletowanie statuetek w pięciu najważniejszych kategoriach: film, reżyseria, scenariusz, główna rola męska oraz główna rola kobieca. Jak dotąd, tylko czterem filmom udało się skompletować taki zestaw. Są nimi: Ich Noce (1934), Lot nad kukułczym gniazdem (1975), Sprawa Kramerów (1979) oraz Milczenie owiec (1991).

Słynni laureaci Oscara z kilkoma statuetkami

Każdego roku, ogromne emocje budzą nominacje do Oscarów w kategorii najlepszej pierwszoplanowej roli męskiej oraz żeńskiej. Tylko nieliczni laureaci Oscara mogą pochwalić się więcej niż jedną statuetką. Zacznijmy od aktorek. Tutaj rekordzistką jest Katharine Hepburn z czterema Oscarami za następujące filmy: Poranna Chwała, Zgadnij, kto przyjdzie na obiad, Lew w zimie oraz Nad Złotym Stawem. Po trzy statuetki zdobyły natomiast: Ingrid Bergman oraz Meryl Streep. Wśród mężczyzn, żaden aktor nie może pochwalić się wyczynem zdobycia czterech Oscarów. Rekordzistami są trzej aktorzy z trzema statuetkami: Jack Nicholson, Walter Brennan oraz Daniel Day-Lewis.

Jack Nicholson jest również najczęściej nominowanym aktorem w historii. Amerykanin aż dwunastokrotnie miał szansę na zdobycie nagrody. Wśród rekordzistów warto wymienić jednego z najlepszych reżyserów w historii, który otrzymywał Oscar reżyseria czterokrotnie. Jest nim oczywiście John Fred. Na nagrodę zasłużymy filmy: Potępieniec, Grota Gniewu, Zielona dolina oraz Spokojny Człowiek. Jeśli chodzi o absolutnego rekordzistę pod względem liczby statuetek w historii, jest im Walt Disney i założona przez niego wytwórnia. Produkcje Walta Disneya zdobywały aż 26 statuetek.

Oscary – nominacje w najważniejszych kategoriach

Już 11 marca odbędzie się 96. ceremonia wręczenia Oscarów, podczas której przyznane zostaną nagrody filmowe za rok 2023. Nominacje zostaną ogłoszone 23 stycznia 2024.

Oscary ceremonia w dobie pandemii

Pierwotnie, 93. ceremonia wręczenia Oscarów miała odbyć się 28 lutego. Amerykańska Akademia Filmowa doszła jednak do wniosku, że lepszym rozwiązaniem będzie przełożenie gali na pewniejszy termin. Umożliwiło to dodatkowe poszerzenie listy nominowanych o produkcje, które pojawiły się z pewnym opóźnieniem za sprawą pandemii koronawirusa. Tym samym, pierwotna data gali Oscarów zmieniła się w termin kwalifikowania filmów.

Polskie Oscary – ile razy nagrodę otrzymywali polscy artyści?

Często można odnieść wrażenie, że kinematografia mniejszych krajów jest po prostu niedoceniona przez Amerykańską Akademię Filmową. Większość nagród zbierają anglojęzyczne produkcje. Niemniej jednak, polski film Oscar nierzadko jest nominowany do nagrody, choć zwykle w mniej prestiżowych kategoriach. Warto również wspomnieć wszystkie Oscary polskie w historii. Oto one:

  • 1942: Leopold Stokowski – muzyka do filmu „Fantazja”,
  • 1954: Bronisław Kaper – muzyka do filmu „Lily”,
  • 1983: Zbigniew Rybczyński – krótkometrażowa animacja „Tango”,
  • 1994: Janusz Kamiński – zdjęcia do filmu „Listy Schindlera”,
  • 1994: Allan Starski i Ewa Braun – scenografia w filmie „Lista Schindlera”,
  • 1999: Janusz Kamiński – zdjęcia do filmu „Szeregowiec Ryan”,
  • 2000: Andrzej Wajda – Oscar za całokształt twórczości,
  • 2003: Roman Polański – nagrody za film i scenariusz „Pianista”,
  • 2005: Jan Kaczmarek – muzyka do filmu „Marzyciel”,
  • 2015: Paweł Pawlikowski – nagrody za film nieanglojęzyczny i zdjęcia w filmie „Ida”.

Lista polskich Oscarów jest zatem całkiem pokaźna, biorąc pod uwagę ograniczony budżet polskiej kinematografii. Niestety, trzeba również przyznać, że większość z powyższych nagród polscy artyści otrzymali za udział w zagranicznej produkcji. Za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w historii naszego kraju uważa się statuetkę dla filmu „Pianista” Romana Polańskiego. Film zgarnął jeszcze dwie statuetki: za zdjęcia oraz za najlepszą rolę męską (Adrien Brody). Jak dotąd, żaden polski aktor i aktorka nie otrzymali statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Czy Oscary mogą trafić do Polski?

Lista prestiżowych nagród filmowych dla Polski prawdopodobnie nie zostanie jednak poszerzona. Tylko w jednej kategorii pojawiła się nominacja dla polskiego artysty. Chodzi o Oscary nominacje za najlepsze zdjęcia do filmu „Nowiny ze świata”. Ich autorem jest znany i ceniony operator filmowy, Dariusz Wolski. Zdaniem ekspertów, film nie ma jednak większych szans na zdobycie statuetki. O nagrodę konkurują również: „Nomadland”, „Mank”, Proces Siódemki z Chicago” oraz Judas and the Black Messiah. Zdaniem ekspertów, statuetka za najlepsze zdjęcia zostanie przyznana filmowi „Nomadland”.

Analizy i typy bukmacherskie na ceremonię Oscarów

Ceremonia wręczenia Oscarów każdego roku budzi emocje setek milionów ludzi na całym świecie. W serwisach bukmacherskich można nawet obstawiać Oscary zakłady, wskazując swoje typy na to, które filmy i którzy artyści otrzymają nagrodę amerykańskiej akademii filmowej. W sieci bez trudu natrafimy na liczne analizy i typy ze strony ekspertów. Musimy jednak wiedzieć, że nagroda akademii filmowej nie zawsze wędruje do relatywnie najlepszych kandydatów. Czasami decyduje sytuacja geopolityczna. W związku z tym, w historii zdarzało się wiele zaskakujących werdyktów budzących kontrowersje. Niemniej jednak, Oscary typy bukmacherskie często przewidują prawidłowe rozstrzygnięcia.

Zakłady bukmacherskie na Oscary

Klienci serwisu LV BET mogą obstawiać Oscary zakłady bukmacherskie, przewidując filmy oraz artystów, którzy zostaną docenieni przez Amerykańską Akademię Filmową. To jeden z nielicznych serwisów bukmacherskich w Polsce, w których od kilku lat można obstawiać niemal wszystkie Oscary kategorie nagród filmowych. W jaki sposób można obstawić ceremonię Oscarów w LV BET?

Taką możliwość mają oczywiście zarejestrowani użytkownicy serwisu. Nowym klientom bukmacher proponuje atrakcyjny bonus powitalny, który umili obstawianie zakładów bukmacherskich na rozdanie Oscarów. Wystarczy wybrać interesującą kategorię, a następnie wskazać produkcję, która naszym zdaniem zostanie nagrodzona. Jak już mówiliśmy, w sieci bez trudu znajdziemy Oscary typy, które mogą być bardzo pomocne w typowaniu rozstrzygnięć.

Oscary LV BET – blog dla miłośników kina

Na naszym blogu możesz sprawdzić wszystkie nominacje do Oscarów, a także sprawdzić analizy i typy na nadchodzącą wielkimi krokami 93. ceremonię przyznania nagród. Oscary LV BET to blog, na którym dostępne są aktualności i ciekawostki związane z nagrodami filmowymi przyznawanymi przez amerykańską akademię filmową. W tym miejscu sprawdzisz, jakie rozstrzygnięcia przewidują Oscary bukmacherzy. Czy wskazania ekspertów okażą się w tym roku słuszne? A może wybór amerykańskiej akademii ponowni wzbudzi ogromne emocje?