Sprawdź, czy Polacy mają szansę na zdobycie Oskara!

Sprawdź, czy Polacy mają szansę na zdobycie Oskara!

Czy Polacy mają szansę na Oskara 2022? Otrzymali dwie nominacje – za najlepszy film krótkometrażowy oraz najlepsze zdjęcia. 94. ceremonia wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej odbędzie się 27 marca, a już dziś możesz obstawiać, do kogo trafią statuetki. Poznaj typy bukmacherskie i przewidywania ekspertów na blogu LV BET!

Już wkrótce odbędzie się 94. ceremonia wręczenia Oscarów. Do tej pory możesz typować zwycięzców poszczególnych kategorii w LV BET! Kto ma największe szanse na zwycięstwo? Czy Polacy triumfują w swoich kategoriach? Sprawdź nasze podpowiedzi i poznaj wskazania bukmacherów i ekspertów.

Historia Polaków na Oskarach

Prestiżowa Nagroda Akademii Filmowej to marzenie każdego filmowca. W 93-letniej historii zapisali się również Polacy.

Oscary trafiły do:

  • „Ida:” Pawła Pawlikowskiego – Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2015 r.
  • Roman Polański – Nagroda Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy reżyser” za „Pianistę” w 2003 r.
  • Andrzej Wajda – Honorowy Oscar w 2000 r.
  • Janusz Kamiński – dwa Oscary za na najlepsze zdjęcia: do „Listy Schindlera” w 1994 r. oraz „Szeregowca Ryana” w 1999 r.
  • Jan A.P. Kaczmarek – Oscar za muzykę do „Marzyciela” w 2005 r.
  • Oscary za krótkometrażowe filmy animowane – „Piotruś i Wilk” w 2008 r. oraz „Tango” w 1983 r.

Na specjalne wyróżnienie zasługują też filmowcy i produkcje, które dostały nominacje do tej prestiżowej nagrody. Najbardziej docenionym Polakiem jest bez wątpienia Roman Polański. Statuetkę dostał tylko raz, ale nominowany do Oscara był czterokrotnie (za „Dziecko Rosemary” w 1969 roku, „Chinatown” w 1975 r., za „Tess” w 1981 r., „Nóż w wodzie” w 1963 r. w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny).

W ubiegłym roku nominację do Oscara otrzymał film „Boże Ciało” Jana Komasy w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy”, a rok wcześniej – „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. W wcześniejszych edycjach wyróżnione zostały też filmy Agnieszki Holland („W ciemności” w 2012 r. – najlepszy film nieanglojęzyczny, „Europa, Europa” w 1992 r. – najlepszy scenariusz adaptowany, „Gorzkie żniwa” w 1986 r. – najlepszy film nieanglojęzyczny). Krzysztof Kieślowski otrzymał nominację za reżyserię i scenariusz, a Piotr Sobociński za zdjęcia do filmu „Trzy kolory: Czerwony” w 1995 r. W kategorii za najlepszy film nieanglojęzyczny wyróżnieni zostali: Jerzy Antczak za „Noce i dnie” w 1977 r., Jerzy Hoffman za „Potop” w 1975 r. oraz Jerzy Kawalerowicz za „Faraona” w 1966 r.

Polacy otrzymali też nominacje w innych kategoriach, a dokładniej Dariusz Wolski był nominowany za zdjęcia do „Nowin ze świata” Paula Greengrassa w 2021 r., Anna Biedrzycka-Sheppard za kostiumy w hollywoodzkiej „Czarownicy” z Angeliną Jolie w 2015 r., a Sławomir Idziak za zdjęcia do „Helikoptera w ogniu” Ridleya Scotta w 2002 r.

Nagroda Akademii Filmowej. Nominowani w Oscary 2022

Na zdobycie statuetki w tym roku ma dwóch Polaków. W kategorii krótkometrażowy film nominowany został obraz „Sukienka” Tadeusza Łysiaka, a w kategorii Najlepsze zdjęcia za musical Janusz Kamiński za „West Side Story”.

W tej pierwszej nominowany jest Tadeusz Łysiak za film „Sukienka”. Student Warszawskiej Szkoły Filmowej zrealizował obraz o młodej pracownicy motelu, która z powodu niskiego wzrostu doświadcza odrzucenia ze strony mężczyzn.

Janusz Kamiński zaś to operator, który ma już na swoim koncie dwa Oskary. Otrzymał je za zdjęcia do filmów Stevena Spielberga – „Listy Schindlera” i „Szeregowca Ryana”. To jego trzecia nominacja.

Typy bukmacherskie na Oscary 2022

Jak wyglądają szanse Polaków na zwycięstwo? Eksperci i bukmacherzy wskazują, że znacznie większe szanse na statuetkę ma Tadeusz Łysiak. Jego głównymi konkurentami są filmy „Please Hold” oraz „The Long Goodbye”. Nominacje w tej kategorii otrzymali też: „Ala Kachuu Take And Run” Marii Brendle, „On My Mind” Martina Strange-Hansena, „Please Hold” K.D. Davili oraz „The Long Goodbye” Aneila Karii.

Znacznie mniejsze szanse zaś ma Janusz Kamiński. W LV BET analitycy bukmachera przypisali mu kurs wynoszący 19.  Na zwycięstwo „Diuny” zaś oferowany jest kurs 1.2.

Kto jeszcze wymieniany jest wśród faworytów i ma największe szanse odebrać statuetkę podczas tegorocznej ceremonii? Najwięcej nominacji, w tym za Najlepszy film i za reżyserię, przypadło filmowi „Psie pazury”. Wśród aktorów faworytami są Nicole Kidman za rolę w „Being the Ricardos” oraz Denzel Washington za występ w „Tragedii Makbeta”.

Zakłady bukmacherskie na Oscary 2022 w LV BET

94. ceremonia wręczenia nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej odbędzie się 27 marca 2022 r. w hollywoodzkim Dolby Theatre. Do jej rozpoczęcia możesz typować zakłady długoterminowe na Oscary 2022 w LV BET! W serwisie internetowym i aplikacji mobilnej bukmachera znajdziesz możliwość obstawienia zwycięzców każdej kategorii. Legalny bukmacher oferuje atrakcyjne kursy, dzięki którym Twój zwycięski kupon może przynieść Ci wysoką wygraną! Przekonaj się sam – sprawdź ofertę LV BET i postaw swoje zakłady bukmacherskie na Oscary 2022, w tym na nominowanych Polaków.