Sporty walki UFC

Najważniejsze walki MMA na świecie w LV BET! Ultimate Fighting Championship to największa i najbardziej renomowana organizacja mieszanych sztuk walki na świecie. To na galach UFC mamy okazję oglądać emocjonujące walki pomiędzy najlepszymi specjalistami MMA. Na blogu sportowym LV BET poświęcamy dużo miejsca na sporty walki UFC. Znajdziesz tu aktualności, zapowiedzi najważniejszych pojedynków, a także analizy i typy na poszczególne zestawienia. To obszerne kompendium wiedzy dla wszystkich fanów interesujących się sportami walki.

Zarejestruj się

Czym charakteryzują się walki na UFC?

W mieszanych sztukach walki wyróżniamy zawodników, którzy specjalizują się w wybranym obszarze walki i starają się wykorzystać swoje atuty, aby pokonać przeciwnika. Mamy więc klasycznych puncherów, którzy starają się wykorzystać siłę swoich ciosów, mamy grapplerów, którzy dobrze czują się w zwarciu i dążą do obalenia, a także zawodników parterowych, którzy szukają sposobu na założenie techniki kończącej. UFC zasady dopuszczają także kopnięcia, uderzenia łokciami i kolanem. Nad bezpieczeństwem zawodników zawsze czuwa sędzia, który w każdej chwili może wkroczyć do akcji, przerywając walkę w przypadku ciężkiego nokautu.

W historii dyscypliny, nasz kraj może się pochwalić dwojgiem mistrzów. Przez kilka lat na tronie zasiadła Joanna Jędrzejczyk, jedna z najlepiej rozpoznawanych zawodniczek na świecie. Obecnie, pas mistrzowski kategorii półciężkiej dzierży Jan Błachowicz. Przed nim niezwykle trudne wyzwania i kolejka silnych zawodników marzących o odebraniu mu tytułu. Niewykluczone, że w przyszłości doczekamy się kolejnych reprezentantów Polski z mistrzowskim pasem, szczególnie, że liczba polskich zawodników w UFC systematycznie rośnie.

Zakłady bukmacherskie na sporty walki UFC

Obstawianie UFC dostarcza wielu emocji, szczególnie, jeśli z zapartym tchem oglądamy walki na żywo. Zakłady bukmacherskie na sporty walki UFC możesz obstawić w serwisie LV BET. Dostępna w tym miejscu oferta odznacza się wysokimi kursami, dużą różnorodnością, ale również licznymi promocjami, które sprawią, że zakłady UFC staną się bardziej opłacalne. Na blogu sportowym LV BET możesz natomiast znaleźć aktualności, zapowiedzi oraz UFC wyniki.

Sporty walki UFC

Sporty walki UFC w LV BET – najlepsze walki MMA na świecie

Ultimate Fighting Championship, czyli po prostu UFC, to największa i najbardziej prestiżowa gala MMA na świecie. Właściciele pasów w tej federacji mogą z dumą nosić miano mistrza świata. Do tej pory, ten sukces osiągnęło dwoje reprezentantów z Polski: Jan Błachowicz oraz Joanna Jędrzejczyk. Sporty walki LV BET UFC to blog, na którym znajdziesz najświeższe informacje, zapowiedzi i analizy najciekawszych walk, a także wiele ciekawostek ze świata profesjonalnych sztuk walki.

Rodzaje sportów walki uprawianych w UFC

W UFC spotkamy się z reprezentantami różnych sportów walki. Obecnie coraz częściej natrafimy na zawodników i zawodniczki, które od początku kariery rozwijają się w kierunku MMA, jednak wciąż przeważają zawodnicy, którzy wcześniej konkurowali w innej dyscyplinie. Jednym z najpopularniejszych sportów, z których wywodzą się zawodnicy UFC, jest brazylijskie jujitsu. Reprezentacji grappleru i zapasów chętnie korzystają natomiast ze swojego doświadczenia w klinczowaniu, chwytach, obaleniach oraz kontrolowaniu sytuacji w parterze. Reprezentacji boksu, kickboxingu oraz muai thai wykorzystują natomiast umiejętności walki w stójce.

UFC to największa światowa gala mieszanych sztuk walki, w których reprezentanci różnych sportów mogą sprawdzać się na różnych płaszczyznach pojedynku. Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie swoich atutów i doświadczenia, przy jednoczesnym wyłączeniu mocnych stron swojego rywala. Zawodnik o najbardziej wszechstronnych umiejętnościach ma większe szanse na odniesienie sukcesu, ponieważ będzie sobie w stanie poradzić zarówno w stójce, jak również parterze.

Czym charakteryzują się mieszane sztuki walki?

MMA, czyli Mixed Martial Arts, to mieszane sztuki walki, w których dopuszczana jest szeroka paleta technik. Zawodnicy mogą uderzać pięściami, łokciami i kolanami, kopać, klinczować, obalać, a także stosować dźwignie, duszenia oraz inne techniki kończące. Walki MMA mogą skończyć się na kilka sposobów: Przez nokaut po silnym ciosie, techniczny nokaut, gdy walkę przerwie sędzia, poddanie na skutek wykorzystanej techniki, a także na punkty po rozegraniu określonej liczby rund. Walki UFC MMA zwykle toczą się na dystansie trzech rund po 5 minut. Wyjątkiem są walki o pas mistrzowski, w których zawodnicy i zawodniczki walczą po pięć rund 5-minutowych.

Przebieg walki jest oczywiście określony przez szczegółowy regulamin. UFC zasady nie dopuszczają ciosów poniżej pasa i w tył głowy, a także kopnięć na głowę w przypadku leżącego rywala. W oktagonie otoczonym siatką, prócz zawodników znajduje się także sędzia, który czuwa nad bezpieczeństwem i w każdej chwili może przerwać walkę, jeśli stwierdzi zagrożenie dla życia lub zdrowia zawodnika.

Podział na kategorie wagowe na gali UFC

Podobnie jak w innych sportach walki, w MMA mamy podział na kategorie wagowe. W przypadku mężczyzn wyróżniamy ich osiem: musza (do 56,7kg), kogucia (do 61,2kg), piórkowa (do 65,8kg), lekka (do 70,3kg), półśrednia (do 77,1kg), średnia (do 83,9kg), półciężka (do 93kg) oraz ciężka (do 120,2kg). Z kolei panie rywalizują w czterech kategoriach: słomkowej (do 52,2kg), muszej (Do 56,7kg), koguciej (do 61,2kg) oraz piórkowej (do 61,2kg). Jest to podział wykorzystywany w UFC. Inne gale MMA mogą decydować się na inny układ kategorii. Ponadto, walka może mieć umowny limit wagowy, na który przed zakontraktowaniem walki przystają obie strony.

W każdej z wymienionych kategorii wagowych wyróżniamy UFC ranking, na podstawie którego zestawiane są ze sobą kolejne walki. Na szczycie rankingu znajduje się aktualny mistrz danej kategorii. Jeśli włodarze gali stwierdzą, że aktualny mistrz nie ma godnego rywala w swojej kategorii, istnieje możliwość zmiany kategorii wagowej na cięższą lub lżejszą. W historii UFC, dwóm zawodnikom udało się osiągnąć sukces zdobycia dwóch pasów mistrzowskich. Jako pierwszy dokonał tego Conor McGregor w 2016 roku. Wyczyn powtórzył dwa lata później Daniel Cormier.

Największe legendy UFC w historii

Organizacja UFC działa od 1993 roku i to właśnie w jej kontekście zaczęto wykorzystywać terminologię: mieszane sztuki walki. Na przestrzeni blisko 30 lat, na kartach historii zapisało się wielu zawodników i zawodniczek. Warto wspomnieć kilka największych legend UFC:

  • Conor McGregor – jeden z najbardziej rozpoznawalnych zawodników UFC. Irlandczyk przez dwa lata panował w wadze lekkiej, a w 2016 roku stał się pierwszym w historii zawodnikiem, który zdobył drugi pas w innej kategorii wagowej, zdobywając mistrzostwo wagi piórkowej.
  • Chabib Nurmagomiedow – rosyjski zawodnik, który w roku 2018 zdobył mistrzostwo wagi lekkiej. Pokonał Conora McGregora, Dustina Poiriera czy Justina Gaethje. W roku 2020 jako niepokonany zawodnik ogłosił zakończenie kariery, ale fani wierzą, że 33-letni zawodnik zmieni zdanie.
  • Jon Jones – mistrz wagi półciężkiej od 2011 roku. Stoczył jedenaście udanych obron mistrzowskiego pasa, po czym zwakował tytuł w 2020 roku. Jego następcą stał się Jan Błachowicz, który przejął zwakowany pas po wygranej z Dominickiem Reyesem.
  • Anderson Silva – legendarny mistrz kategorii średniej od 2006 do 2012 roku. Stoczył 10 udanych pojedynków w obronie pasa.
  • Jose Aldo – zawodnik ogłoszony niekwestionowanym mistrzem wagi piórkowej. Pas należał do niego w latach 2010-2015. Stoczył siedem skutecznych obron.
  • Demetroius Johnson – mistrz wagi muszej w latach 2012-2018. Pas bronił 11-krotnie.
  • Ronda Rousey – niekwestionowana mistrzyni UFC w wadze koguciej. Pierwsza w historii mistrzyni w tej organizacji. Tytuł dzierżyła w latach 2012-2015, wygrywając sześć walk w obronie pasa.
  • Amanda Nunes – brazylijska mistrzyni wagi koguciej od 2016 roku do teraz.

Oczywiście jest to subiektywna lista kilku wybranych nazwisk. UFC od kilku lat posiada własną galerię sław, w której możemy poczytać o innych, niekwestionowanych mistrzach federacji.

Polscy mistrzowie w organizacji UFC

W gronie legend UFC z całą pewnością moglibyśmy wymienić Joannę Jędrzejczyk, która w 2015 roku wywalczyła pas wagi słomkowej. Tytuł należał do Polki do 4 listopada 2017 roku. Nasza mistrzyni pięciokrotnie broniła pasa. W roku 2018 stanęła przed szansą zostania pierwszą kobietą w historii UFC, której udałoby się zdobyć dwa pasy mistrzowskie w różnych kategoriach. Zmierzyła się z Walentiną Szewczenko o tytuł kategorii muszej. Zawodniczka z Kirgistanu okazała się jednak dużo lepsza. UFC Jędrzejczyk jest wciąż jedną z najlepiej rozpoznawalnych zawodniczek MMA na świecie.

Drugim mistrzem UFC z Polski jest Janek Błachowicz. Już w 2019 roku, zawodnik z Cieszyna zaczął domagać się walki mistrzowskiej z Jonem Jonsem. Ostatecznie, Amerykanin zdecydował się zakończyć karierę. O zwakowany pas zmierzył się UFC Błachowicz i Dominick Reyes. Polak okazał się lepszy, wygrywając przez techniczny nokaut w drugiej rundzie. W marcu 2021 roku pokonał faworyzowanego Israela Adesanyę, aktualnego mistrza wagi średniej.

Analizy UFC na sporty walki

Walki mistrzowskie UFC MMA zawsze budzą ogromne emocje. Eksperci z całego świata rozkładają na czynniki pierwsze dany pojedynek, skupiając się na rekordach, warunkach fizycznych oraz atutach obu zawodników, którzy zmierza się o mistrzostwo świata. Analizując UFC gale zawsze należy pamiętać o kwestiach czysto biznesowych. Nie ulega wątpliwości, że słynni mistrzowie będą oceniani nieco przychylniejszym okiem przez sędziów punktujących pojedynek. Jest to jednak domena wielu sportów walki: pretendent do pasa mistrzowskiego zawsze powinien zaprezentować coś więcej, aby w przekonujący sposób odebrać pas swojemu rywalowi.

Na podstawie dostępnych analiz pojawiają się następnie typy UFC. Walki MMA w najbardziej prestiżowej organizacji MMA cieszą się zainteresowaniem niemalże na całym świecie. W związku z tym, UFC to najchętniej obstawiane sporty walki zakłady bukmacherskie.

Walki UFC – typy bukmacherskie

Planując obstawianie UFC, warto na spokojnie przeanalizować pojedynek, aby wyrobić sobie własne typy na podstawie uzyskanych informacji. Należy uwzględnić jak największą liczbę czynników, aby sporty walki typy były jak najbardziej dokładne. Najważniejsze aspekty to: rekord obu zawodników, wiek, warunki fizyczne, atuty i styl walki, a także aktualne informacje na temat dyspozycji i przygotowań. W walce klasycznego parterowca ze stójkowiczem, ciężko realnie ocenić szanse. Pierwszy będzie cały czas dążył do obalenia i wykorzystania techniki w parterze, z kolej drugi zrobi wszystko, aby „ustrzelić” swojego rywala silnym ciosem lub kopnięciem. W związku z tym, UFC typy w takich walkach zawsze są bardzo rozbieżne.

Rodzaje zakładów na UFC

Sporty walki UFC można obstawiać na kilka sposobów. Najbardziej popularny jest oczywiście zakład na zwycięzcę walki. Choć w MMA możliwy jest remis, bukmacherzy zwykle nie oferują takiej opcji, a w przypadku takiego wyniku następuje zwrot środków. Kolejnym rodzajem zakładów na sporty walki LV BET są under/over na liczbę rund. Przykładowo, obstawiając walkę poniżej 1,5 rundy typujemy, że walka skończy się już w pierwszej rundzie. Z kolei over 2,5 rundy oznacza, że naszym zdaniem walka dotrwa przynajmniej do trzeciej rundy. Można typować także dokładne UFC wyniki, wskazując na sposób zakończenia walki: nokaut, poddanie, techniczny nokaut lub decyzję sędziów.

Zakłady na UFC w LV BET

UFC oraz inne, prestiżowe konkurencje w sportach walki możesz obstawiać w serwisie LV BET. Do dyspozycji graczy pozostają UFC zakłady bukmacherskie cechujące się wysokimi kursami oraz dużą różnorodnością dostępnych typów, dzięki czemu, łatwiej obstawić dokładny rezultat interesującego pojedynku. Dużą popularnością cieszą się również zakłady live UFC, dzięki którym możesz obstawić rezultat walki w czasie rzeczywistym. Jest to doskonała opcja dla wszystkich osób, które pragną sobie zagwarantować większe emocje podczas oglądania starcia.

W jaki sposób możesz obstawić sporty walki zakłady? W tym celu należy wybrać kurs przypisany do scenariusza, który typujemy. Następnie wybieramy stawkę, która w zestawieniu z kursem decyduje o ewentualnej wygranej. Obstawiając walki LV BET UFC możesz oczywiście stworzyć kupon z kilkoma zakładami jednocześnie. Jest to zakład combi, w którym kurs całkowity to iloczyn poszczególnie wybranych kursów. Aby taki zakład zakończył się sukcesem, wszystkie walki wybrane na kuponie muszą zostać rozstrzygnięte po naszej myśli.

Sporty walki UFC na blogu LV BET

Aktualności, ciekawostki, a także analizy najciekawszych pojedynków możesz znaleźć na blogu sportowym LV BET UFC. Mamy nadzieję, że informacje dostępne w tym miejscu będą stanowić duże udogodnienie dla osób, które pragną obstawiać zakłady bukmacherskie na sporty walki. Zakłady UFC cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Jest to najbardziej prestiżowa organizacja MMA, w której toczone są najlepsze pojedynki łączące różne sporty walki. Analizy i UFC typy bukmacherskie na pewno mogą obstawić satysfakcjonujący kupon na nadchodzącą galę.