Wrestling w LV BET

Wrestling to wyjątkowe widowisko, które łączy w sobie elementy sportowej rywalizacji ze spektaklem teatralnym. Są to wyreżyserowane pojedynki, w których bierze udział dwóch lub większa liczba zawodników przyjmujących określone pseudonimy i odgrywających swoje role. Dyscyplina ta wywodzi się z zapasów, a zawodnicy biorący udział w pojedynku korzystają z szerokiego arsenału rzutów, dźwigni, chwytów, jak również akcji kończących. Chociaż pojedynek w wrestlingu jest reżyserowany, to jednak jest to dość niebezpieczna forma sportu, w której dochodzi nawet do wypadków śmiertelnych. Jedną z największych ikon wrestlingu jest amerykański zawodnik Hulk Hogan, który w latach 80. miał ogromny wpływ na popularyzację wrestlingu zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak na świecie. Jednym z najsłynniejszych obecnie zawodników z Polski jest Babatunde Aiyegbusi.

Zarejestruj się

Jak obstawiać wrestling?

Wrestling wywodzi się z zapasów klasycznych, ale bazuje również na wielu innych sportach walki. Choć pojedynki są reżyserowane, to jednak gracze mają możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich, zupełnie jak na popularne wydarzenia rozrywkowe. Największym zainteresowaniem cieszą się gale organizowane przez amerykańską federację World Wrestling Entertainment, która jest największą organizacją wrestlingu na świecie. WWE organizuje kilkanaście różnych eventów, z czego najpopularniejsze to: WrestleMania, Royal Rumble, SummerSlam czy Hell in a Cell. Typerzy mogą obstawiać zakłady na zwycięzcę walki, jak również sposób zakończenia pojedynku.

Zakłady bukmacherskie na wrestling

Legalny bukmacher LV BET może zaoferować swoim klientom bogatą ofertę zakładów bukmacherskich na ten sport. Obstawianie pojedynków pozwala cieszyć się jeszcze większymi emocjami w trakcie oglądania najpopularniejszych gal. Chociaż walki są reżyserowane, to jednak zawodnicy walczą na naprawdę wysokim poziomie, co czasami kończy się kontuzjami i urazami. Na blogu sportowym LV BET możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest ten sport, które gale warto oglądać, a także, jak obstawiać zakłady bukmacherskie.

To obszerne kompendium wiedzy dla wszystkich fanów, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat dyscypliny, która łączy w sobie sport z teatrem.

Wrestling

Wrestling – obszerny przewodnik dla fanów dyscypliny

Wrestling zalicza się do grona rozrywek sportowych. Nie jest to w pełni dyscyplina sportowa, ponieważ wyniki rywalizacji przeważnie są wyreżyserowane. Wrestling łączy ze sobą elementy sportu oraz spektakl, aby zaoferować widzom jak największe emocje. Nieodzownym elementem wrestlingu jest fabuła – zawodnicy wcielają się w określone role i odgrywają je zarówno w ringu, jak również podczas medialnych przygotowań związanych z walką. Na blogu LV BET możesz dowiedzieć się więcej na temat wrestlingu – nasz obszerny przewodnik zawiera informacje o zasadach i rodzajach walk, o prestiżowych galach, jak również o najlepszych zawodnikach.

Kilka słów o historii wrestlingu

Początki wrestlingu sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Dyscyplina ta wywodzi się z zapasów. Trupy cyrkowe podróżujące po całej Francji organizowały rozrywkę, w których osoba z publiczności miała okazję stanąć do walki z zapaśnikiem będącym członkiem grupy. Przyjmował on groźny pseudonim, a ponadto zakładał charakterystyczny strój. Osoby z publiczności, które były w stanie stawić czoła zapaśnikowi mogły liczyć na nagrody pieniężne. W praktyce bardzo często na trybunach znajdował się drugi członek trupy teatralnej. Po tym, jak zapaśnik pokonał kilka osób z publiczności, na scenę zapraszany był właśnie ustawiony rywal, który ku uciesze widowni rozprawiał się z zapaśnikiem.

Wrestling ma również związek z rodzajem walk zwanych wolnoamerykanką, które zdobyły popularność w Wielkiej Brytanii. Wraz z irlandzkimi imigrantami walki te trafiały do Stanów Zjednoczonych, co dało początek współczesnemu wrestlingowi. W Europie dyscyplina ta stopniowo traciła na popularności. Widzowie zdawali sobie sprawę z faktu, że jest to wyreżyserowany spektakl, przez co nie czuli emocji w trakcie oglądania zmagań. Wrestling bardzo przypadł do gustu Amerykanom i to właśnie Stany Zjednoczone są obecnie krajem, w którym ta forma rozrywki sportowej ma największe znaczenie. Wrestling zyskał popularność także w północnej części Ameryki Południowej, ale również w Azji.

W 1952 roku założona została organizacja Capitol Wrestling Corporation, która na przestrzeni kolejnych kilkudziesięciu lat przekształciła się w World Wrestling Entertainment (WWE). Nazwa ta formalnie funkcjonuje od 2002 roku. To największa organizacja na świecie zajmująca się wrestlingiem. Odpowiada za organizację kilkunastu różnych gal, ale również programów telewizyjnych z zawodnikami.

Jaki jest na najważniejszy zamysł w wrestlingu?

Wrestling to reżyserowane walki. Głównym zamysłem tego wydarzenia jest zagwarantowanie widzom jak największych emocji. Doskonałym przykładem na poparcie tej tezy są eventy organizowane przez amerykańską organizację WWE. Różnorodne gale odbywają się co tydzień, a do tego dochodzą liczne programy telewizyjne oraz formaty, w których widzowie mogą dowiedzieć się czegoś więcej na temat swoich ulubionych zawodników. Pojedynki mają swoją fabułę, a w jej rozwój są zaangażowani nie tylko sami zawodnicy, ale również ich sztaby treningowe, a nawet sędziowie.

Chociaż pojedynki w Wrestlingu są reżyserowane, to jednak zawodnicy naprawdę stosują wobec siebie różnorodne techniki – chwyty, dźwignie, rzuty, akcje kończące. Z góry znany jest jednak wynik walki, jak również to, w jaki sposób się ona zakończy. Całe wydarzenie jest jednak prowadzone w taki sposób, aby zagwarantować widzom możliwie jak największe emocje. Jednocześnie, pojedynki wrestlingowe mają określone zasady, ale są one luźno respektowane. Wiele zależy tak naprawdę od ustaleń promotorów oraz organizatora. Czy wszystkie walki wrestlingowe są z góry ustawione? W zasadzie tak. Dlatego wrestling nie jest uważany stricte za dyscyplinę sportu, ale formę rozrywki sportowej.

Zasady walk w wrestlingu

Mimo faktu, że wrestling na największych galach, w tym również WWE, jest reżyserowany, to jednak organizatorom zależy na tym, aby tworzyć pozory, że jest to prawdziwa rywalizacja. Za najlepsze widowiska uznaje się takie, w których fani mają realne wątpliwości, czy to co widzą jest jedynie elementem spektaklu. Ze względu na zasady walk możemy wyróżnić kilka rodzajów pojedynków. W standardowej formule (normal match) zawodnicy muszą osiągnąć określoną liczbę punktów. Punkty zdobywa się za przypięcie (położenie przeciwnika na łopatki i trzymanie go tej pozycji, aż sędzia policzy do trzech), ale również zmuszenie przeciwnika do poddania. Walka może się zakończyć także dyskwalifikacją. Dyskwalifikacja ma miejsce np. w sytuacji, gdy jeden z zawodników użyje niedozwolonego przedmiotu (np. krzesła lub elementu nagłośnienia).

W pojedynkach Pinfall Only Match liczą się jedynie przypięcia. Poddania nie są uznawane. Odwrotnością dla tego typu walk jest submission match, gdzie uznawane nie są przypięcia, a walka toczy się do poddania. W formule Iron Man walka trwa określoną ilość czasu, a wygrywa zawodnik, który więcej razy dokona przypięcia lub zmusi przeciwnika do poddania. Walki w wrestlingu można podzielić również ze względu na liczbę zawodników. Największe organizacje, takie jak WWE często organizują walki grupowe. W ten sposób możemy wyróżnić: Triple Threat Match (3 zawodników), Fatal Four Way Match (4 zawodników), Fatal Five Way Match (5 zawodników) oraz Six Way Match (6 zawodników).

Walki grupowe mogą przyjmować różne formy. Zawodnicy mogą walczyć według zasady: „każdy na każdego” lub też w grupach. Należy jednak zauważyć, że w każdej walce może dojść do nieoczekiwanych zwrotów akcji, takich jak chociażby samoistne zawiązanie się sojuszu czy nagła zmiana drużyny przez zawodników. To wszystko sprawia, że pro wrestling jest niezwykle emocjonującą formą rozrywki chętnie oglądaną przez miliony ludzi na całym świecie.

WWE – największa organizacja wrestlingu na świecie

Organizacja World Wrestling Entertainment (WWE) powstała w 1952 roku z inicjatywy Jessa McHanona i Tootsa Mondta. Przez wiele lat organizacja działała jednak pod innymi nazwami i dopiero w roku 2002 przyjęła swoją oficjalną nazwę, czyli WWE. Jest to największa na świecie firma rozrywkowa zajmująca się organizacją gal wrestlingowych, ale nie tylko. Firma tworzy także liczne programy emitowane w telewizji oraz na portalach społecznościowych. Są one rozwinięciem fabuły, która rozgrywa się przede wszystkim w ringu, oktagonie lub klatce. Organizacja ma swoich mistrzów świata, a do najdłużej panujących mistrzów zaliczamy Hulka Hogana i Bruno Sammartino.

Organizacja WWE posiada obecnie kilkanaście różnorodnych gal, dzięki czemu w każdy weekend odbywa się jakiś event. W dni powszednie zazwyczaj emitowane są programy telewizyjne. Pierwszą galą WWE była WrestleMania. To coroczna gala, na której odbywają się najważniejsze pojedynki, w tym również walki o tytuł mistrzowski. Do innych popularnych gal organizowanych przez WWE zaliczyć możemy: WrestleMania, Royal Rumble, Elimination Chamber, Fastlane, Backlash, Money in The Bank, SummerSlam, Hell in a Cell, Survivor Series oraz NXT TakeOver. Wiele z gal oraz programów tworzonych przez WWE można oglądać w polskich kanałach telewizyjnych.

Najpopularniejsi zawodnicy w historii wrestlingu

Swoistą legendą oraz ikoną wrestlingu jest Hulk Hogan. Jego prawdziwe personalia to Terry Gene Bollea. Karierę w wrestlingu zapoczątkował w latach 80. Błyskawicznie zyskał popularność i przyczynił się do dynamicznego wzrostu popularności organizacji World Wrestling Federation. To sześciokrotny zdobywca mistrzostwa WWE i rekordzista pod względem długości panowania w różnych organizacjach wrestlingowych. Kariera Hogana dobiegła końca w 2012 roku, po 35 latach kariery. Status legendy Hogana został nadszarpnięty w 2015 roku, kiedy to do sieci wyciekło nagranie, w którym Bollea zdradza swoją żonę i wygłasza rasistowskie treści. Doprowadziło to do tego, że wiele firm oraz gal wykorzystujących wizerunek Hogana definitywnie odcięło się od zapaśnika.

Więcej znanych nazwisk ze świata wrestlingu można poznać sprawdzając WWE Hall of Fame. Do największych gwiazd zaliczyć możemy takie postaci, jak chociażby: Andre the Giant, Bobo Brazil, Antonino Rocco, Pedro Morales, Vincent James McMahon, Billy Graham, Jessy Ventura, Roddy Piper, Bret Hart czy Bruno Sammartino. W gronie tym znajduje się także Władysław Kowalski, wrestler polskiego pochodzenia, urodzony w Kanadzie. To pierwszy w historii etniczny Polak, który miał okazję występować w organizacji WWE. Polskie korzenie miała także inna gwiazda WWE, Ivan Putski.

Znani wrestlerzy pochodzący z Polski

Za pierwszego Polaka w WWE uważany jest Ivan Putski, a właściwie Józef Bednarski. Wobec niego stosowane były także dwa inne pseudonimy, a mianowicie: The Polish Hammer oraz Polish Power. W 1979 roku zdobył on mistrzostwo WWWF. Już w 1995 roku został on wprowadzony do galerii sław WWE Hall of Fame. Polskie korzenie miał również Walter Kowalski (Edward Władysław Spulnik). Był pierwszym etnicznym Polakiem, który wywalczył tytuł mistrzowski w organizacji WWE. Inni zawodnicy z polskimi korzeniami w historii WWE to: Beth Phoenix, Rob Van Dam oraz Trish Stratus.

W 2018 roku na gali Greatest Royal Rumble organizowanej przez WWE zadebiutował Babatunde Aiyegbusi. To Polak nigeryjskiego pochodzenia, który w przeszłości był znanym futbolistą i zdobywał kilka tytułów mistrza kraju. W roku 2021 Babatunde Aiyegbusi wystąpił na prestiżowej gali Wrestle Mania 37 i pomógł Apollo Crewsowi sięgnąć po tytuł mistrzowski WWE. Bez wątpienia jest to najsłynniejszy polski wrestler w czasach współczesnych.

Wrestling w Polsce

Wiemy już, że Polska może pochwalić się znanymi i utytułowanymi wrestlerami. A jak to wygląda w przypadku organizacji gal? Pierwsza oficjalna gala wrestlingu w Polsce odbyła się 14 grudnia 1993 roku w Warszawie. W 2009 roku założona została polska organizacja Do or Die Wrestling zajmująca się organizacją tego typu eventów w naszym kraju. Przetrwała do roku 2015, po czym została zastąpiona przez organizację Kombat Pro Wrestling. Od 2014 roku w Polsce działa również organizacja Maniac Zone Wrestling. Od 2021 roku pozycję na polskim rynku buduje organizacja Prime Time Wrestling, która próbowała zyskać popularność poprzez zatrudnianie zawodników znanych z freak fightów. W Polsce kilkukrotnie organizowane były również gale WWE. Po raz ostatni miało to miejsce 15 kwietnia 2015 roku, kiedy to w Warszawie odbyła się gala WWE Live. W Polsce istnieje także kilka dużych szkół, w których młodzi adepci mogą rozpocząć karierę wrestlera.

Obstawianie wrestlingu w LV BET

W serwisie internetowym legalnego bukmachera LV BET gracze mają możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich na pojedynki wrestlingu. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście gale WWE. Obstawianie wrestlingu może wydawać się zastanawiające – w końcu są to pojedynki reżyserowane. Zakłady na wrestling mają wiele wspólnego z obstawianiem zakładów na wydarzenia rozrywkowe oraz plebiscyty. Nie jest to wydarzenie stricte sportowe, ale fani nie wiedzą, który zawodnik odniesie zwycięstwo w nadchodzącej walce. A obstawianie zakładów pozwala cieszyć się z większych emocji. W związku z tym, typerzy w LV BET mają możliwość obstawiania zakładów na zwycięzcę walki, jak również na sposób jej zakończenia.

Zakłady bukmacherskie na wrestling w LV BET

Na blogu LV BET przygotowaliśmy obszerny przewodnik dla wszystkich osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, czym właściwie jest wrestling. Znajdziesz tu informacje na temat najbardziej prestiżowych gal oraz najsłynniejszych zawodników występujących w WWE oraz w innych znanych organizacjach. Dowiesz się więcej także o samym obstawianiu zakładów na wrestling.

Mamy nadzieję, że informacje dostępne na naszym blogu pomogą w satysfakcjonujący sposób obstawiać zakłady dostępne w obszernej ofercie bukmachera LV BET.