Golf - zakłady

Fani tej dyscypliny sportu zgodnie twierdzą, że golf to niezwykle emocjonujący sport, który można oglądać z dużym zaciekawieniem. Wystarczy poznać najważniejsze założenia i zasady tej dyscypliny. Jeśli interesują Cię zakłady bukmacherskie na golfa, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z newsami oraz opisem tej dyscypliny na naszym blogu. W ten sposób poznasz podstawy i dowiesz się więcej na temat samego obstawiania zakładów bukmacherskich w interesującym świecie golfa.

Zarejestruj się

Czym jest golf?

Golf to prestiżowa dyscyplina sportu, która sięga swoimi korzeniami XIII wieku. Narodziła się najprawdopodobniej w Szkocji, choć podobna gra istniała także w Holandii. Obecnie, jest to jedna z narodowych dyscyplin Stanów Zjednoczonych. Amerykanie uwielbiają ten sport, śledząc najważniejsze turnieje rozgrywane w ramach PGA Tour. Największym zainteresowaniem cieszą się turnieje wchodzące w skład Wielkiego Szlema: The Masters Tournament, U.S. Open, The Open Championship oraz PGA Championship. Jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tej dyscypliny jest Tiger Woods.

Jak obstawiać w golfa?

Prestiżowej dyscypliny, takiej jak golf, nie mogło zabraknąć w ofercie zakładów bukmacherskich LV BET. Do dyspozycji klientów oddajemy wszechstronny wachlarz różnorodnych zakładów na golfa. Gracze mogą obstawiać zwycięzcę prestiżowych turniejów, a także przebieg interesujących rozgrywek. Najważniejsze turnieje oferują także zakłady live na golfa. W ten sposób możesz jednocześnie oglądać zmagania na polu golfowym oraz obstawiać swoje typy na to, co Twoim zdaniem się wydarzy.

Zaletą golfa są bez wątpienia wysokie kursy. Prawidłowe obstawianie golfa wymaga dobrej znajomości dyscypliny oraz najlepszych zawodników biorących udział w profesjonalnym tourze. Wysoki kurs jest zatem nagrodą dla osób, które obstawiają zakłady bukmacherskie na golfa. Samo obstawianie jest bardzo proste: wybierz interesujące Cię zdarzenie i przypisany do niego kurs. Dodaj je do swojego kuponu, a następnie wybierz stawkę na taki zakład. Dodając kilka zdarzeń do jednego kuponu, możesz obstawić zakład akumulowany z większym kursem.

Golf

Golf w LV BET

Golf jest postrzegany za jedną z najbardziej prestiżowych dyscyplin sportowych. Jednocześnie, jest to również jedna z najstarszych dyscyplin, której korzenie sięgają końca XIII wieku. Golf kojarzy się z wielkimi pieniędzmi i rzeczywiście, jest to sport, w którym najlepsi zawodnicy mogą liczyć na bardzo sowite gaże. Marzeniem wszystkich golfistów jest zdobycie Wielkiego Szlema. To cztery turnieje Majors, w których biorą udział najlepsi zawodnicy z całego świata. Co jeszcze warto wiedzieć na temat niezwykle inspirującego świata golfa?

Krótko o historii golfa – jak narodziła się ta dyscyplina?

Dyscyplina, którą znamy do dzisiaj, wywodzi się ze Szkocji i była obecna już w późnym średniowieczu. To właśnie w Wielkiej Brytanii nastąpił imponujący rozwój tej dyscypliny. Gra bardzo podobna do golfa była również obecna w Holandii pod koniec XIII wieku. Na powinowactwo oryginalnego golfa z dyscypliną holenderską wskazuje sama nazwa, która pochodzi od holenderskiego słowa: „kolf”, co znaczy: laska, maczuga lub kij. Golf jeszcze pod koniec XIX wieku dotarł za ocean, gdzie błyskawicznie stał się jednym ze sportów narodowych. Aktualnie, to właśnie w Stanach Zjednoczonych rozgrywane są najbardziej prestiżowe turnieje golfa.

Golf – podstawy gry

Golf to wbrew pozorom bardzo złożona dyscyplina gry. Zmagania toczą się na wielkim obszarze, na którym umieszczono następujące pola: Tee Box, czyli miejsce, z którego zawodnik po raz pierwszy uderza piłkę w stronę dołka, Fairway – krótko ścięta trawa w okolicy dołka, Rough – nieco dłuższa trawa w oddaleniu od dołka, a także Hazardy – przeszkody piaskowe, roślinne oraz wodne. Jest także Green, czyli pole bardzo krótko ściętej trawy, po którym piłka porusza się w stronę dołka. Zadaniem każdego gracza jest kierowanie piłeczki golfowej do dołka przy jak najmniejszej liczbie uderzeń. W profesjonalnych turniejach gra się nawet do kilkudziesięciu dołków.

Istotnym elementem gry jest Par, czyli Professional Average Result. To stosunek liczby uderzeń do średniej przypisanego do każdego pola. Załóżmy, że pole golfowe ma Par na poziomie 80 uderzeń. Tyle uderzeń wykonuje przeciętny zawodnik, aby zaliczyć wszystkie dołki. Każdy wynik poniżej tej wartości jest postrzegany jako dobry i oznaczony minusem, np. przy 75 uderzeniach wynik wyniesie -5 punktów. W grze wykorzystywane są cztery rodzaje kijów: Woods czyli kije drewniane, Irons czyli kije żelazne, Wedges czyli kliny oraz Putter czyli Popychacze.

Popularne turnieje golfowe na świecie

W golfie, podobnie jak w tenisie, mamy cztery wyjątkowo ważne turnieje, które są określane mianem Wielkiego Szlema. Tylko najwybitniejsi zawodnicy tej dyscypliny potrafią skompletować wszystkie cztery tytuły. Do dzisiaj jednak, nikomu nie udało się zdobyć klasycznego Wielkiego Szlema, w którym wszystkie cztery tytuły są zdobywane w jednym sezonie. Tiger Woods dokonał tego na przestrzeni dwóch lat. Najważniejsze turnieje golfowe są również określane jako turnieje Majors. Poniżej lista oraz krótki opis czterech najsłynniejszych turniejów:

The Masters Tournament

Uchodzi za jeden z najbardziej prestiżowych turniejów golfowych na świecie. Golfowy turniej Masters rozpoczyna się każdego roku na początku kwietnia i stanowi inaugurację nowego sezonu. Zawody są rozgrywane od 1934 roku na polu golfowym Augusta National Golf Club. Jest to impreza zamknięta bez możliwości wzięcia udziału w eliminacjach. Tradycją jest zapraszanie poprzednich mistrzów tego turnieju. Zwycięzca otrzymuje charakterystyczną, zieloną kamizelkę, którą może nosić na terenie klubu, jako symbol przynależności do mistrzów. Po roku, zawodnik zwraca otrzymaną kamizelkę. Pula nagród The Masters Tournament to ok. 10 – 11 mln dolarów.

U.S. Open

Jak sama nazwa wskazuje, The United States Open Championship to otwarty turniej, w którym może wziąć udział każdy zawodnik odznaczający się handicapem na poziomie 1,5. Oczywiście wcześniej należy przebrnąć przez żmudne i bardzo trudne kwalifikacje. Zawody U.S. Open są rozgrywane od 1895 roku na terenie różnych pól golfowych w Stanach Zjednoczonych. Zawody są postrzegane jako jedne z najtrudniejszych, ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, skomplikowaną budowę oraz trudne lokacje dołków. Jest to również najlepiej opłacany turniej, w którym pula nagród wynosi 12,5 mln USD.

The Open Championship

Dzisiaj, Golf jest postrzegany jako jedna z narodowych dyscyplin Stanów Zjednoczonych. Najważniejsze golf turnieje są rozgrywane właśnie w USA. Za wyjątkiem jednego. The Open Championship to najstarszy turniej golfowy rozgrywany od 1860 roku w światowej stolicy golfa – Wielkiej Brytanii. Turniej może być rozgrywany w Szkocji, Anglii lub Irlandii Północnej. Szczególnym prestiżem cieszą się zawody rozgrywane na polu Old Course at St. Andrews w Szkocji. Jest to bowiem najstarszy klub golfowy na świecie. Pula nagród to ok. 8,5 mln funtów.

U.S. PGA Championship

Prestiżowe turnieje Majors w golfa uzupełnia U.S. PGA Champions. Tu warto zaznaczyć, że PGA Tour to organizator cyklu turniejów golfowych rozgrywanych w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza edycja tego turnieju odbyła się w 1916 roku. Symbolem zawodów jest wielki puchar im. Rodmana Wanamakera. Zwycięzca turnieju otrzymuje 5-letnią przepustkę na udział w kolejnych turniejach U.S PGA Championship,  a także dożywotni przywilej udziału w rozgrywkach U.S PGA Tour. Jak pozostałe golf turnieje zaliczane do Wielkiego Szlema, także ten oferuje pulę nagród powyżej 10 mln USD.

Golf na letnich Igrzyskach Olimpijskich

Golf był oficjalną dyscypliną olimpijską w roku 1900 oraz 1904. Później, organizatorzy zrezygnowali z rozgrywania tych zawodów. Po wielu latach wniosków ze strony zawodników, a także największych organizacji, w końcu zdecydowano się przywrócić tę dyscyplinę do oficjalnego programu Igrzysk. Wielki powrót miał miejsce w Rio de Janeiro w roku 2016. Golf znalazł się również w programie Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio. Jak wiadomo, z powodu pandemii, to wydarzenie zostało przełożone na rok 2021. Obecność golfa w programie nie uległa jednak zmianie.

Najważniejsi gracze w historii golfa

Najwybitniejszych zawodników zawsze rozpoznajemy po liczbie zdobytych turniejów Wielkiego Szlema. To one przynoszą największy prestiż oraz pozwalają zapisać się złotymi zgłoskami w historii dyscypliny. Najcenniejszą zdobyczą jest Karierowy Wielki Szlem. Wiąże się to z wygraniem wszystkich czterech turniejów wielkoszlemowych. Mamy także Klasyczny Wielki Szlem, czyli dokonanie tego w ciągu jednego sezonu. Do tej pory nikomu jednak nie udało się tego osiągnąć. Najbliżej był Tiger Woods, który zdobył Karierowego Szlema w przeciągu dwóch lat kalendarzowych.

Tylko pięciu zawodników ma na swoim koncie Karierowy Wielki Szlem. Legendą tego sportu jest Jack Nicklaus, który wygrywał szlemy aż 18 razy (ma także na swoim koncie najwięcej tytułów Masters wygrywając ten turniej sześciokrotnie). Karierowego Wielkiego Szlema zdobyli również: Tiger Woods (w sumie 15 tytułów Majors), Ben Hogan (9 tytułów), Gary Player (8 tytułów) oraz Gene Sarazem (7 tytułów). Na liście zawodników wszech czasów, trzecie miejsce pod względem liczby tytułów zajmuje Walter Hagen, który wygrywał 11-krotnie, ale nigdy nie zdobył turnieju Masters. Przyczyna jest zresztą prozaiczna – Hagen zakończył karierę w 1929 roku, a cykl Masters zapoczątkowano pięć lat później.

Golf i wielkie pieniądze

W świadomości przeciętnego kibica, golf sport jest nieodłącznie związany z wielkimi pieniędzmi. Pula nagród w największych turniejach wielkoszlemowych wynosi ponad 10 mln dolarów. Nawet tenis, który zalicza się do czołówki najbogatszych dyscyplin, nie oferuje tak wielkich nagród. Również najwybitniejsi koszykarze, piłkarze i kierowcy Formuły 1 nie mogli równać się z zarobkami golfistów w pierwszej dekadzie XXI wieku. Najlepiej zarabiającym sportowcem przez wiele lat był Tiger Woods, który zarobił na polach golfowych ponad 110 mln dolarów. Niemal dziesięciokrotnie większą kwotę przyniosły mu natomiast kontrakty reklamowe oraz inne umowy. Tiger Woods zarobił zatem ponad miliard dolarów i do dnia dzisiejszego znajduje się w ścisłej czołówce najbogatszych sportowców.

Tiger Woods jest jednak żywą legendą tego sportu. Zarobki innych, znakomitych golfistów oscylują w granicy kilkunastu milionów dolarów przez całą karierę. Jest to doskonały wynik. Więcej zarabiają jedynie najlepsi piłkarze, koszykarze oraz kierowcy Formuły 1, który kilkanaście milionów dolarów mogą zarobić nawet za jeden sezon gry. Więcej od golfistów zarabiają także najlepsi pięściarze oraz zawodnicy MMA. Golf mieści się jednak w czołówce dziesięciu najlepiej opłacalnych sportów.

Golf w Polsce – dyscyplina z trendem wzrostowym

Przez wiele lat, golf w Polsce był dyscypliną dość popularną, ale uprawianą jedynie przez osoby zamożne. Problemem był ograniczony dostęp do pól golfowych i sprzętu. Aktualnie, coraz większa liczba osób uprawia golf w Polsce czysto rekreacyjnie. Ponadto, rośnie liczba widzów z naszego kraju, oglądających turnieje golf live. W końcu doczekaliśmy się także zawodnika, którzy w przyszłości może powalczyć o prestiżowe trofea. Adrian Meronk w 2019 roku odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w prestiżowym cyklu European Challange Tour. Kto wie, być może za kilka lat będziemy mogli śledzić poczynania reprezentanta Polski w turniejach wielkoszlemowych. Byłby to pierwszy taki zawodnik w historii.

Jak i gdzie obstawiać zakłady na golfa?

Dużą popularność tego sportu widać również w świecie zakładów bukmacherskich. Golf LV BET to ważna część naszej oferty. Znajdziesz tu najbardziej prestiżowe turnieje golfowe rangi Majors, ale również główne imprezy z European oraz Asian Challange Tour. Jeśli zastanawiasz się, gdzie obstawiać zakłady golfowe, LV BET to odpowiedni bukmacher, który na pewno sprosta Twoim oczekiwaniom. Stale poszerzamy naszą ofertę, aby sprostać rosnącym wymaganiom klientów.

Obstawianie tej dyscypliny jest bardzo proste. Znajdź interesujące Cię wydarzenie, a następnie dobierz kursy golf przypisane do wyników, jakie typujesz. Zakład zostanie dodany do kuponu. Teraz wystarczy wybrać stawkę i potwierdzić kupon. Jeśli dodasz na kuponie golf kursy z kilku zdarzeń, zostaną one pomnożone, dając większy kurs całkowity. W ten sposób gracze mogą powalczyć o większe wygrane. Aby taki kupon został rozliczony pozytywnie, wszystkie zdarzenia muszą zakończyć się po Twojej myśli. Zakłady na golfa możesz oczywiście łączyć ze zdarzeniami z innych dyscyplin sportu.

Specyfika obstawiania golfa – jakie zakłady można obstawić?

Zakłady golfowe posiadają swoją specyfikę. W ofercie golf online dostępnej w LV BET znajdziesz kilka rodzajów zakładów bukmacherskich, które pozwolą wytypować przebieg interesujących zawodów. Gracze mają do dyspozycji następujące zakłady:

  • Zwycięzca turnieju – jest to zakład globalny, który pozwala obstawiać swoje typy golf na zwycięzcę prestiżowych turniejów golfowych.
  • H2H – za sprawą tych zakładów, gracz może obstawiać rywalizacje dwóch zawodników, wskazując, który z nich uzyska lepszy wynik w danej imprezie.
  • Handicap – Takie zakłady na golfa działają podobnie, jak H2H, tyle, że możesz doliczyć lub odjąć wirtualne punkty zawodnikom, zyskującym tym samym większy kurs.
  • Under/Over – zakłady powyżej/poniżej możesz obstawiać na Par poszczególnych zawodników. Ile uderzeń będą potrzebować najlepsi, aby zaliczyć wszystkie dołki?
  • Zakłady na żywo – w serwisie LV BET możesz również obstawiać golf live, śledząc zmagania najlepszych zawodników na polu golfowym. W ten sposób możesz wykorzystać swoją wiedzę o przebiegu imprezy do stworzenia ciekawego kuponu.

Wybór zakładów bukmacherskich na golfa jest zatem bardzo wszechstronny, dzięki czemu, bez trudu obstawisz zakłady na interesujące Cię imprezy z cyklu U.S. Tour, European Tour oraz Asian Tour. Golf online to jedna z najbardziej prestiżowych dyscyplin dostępnych w naszej ofercie. Z dużą satysfakcją obserwujemy wzrost zainteresowania zakładami na tę dyscypliną sportu.

Poznaj bliżej intrygujący świat golfa w LV BET

Do dyspozycji naszych klientów oddajemy również rozbudowany blog golf LV BET, w którym znajdziesz ciekawe informacje o dyscyplinie, newsy, a także zapowiedzi najbardziej prestiżowych turniejów. Możesz również sprawdzić aktualne golf typy, co znacznie ułatwi stworzenie kuponu. Dokładamy wszelkich starań, aby zaoferować naszym klientom dostęp do rzetelnych oraz wartościowych treści na temat najbardziej prestiżowych rozgrywek golfowych.

W naszym serwisie sprawdzisz kalendarz oraz terminy, w jakich rozgrywane są najważniejsze turnieje golfowe w roku. Dużym udogodnieniem dla osób, które obstawiają zakłady bukmacherskie w tej kategorii, są aktualne golf wyniki, pozwalające sprawdzić przebieg interesujących imprez. Klienci LV BET mogą liczyć na atrakcyjne bonusy i promocje, które dodatkową zwiększą satysfakcję z obstawiania zakładów na golf online. Zakłady przedmeczowe oraz live możesz obstawiać również za pośrednictwem nowoczesnej aplikacji mobilnej.