The Solheim Cup

The Solheim Cup

Mistrzostwa drużynowe kobiet w golfa rozgrywane są co dwa lata. Czas na kolejną odsłonę tej rywalizacji. Wydaje się, że Amerykanki podejdą do gry bardzo zmotywowane, bo przegrały dwie ostatnie edycje turnieju. Kto wystąpi w tegorocznej rywalizacji? Poznaj najważniejsze informacje o Pucharze Solheim i postaw swoje typy na golf w LV BET!

Najważniejsze informacje o Solheim Cup

Solheim Cup to odbywający się co dwa lata turniej golfowy dla profesjonalnych golfistek. Do rywalizacji podchodzą dwa zespoły – reprezentujące Europę i Stany Zjednoczone. W sumie do gry podchodzi 12 najlepszych profesjonalnych zawodniczek z Ladies European Tour (LET) oraz 12 najlepszych zawodniczek z USA z Ladies Professional Golf Association (LPGA) Tour. Nazwa turnieju pochodzi od norwesko – amerykańskiego producenta kijów golfowych Karstena Solheima.

Inauguracyjne zawody odbyły się w 1990 r. Aż do 2002 r. impreza organizowana była w latach parzystych, na przemian z Ryder Cup (odpowiednikiem imprezy mężczyzn). Po atakach 11 września w USA Ryder Cup rozgrywany jest w lata parzyste, a Solheim Cup – nieparzyste. W 2020 r. turnieje powróciły do starych zasad. Przyczyną była pandemia koronawirusa.

Do tej pory drużyny ze Stanów Zjednoczonych zdobyły puchar 10 razy, a z Europy – siedem. W najbliższej edycji do obrony tytułu podejdą Europejki, które wygrały w Inverness Club w Toledo w stanie Ohio. Turniej rozegrany został w dniach 4-6 września 2021 r. Drużyna ze Starego Kontynentu sięgnęła pewnie po drugie zwycięstwo z rzędu, wygrywając 15-13.

Wyniki wcześniejszych rywalizacji Solheim Cup:

2021 r., Inverness Club, Ohio, USA. Europe – USA: 15–13. Kapitan Europy: Pat Hurst, kapitan USA: Catriona Matthew Kupcho

2019 r., Gleneagles, Scotland. Europe – USA: 14,5–13,5. Kapitan Europy: Juli Inkster, kapitan USA: Catriona Matthew J. Korda

2017 r., Des Moines Golf and Country Club, Iowa, USA – Europa: 16,5 / 11,5. Kapitan Europy: Juli Inkster, kapitan USA: Annika Sörenstam.

Kiedy i gdzie się odbędzie The Solheim Cup 2023?

Golfistki przystąpią do rywalizacji w piątek 22 września 2023 r., a zakończą zawody w niedzielę 24 września

2023 r. Rywalizacji o Puchar odbędzie się w Finca Cortesín Golf Club w Casares niedaleko Malagi w Hiszpanii. Znane są też lokalizacje kolejnych edycj turnieju.

2024 r.: Klub golfowy Roberta Trenta Jonesa w Gainesville w Wirginii; wcześniej był gospodarzem czterech meczów Presidents Cup

2026 r.: Bernardus Golf w Cromvoirt, Holandia; wcześniej gościł trzy edycje (2021, 2022, 2023) Dutch Open.

Uczestniczki i faworytki The Solheim Cup

Znamy już kapitanów drużyn i zawodniczki, które przystąpią do najbliższej rywalizacji w ramach Pucharu Solheim. Skład drużyny amerykańskiej jest wybierany na podstawie systemu punktowego. W jej skład wejść mogą jedynie obywatelki USA.

W przypadku drużyny europejskiej od 2007 r. tylko pięciu najlepszych zawodniczek z LET kwalifikuje się do gry, a kolejne cztery są wybierane na podstawie Światowych Rankingów Golfa Kobiet.

Każda drużyna ma też zawodniczki wybierane według „typów kapitana”. Są to golfistki wybierane według uznania kapitanów drużyn, niezależnie od ich pozycji punktowej.

Na funkcję kapitana drużyn zazwyczaj wybierane są zawodniczki, które niedawno przeszły na sportową emeryturę. Głównymi czynnikami mającymi wpływ na wygraną jest ich doświadczenie w grze w poprzednich drużynach pucharowych oraz umiejętność kierowania drużyną.

Składy zespołów Solheim Cup 2023:

TEAM EUROPA

Kapitan: Suzann Pettersen

Wicekapitan: Anna Nordqvist, Laura Davies, Caroline Martens

Ranking punktowy LET Solheim Cup:

 1. Maja Stark – 236.92 pkt.
 2. Linn Grant – 233.13 pkt.

Rolex World Rankings

 1. Leona Maguire – 4.52
 2. Georgia Hall – 4.31
 3. Charley Hull – 4.30
 4. Celine Boutier – 4.30
 5. Carlota Ciganda – 3.01
 6. Anna Nordqvist – 2.55

TEAM USA

Kapitan: Stacy Lewis

Ranking punktowy LPGA Solheim Cup:

 1. Nelly Korda – 422.50 pkt.
 2. Lilia Vu – 416.50 pkt.
 3. Allisen Corpuz – 348.50 pkt.
 4. Danielle Kang – 281.00 pkt.
 5. Megan Khang – 263.50 pkt.
 6. Lexi Thompson – 258.00 pkt.
 7. Jennifer Kupcho – 250.00 pkt.

Rolex World Rankings

 1. Ally Ewing – 2.50 pkt.
 2. Rose Zhang – 2.50 pkt.

Do obu drużyn dołączą też zawodniczki wskazane przez kapitanów drużyn.

Typy i zakłady na The Solheim Cup

The Solheim Cup golf kobiety – wpisz tę frazę w wyszukiwarkę internetową, a poznasz wszystkie najważniejsze informacje o zbliżających się zawodach. Zbiór wiedzy o rywalizacji sportowej, w tym w kobiecym golfie, znajdziesz też na blogu sportowym LV BET. Legalny bukmacher ułatwia Ci typowanie! Pamiętaj, że turniej drużynowy jest jednym z wydarzeń, którego wyniki możesz obstawiać w zakładach bukmacherskich LV BET. Dostępne rynki i oferowane kursy na mistrzostwa poznasz w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. Wystarczy kilka kliknięć, a przefiltrujesz ofertę do tej interesującej i postawisz swoje szczęśliwe kupony. Podejmij pucharowe wyzwanie już dziś!

Obstawianie golfa w LV BET

Najważniejszego wydarzenia w kobiecym golfie nie może ominąć żaden fan sportu! Przed postawieniem swoich typów warto wcześniej się przygotować. Podstawą trafnego typowania jest dokładna analiza bukmacherska. Pod uwagę warto wziąć jak najwięcej czynników – od poznania możliwości zawodniczek, ostatnio osiąganych przez nie wyników, po umiejętności rywalizacji w drużynie, a nawet – planowaną pogodę. Kto tym razem sięgnie po zwycięstwo i otrzyma Puchar Solheim? Obstawiaj golf w LV BET!