Kabaddi
Kabaddi – najważniejsze informacje na temat tej dyscypliny sportu
Kabaddi to nazwa, która wielu Europejczykom nie mówi absolutnie nic, podczas gdy wielu Azjatów zareaguje na nią z prawdziwym entuzjazmem. Największą popularnością cieszy się przede wszystkim w Indiach. W tym kraju kabaddi jest uprawiane nawet w szkołach, w ramach lekcji wychowania fizycznego. To gra zespołowa o dużym stopniu kontaktowości. Na blogu sportowym LV BET prezentujemy kompendium wiedzy, w którym można znaleźć najważniejsze informacje na temat tego niezwykłego sportu wywodzącego się z Indii.
Czym właściwie jest kabaddi?
Kabaddi to gra zespołowa będąca narodowym sportem w Indiach. Jest popularna przede wszystkim w Azji południowo-wschodniej, np. w Japonii, Iranie czy Sri Lance. W Europie sport ten zyskał niewielką popularność za sprawą brytyjskich żołnierzy, którzy grali w kabaddi w trakcie okupacji Indii. W spotkaniu uczestniczą dwa zespoły składające się z 10-12 osób (7 zawodników na boisku). Mecz w zależności od odmiany może toczyć się na boisku okrągłym lub prostokątnym. Nazwa kabaddi wywodzi się z języka hindi i oznacza „utrzymać oddech”. Ma to bezpośredni związek z zasadami rywalizacji. Jest to gra kontaktowa o bardzo dużym stopniu intensywności dla zawodnika atakującego. Kabaddi to jeden ze sportów, którego profesjonalnie nie uprawia się poza Azją.
Kilka słów o historii dyscypliny
Pochodzenie tej gry nie jest do końca udowodnione. Wiele wskazuje na to, że była ona znana już ponad 4,000 lat temu, a jej zasady miały się narodzić w Tamilnadu, w jednym ze stanów Indii. Istnieją jednak teorie, według których kabaddi narodziło się dopiero 2,000 lat temu w Iranie. Popularność tego sportu jest na tyle duża, że wyznawcy tamtejszych religii wierzą, że nawet ich bóstwa grały rekreacyjnie w kabaddi. Buddyści wierzą, że w kabaddi grywał Budda, natomiast Hindusi uważają, że grę w młodości uprawiał Kryszna. W czasach okupacji Indii przez Wielką Brytanię, dyscyplina była uprawiana przez brytyjskich żołnierzy, którzy w ten sposób chcieli zachęcić miejscowych do wstępowania do armii.
Pierwsze oficjalne rozgrywki w kabaddi zostały rozegrane w latach 20. ubiegłego wieku. W 1950 roku powstała Indyjska Federacja Kabaddi, która skodyfikowała zasady tej gry. W roku 1990 kabaddi po raz pierwszy pojawiła się w programie Igrzysk Azjatyckich (rozgrywki kobiet zapoczątkowano w 2010 roku) i pozostaje w nim do dzisiaj. Najbardziej utytułowanym sportem w historii tych rozgrywek, jak łatwo się domyślić, są oczywiście Indie.
Zasady rozgrywania meczów w kabaddi
W meczu kabaddi biorą udział dwa zespoły składające się z 10-12 zawodników, przy czym na boisku w tym samym momencie znajduje się 7 zawodników. Drużyny naprzemiennie wysyłają atakującego (sahi), którego celem jest dotknięcie dowolnego zawodnika drużyny przeciwnej i powrót na swoją połowę boiska. Problem w tym, że atakujący przez cały czas atakowania musi głośno intonować słowo kabaddi. Jak już wiesz, słowo to wywodzi się z języka hindi i oznacza „utrzymać oddech”. Cały sens tej gry polega bowiem na tym, że atakujący musi wykonać akcję na jednym oddechu. W profesjonalnych rozgrywkach rezygnuje się jednak z intonowania okrzyku i wprowadza zasadę 30 sekund.
Atakujący może musnąć rywala ręką, nogą lub inną częścią ciała. Jednak w momencie kontaktu drużyna broniąca zyskuje możliwość powalenia atakującego na ziemię, aby uniemożliwić mu powrót na swoją połowę boiska. Drużyna broniąca zazwyczaj ustawia się w jednej linii i trzyma się za ręce, a w momencie ataku stara się zamknąć atakującego w kręgu. Z tego względu atakujący najczęściej starają się dotknąć zawodników znajdujących się na skraju formacji. Mecze mogą być rozgrywane na boisku prostokątnym lub okrągłym, a mecz trwa 40 minut (dwie połowy po 20 minut). W niektórych odmianach atakujący, któremu nie uda się wykonać akcji, jak również dotknięci zawodnicy są wykluczani z dalszej gry. W tej sytuacji mecz zwykle toczy się do momentu wykluczenia wszystkich zawodników. Gra jest nadzorowana przez dwóch sędziów.
Najpopularniejsze odmiany kabaddi
W najczęściej stosowanej odmianie kabaddi zwanej Amar nie stosuje się wykluczania zawodników. Drużyny toczą pojedynek na dystansie 2 połów po 20 minut, a zespół, który zbierze więcej punktów wygrywa. Istnieją jednak inne odmiany tej gry. W odmianie Surjeevani kabaddi (rozgrywana według zasad Federacji Kabaddi) istnieje możliwość przywracania do gry wykluczonych zawodników. W tym celu należy wykluczyć zawodnika drużyny przeciwnej. W odmianie Gaminee kabaddi nie ma możliwości przywracania zawodników, a gra toczy się do momentu, aż wszyscy zawodnicy jednego zespołu zostaną wyeliminowani. Warto także nadmienić, że gra może toczyć się na okrągłym boisku (zwykle mecze plenerowe) o średnicy 23-24,5 metra lub na boisku prostokątnym (zwykle w hali) o wymiarach 12,5 x 10 m (mężczyźni) lub 11 x 8 metrów (kobiety).
Kabaddi na Igrzyskach Azjatyckich
Za najbardziej prestiżowe rozgrywki kabaddi uważa się turniej w ramach Igrzysk Azjatyckich. Dyscyplina ta została włączona do programu w 1990 roku w przypadku mężczyzn i w 2010 roku w przypadku kobiet. W latach 1990 – 2014 niezmiennie królowały Indie. Medale srebrne i brązowe zdobywały takie kraje, jak: Bangladesz, Pakistan, Iran, Japonia, Korea Południowa, Tajpej czy Tajlandia. Wielka sensacja nastąpiła w roku 2018, kiedy to dominacja Indii została przerwana. Złoto w rozgrywkach mężczyzn i kobiet zdobyła reprezentacja Iranu. Indie zajęły trzecie miejsce w rozgrywkach mężczyzn i drugie miejsce w rozgrywkach kobiet. Jednak w 2022 roku Indie ponownie zdobyły dwa złote medale.
Mistrzostwa Świata w kabaddi
Od 2004 roku Międzynarodowa Federacja Kabaddi (IKF) organizuje Mistrzostwa Świata w Kabaddi w stylu tradycyjnym (prostokątne boisku) i w stylu Circle (czyli na boisku okrągłym). Rozgrywki są organizowane nieregularnie. W przypadku mężczyzn rozegrano jedynie trzy edycje (2004, 2007 i 2016), wszystkie wygrane przez reprezentację Indii. Co ciekawe w 2004 roku w zmaganiach udział wzięła Kanada. Rozgrywki kobiet zorganizowano jedynie w 2012 roku i wygrała je reprezentacja Indii.
Inne popularne rozgrywki w kabaddi
W Indiach rozgrywana jest liga pod nazwa Pro Kabaddi League. Zdecydowano się na skopiowanie formatu znanego z rozgrywek Twenty20 w krykiecie. W rozgrywkach bierze udział 12 zespołów. Najbardziej utytułowaną drużyną jest Patna Pirates, która ma na koncie 3 złote medale, jeden srebrny oraz 1 brązowy. Dwa mistrzostwa zdobywał zespół Jaipur Pink Panthers. Po jednym mistrzostwie mają na swoim koncie drużyny: Bengal Warriors, Bengaluru Bulls i U Mumba. Najlepszym zawodnikiem w historii jest natomiast Pardeep Narwal, który do tej pory zdobył 1542 punkty (stan po zakończeniu 9 sezonu rozgrywek).
Jak obstawiać zakłady na kabaddi?
Kabaddi to sport, który poza Azją nie cieszy się dużą popularnością. W zasadzie zdecydowana większość osób nie wie nawet o istnieniu takiej dyscypliny sportu. To oczywiście sprawia, że gracze nie mogą liczyć na rozbudowaną ofertę zakładów bukmacherskich na ten sport. W zasadzie obstawiać można jedynie najważniejsze mecze rozgrywane w ramach Igrzysk Azjatyckich. Gracze mogą postawić zakład dwudrogowy na zwycięzcę spotkania, a czasami także zakłady poniżej/powyżej na liczbę zdobytych punktów – dotyczy do odmiany Amar, w której gra się przez 40 minut bez eliminowania zawodników.
Zakłady bukmacherskie na kabaddi w LV BET
Kabaddi to bez wątpienia bardzo ciekawy sport o bogatej historii. W sieci bez trudu można znaleźć nagrania ukazujące przebieg spotkań. To najlepszy sposób, aby lepiej zrozumieć to, o co w zasadzie chodzi w tej dyscyplinie sportu. W serwisie bukmacherskim LV BET gracze mają możliwość obstawiania zakładów na najbardziej prestiżowe rozgrywki w kabaddi. Z kolei na naszym blogu dostępne jest obszerne kompendium wiedzy, z pomocą którego można dowiedzieć się więcej na temat tego, o co chodzi w tej dyscyplinie sportu, a także znaleźć zapowiedzi prestiżowych rozgrywek.