Czym jest kabaddi?

Azjatycka wariacja polskiego berka - tak najłatwiej scharakteryzować kabaddi. Dyscyplina ta w Polsce wciąż się rozwija, a Biało-czerwoni są obecnie Mistrzami Europy! Kabaddi powstała około 4 tys. lat temu. Jest popularna szczególnie w Azji. To sport narodowy m.in. w Bangladeszu czy indyjskich stanach Andhra Pradesh, Maharasztra oraz Pendżab. Dotarł również do Polski! Poznaj tę ciekawą dyscyplinę sportu i obstawiaj wyniki najważniejszych rozgrywek w kabaddi w LV BET.

Zarejestruj się

Zespołowa gra indyjska

Kabaddi w języku hinduskim oznacza „utrzymać oddech”. Przez lata jej reguły były umowne. Grali w nią nawet brytyjscy żołnierze, aby utrzymać sprawność fizyczną. Dopiero w 1950 r. powstała Indyjska Federacja Kabaddi, która usystematyzowała rozgrywki. 

Indyjska gra zespołowa rozgrywana jest na okrągłym boisku, na plaży albo w hali. Naprzeciw siebie stają dwa siedmioosobowe zespoły. Mecz trwa w sumie 40 minut – po dwie 20-minutowe połowy. Regulamin dopuszcza też możliwość zakończenia meczu wcześniej, a dokładniej w sytuacji, gdy wyeliminowali zostali wszyscy zawodnicy przeciwnika. Jak to zrobić? Wystarczy dotknąć rywala przez osobę atakującą. Wydaje się, że to bardzo łatwe zadanie. Najpierw jednak atakujący musi dostać się do kręgu utworzonego przez przeciwników, później dotknąć przeciwnika w ciągu 20 sekund, a na koniec jeszcze przedostać się do swojej drużyny, w czym przeszkadzają rywale. Zespoły zmieniają się rolami co minutę. Co ciekawe, osoba atakująca przez cały czas musi… krzyczeć kabaddi! Jeśli choć na chwilę zamilknie jego drużyna automatycznie traci możliwość dalszego ataku.  Początkowo słowo to musiało być wypowiadane na jednym wdechu. Bieganie, przepychanie i krzyk – to są emocje! 

Atakujący ma za zadanie dotknąć jak największą liczbę przeciwników, a ci zrobić wszystko, aby później nie wypuścić go ze swojego pola. To prawdziwy popis przepychanek i ucieczki. Jeśli uda się przygnieść atakującego do podłoża musi on zejść z boiska.

Zakłady bukmacherskie na kabaddi w LV BET

Międzynarodowa Federacja Kabaddi dba o rozwój tej niecodziennej dyscypliny sportowej oraz organizuje najważniejsze zawody w Europie i na świecie. W naszym kraju działa zaś Polska Federacja Kabaddi, która wciąż się rozwija i ściąga nowych zawodników. W zakładach bukmacherskich LV BET zaś możesz typować wyniki występów obecnych Mistrzów Europy! 

Do postawienia pewnych typów bukmacherskich niezbędna jest dokładna analiza. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Przede wszystkim na zawodników w obu drużynach. Ważna jest atletyka i budowa ciała. Cenni są zarówno szybcy i zwinni gracze, jak i ci nie do przejścia. Szczególnie wartościowi są też zawodnicy, którzy mają doświadczenie – czy to w kabaddi, czy to w innej dyscyplinie sportu. To dość młody sport, więc nietrudno poznać na boisku tych grających najdłużej. Pomocna może być też analiza drużyn, w tym sprawdzenie ostatnich wyników,  porównania H2H czy newsów o zespole. 

Kabaddi to młody sport, ale jakże emocjonujący! Nie zwlekaj dłużej – poznaj tę niecodzienne rozgrywki i postaw swoje typy bukmacherskie na kabaddi w LV BET! Nie zdziw się, jeśli nie znajdziesz dostępnych rynków na ten sport za każdym razem. Na pewno nie zabraknie ich przed najważniejszymi wydarzeniami w Europie i na świecie. Jesteś gotowy do podjęcia nowego wyzwania? Kabaddi czeka!

Wygląda na to, że nie możemy znaleźć tego, czego szukasz. Być może wyszukiwanie pomoże.

Kabaddi

Kabaddi – najważniejsze informacje na temat tej dyscypliny sportu

Kabaddi to nazwa, która wielu Europejczykom nie mówi absolutnie nic, podczas gdy wielu Azjatów zareaguje na nią z prawdziwym entuzjazmem. Największą popularnością cieszy się przede wszystkim w Indiach. W tym kraju kabaddi jest uprawiane nawet w szkołach, w ramach lekcji wychowania fizycznego. To gra zespołowa o dużym stopniu kontaktowości. Na blogu sportowym LV BET prezentujemy kompendium wiedzy, w którym można znaleźć najważniejsze informacje na temat tego niezwykłego sportu wywodzącego się z Indii.

Czym właściwie jest kabaddi?

Kabaddi to gra zespołowa będąca narodowym sportem w Indiach. Jest popularna przede wszystkim w Azji południowo-wschodniej, np. w Japonii, Iranie czy Sri Lance. W Europie sport ten zyskał niewielką popularność za sprawą brytyjskich żołnierzy, którzy grali w kabaddi w trakcie okupacji Indii. W spotkaniu uczestniczą dwa zespoły składające się z 10-12 osób (7 zawodników na boisku). Mecz w zależności od odmiany może toczyć się na boisku okrągłym lub prostokątnym. Nazwa kabaddi wywodzi się z języka hindi i oznacza „utrzymać oddech”. Ma to bezpośredni związek z zasadami rywalizacji. Jest to gra kontaktowa o bardzo dużym stopniu intensywności dla zawodnika atakującego. Kabaddi to jeden ze sportów, którego profesjonalnie nie uprawia się poza Azją.

Kilka słów o historii dyscypliny

Pochodzenie tej gry nie jest do końca udowodnione. Wiele wskazuje na to, że była ona znana już ponad 4,000 lat temu, a jej zasady miały się narodzić w Tamilnadu, w jednym ze stanów Indii. Istnieją jednak teorie, według których kabaddi narodziło się dopiero 2,000 lat temu w Iranie. Popularność tego sportu jest na tyle duża, że wyznawcy tamtejszych religii wierzą, że nawet ich bóstwa grały rekreacyjnie w kabaddi. Buddyści wierzą, że w kabaddi grywał Budda, natomiast Hindusi uważają, że grę w młodości uprawiał Kryszna. W czasach okupacji Indii przez Wielką Brytanię, dyscyplina była uprawiana przez brytyjskich żołnierzy, którzy w ten sposób chcieli zachęcić miejscowych do wstępowania do armii.

Pierwsze oficjalne rozgrywki w kabaddi zostały rozegrane w latach 20. ubiegłego wieku. W 1950 roku powstała Indyjska Federacja Kabaddi, która skodyfikowała zasady tej gry. W roku 1990 kabaddi po raz pierwszy pojawiła się w programie Igrzysk Azjatyckich (rozgrywki kobiet zapoczątkowano w 2010 roku) i pozostaje w nim do dzisiaj. Najbardziej utytułowanym sportem w historii tych rozgrywek, jak łatwo się domyślić, są oczywiście Indie.

Zasady rozgrywania meczów w kabaddi

W meczu kabaddi biorą udział dwa zespoły składające się z 10-12 zawodników, przy czym na boisku w tym samym momencie znajduje się 7 zawodników. Drużyny naprzemiennie wysyłają atakującego (sahi), którego celem jest dotknięcie dowolnego zawodnika drużyny przeciwnej i powrót na swoją połowę boiska. Problem w tym, że atakujący przez cały czas atakowania musi głośno intonować słowo kabaddi. Jak już wiesz, słowo to wywodzi się z języka hindi i oznacza „utrzymać oddech”. Cały sens tej gry polega bowiem na tym, że atakujący musi wykonać akcję na jednym oddechu. W profesjonalnych rozgrywkach rezygnuje się jednak z intonowania okrzyku i wprowadza zasadę 30 sekund.

Atakujący może musnąć rywala ręką, nogą lub inną częścią ciała. Jednak w momencie kontaktu drużyna broniąca zyskuje możliwość powalenia atakującego na ziemię, aby uniemożliwić mu powrót na swoją połowę boiska. Drużyna broniąca zazwyczaj ustawia się w jednej linii i trzyma się za ręce, a w momencie ataku stara się zamknąć atakującego w kręgu. Z tego względu atakujący najczęściej starają się dotknąć zawodników znajdujących się na skraju formacji. Mecze mogą być rozgrywane na boisku prostokątnym lub okrągłym, a mecz trwa 40 minut (dwie połowy po 20 minut). W niektórych odmianach atakujący, któremu nie uda się wykonać akcji, jak również dotknięci zawodnicy są wykluczani z dalszej gry. W tej sytuacji mecz zwykle toczy się do momentu wykluczenia wszystkich zawodników. Gra jest nadzorowana przez dwóch sędziów.

Najpopularniejsze odmiany kabaddi

W najczęściej stosowanej odmianie kabaddi zwanej Amar nie stosuje się wykluczania zawodników. Drużyny toczą pojedynek na dystansie 2 połów po 20 minut, a zespół, który zbierze więcej punktów wygrywa. Istnieją jednak inne odmiany tej gry. W odmianie Surjeevani kabaddi (rozgrywana według zasad Federacji Kabaddi) istnieje możliwość przywracania do gry wykluczonych zawodników. W tym celu należy wykluczyć zawodnika drużyny przeciwnej. W odmianie Gaminee kabaddi nie ma możliwości przywracania zawodników, a gra toczy się do momentu, aż wszyscy zawodnicy jednego zespołu zostaną wyeliminowani. Warto także nadmienić, że gra może toczyć się na okrągłym boisku (zwykle mecze plenerowe) o średnicy 23-24,5 metra lub na boisku prostokątnym (zwykle w hali) o wymiarach 12,5 x 10 m (mężczyźni) lub 11 x 8 metrów (kobiety).

Kabaddi na Igrzyskach Azjatyckich

Za najbardziej prestiżowe rozgrywki kabaddi uważa się turniej w ramach Igrzysk Azjatyckich. Dyscyplina ta została włączona do programu w 1990 roku w przypadku mężczyzn i w 2010 roku w przypadku kobiet. W latach 1990 – 2014 niezmiennie królowały Indie. Medale srebrne i brązowe zdobywały takie kraje, jak: Bangladesz, Pakistan, Iran, Japonia, Korea Południowa, Tajpej czy Tajlandia. Wielka sensacja nastąpiła w roku 2018, kiedy to dominacja Indii została przerwana. Złoto w rozgrywkach mężczyzn i kobiet zdobyła reprezentacja Iranu. Indie zajęły trzecie miejsce w rozgrywkach mężczyzn i drugie miejsce w rozgrywkach kobiet. Jednak w 2022 roku Indie ponownie zdobyły dwa złote medale.

Mistrzostwa Świata w kabaddi

Od 2004 roku Międzynarodowa Federacja Kabaddi (IKF) organizuje Mistrzostwa Świata w Kabaddi w stylu tradycyjnym (prostokątne boisku) i w stylu Circle (czyli na boisku okrągłym). Rozgrywki są organizowane nieregularnie. W przypadku mężczyzn rozegrano jedynie trzy edycje (2004, 2007 i 2016), wszystkie wygrane przez reprezentację Indii. Co ciekawe w 2004 roku w zmaganiach udział wzięła Kanada. Rozgrywki kobiet zorganizowano jedynie w 2012 roku i wygrała je reprezentacja Indii.

Inne popularne rozgrywki w kabaddi

W Indiach rozgrywana jest liga pod nazwa Pro Kabaddi League. Zdecydowano się na skopiowanie formatu znanego z rozgrywek Twenty20 w krykiecie. W rozgrywkach bierze udział 12 zespołów. Najbardziej utytułowaną drużyną jest Patna Pirates, która ma na koncie 3 złote medale, jeden srebrny oraz 1 brązowy. Dwa mistrzostwa zdobywał zespół Jaipur Pink Panthers. Po jednym mistrzostwie mają na swoim koncie drużyny: Bengal Warriors, Bengaluru Bulls i U Mumba. Najlepszym zawodnikiem w historii jest natomiast Pardeep Narwal, który do tej pory zdobył 1542 punkty (stan po zakończeniu 9 sezonu rozgrywek).

Jak obstawiać zakłady na kabaddi?

Kabaddi to sport, który poza Azją nie cieszy się dużą popularnością. W zasadzie zdecydowana większość osób nie wie nawet o istnieniu takiej dyscypliny sportu. To oczywiście sprawia, że gracze nie mogą liczyć na rozbudowaną ofertę zakładów bukmacherskich na ten sport. W zasadzie obstawiać można jedynie najważniejsze mecze rozgrywane w ramach Igrzysk Azjatyckich. Gracze mogą postawić zakład dwudrogowy na zwycięzcę spotkania, a czasami także zakłady poniżej/powyżej na liczbę zdobytych punktów – dotyczy do odmiany Amar, w której gra się przez 40 minut bez eliminowania zawodników.

Zakłady bukmacherskie na kabaddi w LV BET

Kabaddi to bez wątpienia bardzo ciekawy sport o bogatej historii. W sieci bez trudu można znaleźć nagrania ukazujące przebieg spotkań. To najlepszy sposób, aby lepiej zrozumieć to, o co w zasadzie chodzi w tej dyscyplinie sportu. W serwisie bukmacherskim LV BET gracze mają możliwość obstawiania zakładów na najbardziej prestiżowe rozgrywki w kabaddi. Z kolei na naszym blogu dostępne jest obszerne kompendium wiedzy, z pomocą którego można dowiedzieć się więcej na temat tego, o co chodzi w tej dyscyplinie sportu, a także znaleźć zapowiedzi prestiżowych rozgrywek.