Mistrzostwa Świata w piłce wodnej
Mistrzostwa Świata w pływaniu znów przełożone! Zawodnicy nie spotkają się w maju w Japonii, a Budapeszcie. Jak będzie wyglądała ta …
Piłka wodna to niezwykle ciekawa dyscyplina sportu, która wymaga od zawodników doskonałej koordynacji oraz wytrzymałości. Z pewnością nie należy do najbardziej widowiskowych dyscyplin, niemniej jednak, osoby rozumiejące zasady i specyfikę gry, są w stanie docenić kunszt najlepszych zawodników oraz zawodniczek. Piłka wodna to jedna z dyscyplin dostępnych na blogu sportowym LV BET. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej dyscypliny? W tym miejscu znajdziesz główne zasady, aktualności, a także zapowiedzi najciekawszych wydarzeń.
W dużym uproszczeniu jest to piłka ręczna uprawiana w wodzie. Minimalna głębokość basenu to 180cm, a jedna z głównych reguł tej dyscypliny zakłada, że zawodnicy nie mogą dotykać stopami dna. Stałe utrzymywanie pozycji w wodzie wymaga dużej siły i wytrzymałości. W meczu rywalizują dwa zespoły po siedmiu zawodników (w tym bramkarz). Na obu końcach wodnego boiska znajdują się niewielkie bramki. Drużyny dążą do zdobycia jak największej liczby bramek. Piłkę można rzucać i podawać, ale kontakt z piłką może mieć tylko jedna ręka.
Piłka wodna posiada dosyć skomplikowane przepisy, jeśli chodzi o faule oraz przewinienia. Wszystko po to, aby zagwarantować uczestnikom maksymalny poziom bezpieczeństwa. Jest to również bardzo surowa dyscyplina. W przypadku trzeciego przewinienia w meczu, zawodnik jest wykluczany i musi opuścić basen. Sport jest bardzo popularny na Węgrzech. Reprezentacja mężczyzn tego kraju zdobyła 3 złote medale, 7 srebrnych oraz 1 brązowy. Wśród reprezentacji kobiet, na czele klasyfikacji medalowej mistrzostw świata plasują się Stany Zjednoczone z dorobkiem 5 złotych medali. Żeńska reprezentacja Węgier zdobywała w przeszłości dwa złote medale.
W serwisie bukmacherskim LV BET dostępne są zarówno najpopularniejsze sporty, takie jak piłka nożna, jak również niszowe sporty adresowane do koneserów, takie jak piłka wodna. Jeśli chcesz obstawiać najważniejsze wydarzenia w piłce wodnej, LV BET to miejsce, w którym możesz liczyć na obszerny wybór zdarzeń, wysokie kursy, a także atrakcyjne promocje i bonusy. Ciekawe informacje dostępne na blogu są sporym udogodnieniem dla wszystkich miłośników tej dyscypliny.
Mistrzostwa Świata w pływaniu znów przełożone! Zawodnicy nie spotkają się w maju w Japonii, a Budapeszcie. Jak będzie wyglądała ta …
Piłka wodna, zwana również waterpolo, to gra zespołowa rozgrywana w basenie. Pod pewnymi względami przypomina ona piłkę ręczną, choć oczywiście nie występuje w niej chociażby element kozłowania piłką. Jest to sport o bardzo dużej intensywności, wymagający bardzo wysokich umiejętności pływackich oraz doskonałej kondycji. Na blogu sportowym LV BET możesz dowiedzieć się więcej na temat zasad oraz najważniejszych turniejów rozgrywanych w piłce wodnej.
Piłka wodna to sport, który pojawił się w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku. Po raz pierwszy gra podobna do waterpolo miała pojawić się w Szkocji, jako uzupełniający trening dla pływaków. W 1876 roku William Wilson opracował pierwsze oficjalne zasady gry, które zostały uchwalone przez Londyńskie Stowarzyszenie Pływackie. Tego samego roku zorganizowano turniej w Bournemouth – to pierwsze oficjalne zawody w waterpolo. Piłka wodna błyskawicznie zyskała popularność w innych krajach europejskich, zwłaszcza w Austro-Węgrach. W 1900 roku piłka wodna mężczyzn stała się oficjalną dyscypliną olimpijską. W 1908 roku w Londynie powstała Światowa Federacja Pływacka (FINA), która zajmuje się pięcioma dyscyplinami: pływaniem, pływaniem na otwartych akwenach, skokami do wody, pływaniem synchronicznym oraz piłką wodną.
W meczu piłki wodnej rywalizują dwa zespoły liczące 7 zawodników. Rywalizacja toczy się na basenie o głębokości przynajmniej 180 cm na polu o wymiarach: 20 x 30 metrów. Na krótszych bokach ustawione są bramki o wymiarach 3 x 0,9 metra. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby bramek. Piłka ma średnicę ok. 22 cm. Mecz składa się z kwart trwających 8 minut. W połowie meczu odbywa się pięciominutowa przerwa. Podobnie jak w hokeju na lodzie, w waterpolo mamy nieograniczoną liczbę zmian. Drużyna może przeprowadzić zmianę w dowolnym momencie meczu, a zawodnicy ściągnięci z placu gry mogą na niego wracać, gdy odpoczną. Mecz w waterpolo musi wyłonić zwycięzcę. W przypadku remisu rozgrywane są rzuty karne.
Mecze w piłce wodnej są bardzo wyczerpujące, jako iż podstawową zasadą gry jest to, że zawodnik nie może dotykać stopami dna basenu. Piłkę można dotykać tylko jedną ręką. Zasady gry zaktualizowane w 2005 roku przewidują faule normalne oraz faule główne, a o ich specyfice powiemy w kolejnym akapicie. Za faule główne zawodnicy mogą zostać wykluczeni na 20 sekund gry, a po trzech takich faulach są wykluczani do końca spotkania. Ich zespół nie gra jednak w osłabieniu, ponieważ wykluczonego zawodnika można zastąpić.
W piłce wodnej wyróżnić można faule zwykłe oraz faule główne. Do zwykłych przewinień zaliczają się m. in.: odpychanie się od brzegu basenu, nieintencjonalne uderzenie ciała atakującego, uderzenie piłki zaciśnięta pięścią, odpychanie obrońcy, wyrzucenie piłki poza granice boiska czy rozgrywanie piłki przez 30 sekund bez oddaniu strzału. W przypadku tego typu przewinień poszkodowany zespół otrzymuje piłkę i wznawia grę od rzutu wolnego.
Do grona fauli głównych zaliczyć możemy m. in.: umyślne wchodzenie w kontakt fizyczny z obrońcą, przetrzymywanie atakującego, przeszkadzanie w wykonaniu rzutu wolnego oraz odciąganie gracza bez piłki. Za takie przewinienie sędzia może przyznać rzut karny wykonywany z pięciu metrów, a faulujący zawodnik musi udać się do pola wykluczeni na 20 sekund. W przypadku trzech fauli głównych zawodnik jest wykluczany z reszty meczu, ale jego miejsce może zastąpić inny zawodnik. Gracz może być od razu wykluczony na resztę spotkania w przypadku niesportowego zachowania, np. celowego kopnięcia lub uderzenia innego zawodnika.
Piłka wodna wśród neutralnych obserwatorów największym zainteresowaniem cieszy się przy okazji dużych turniejów reprezentacyjnych, takich jak: Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy oraz turniej rozgrywany w ramach Igrzysk Olimpijskich. Ponadto, w wielu krajach na całym świecie, w tym również w Polsce, rozgrywane są mistrzostwa kraju w piłce wodnej w systemie ligowym. Najlepsze kluby z Europy rywalizują w Lidze Mistrzów. Poniżej krótka charakterystyka poszczególnych rozgrywek:
Mistrzostwa Świata w piłce wodnej (FINA World Water Polo Championships) to turniej zapoczątkowany w 1973 roku (kobiece rozgrywki są rozgrywane od roku 1986). Od 2001 roku mistrzostwa są rozgrywane w odstępach co dwa lata. W zmaganiach bierze udział 16 zespołów.
Wśród mężczyzn najbardziej utytułowanym zespołem jest reprezentacja Węgier, która ma na swoim koncie 12 medali (4 złote, 7 srebrnych, 1 brąz). Czterokrotnie tytuł mistrza świata zdobywali także Włosi, trzykrotnie Hiszpania, a dwukrotnie: Chorwacja, Jugosławia, Serbia oraz ZSRR. Jeden tytuł ma na swoim koncie łączona reprezentacja Serbii i Czarnogóry. Jeśli chodzi o rozgrywki kobiet, tutaj hegemonem jest reprezentacja Stanów Zjednoczonych z dorobkiem 10 medali (7 złotych, 1 srebrnego i 2 brązowych). Dwa tytuły mistrzowskie wywalczyły: Holenderki, Węgierki oraz Włoszki, natomiast jeden tytuł mistrzowski mają na koncie: Hiszpanki, Australijki oraz Greczynki.
Znacznie dłuższą tradycję od Mistrzostw Świata mają Mistrzostwa Europy, jako iż dyscyplina ta w dawnych czasach była popularna przede wszystkim na Starym Kontynencie. Pierwsza edycja tego turnieju została rozegrana w 1926 roku. Kobiety przystąpiły do rywalizacji dużo później, bo dopiero w 1985 roku. W zmaganiach bierze udział 16 zespołów w przypadku mistrzostw mężczyzn oraz 12 zespołów w przypadku mistrzostw kobiet. Obecnie turnieje są rozgrywane co dwa lata.
Najbardziej utytułowanym zespołem w historii w przypadku rozgrywek mężczyzn są Węgry, które mają na koncie w sumie 25 medali (13 złotych, 6 srebrnych i 6 brązowych). Pięciokrotnie tytuł zdobywały ZSRR i Serbia, trzykrotnie Włochy, dwukrotnie: Niemcy, Chorwacja oraz Serbia i Czarnogóra (wspólna reprezentacja), a po jednym tytule mają na koncie: Jugosławia, Czarnogóra i Holandia. W rozgrywkach kobiecych w klasyfikacji medalowej lideruje Holandia z dorobkiem 12 medali (5 złotych, 4 srebrnych i 3 brązowych. Pięciokrotnie mistrzostwa Europy w piłce wodnej kobiet wygrywały Włoszki, a trzykrotnie: Węgierki, Rosjanki oraz Hiszpanki.
Piłka Wodna dołączyła do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich już w 1900 roku, przy okazji drugiej edycji nowożytnej olimpiady w Paryżu. Od tego momentu dyscyplina nieprzerwanie figuruje w programie. Kobiece reprezentacje dołączyły do programu bardzo późno, bo dopiero przy okazji Igrzysk Olimpijskich w 2000 roku rozgrywanych w Sydney. W turnieju olimpijskim mężczyzn występuje 12 zespołów, a w przypadku turnieju kobiet 10 zespołów.
W klasyfikacji medalowej mężczyzn na czele plasują się Węgrzy z dorobkiem 15 medali (9 złotych, 3 srebrnych i 3 brązowych). 4 złote medale zdobywała Wielka Brytania, po 3 Jugosławia i Włochy i 2 ZSRR. Jeden złoty medal mają na koncie: Stany Zjednoczone, Niemcy, Chorwacja, Hiszpania, Francja i Serbia. W klasyfikacji kobiet przeważają natomiast Stany Zjednoczone z dorobkiem 5 medali (2 złote, 2 srebrne i 1 brązowy). Po jednym złotym medalu zdobywały dotychczas kobiece reprezentacje: Włoch, Australii oraz Holandii.
O ile zespół Węgier jest bezkonkurencyjny w rozgrywkach reprezentacyjnych, o tyle nie odnosi już tak spektakularnych sukcesów w rozgrywkach klubowych, choć oczywiście kraj ten posiada ligę na wysokim poziomie. Najmocniejsza jest jednak liga włoska. Wysoki poziom reprezentują również ligi: chorwacka, serbska, niemiecka, grecka oraz hiszpańska. Najlepsze kluby z Europy rywalizują co roku w Lidze Mistrzów (LEN Champions League). Najbardziej utytułowanym zespołem w historii tych rozgrywek jest włoski klub Pro Recco z dorobkiem 11 tytułów mistrzowskich. Siedem tytułów mają na koncie: chorwacki zespół Mladost i słoweński zespół Partizan.
Piłka Wodna w Polsce może pochwalić się całkiem bogatą historią, bo już za czasów zaborów dyscyplina ta trafiła na ziemie polskie z Austro-Węgier. Pomimo wieloletniej historii Polska nigdy nie osiągała w tym sporcie żadnych sukcesów. Tylko dwukrotnie reprezentacja mężczyzn uczestniczyła w Mistrzostwach Europy (13 miejsce w 1989 roku i 12 miejsce w 1991). Od 1925 roku organizowane są Mistrzostwa Polski w piłce wodnej mężczyzn. Najbardziej utytułowanym zespołem w historii tych rozgrywek jest ŁSTW Łódź z dorobkiem 16 tytułów mistrzowskich. Do niedawna w klasyfikacji przeważał zespół Stilonu Gorzów Wielkopolski z dorobkiem 15 mistrzostw kraju.
Piłka wodna to jedna z dyscyplin dostępnych w ofercie legalnego bukmachera LV BET. Gracze mogą obstawić wynik meczu w regulaminowym czasie gry (zakłady trzydrogowe z remisem) lub obstawić zwycięzcę spotkania (z uwzględnieniem ewentualnych rzutów karnych). W piłce wodnej dostępne są zakłady bukmacherskie na zwycięzcę z handicapem, jak również poniżej/powyżej na liczbę bramek. W dużych turniejach istnieje możliwość obstawianie zwycięzcy rozgrywek oraz miejsc na podium. Typowanie piłki wodnej w LV BET jest dostępne także w ofercie na żywo. W rezultacie, gracze mają całkiem szeroki zakres możliwości w obstawianiu zakładów na waterpolo.
Piłka wodna to dyscyplina o bardzo bogatej i ciekawej historii. Jest to jedna z nielicznych dyscyplin, która dołączyła do programu Igrzysk Olimpijskich w 1900 roku i utrzymała się w programie bez przerw do dnia dzisiejszego. Na blogu sportowym w LV BET możesz dowiedzieć się więcej o zasadach rozgrywki, a także o najważniejszych turniejach rozgrywanych na całym świecie. Omawiamy także najciekawsze spotkania klubowe w europejskiej piłce wodnej. Informacje dostępne na blogu być może pomogą graczom w efektywnym obstawianiu zakładów bukmacherskich na piłkę wodną w LV BET.