Mistrzostwa Świata w piłce wodnej

Mistrzostwa Świata w piłce wodnej

Mistrzostwa Świata w pływaniu znów przełożone! Zawodnicy nie spotkają się w maju w Japonii, a Budapeszcie. Jak będzie wyglądała ta rywalizacja? Wejdź na blog LV BET i poznaj najważniejsze informacje, które ułatwią Ci obstawianie zakładów bukmacherskich. 

Mistrzostwa świata w pływaniu miały odbyć się latem 2021 r. Gdy ogłoszono termin igrzysk olimpijskich w Tokio (23.7–8.8 2021) jasnym było, że pływackie mistrzostwa świata zostaną przeniesione. Pierwotnie zaplanowano je na 16 lipca 2021 r., a więc dokładnie tydzień przed ceremonią otwarcia IO. Aby uniknąć konieczności odbywania przez zawodników dalekich podróży Światowa Federacja Pływacka (FINA) zadecydowała, że 19th FINA World Championship odbędą się w maju 2022.

Mistrzostwa Świata w piłce wodnej

Tegoroczne mistrzowskie zmagania na Węgrzech zostały zaplanowane w dniach 18 czerwca – 2 lipca 2022 r. Zawodnicy będą rywalizować w pięciu dyscyplinach: pływaniu, pływaniu na wodach otwartych, skokach do wody, piłce wodnej i pływaniu artystycznym. Międzynarodowa Federacja Pływacka zorganizuje też osobne imprezy dla specjalistów od skoków do wody z wysokości (high diving) oraz dla Mastersów.

Budapeszt był już gospodarzem imprezy tej rangi 5 lat temu. Na pływalni padło wówczas aż 12 rekordów świata. Polscy pływacy ze stolicy Węgier wrócili z jednym medalem – srebro na 800 m stylem dowolnym wywalczył Wojciech Wojdak.

Jedną z dyscyplin rywalizacji w Budapeszcie będzie piłka wodna. W zmaganiach udział wezmą zarówno drużyny męskie, jak i damskie – po 16 zespołów. Najwięcej mistrzowskich tytułów zdobyli do tej pory reprezentacje Węgier i Włoch oraz kobiety ze Stanów Zjednoczonych.

FINA World Water Polo Championships 2022

Kto zakwalifikował się do rywalizacji w Budapeszcie? W każdym turnieju obowiązują podobne zasady. Bez kwalifikacji dostaną się gospodarze turnieju. Awans zaliczają również dwie najlepsze drużyny z Ligi Światowej z poprzedniego roku, cztery najlepsze zespoły z poprzednich Mistrzostw Świata lub Igrzysk Olimpijskich, dziewięć kolejnych drużyn z pięciu kontynentów (w tym 3 z Europy, 2 z Ameryki, 2 z Azji i po 1 z Afryki i Oceanii).

Nie ma oficjalnej informacji, czy w rywalizacji jako gospodarz wystąpi Japonia czy Węgry (początkowo była to Japonia). Po Lidze Światowej 2020 zakwalifikowały się reprezentacje Czarnogóry i USA. W Budapeszcie wystąpią też zawodnicy z Serbii, Grecji, Węgier i Hiszpanii. Oraz Chorwacji, Włoch i Rosji. Do stawki dojdzie jeszcze sześć drużyn, które zakwalifikują się w rozgrywkach kontynentalnych Ameryk, Azji, Afryki i Oceanii.

W rywalizacji kobiet zaś przeszły drużyny USA i Węgier (w ramach Ligi Światowej) oraz zawodniczki z Hiszpanii, Australii, Holandii i Rosji (Igrzyska Olimpijskie). Włochy, Grecja i Francja zwyciężyły i awansowały dzięki Mistrzostwom Świata. Do stawki dołączy – podobnie jak w rywalizacji mężczyzn – kolejnych sześć drużyn.

Do Mistrzostw Świata w piłce nożnej zakwalifikowały się również reprezentacje męskie oraz kobiece z Rosji. Można jednak przypuszczać, ale ze względu na agresję Rosji na Ukrainę zostaną one wykluczone.

Rywalizacja reprezentacji w piłce wodnej zaplanowana jest w dniach 20-25 czerwca 2022 r. Zawody odbędą się w czterech miastach: w Dabrecenie, Sopronie, Szegedzie i Budapeszcie.

Światowa Federacja Pływacka (FINA) – decyzje o rozgrywkach

W lutym 2022 r. Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) podjęła decyzję o przełożeniu na 2023 rok mistrzostw świata, które w maju miały się odbyć w Fukuoce. Przełożenie czempionatu wiąże się z sytuacją pandemiczną, z jaką obecnie zmagają się Japończycy i środkami bezpieczeństwa, które zostały podjęte przez tamtejsze władze.

Ostateczną datą japońskich mistrzostw na ten moment wydaje się być termin od 14 do 30 lipca 2023 r. Zmiana ta wymusiła szereg kolejnych zmian. Pierwsza jest na pewno zmiana terminu mistrzostw świata w Katarze. Tam zawodnicy mają powalczyć w styczniu 2024 r. Co ciekawe, w latach 2022-2025 mistrzostwa świata będą się odbywać co roku.

  • MŚ 2022: Budapeszt
  • MŚ 2023: Fukuoka
  • MŚ 2024: Doha
  • MŚ 2025: Kazań

Cały 2022 r. będzie obfity w pływackie wydarzenia. Oprócz mistrzostw zawodnicy będą rywalizowali w Igrzyskach Wspólnoty Narodów (przełom lipca i sierpnia), ME na długim basenie w Rzymie (pierwsza połowa sierpnia), mistrzostwach Pacyfiku (dokładna data nie jest jeszcze znana), igrzyskach azjatyckich (wrzesień) oraz tradycyjnie w grudniu podczas MŚ na krótkim basenie w Kazaniu.

Zakłady bukmacherskie na Mistrzostwa Świata w piłce wodnej

Jeszcze przed rozpoczęciem węgierskiej rywalizacji będziesz mógł postawić swoje pierwsze zakłady bukmacherskie na mistrzostwa w piłce wodnej! Szeroką ofertę znajdziesz w serwisie internetowym i aplikacji mobilnej LV BET. To legalny operator, który pozwala na skorzystanie z wielu rynków oraz atrakcyjnych kursów. Kto znajduje się wśród faworytów? W tym momencie trudno jeszcze wskazywać zawodników i reprezentacje, które warto typować. Dokładna analiza bukmacherska jednak może pokazać faworytów zbliżających się mistrzostw. Na pewno warto przyjrzeć się zawodniczce z Węgier, Katrince Hosszu. Nazywa jest Żelazną Damą, która sięga po kolejne medale. To trzykrotna mistrzyni olimpijska, wielokrotna mistrzyni świata i Europy, wielokrotna rekordzistka świata oraz rekordzistka Węgier. W sumie ma na koncie 96 medali. Zapowiedziała, że jeszcze w tym roku pobije magiczną granicę 100 krążków, a tym samym pobije rekord świata w ilości odznaczeń. Czy jej się to uda? Typuj wyniki Mistrzostw Świata w pływaniu i piłce wodnej w LV BET!