Poznaj najważniejsze wydarzenia w historii boksu!

Poznaj najważniejsze wydarzenia w historii boksu!

Wygrana w 49 rundzie, zawodnik 27 razy posłany na deski czy odgryzione ucho. To walki, które zapisały się w historii boksu. Chcesz poznać wyjątkowe spotkania bokserskie? Przeczytaj o nich na blogu LV BET! 

Walka na pięści uprawiana była już w starożytności. Znalazła się też wśród dyscyplin na igrzyskach olimpijskich w Starożytnej Grecji. Były to jednak bardzo brutalne pojedynki, które często kończyły się śmiercią uczestników. Boks, w którym obowiązywały reguły znane do dziś, zaczęto uprawiać jednak znacznie później. Niektóre walki przeszły już do historii.

Walka bokserska, którą musisz znać

Każdy pojedynek przeprowadzany jest zgodnie z określonymi z góry regułami i w kategoriach wagowych. Na całym świecie są one jednakowe. Zawodnicy spotykający się na ringu w tych samych kategoriach wagowych. To oznacza, że ich szanse są bardzo wyrównane. A przynajmniej powinny być wyrównane, bo jak pokazuje historia – przebieg każdej walki może być inny. Na tym polega w końcu sport i rywalizacja!

Joe Jeannette – Sam McVea (Paryż, 1909 r.)

W ringu zawodnicy spotkali się dwukrotnie. W swoim pierwszym starciu, o pas wagi ciężkiej, rozegrali aż 20 rund. Kolejny ich pojedynek był zakontraktowany na… 50 rund i przeszedł do historii. Chyba nikt się nie spodziewał, że aby wyłonić zwycięzcę będą potrzebowali aż 49 z nich! Przez długi czas pięściarze walczyli dosłownie ostatkami sił. W ciągu 3,5 godzin McVea wysyłał rywala na deski 27 razy, a sam był liczony kolejnych 19. Ostatecznie wygrał Joe Jeannette.

Jack Dempsey – Jess Willard (Toledo, 1919 r.)

Walka nazwana pojedynkiem Dawida z Goliatem. Willard, nazywany „Gigantem z Pottawatomie”, miał blisko 2 m wzrostu, zaś jego rywal był o 15 cm niższy. Jack Dempsey użył jednak swojego agresywnego styli i potężnego ciosu już od samego początku. Jego rywal wiele razy padał na deski, a już w pierwszej rundzie był liczony aż siedem razy. Ostatecznie przegrał w trzeciej rundzie. Gigant zakończył spotkanie z wieloma obrażeniami, m.in. ze złamaną szczęką, złamanymi żebrami, wybitymi zębami czy pękniętymi kościami twarzy.

Muhammad Ali – George Foreman (Kinszasa, 1974 r.)

30 października 1974 r. w stolicy Zairu w Kinszasie, odbyła „bójka w dżungli”. George Foreman bronił tytułu mistrza świata wszechwag w pojedynku z Muhammadem Ali. Pojedynek rozpoczął się o godz. 4 rano. Podczas walki było tak gorąco, że zmiękła mata i rozciągnęły się liny wokół ringu. Ali wykorzystał te warunki. Pozwolił atakować przeciwnikowi, a gdy ten się zmęczył sam przejął inicjatywę.

W 8. rundzie, gdy Foreman zamierzał zaatakować, Ali odbił się od lin i zadał dwa błyskawiczne ciosy proste prawą ręką, uderzył hakiem i wyprowadził cios z prawej. Okazał się być kończącym, bo Foreman padł na matę.

Pięściarze wszechczasów

Ze swoich niekonwencjonalnych występów szczególnie znany jest Mike Tyson. Wiele pojedynków z jego udziałem było skandalicznych i szczególnie widowiskowych, ale do historii przeszła tylko jedna z nich.

Evander Holyfield – Mike Tyson (Las Vegas, 1997 r.)

Starcie tych zawodników jest chyba najbardziej barwne w historii boksu. W listopadzie 1996 r. faworytem był Mike, a niespodziewanie, po nokaucie w 11. rundzie wygrał pojedynek i jako drugi (po Muhammadzie Alim) pięściarz w historii, wygrał jego rywal. Tysona zgłaszał skargi, że Holyfield uderzał głową, jednak nic nie wyszło z tych skarg.

Kolejne spotkanie odbyło się w czerwcu 1997 r. Najpierw Tyson zażądał zmiany sędziego, ale to sam pojedynek przyniósł największe zaskoczenie. Gdy Tyson zaczął gryźć Holyfielda w ucho pojedynek został przerwany. Po wznowieniu walki Mike znów zaatakował uszy rywala, aż… kawałek go odgryzł! Tym sposobem Tyson w trzeciej rundzie został zdyskwalifikowany.

Ciosy sierpowe, ciosy proste czy haki?

Oglądanie boksu i jego obstawianie nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Można po prostu oglądać pojedynek w ringu, a swoje typy opierać o analizę możliwości i wcześniejsze wyniki. Warto jednak poznać podstawowe zasady rządzące tym sportem, aby umieć rozróżnić ciosy sierpowe, proste oraz z dołu. Ciosy mogą być prawe lub lewe, czy też na głowę lub na dół; krótkie lub długie. Zawodnicy przyjmują odpowiednie pozycje obronne, które mają unieszkodliwić działania rywala. Informacje te są wyłącznie wstępem do wiedzy, która może ułatwić Ci stawianie kuponów bukmacherskich na boks! Zrób to u legalnego bukmachera LV BET.

Zakłady bukmacherskie na boks w LV BET

Urazy w boksie są codziennością i to one najczęściej decydują o zakończeniu walki. Nokauty są częste, a niektórzy zawodnicy są w nich specjalistami. W historii boksu odbyło się wiele ciekawych pojedynków i trudno byłoby wskazać, który z nich to najważniejsza walka bokserska. To jednak przeszłość, a w zakładach bukmacherskich LV BET skupiamy się na przyszłości. W serwisie internetowym i aplikacji mobilnej bukmachera możesz typować wszystkie najważniejsze walki bokserskie na świecie. Nie tylko na najwyższym, mistrzowskim poziomie, ale też i niższych. Nie zwlekaj i sprawdź ofertę już dziś! Wybierz interesujące Cię wydarzenia, a następnie rynki i typuj boks w LV BET!