Pływanie w LV BET

Pływanie jako dyscyplina sportowa istnieje od końcówki XVIII wieku. W roku 1796 w szwedzkim mieście Upsala powstał pierwszy klub pływacki, który istnieje zresztą do dzisiaj. Z kolei w 1869 roku w Londynie powstało towarzystwo pływackie, a także rozegrano pierwsze oficjalne zawody. We współczesnych zmaganiach zawodnicy i zawodniczki mogą rywalizować w wielu konkurencjach, które możemy podzielić ze względu na styl, w jakim trzeba pokonać dany dystans. Możemy wyróżnić styl motylkowy, styl grzbietowy, styl dowolny (najczęściej kraul), a także styl zmienny. Zmagania na najbardziej prestiżowych zawodach odbywają się na basenach olimpijskich o długości 50 metrów. Na blogu LV BET znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat tej dyscypliny sportu.

Zarejestruj się

Jak obstawiać pływanie?

Przez cały rok na świecie odbywają się liczne międzynarodowe zawody pływackie, w których rywalizują najlepsi zawodnicy i zawodniczki. Jednak tylko kilka wydarzeń w pływaniu przyciąga szersze zainteresowanie ze strony widzów. Chodzi oczywiście o pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwa Świata oraz Mistrzostwa Europy.

Tu warto zauważyć, że Mistrzostwa Świata i Europy możemy podzielić na zawody organizowane na długim basenie oraz zawody na krótkim basenie. Większym prestiżem cieszą się zawody na basenie olimpijskim, 50-metrowym. Najważniejsze wydarzenia w pływaniu można obstawiać w ofercie legalnego bukmachera LV BET.

Gracze mogą wytypować zwycięzców poszczególnych wyścigów, a także wskazać swoich faworytów do zdobycia medali. Pływacy są oznaczeni imionami i nazwiskami.

Zakłady bukmacherskie na pływanie

W ofercie legalnego bukmachera LV BET można znaleźć szeroki wybór zakładów bukmacherskich na pływanie. Ta dyscyplina sportu może okazać się szczególnie emocjonująca, zwłaszcza gdy kibicujemy konkretnym zawodnikom i zawodniczkom, którzy znaleźli się na naszym kuponie.

Na blogu sportowym LV BET przygotowaliśmy obszerny przewodnik dla wszystkich osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat najbardziej prestiżowych zawodów w pływaniu. Można w nim znaleźć informacje o rozgrywanych konkurencjach, stylach pływackich, a także sprawdzić historyczną tabelę medalową na najbardziej prestiżowych wydarzeniach sportowych, takich jak Letnie Igrzyska Olimpijskie.

Pływanie

Pływanie – obszerny przewodnik dla kibiców

Pływanie to jedna z najstarszych dyscyplin olimpijskich oraz aktywność znana człowiekowi współczesnemu od początków jego istnienia.

Choć z pozoru mogłoby się wydawać, że oglądanie zawodów pływackich nie może być szczególnie interesujące, to jednak emocje przeżywane przez kibiców są naprawdę duże!

Zwłaszcza, gdy ogląda się finałowe wyścigi na Letnich Igrzyskach Olimpijskich, których stawką są medale.

Na blogu LV BET znajdziesz najważniejsze informacje na temat pływania jako dyscypliny sportu. Poznasz podstawowe zasady rozgrywania wyścigów, najlepszych pływaków, a także najbardziej prestiżowe zawody pływackie.

Kilka słów o historii pływania

Zachowane źródła historyczne sprzed dwóch tysięcy lat przed naszą erą wskazują na to, że już wtedy pływanie było powszechną umiejętnością wielu ludzi. Prawdopodobnie pływanie towarzyszy człowiekowi współczesnemu od początków jego istnienia, tak jak chodzenie czy bieganie.

Początkowo pływanie było koniecznością, ponieważ pomagało w zdobywaniu pożywienia. W czasach starożytnych pływanie stało się ważną aktywnością ukierunkowaną na harmonijny rozwój całego ciała. Za pierwszy oficjalny konkurs pływacki uważa się zawody zorganizowane w Japonii w 1 wieku p.n.e.

Pływanie jako dyscyplina sportu

O pływaniu jako dyscyplinie sportu możemy mówić od roku 1796, kiedy to w Uppsali w Szwecji powstał pierwszy na świecie klub pływacki Upsala Simsällskap. Klub ten istnieje do dzisiaj. W 1869 roku w Londynie powstało towarzystwo pływackie, co pozwoliło na rozegranie pierwszych oficjalnych zawodów w okresie nowożytnym.

Pływanie jest jedną z nielicznych dyscyplin sportu, które były obecne na pierwszej edycji nowożytnych Igrzysk Olimpijskich zorganizowanych w 1896 roku. Co ciekawe, aż do 1908 roku olimpijczycy pływali po otwartych akwenach.

Najbardziej prestiżowe zawody odbywają się na basenie o wymiarach 50×25 metrów. Basen olimpijski posiada 10 torów o szerokość 2,5 m każdy. Za organizację międzynarodowych zawodów odpowiada Światowa Federacja Pływacka powołana do życia w 1908 roku w Londynie.

Najważniejsze style pływackie

W pływaniu sportowym możemy wyróżnić cztery style, a mianowicie: styl motylkowy, styl grzbietowy, styl klasyczny oraz styl dowolny. Za najtrudniejszy uważany jest styl motylkowy nazywany również delfinem.

Symuluje on ruch delfina w wodzie. Polega to na jednoczesnym ruchu nad wodą obu rąk oraz odbijaniem się obiema nogami. Na jeden ruch ramionami przypadają dwa odbicia nogami. Styl opracował w 1935 roku Volney Wilson.

W 1938 roku wygrał on nawet eliminacje olimpijskie, ale został zdyskwalifikowany właśnie ze względu na to, że był to nowy i nieznany dotąd styl. Po raz pierwszy został zaprezentowany oficjalnie w 1952 roku.

Styl grzbietowy to jedyny ze styli pływackich na plecach. Polega na naprzemiennym „wiosłowaniu” rękami przy jednoczesnym falowaniu nóg. Tylko podczas nawrotów zawodnicy mogą obrócić się na piersi.

Styl klasyczny to popularna żabka, jako iż polega na symulowaniu ruchu pływającej żaby. To styl symetryczny, w którym prawa i lewa strona ciała wykonują te same ruchy. Sekwencja ruchów wygląda następująco: podkurczanie nóg przy jednoczesnym oburęcznym wymachu bocznym rąk, a następnie wykop nóg przy jednoczesnym prostowaniu rąk do przodu.

W stylu dowolnym zawodnicy mogą płynąć dowolnie wybranym stylem, a najczęściej jest to kraul, który uchodzi za najszybszy styl w basenie. Możemy wyróżnić jeszcze styl zmienny, w którym zawodnicy pokonują każdą ćwiartkę dystansu innym stylem: motylkowym, grzbietowym, klasycznym i dowolnym.

Lista konkurencji pływackich

Na ten moment możemy wyróżnić 18 konkurencji olimpijskich w pływaniu. W stylu dowolnym pływa się na: 50 metrów, 100 metrów, 200 metrów, 400 metrów, 800 metrów i 1500 metrów. W stylu motylkowym, grzbietowym i klasycznym pływa się na 100 i 200 metrów. Możemy wyróżnić także 200 metrów i 400 metrów stylem zmiennym.

Odrębną kategorią wyścigu jest maraton, w którym uczestnicy mają do przepłynięcia 10 km na otwartym akwenie. Możemy wyróżnić także trzy wyścigi sztafetowe: 4 x 100 metrów stylem dowolnym, 4 x 200 metrów stylem dowolnym oraz 4 x 100 metrów stylem zmiennym.

Do konkurencji nieolimpijskich zaliczymy wyścigi na 50 metrów stylem motylkowym, grzbietowym i klasycznym. Warto zauważyć, że wyścigi w konkurencjach olimpijskich są rozgrywane na basenie długim o długości 50 metrów. Potocznie jest on określany basenem olimpijskim.

Najważniejsze zawody w pływaniu

Przez cały rok na świecie odbywają się międzynarodowe zawody, w których rywalizować mogą najlepsi zawodnicy i zawodniczki z całego świata. Ale tylko trzy wydarzenia cieszą się szczególnym zainteresowaniem ze strony kibiców.

Największym sukcesem dla każdego pływaka jest wywalczenie medalu na Letnich Igrzyskach Olimpijskich organizowanych co cztery lata. Ogromnym sukcesem jest także medal Mistrzostw Świata, które odbywają się w dwuletnim interwale.

Z kolei najlepsi zawodnicy i zawodniczki z Europy co dwa lata mogą walczyć o medale Mistrzostw Europy. I to właśnie te trzy wydarzenia są postrzegane za najbardziej prestiżowe.

Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich

Pływanie to jedna z nielicznych dyscyplin sportu, która znajdywała się w programie pierwszej edycji nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w 1896 roku w Atenach Początkowo w pływaniu rywalizowali jedynie mężczyźni, a dopiero w 1912 roku na Igrzyskach w Sztokholmie w programie znalazła się także rywalizacja kobiet.

Na Igrzyskach 1904 w St. Louis po raz pierwszy pojawiło się wiele konkurencji, które do dziś znajdują się w programie Igrzysk. Na ten moment program Letnich Igrzysk Olimpijskich przewiduje 18 konkurencji dla mężczyzn oraz 18 konkurencji dla kobiet. Do tego dochodzi sztafeta mieszana 4 x 100 m stylem zmiennym wprowadzona po raz pierwszy w 2020 roku.

Najbardziej utytułowanym krajem w historii zmagań pływackich na Letnich Igrzyskach Olimpijskich są Stany Zjednoczone mające w dorobku aż 609 medali, z czego 268 to medale złote. Warto wspomnieć, że amerykański pływak, Michael Phelps, jest rekordzistą w liczbie zdobytych medali olimpijskich.

W latach 2004-2016 zdobył on w sumie 28 medali, z czego 23 złote. Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej zajmuje Australia z dorobkiem 213 medali, w tym 69 złotych. Trzecie miejsce zajmują Niemcy.

Po dodaniu medali RFN i NRD będzie to w sumie 178 medali, w tym 55 złotych. Polska w historycznej klasyfikacji medalowej zajmuje dopiero 33. miejsce z dorobkiem 6 medali (tylko 1 złoty).

Mistrzostwa Świata w pływaniu

Mistrzostwa Świata obywają się na długim basenie o długości 50 metrów. Przypomnijmy, że osobnym wydarzeniem są Mistrzostwa Świata na krótkim basenie (25 metrów). Po raz pierwszy czempionat odbył w 1973 roku w Belgradzie.

Od 2001 roku mistrzostwa świata są rozgrywane co dwa lata. Poza konkurencjami pływackimi, w trakcie tych zawodów odbywają się również zmagania w pływaniu na otwartym akwenie, skoki do wody, skoki z klifu, pływanie synchroniczne oraz waterpolo.

Najbardziej utytułowanym krajem w historii Mistrzostw Świata w pływaniu na długim basenie są Stany Zjednoczone z dorobkiem 664 medali, w tym 284 medali złotych. Drugie miejsce zajmują Chiny z dorobkiem 346 metali, w tym 160 złotych.

Wysoką lokatę zajmuje także Australia mająca na koncie 283 medale (97 złotych). Polska plasuje się na 20. miejscu z dorobkiem 25 medali (6 złotych).

Mistrzostwa świata w sportach wodnych na krótkim basenie 25-metrowym są uważane za mniej prestiżowe. Często rywalizują w nich młodzi znani pływacy, czyli polscy pływacy u początku zawodowej kariery.

Po raz pierwszy takie zmagania zorganizowano w 1993 roku. Odbywają się co dwa lata. Liczba konkurencji ze względu na krótszy basen jest mniejsza, aniżeli w przypadku zmagań na długim basenie.

Trzy pierwsze miejsce w tabeli medalowej wszechczasów w Mistrzostwach Świata w pływaniu na krótkim basenie zajmują: Stany Zjednoczone (294 medali, 117 złotych), Australia (238 medali, 79 złotych) oraz Chiny (121 medali, 42 złote). Polska plasuje się na 29. miejscu z dorobkiem 24 medali (3 złote).

Mistrzostwa Europy w pływaniu

Za organizację Mistrzostw Europy w pływaniu odpowiada LEN – Europejska Federacja Pływacka. Pierwsze mistrzostwa Europy w sportach wodnych odbyły się już w 1926 roku. Obecnie są rozgrywane co dwa lata.

W trakcie tych mistrzostw, poza konkurencjami pływackimi odbywają się także takie konkurencje pływackie jak skoki wodne, a także zawody w pływaniu synchronicznym i pływaniu na otwartym akwenie.

W klasyfikacji medalowej wszechczasów prowadzą Niemcy, którzy po uwzględnieniu medali zdobywanych przez NRD mogą pochwalić się wynikiem 896 medali, w tym 352 medali złotych.

Wysoko plasują się takie kraje, jak: Włochy (454 medale, 126 złotych), Węgry (301 medali, 114 złotych) oraz Wielka Brytania (358 medali, 109 złotych).

Największe sukcesy w historii polskiego pływania

Zawodnicy i zawodniczki z Polski do tej pory zdobywali sześć medali olimpijskich. Po raz pierwszy na olimpijskim podium w 1980 roku stanęła Agnieszka Czopek zdobywając brązowy medal na 400 metrów stylem zmiennym.

Osiem lat później Artur Wojdat zdobył brązowy medal na 400 metrów stylem dowolnym. W 1992 roku pierwszy srebrny medal dla Polski wywalczył Rafał Szukała w wyścigu na 100 metrów stylem motylkowym.

Szczególne dla Polskich kibiców były Igrzyska Olimpijskie w 2004 roku w Atenach. Otylia Jędrzejczyk zdobyła na nich trzy medale olimpijskie: złoty medal na 200 metrów stylem motylkowym oraz srebrne medale na 400 m stylem dowolnym i 100 m stylem motylkowym.

Jędrzejczyk ma na koncie również 7 medali mistrzostw świata (2 złote) oraz 10 medali mistrzostw Europy (5 złotych). Otylia Jędrzejczyk jest uważana za najwybitniejszą przedstawicielkę polskiego pływania.

W latach 2004-2006 była wybierana najlepszym polskim sportowcem w plebiscycie Przeglądu Sportowego, natomiast w 2005 roku zdobyła tytuł najlepszej pływaczki w Europie nadany przez magazyn „Swimming World”. W 2019 roku została wprowadzona do międzynarodowej galerii sław pływania International Swimming Hall of Fame.

Jedną z czołowych postaci wśród mężczyzn jest Paweł Korzeniowski, mistrz świata na 200 m w stylu motylkowym z 2005 roku i srebrny medalista z lat 2009 i 2013. Trzykrotny mistrz Europy na długim basenie oraz trzykrotny mistrz Europy na basenie krótkim.

Wspomniany już Rafał Szukała, srebrny medalista olimpijski z 1992 roku ma na swoim koncie także zloty medal Mistrzostw Świata (Rzym 1994 na 100 metrów stylem motylkowym), a także dwa tytuły mistrza Europy.

Obstawianie pływania w LV BET

Do najczęściej obstawianych wydarzeń w pływaniu zaliczają się oczywiście Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy, a także zmagania w ramach Letnich Igrzysk Olimpijskich. Typerzy mogą wytypować zwycięzców poszczególnych wyścigów, a także wskazać zawodników, którzy staną na podium.

W przypadku zakładów H2H gracze mogą typować zwycięzcę z pary zestawionej przez bukmachera. Przy najbardziej prestiżowych wydarzeniach można także obstawić swoich faworytów do medali.

Obstawianie pływania w LV BET to dobra propozycja dla tych osób, które chcą cieszyć się większymi emocjami podczas oglądania zmagań na żywo.

Zakłady bukmacherskie na pływanie w LV BET

Blog LV BET to rzetelne źródło informacji dla wszystkich typerów, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat różnorodnych dyscyplin i wydarzeń sportowych. W tym dziale skupiamy się na pływaniu.

Na blogu możesz dowiedzieć się więcej o najważniejszych wydarzeniach, sprawdzić zapowiedzi prestiżowych zmagań, a także poznać sylwetki najlepszych zawodników oraz zawodniczek.

Informacje dostępne na blogu sportowym LV BET mogą okazać się cennym źródłem informacji dla wszystkich graczy, którzy chcą obstawiać zakłady bukmacherskie na pływanie.