Starcraft 2 – popularne dyscypliny esportowe w LV BET

Gra Starcraft 2 to jedna z najstarszych dyscyplin esportowych. Została stworzona przez studio Blizzard i wydana w lipcu 2010 roku. Obecnie, tytuł zalicza się do grona najpopularniejszych i najlepiej opłacanych sporów elektronicznych. Ponadto, jest to jeden z tych sportów, w którym mamy do czynienia z rywalizacją indywidualną 1 na 1. Na blogu LV BET znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat najpopularniejszych wydarzeń esportowych, w tym również turniejów Starcraft 2.

Zarejestruj się

Na czym polega profesjonalna rozgrywka w Starcraft 2?

Starcraft 2 to strategia czasu rzeczywistego osadzona w realiach science fiction. Zadaniem graczy jest zbudowanie bazy na obcej planecie. Do wyboru jest jedna z trzech frakcji: protossi, zergowie oraz terranie. Gracz musi dbać o pozyskiwanie surowców, wznoszenie nowych budynków, a także rekrutację armii. Pod jego kontrolą znajduje się także bohater obdarzony specjalnymi umiejętnościami. Celem gry jest stopniowe przejmowanie kontroli na mapie i zniszczenie bazy przeciwnika. Gdy to nastąpi, zwycięzca zdobywa 1 punkt. W meczach niższej rangi, wystarczy to do zwycięstwa. W ważniejszych meczach gra często toczy się do kilku zdobytych punktów.

Od 2012 roku rozgrywane są turnieje wchodzące w skład Starcraft II World Championship Series. Najlepsi gracze z całego świata mogą rywalizować o setki tysięcy dolarów. Mistrzostwa świata są od lat zdominowane przez zawodników z Korei Południowej. Ich hegemonia została przełamana tylko raz. W sezonie 2018, mistrzem został Fin, Joona „Serral” Sotala. Małą sensację mieliśmy także rok później, gdy do finału dotarł Włoch, Riccardo „Reynor” Romiti.

Zakłady bukmacherskie na Starcraft 2

Z roku na rok przybywa graczy decydujących się na obstawianie sportów elektronicznych. Zakłady bukmacherskie na Starcraft 2 odnajdziesz w serwisie LV BET. Nasza oferta odznacza się dużą różnorodnością wydarzeń, wysokimi kursami, a także atrakcyjnymi promocjami. Dzięki temu, zakłady na esport oferują maksymalną satysfakcję i pozwalają na swobodne obstawianie swoich ulubionych zawodników rywalizujących w najważniejszych turniejach Starcraft 2.

Starcraft 2

Starcraft II – najważniejsze informacje dla sympatyków esportu

Starcraft II bez wątpienia zalicza się do grona największych i najpopularniejszych dyscyplin w świecie esportu. W odróżnieniu od wielu innych sportów elektronicznych, Starcraft II to dyscyplina indywidualna stawiająca na rozgrywkę 1 na 1. Jest to strategia czasu rzeczywistego oparta na kosmicznym uniwersum.

Dyscyplina ta sporą popularnością cieszy się w Polsce, a wszystko za sprawą znanych zawodników, którzy z sukcesami rywalizują na najwyższym poziomie. Na blogu LV BET znajdziesz obszerny przewodnik po dyscyplinie Starcraft II.

Kilka słów o historii serii gier Starcraft

Pierwsza gra z serii Starcraft została wydana 31 marca 1998 roku przez firmę Blizzard Entertainment. Pierwsza część gry została rozszerzona o dodatki: Insurrection, Brood War oraz Retribution. Z kolei w 2017 roku wydana została zremasterowana wersja gry Starcraft. Pierwsza część serii była wykorzystywana w rozgrywce esportowej, ale profesjonalny esport zaczął zyskiwać znaczenie pod koniec pierwszej dekady XXI wieku.

W ten okres idealnie wstrzeliła się gra Starcraft II: Wings of Liberty, która swoją premierę miała 27 lipca 2010 roku. To właśnie ona stała się kultową dyscypliną esportową. Rozgrywka nie różni się znacząco w porównaniu z pierwszą częścią. Poprawiono jedynie grafikę oraz usprawniono i rozszerzono mechaniką. W skład drugiej części wchodzą trzy dodatki, a mianowicie: Heart of the Swarm, Legacy of the Void oraz Nova Covert Ops.

Starcraft II: Wings of Liberty jako dyscyplina esportowa

Starcraft II Wings of Liberty to strategia czasu rzeczywistego wyposażona w tryb jednoosobowy oraz tryb wieloosobowy. W trybie wieloosobowym rywalizuje dwóch zawodników, którzy toczą ze sobą potyczkę na jednej z dostępnych map. W grze należy zbierać surowce, rozbudowywać infrastrukturę, rekrutować wojsko oraz usprawniać technologię.

W ten sposób można uzyskać przewagę nad swoim rywalem. Celem głównym jest zniszczenie jego bazy, aczkolwiek w praktyce, tryb wieloosobowy rzadko kończy się wygraniem poprzez zniszczenie budynków. Zazwyczaj po większej potyczce jeden z graczy wie, że nie ma już szans na wygranie partii i na chacie pisze dwie litery: GG (Good Game). Są to gratulacje dla rywala wiążące się jednocześnie z poddaniem partii.

Rywalizacja potrafi być niezwykle widowiskowa i emocjonująca dla postronnych widzów. Był to jeden z najważniejszych powodów, dla których gra Starcraft II: Wings of Liberty odniosła sukces na scenie esportowej. Nie bez znaczenia było oczywiście to, że gra została wydana przez Blizzard Entertainment, jednego z największych producentów na scenie gamingowej. Dodatkowo, gra wstrzeliła się w dobry okres, a jednocześnie jest ukierunkowana na rywalizację indywidualną, podczas gdy większość innych znanych dyscyplin esportowych stawia na rywalizację zespołową.

Jak przebiega rozgrywka w meczach Starcraft II?

Rywalizacja rozpoczyna się od wyboru jednej z trzech ras (Protoss, Zerg lub Terran), a także wylosowania planszy, na której toczyć się będzie batalia. Zgoła inaczej wyglądają mecze, w których zawodnicy wybiorą tą samą rasę (niezwykle wyrównane bitwy, w której liczy się każdy wojownik), a mecze, w których uczestnicy rywalizują innymi rasami (duży nacisk na taktykę i zbudowanie przewagi w oparciu o specyficzne cechy danej rasy).

Gra składa się zazwyczaj z trzech faz: Early Game (rozbudowywanie infrastruktury), Mid Game (budowanie wojska i doskonalenie technologii) oraz Late Game (bitwy, które decydują o zwycięstwie). Rzadko kiedy dochodzi natomiast do End Game, czyli zwycięstwa poprzez zniszczenie wszystkich obiektów przeciwnika. Najczęściej po jednej większej potyczce jeden z graczy już wie, że jest na przegranej pozycji i poddaje partię.

W największych turniejach esportowych rywalizacja zwykle dzieli się na fazę grupową oraz fazę pucharową. W fazie grupowej gra się do jednej lub dwóch wygranych partii. Z kolei w fazie pucharowej dużych turniejów gra się do trzech wygranych partii, a w finale nawet do czterech. Jeśli chodzi o wybór rasy, większość profesjonalnych esportowców wybiera rasę Protoss, która opiera się na bardzo silnych, ale też drogich w rozwoju wojownikach. W przypadku pozostałych ras, Zerg i Terran, rozkład wypada mniej więcej po równo. Różnice w rozgrywce poszczególnymi rasami są tak duże, że każdy profesjonalny esportowiec specjalizuje się tylko w jednej z trzech ras.

Rywalizacja w Starcraft II może być prowadzona na wiele sposobów. Jedną z taktyk jest przeprowadzanie wielu pomniejszych ataków celem zbudowania przewagi i wymuszenia poddania na rywalu. Dość popularna jest także technika All-in, w której gracz decyduje się na zmasowany atak na bazę swojego rywala. Porażka w takiej bitwie kończy się także przegraną partią. Z kolei „cheese” to nieszablonowe i ryzykowne zagrania, które mają wykorzystać element zaskoczenia. W grze Starcraft II: Wings of Liberty liczy się zatem zmysł taktyczny, doskonała znajomość wybranej rasy, jak również umiejętność dobrania taktyki pod kątem rywala oraz mapy, na której toczy się rywalizacja.

Najważniejsze turnieje w tej dyscyplinie esportu

Turnieje rozgrywane w ramach dyscypliny Starcraft II: Wings of Liberty możemy podzielić na kilka kategorii. Do najbardziej prestiżowych zaliczają się turnieje rangi Premier oraz Major. Mniejsze znaczenie mają natomiast turnieje rangi Minor oraz Basic. Wyróżnić możemy także turnieje 2v2, w których rywalizują dwuosobowe zespoły, a także turnieje przeznaczone wyłącznie dla kobiet. Rywalizacja często jest podzielona na strefy geograficzne: Europę, Azję i Amerykę. Do grona najważniejszych rozgrywek zaliczyć możemy cykl ESL SC2 Masters. Dużym zainteresowaniem cieszą się także turnieje World Team League, a także Global Stacraft II League.

Największy i najbardziej prestiżowy turniej w grze Starcraft II odbywa się w Polsce podczas corocznego wydarzenia Intel Extreme Masters Katowice. Turniej ten jest postrzegany za nieoficjalne mistrzostwa świata. Jest to zwieńczenie cyklu ESL Pro Tour. W rywalizacji bierze udział 36 zawodników, a pula nagród wynosi 500,000 dolarów.

Najlepsi zawodnicy Starcraft II w historii

W stawce Starcraft II przeważają zawodnicy z Korei Południowej. To właśnie tam gra cieszy się największą popularnością i zdołała zbudować szerokie zaplecze profesjonalnych esportowców. Do grona najlepszych zawodników z Korei Południowej zaliczają się: Cho „Maru” Seong-Ju (Terran), Lee „Rogue” Byeong-yeol (Zerg) oraz Park „Dark” Ryung-woo (Zerg). W dyscyplinie zdominowanej przez Koreańczyków wyróżnia się reprezentant Finlandii, Joona „Serral” Sotala (Zerg). Jest on uważany za jednego z najwybitniejszych zawodników w tej dyscyplinie esportowej. Należy do niego rekord zarobków uzyskanych wyłącznie w trakcie rywalizacji turniejowej. „Serral” zarobił w Starcraft II już ponad 1,2 mln dolarów.

Najlepsi zawodnicy Starcraft II z Polski

Gra Starcraft II: Wings of Liberty ogrywa bardzo istotną rolę także w kontekście polskich sportów elektronicznych. Z naszego kraju wywodzi się kilku znanych zawodników, którzy mieli okazję wygrywać prestiżowe turnieje rangi Major. Jednym z najbardziej znanych zawodników z Polski jest Mikołaj „Elazer” Ogonowski grający rasą Zerg. Wygrał on jeden z turniejów rangi Major (2017 WCS Valencia), a ponadto ma na koncie kilka wygranych w turniejach rangi Major.

Na samych turniejach zarobił ponad 300,000 dolarów. Innym znanym zawodnikiem z Polski jest Artur „Nerchio” Bloch (Zerg), który wygrywał w swojej karierze dwa turnieje rangi Premier (2016 DreamHack Open: Valencia, DreamHack EIZO Open: Bucharest 2012). Zarobił w turniejach ok. 370,000 dolarów. Sukcesy osiągał także Piotr „Spirit” Walukiewicz (Terran), dzisiaj występujący pod pseudonimem „souL”.

Obstawianie Starcraft 2 w LV BET

W serwisie bukmacherskim LV BET dostępna jest bogata oferta zakładów bukmacherskich na mecze Starcraft II: Wings of Liberty. Gracze mogą typować zwycięzcę meczu, dokładny wynik spotkania, a także zakłady poniżej/powyżej na liczbę partii. Dużym zainteresowaniem cieszy się również typowanie faworytów do zwycięstwa w prestiżowych turniejach rangi Premier oraz Major. Bukmacher LV BET słynie z jakościowej oferty zakładów bukmacherskich na e-sport. Niektóre mecze można obstawiać na żywo, a co więcej, w serwisie istnieje możliwość oglądania streamu z turnieju.

Zakłady bukmacherskie na Starcraft II

Starcraft II to jedna z najważniejszych dyscyplin w świecie polskiego esportu. Sukcesy odnoszone przez polskich zawodników sprawiły, że prestiżowe turnieje na czele z IEM Katowice są śledzone przez dużą liczbę fanów. Na blogu LV BET stworzyliśmy osobną kategorię poświęconą tej dyscyplinie esportowej.

Możesz tu znaleźć informacje o nadchodzących turniejach, analizy ciekawych spotkań, a także wyniki meczów. Mamy nadzieję, że informacje dostępne na naszym blogu pomogą w satysfakcjonującym obstawianiu zakładów bukmacherskich na Starcraft II.