Żużel

Speedway, czyli popularny w Polsce „żużel”. Jego nazwa wzięła się od nawierzchni, którą były wysypywane tory wykorzystywane przy motocyklowych wyścigach. Dziś co prawda już się takiej nie używa, ale nazwa pozostała. Grand Prix żużel to zdecydowanie najważniejsza w Polsce impreza tego typu. Przyciąga ona wielu widzów, więcej niż mecze piłki nożnej.

Zarejestruj się

Żużel 1 liga

Żużel w Polsce jest jednym z najpopularniejszych sportów motocyklowych. Mecze żużlowe przyciągają najwięcej fanów zaraz po piłce nożnej. Zarówno na trybuny, jak i przed telewizory. Tę dyscyplinę chętnie wybierają też klienci zakładów bukmacherskich. Speedway Ekstraklasa to najwyższa klasa rozgrywek, która w 1999 r. zajęła miejsce amatorskiej 1 ligi. Rozgrywki w ramach żużel 1 ligi, jak i innych, odbywają się cyklicznie, a wraz z biegiem czasu zmienia się organizacja rozgrywek. Od 2000 r. przeprowadza się zawody w systemie kołowy, a 5 lat później dodano tzw. fazę „play off”. Mają one rangę mistrzostw kraju. Udział w nich biorą wszystkie najlepsze kluby żużlowe w kraju, a zwycięzca dostaje tytuł Mistrza Polski. Najsłabsi kierowcy zaś „spadają” do I ligi. Polska liga żużlowa, a dokładniej Ekstraliga, jest bardzo prestiżowa. Obok brytyjskiej i szwedzkiej jest najlepsza na świecie. Zmagania ligowe to natomiast domena Polskiego Związku Motorowego, a dokładniej Głównej Komisji Sportu Żużlowego. Wśród najlepszych klubów żużlowych możemy wyróżnić: Unię Leszno, Polonię Bydgoszcz, Stal Gorzów Wielkopolski oraz ROW Rybnik.

Zakłady bukmacherskie na Żużel

Zakłady bukmacherskie na Żużel to jedna z najlepszych ofert każdego polskiego bukmachera. Polska liga żużlowa przyciąga wielu kibiców, a zakłady bukmacherskie na Ekstraligę to zdecydowanie najważniejsze z nich. Najwyższa ranga rozgrywek, w której ściga się ze sobą największa liczba mistrzów. Zakłady bukmacherskie również oferują zakłady na zawody Grand Prix. To wielkie wydarzenie w świecie sportu. Jakie zakłady są możliwe w ramach zakładów bukmacherskich na żużel? Możesz typować zwycięzcę meczu, ale też całej rundy. Do tego drużynę, która okaże się najlepsza. Możesz też typować zawodników, którzy zaliczą spadek do niższej ligi. Wybierając I ligę żużlową będziesz mógł też wskazać zawodników, którzy awansują do najwyższej PGE Ekstraligi. Nie zwlekaj! Typuj już dziś! Postaw zakład na swojego faworyta i zgarnij wygraną!

Żużel

Żużel w LV BET – przewodnik po czarnym sporcie

Żużel zajmuje szczególne miejsce w sercu polskich kibiców. To bez wątpienia jeden z naszych sportów narodowych, w których odnosimy największe sukcesy. Nasza rodzima liga nie ma sobie równych, a zawodnicy z naszego kraju regularne zdobywają medale mistrzostw świata. Blog żużel LV BET to miejsce, w którym dowiesz się więcej na temat tej dyscypliny. Jakie są zasady tego sportu? Jakie rozgrywki warto śledzić? Kto zapisał się w długiej historii czarnego sportu?

Krótka historia wyścigów żużlowych

Pierwsze wyścigi żużlowe organizowano już na początku XX wieku. Początkowo wykorzystywano przerobione motocykle drogowe, a ścigano się na nawierzchniach trawiastych, torach kolarskich, a także torach do psich gonitw. Pierwsze zawody na nawierzchni żużlowej zostały zorganizowane 15 grudnia 1923 roku w australijskim West Maitland. Pomysł bardzo szybko trafił do Europy. Ścigano się w Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich, Austrii oraz Czechach. Na początku lat 30. wyścigi organizowano również w Polsce. W sierpniu 1932 roku, na torze w Mysłowicach odbyły się pierwsze zawody o tytuł indywidualnego mistrza Polski.

Na przestrzeni lat, sport mocno ewoluował, szczególnie pod kątem bezpieczeństwa. Czarny Sport zabrał jednak wiele ludzkich istnień, lista ofiar śmiertelnych jest bardzo długa. Wprowadzone systemy bezpieczeństwa znacznie ograniczyły liczbę wypadków śmiertelnych, ale niestety, takie wciąż się zdarzają. W ostatniej dekadzie, żużel zabrał m.in. utytułowanego zawodnika z Anglii, Lee Richardsona, Grzegorza Knappa, a także 18-letniego Krystiana Rempałę, któremu wieszczono wielką karierę.

Zasady wyścigów żużlowych

Zawodnicy ścigają się na owalnym torze z powierzchnią żużlową. Jeden bieg składa się z czterech okrążeń i bierze w nim udział czterech zawodników w kaskach: czerwonym, niebieskim, żółtym oraz białym. Zawodnicy ustawiają się przy taśmie. Gdy mechanizm startowy poderwie ją w górę, żużlowcy puszczają sprzęgło i ruszają do boju. Zwykle obierane są dwie ścieżki: po szerokiej przy bandzie, lub przy krawężniku. Każdy tor jest nieco inny, a optymalne ścieżki toru jazdy zmieniają się co wyścig. Zawodnicy zwykle szukają „odsypanej” ścieżki, na którym znajduje się grubsza warstwa materiału. Można tu złapać przyczepność i rozwinąć większą prędkość. Zwycięzca wyścigu otrzymuje 3 punkty, drugie miejsce to dwa punkty, trzecie jeden punkt i ostatnie bez punktów.

Zawodnicy muszą oczywiście przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Za spowodowanie groźnej sytuacji można otrzymać żółtą lub czerwoną kartkę. Za spowodowanie kolizji, zawodnik zostaje ukarany wykluczeniem z powtórki. Podobną karę można otrzymać za podwójny falstart lub dotknięcie taśmy przed startem. Sposób rozgrywania zawodów w dużej mierze zależy od regulaminu turnieju. Wyróżniamy zmagania ligowe, w których mierzą się dwie drużyny, a także turnieje indywidualne, w których każdy zawodnik zbiera punkty na swój rachunek. Poniżej opiszemy najważniejsze zasady związane z rozgrywaniem najpopularniejszych turniejów indywidualnych oraz meczów ligowych.

W jaki sposób rozgrywane są mecze ligowe?

Mecz ligowy składa się z 15 biegów. Gospodarze jeżdżą w kasku czerwonym i niebieskim, natomiast goście w kasku białym lub żółtym. Co kilka biegów robi się przerwę na równanie i polewanie toru. W polskiej lidze, drużyny mają obowiązek posiadania w swoich szeregach przynajmniej dwóch juniorów poniżej 21. roku życia. Bieg 14 i 15 to biegi nominowane, w których drużyny mogą wystawić swoich najlepszych zawodników. Za zwycięstwo zawodnik zdobywa 3 punkty, za drugie miejsce 2, a za trzecie 1 punkt. Jeśli zawodnicy jednej drużyny przyjadą na 1 i 2 miejscu lub 2 i 3 miejscu, zawodnik niżej sklasyfikowany otrzymuje punkt bonusowy. Nie liczy się on do wyniku meczu, ale dzięki niemu, zawodnik otrzymuje większe wynagrodzenie i nie musi ścigać się ze swoim kolegą z zespołu, co stwarzałoby większe ryzyko upadku.

Jeśli zużel wyniki są bardzo niekorzystne dla jednej z drużyn (strata min. 6 punktów), zyskuje ona możliwość przeprowadzenia zmiany taktycznej. Każdy zawodnik otrzymuje możliwość wystąpienia w dodatkowym biegu w zastępstwie za gorzej spisującego się kolegę. Mecz żużlowy może zakończyć się wynikiem remisowym, 45-45. W rozgrywkach ligowych, za zwycięstwo można zdobyć dwa punkty. W dwumeczu dodatkowo można powalczyć o punkt bonusowy za lepszy wynik na przestrzeni dwóch spotkań. W wielu ligach europejskich, żużel tabela końcowa fazy zasadniczej wyłania najlepsze drużyny, które powalczą o tytuł mistrzowski w fazie play-off. Żużel zasady ligi mogą być co roku nieznacznie zmieniane, aby urozmaicić i wyrównać poziom rozgrywek.

W jaki sposób rozgrywane są turnieje indywidualne

Nieco inaczej rozgrywane są turnieje indywidualne, takie jak chociażby Grand Prix wchodzące w skład indywidualnych mistrzostw świata. Zwykle bierze w nich udział szesnastu zawodników. Faza zasadnicza trwa 20 biegów, tak, aby jeden zawodnik miał okazję ścigać się jeden raz z każdym z rywali. Po zakończeniu fazy zasadniczej, najlepsza ósemka bierze udział w półfinałach. Wyższe miejsce w klasyfikacji daje pierwszeństwo wyboru kasku, a co za tym idzie, dogodnego pola startowego. Z dwóch półfinałów awansuje w sumie czterech zawodników, którzy będą się ściągać w wielkim finale. Co ciekawe, GP żużel klasyfikacja dopuszcza sytuacje, w których wygrywa zawodnik z mniejszą liczbą punktów. Wystarczy wygrać decydujący bieg finałowy. Jednakże wszystkie punkty z danego Grand Prix są wliczane do klasyfikacji generalnej o indywidualne mistrzostwo świata.

Ekstraliga – najlepsza żużlowa liga świata

W Polsce na ten moment wyróżniamy trzy ligi rozgrywkowe. Najwyższą z nich jest Ekstraliga, czyli najlepsza żużlowa liga świata. W naszym kraju ścigają się najlepsi zawodnicy z całego świata, mogący liczyć na wysokie wynagrodzenie. W PGE Ekstraliga występuje osiem drużyn. W fazie zasadniczej rozgrywane są dwumecze każdy z każdym. Cztery najlepsze żużel drużyny awansują do fazy play-off, w której pierwsza drużyna jedzie z czwartą, a druga z trzecią. Ponownie rozgrywany jest dwumecz półfinałowy, który wyłoni finalistów. Wielki finał sezonu także składa się z dwóch meczów.

Drużynowe mistrzostwa Polski są rozgrywane od 1948 roku. W obecnym kształcie żużel Ekstraliga funkcjonuje od 1999 roku. Najbardziej utytułowanym zespołem jest Unia Leszno, która osiemnastokrotnie zdobywała złoty medal. Na drugim miejscu plasuje się ROW Rybnik z 12 medalami. Kolejne miejsca przypadają: Stali Gorzów (9 tytułów mistrzowskich), Polonii Bydgoszcz (7), Falubazowi Zielona Góra (7), Sparcie Wrocław (7), Apatorowi Toruń (5), Włókniarzowi Częstochowa (4), Unii Tarnów (3) oraz Stali Rzeszów (2). Po jednym mistrzowskie Polski mają także Polonia Piłka oraz PKM Warszawa. Na dzień dzisiejszy, w Ekstralidze występuje także Motor Lublin, który w historii występów zdobył srebrny medal, ale aspiruje o wielkie sukcesy w najbliższych latach.

W jakich krajach żużel jest równie popularny?

Czarny sport to bez wątpienia jedna z naszych narodowych dyscyplin, w których jesteśmy prawdziwą potęgą. Trzeba jednak przyznać, że żużel mecze nie są popularne w wielu krajach. W Europie, profesjonalne rozgrywki organizuje Szwecja, Dania, Norwegia, Rosja, Niemcy, Czechy oraz Wielka Brytania. Żużel jest obecny także na Łotwie, we Francji, a także na Słowenii Sport jest bardzo popularny także w Australii. Część zawodników pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Swoistą „perełką” był Brazylijczyk, Antonio Lindback, który reprezentował barwy Szwecji. Zawodnik ten zakończył karierę w 2020 roku. Żużel Polska nie ma sobie równych pod względem liczby fanów, oprawy medialnej, a także pieniędzy wypłacanych najlepszym zawodnikom.

Indywidualne mistrzostwa świata na żużlu

Największym zainteresowaniem fanów cieszy się GP żużel, czyli turnieje Grand Prix wchodzące w skład indywidualnych mistrzostw świata. Do roku 1994, mistrz świata żużel był wyłaniany podczas jednego meczu. Od sezonu 1995, mistrzostwa składają się z przynajmniej 6-12 rund w różnych krajach. Wśród legend Grand Prix warto wymienić szwedzkiego żużlowca, Tony’ego Rickardssona z dorobkiem sześciu złotych medali. W gronie najlepszych żużlowych w historii wymienimy także Amerykanina, Grega Hancocka z dorobkiem czterech złotych medali. Tytuł mistrza świata zdobywało trzech Polaków: Jerzy Szczakiel, Tomasz Gollob oraz dwukrotnie Bartosz Zmarzlik, który wciąż jest bardzo młodym zawodnikiem. Warto wspomnieć Jarosława Hampela, który nigdy nie zdobył złota, ale dwukrotnie sięgał po srebro, a raz po medal brązowy.

Drużynowe mistrzostwa świata na żużlu

Od 1960 roku, najlepsi zawodnicy są powoływani do kadry narodowej, aby rywalizować w rozgrywkach międzynarodowych. Najbardziej prestiżowym turniejem są Drużynowe Mistrzostwa Świata na żużlu. O ile w indywidualnych zmaganiach nasi zawodnicy nie zdobywali tak wielu medali, o tyle w tych zawodach nasz kraj jest potęgą. Polska zdobywała 33 medale (w tym 13 złotych) i zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji medalowej wszechczasów. Na pierwszym miejscu plasuje się Dania z dorobkiem 15 złotych medali. Drużynowe mistrzostwo świata zdobywały również: Szwecja (11 tytułów), Wielka Brytania (9 tytułów), Stany Zjednoczone (5 tytułów), Australia (4 tytuły), Rosja (3 tytuły) oraz Nowa Zelandia (2 tytuły).

Sukcesy Polaków w historii dyscypliny

Nasi zawodnicy znajdują się w czołówce najwybitniejszych żużlowców. Najlepiej ukazuje to klasyfikacja medalowa drużynowych mistrzostw świata. Dlatego zatem GP żużel klasyfikacja wyróżnia tylko trzech złotych medalistów? Najprościej rzecz ujmując, mamy wielu świetnych zawodników, ale inne kraje z żużlowej czołówki mogą pochwalić się wybitnymi jednostkami. Przykładem może być chociażby Tai Woffinden z Wielkiej Brytanii czy Nicki Pedersen z Danii. Do 2019 roku, tylko dwóch Polaków zdobywało złoty medal indywidualnych MŚ: Jerzy Szczakiel oraz Tomasz Gollob. W roku 2019, klasyfikacja generalna żużel GP przyniosła nam trzeciego mistrza: Bartosza Zmarzlika. W roku 2020, zawodnik Stali Gorzów obrobił tytuł. Wiele wskazuje na to, że Polak może jeszcze dołożyć kilka medali.

Zakłady bukmacherskie na żużel

Zakłady na żużel online cieszą się dużą popularnością wśród miłośników czarnego sportu. Do dyspozycji graczy pozostaje bogaty wybór zakładów, które pozwalają na szczegółowe typowanie wyników. W ofercie znajdują się najważniejsze żużel zawody, na czele z europejskimi ligami, Grand Prix, a także turniejami juniorskimi. Biorąc pod uwagę, że żużel terminarz obfituje w ciekawe wydarzenia, graczom nie grozi nuda. Przynajmniej w okresie wiosenno-letnim. W okresie jesienno-zimowym w Europie trwa przerwa, a zmagania toczą się na innych kontynentach. Ciekawą i bardzo widowiskową odmianą czarnego sportu jest Ice Speedway, czyli żużel na lodzie. Tylko nieliczni zawodnicy żużla klasycznego decydują się występować w takich zmaganiach.

Typy bukmacherskie na żużel

Oferta bukmacherska LV BET na żużel jest bardzo rozbudowana. Z tego względu, kibice czarnego sportu mogą bardzo dokładnie typować wynik meczów. Wyróżniamy następujące rodzaje zakładów:

  • Zwycięzca meczu – wybieramy drużynę lub zawodnika, który naszym zdaniem wygra cały mecz.
  • Zwycięzca biegu – gracze mogą również typować zwycięzców poszczególnych biegów.
  • Poniżej/Powyżej – w tych zakładach można obstawić np. liczbę punktów jednej z drużyn.
  • Handicap – zakład, w którym doliczamy lub odejmujemy wirtualne punkty jednej z drużyn, aby uzyskać wyższy kurs. Wówczas, wskazana drużyna musi wygrać z odpowiednio dużą przewagą.
  • Najlepszy zawodnik – popularne typy żużel, które pozwalają wskazać, który zawodnik w meczu zdobędzie najwięcej punktów.
  • Zakłady H2H – to bardzo chętnie wybierane żużel zakłady, w których zestawiana jest para zawodników, a gracz wskazuje, który z nich zdobędzie więcej punktów w meczu.
  • Żużel na żywo – wyniki meczów można obstawiać także w ofercie zakładów na żywo.

Warto pamiętać o regulaminie rozliczania zakładów. Przykładowo, w Grand Prix, zawodnik na czele klasyfikacji może mieć więcej punktów niż ten, który ostatecznie wygra zawody w meczu finałowym. To właśnie zwycięzca ostatniego biegu jest zwycięzcą Grand Prix i to on będzie brany pod uwagę przy rozliczaniu zakładów bukmacherskich na żużel.

Jak obstawiać żużel?

Interesują Cię zakłady bukmacherskie żużel Ekstraliga? Obstawianie tego sportu jest bardzo proste. Wybierz interesujący Cię turniej, a następnie kliknij w kurs przypisany do wybranego zakładu. Wybierz stawkę zakładu i zatwierdź swój kupon. Możesz dodać do kuponu kilka zdarzeń, tworząc tym samym zakład AKO z wyższym kursem całkowitym. Najlepsze typy na żużel mogą zaoferować bardzo pokaźne wygrane, dzięki czemu, w naszym kraju nie brakuje osób typujących wyniki czarnego sportu. Zakłady żużel są wyjątkowo emocjonujące, gdy dodatkowo oglądamy mecze na żywo.

Żużel na sportowym blogu LV BET

W LV BET znajdziesz nie tylko zakłady bukmacherskie na czarny sport, ale również rzetelne informacje oraz aktualności ze świata dyscypliny. W tym miejscu dostępna jest klasyfikacja żużel, wyniki meczów, statystyki, a także zapowiedzi najciekawszych rozgrywek. Możesz także liczyć na żużel typy i analizy wybranych spotkań, co ułatwi obstawianie zakładów. Czarny sport generuje olbrzymie emocje i na pewno sprosta oczekiwaniom wszystkich miłośników sportów motorowych.