Siatkówka plażowa w LV BET – co warto wiedzieć o tej dyscyplinie?

Siatkówka plażowa to niezwykle popularna odmiana klasycznej piłki siatkowej. Mecze, jak sama nazwa wskazuje, są rozgrywane na piachu, na otwartej przestrzeni. Zasady są bardzo zbliżone do tych, jakie obowiązują w klasycznej siatkówce. Główną różnicą jest to, że zamiast drużyn sześcioosobowych, w siatkówce rywalizują duety. Na blogu sportowym LV BET znajdziesz wiele ciekawych informacji, wyniki meczów, a także zapowiedzi najważniejszych turniejów w siatkówce plażowej.

Zarejestruj się

Piłka siatkowa w odmianie plażowej – zasady gry

W meczu siatkówki plażowej rywalizują duety. Podobnie jak w klasycznej piłce siatkowej, drużyna odbierająca zagrywkę wykonuje akcje w trzy tempa: odbiór, wystawka, atak. W siatkówce plażowej często piłka jest przebijana już w drugim tempie, ponieważ zawodnik odbierający serwis lub atak ma bardzo mało czasu na zajęcie dogodnej pozycji przy siatce. Piłka może być odbita dowolną częścią ciała. Niedozwolone jest jednak prowadzenie piłki, np. poprzez zbyt długi kontakt palców z piłką. Mecz siatkówki toczy się do dwóch wygranych setów do 21 punktów.

Dyscyplina jest szczególnie popularna w Brazylii. To z tego kraju pochodzi najwięcej duetów męskich i żeńskich, które sięgały po tytuł mistrza świata. Utytułowanym krajem są również Stany Zjednoczone. Polacy duże sukcesy osiągają w mistrzostwach Europy. W ostatnich latach, na dużych imprezach brylował duet męski Fijałek/Bryl. W roku 2013 w Polsce odbywały się również mistrzostwa świata w siatkówce plażowej. Gospodarzem turnieju były Stare jabłonki.

Zakłady bukmacherskie na siatkówkę plażową

Plażowa piłka siatkowa cieszy się dużą popularnością wśród kibiców. To dynamiczna i ciekawa dyscyplina sportu, która dodatkowo kojarzy nam się z wakacjami. W serwisie LV BET można obstawiać zakłady bukmacherskie na siatkówkę plażową. Nasza oferta odznacza się bogatym wyborem wydarzeń, a także wysokimi kursami, które ułatwiają obstawienie opłacalnych kuponów. Na blogu sportowym LV BET znajdziesz wiele ciekawych informacji, które ułatwią typowanie wyników w siatkówce plażowej.

Siatkówka plażowa

Siatkówka plażowa – kompendium wiedzy dla kibiców

Siatkówka plażowa to bardzo popularny sport zespołowy uprawiany w wielu krajach na świecie zarówno profesjonalnie, jak również w celach rekreacyjnych. Największym zainteresowaniem cieszy się w krajach Ameryki Północnej i Południowej, zwłaszcza w Brazylii, która jest najbardziej utytułowaną nacją w tej dyscyplinie. Na blogu sportowym LV BET przygotowaliśmy obszerne kompendium wiedzy, z którego dowiesz się więcej o zasadach rozgrywki, o najbardziej prestiżowych turniejach, a także o zakładach, jakie można obstawiać na siatkówkę plażową.

Kilka słów o historii siatkówki plażowej

Siatkówka plażowa narodziła się ok. 20 lat po opracowaniu zasad siatkówki halowej przez Williama G. Morgana. Dostępne źródła historyczne pozwalają stwierdzić, że pierwszy oficjalny mecz został rozegrany w 1915 roku na plaży Waikiki na Hawajach w ośrodku Outrigger Canoe Club. Początkowo siatkówka plażowa była sportem rekreacyjnym. Dopiero w 1922 roku w rejonie Santa Monica w Stanach Zjednoczonych narodziły się pierwsze profesjonalne kluby. Początkowo w siatkówce plażowej rywalizowały zespoły sześcioosobowe. Dopiero w 1930 roku narodził się pomysł, aby w siatkówkę plażową grać zespołami dwuosobowymi.

Po drugiej wojnie światowej, w 1947 roku założono Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB). Zrzesza ona wokół siebie regionalne ośrodki kontynentalne i odpowiada za organizację najbardziej prestiżowych turniejów międzynarodowych zarówno w piłce siatkowej halowej, jak również plażowej. W 1996 roku siatkówka plażowa została włączona do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich, a rok później zorganizowano pierwszą edycję Mistrzostw Świata.

Siatkówka plażowa – najważniejsze informacje

Siatkówka plażowa to sport zespołowy, w którym rywalizują dwie drużyny po dwie osoby. Zasady są zbliżone do tych, jakie panują w siatkówce halowej, tyle tylko, że mecze są rozgrywane na piaszczystej plaży, co znacznie utrudnia sprawne poruszanie się po boisku. Celem gry jest przebicie piłki nad siatką i trafienie w połowę boiska zajmowaną przez drużynę przeciwną. Piłkę zagrywa zawodnik drużyny, która zdobyła ostatni punkt. Na stworzenie akcji przysługują maksymalnie trzy odbicie, zazwyczaj w modelu: przyjęcie, wystawienie i atak. Zawodnik nie może odbić piłki dwa razy z rzędu (blok nie jest kwalifikowany jako odbicie). Mecz jest podzielony na sety.

Na jakich zasadach rozgrywane są mecze w siatkówce plażowej?

Mecz siatkówki plażowej jest rozgrywany na boisku o wymiarach 16 x 8 metrów. Granice boiska wyznaczają taśmy o szerokości 5-8 cm, zazwyczaj w kolorze niebieskim. Na środku znajduje się siatka zawieszona na wysokości 2,43 m (mężczyźni) lub 2,24 m (kobiety). Mecze powinny być rozgrywane na zniwelowanym piasku o możliwie płaskiej i jednorodnej powierzchni. Do gry wykorzystywana jest piłka wykonana z nieco innego materiału, niż ta do siatkówki halowej. Ma również mniejsze ciśnienie.

Mecz jest rozgrywany do dwóch wygranych setów. Do wygrania seta potrzebnych jest 21 punktów, przy czym seta należy zamknąć przewagą dwóch punktów. Jeśli w meczu mamy remis w setach po 1, wówczas rozgrywany jest tie-break do 15 punktów, również z zasadą dwóch punktów przewagi. Zasady gry są bardzo zbliżone do tych, jakie obowiązują w siatkówce halowej. Warto nadmienić, że po rozegraniu siedmiu punktów drużyny zamieniają się stronami. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy słońce może utrudniać grę na jednej z połów. Za przewinienia zawodnik może być ukarany żółtą lub czerwoną kartką. Czerwona kartka nie skutkuje wykluczeniem zawodnika, natomiast oznacza punkt przyznany drużynie przeciwnej.

Najważniejsze rozgrywki w siatkówce plażowej

Rozgrywki w piłce plażowej są rozgrywane przez cały rok, ale najbardziej prestiżowe turnieje przypadają oczywiście na okres od kwietnia do września. W turniejach międzynarodowych występują duety zbudowane z reprezentantów tego samego kraju. Duety za sprawą startów w turniejach zdobywają punkty rankingowe, a im wyższa pozycja w rankingu, tym łatwiej o zakwalifikowanie się do najbardziej prestiżowych turniejów. Poniżej omawiamy najważniejsze rozgrywki w siatkówce plażowej:

Mistrzostwa Świata w siatkówce plażowej

Od 1997 roku co dwa lata rozgrywane są Mistrzostwa Świata w siatkówce plażowej. W rywalizacji bierze udział 48 zespołów męskich oraz 48 zespołów kobiecych. Rywalizacja składa się z fazy grupowej oraz fazy pucharowej. W 2013 roku turniej odbył się w Polsce, w Starych Jabłonkach nieopodal Ostródy. Najbardziej utytułowanym krajem w historii mistrzostw świata w siatkówce plażowej jest Brazylia, która ma na koncie 35 medali (13 złotych, 11 srebrnych i 11 brązowych). Drugie miejsce zajmują Stany Zjednoczone (18 medali: 6/7/5), a trzecie Niemcy (8 medali: 2/2/4). W 2023 roku Polska zdobyła pierwszy medal w historii. Po brązowy medal sięgnął duet Bartosz Łosiak i Michał Bryl pokonując w meczu o trzecie miejsce zespół Stanów Zjednoczonych.

Mistrzostwa Europy w siatkówce plażowej

Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej na plaży zostały zapoczątkowane w 1993 roku dla zespołów mężczyzn oraz w 1994 dla zespołów kobiecych. Mistrzostwa są rozgrywane co roku. Najbardziej utytułowanym zespołem w historii tych rozgrywek są Niemcy z dorobkiem 37 medali (13 złotych, 11 srebrnych oraz 13 brązowych). Polska w klasyfikacji medalowej ma na ten moment 5 medali: 3 medale brązowe zdobywały zespoły mężczyzn, a srebro i brąz zespoły kobiece.

Siatkówka plażowa na Letnich Igrzyskach Olimpijskich

Siatkówka plażowa została włączona do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1996 roku. W rywalizacji biorą udział 24 zespoły męskie i 24 zespoły kobiece. Najbardziej utytułowaną nacją są Stany Zjednoczone, które mają na koncie 11 medali (7 złotych, 2 srebrne i 2 brązowe). Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje Brazylia z dorobkiem 13 medali (3 złote, 7 srebrnych, 3 brązowe). Pozostałe nacje plasują się daleko z tyłu. 2 złote medale mają na koncie Niemcy, a po 1 Australia i Norwegia. Polska jak dotąd nie zdobywała medali olimpijskich. Najlepszy wynik do tej pory to piąte miejsce duetu Grzegorz Fijołek i Mariusz Prudel.

Cykl turniejów FIVB

W ciągu roku odbywa się wiele prestiżowych turniejów organizowanych w ramach cyklu FIVB Beach Volleyball World Tour.  Zespoły mogą zdobywać punkty rankingowe w turniejach podzielonych na pięć kategorii: od 1-gwiazdowych z pulą nagród 10,000 dolarów do 5-gwiazdowych z pulą nagród 300,000 dolarów. 12 najlepszych zespołów mężczyzn i kobiet rywalizuje pod koniec sezonu w finałach światowego tournée. W tym turnieju pula nagród wynosi 400,000 dolarów. Regionalne rozgrywki kontynentalne organizują natomiast AVC w Azji, CAVB w Afryce, CEV w Europie, NORCECA w Ameryce Północnej i Środkowej oraz CSV w Ameryce Południowej.

Siatkówka plażowa w Polsce

Siatkówka plażowa jest w Polsce sportem bardzo popularnym, zwłaszcza jeśli chodzi o grę rekreacyjną. Nasz kraj gorzej wypada natomiast w profesjonalnej rywalizacji międzynarodowej. Polska do tej pory nie zdobywała medali olimpijskich i ma na koncie zaledwie 1 brązowy medal Mistrzostw Świata. Warto jednak nadmienić, że w ostatnich latach na arenie międzynarodowej bardzo dobrze radzi sobie duet Bartosz Łosiak i Michał Bryl. Ponadto, w 2013 roku w Polsce odbył się turniej Mistrzostw Świata i został on bardzo wysoko oceniany za sprawą świetnej atmosfery. Kilku zawodników z Polski zdobywało wyróżnienia indywidualne FIVB za miniony sezon. W 2017 roku Bartosz Łosiak został uznany najlepszym serwującym sezonu. W 2011 roku Mariusz Prudel zdobył nagrodę za najbardziej imponujący rozwój. Taką samą nagrodę otrzymał w 2016 roku Piotr Kantor.

Typowanie siatkówki plażowej w LV BET

Legalny bukmacher LV BET może zaoferować swoim klientom rozbudowaną ofertę zakładów bukmacherskich na siatkówkę plażową. Gracze mogą typować zwycięzcę meczu oraz oczywiście dokładny wynik spotkania. Często dostępne są również zakłady poniżej/powyżej na liczbę punktów zdobytych w całym meczu oraz zakłady na zwycięzcę z handicapem punktowym. Przy okazji dużych turniejów, takich jak Mistrzostwa Świata w piłce plażowej, gracze mogą wytypować medalistów, a także wskazać zawodników, którzy ich zdaniem otrzymają nagrody indywidualne. Prestiżowe turnieje można obstawiać także w ofercie zakładów na żywo.

Zakłady bukmacherskie na siatkówkę plażową w LV BET

Na naszym blogu sportowym znajdziesz wiele ciekawych informacji oraz aktualności ze świata siatkówki plażowej. Sporo miejsca poświęcamy najważniejszym i najbardziej prestiżowym turniejom rozgrywanym na całym świecie. Na blogu LV BET znajdziesz także praktyczne wskazówki związane z obstawianiem zakładów na tę dyscyplinę sportu. Zakłady bukmacherskie na siatkówkę plażową możesz obstawiać w serwisie legalnego bukmachera LV BET, który oferuje swoim klientom ofertę zakładów przedmeczowych oraz zakłady na żywo.