Air Hockey – popularne rozgrywki zręcznościowe w LV BET

Air Hockey to niezwykle popularna gra zręcznościowa, którą z pewnością kojarzymy z dużymi miejscowościami wypoczynkowymi, gdzie stoły potrzebne do gry można spotkać na każdym kroku. Jest to również profesjonalna dyscyplina sportowa, popularna przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii oraz Ekwadorze. Na blogu LV BET możesz znaleźć ciekawe informacje, a także zapowiedzi największych międzynarodowych turniejów w Air Hockey.

Zarejestruj się

Czym właściwie jest Air Hockey?

Air Hockey bywa potocznie określany cymbergajem, choć nie jest to do końca prawidłowe określenie. To bardziej zaawansowana gra, która wywodzi się z cymbergaja, a odróżnia się nowoczesną technologią. W grze bierze udział dwóch graczy, którzy odbijają krążek unoszący się na poduszce powietrznej generowanej przez specjalny stół z otworami. Dzięki temu, krążek nie dotyka podłoża, a brak siły tarcia pozwala na niezwykle dynamiczną i szybką rozgrywkę. Gracze odbijają krążek za pomocą specjalnego narzędzia w formie sombrero (potocznie określane jako grzybek).

Krótsze boki stołów, za którymi miejsce zajmują gracze, posiadają otwory, do których należy skierować krążek w celu zdobycia bramki. W profesjonalnych rozgrywkach sportowych obowiązuje kilka najważniejszych zasad, np. zakaz dotykania krążka jakąkolwiek częścią ciała, a także zakaz odrywania grzybka od stołu podczas rozgrywki. Gra może być dzielona na sety rozgrywane do określonej liczby punktów. Organizacją profesjonalnych rozgrywek w Air Hockeya zajmują się dwie światowe federacje: AHPA oraz USAA. Każdy turniej może jednak korzystać ze zmodyfikowanych, własnych zasad.

Zakłady bukmacherskie na Air Hockey

Największe turnieje w Air Hockey, takie jak mistrzostwa świata, a także mistrzostwa Europy, można obstawiać w serwisie bukmacherskim LV BET. Nasza oferta odznacza się bogatym wyborem zdarzeń, wysokimi kursami, a także atrakcyjnymi bonusami i promocjami które urozmaicają rozgrywkę. Dużym udogodnieniem dla graczy jest również blog sportowy LV BET, na którym możesz znaleźć informacje związane z profesjonalnymi rozgrywkami w Air Hockeya.

Wygląda na to, że nie możemy znaleźć tego, czego szukasz. Być może wyszukiwanie pomoże.

Air hockey

Air Hockey – przewodnik po dyscyplinie sportu

Air Hockey to bardzo popularna gra, z którą spotkamy się w większości salonów gier, jak również w popularnych kurortach turystycznych. Polega na odbijaniu krążka poruszającego się po specjalnym stole z otworami wentylacyjnymi zapewniającymi stałe unoszenie krążka nad powierzchnią. W ten sposób krążek porusza się bez siły tarcia, co bardzo przypomina ruch krążka po tafli lodu. Stąd nazwa gry. Niewiele osób jednak wie, że Air Hockey to również dyscyplina sportowa, w której organizowane są profesjonalne rozgrywki. W LV BET dostępny jest obszerny przewodnik po tej dyscyplinie.

Czym właściwie jest Air Hockey?

Air Hockey to gra, która toczy się na specjalnym stole o długości ok. 2,5 metra. Na powierzchni blatu znajdują się mikrootwory wentylacyjne, które wypuszczają powietrze. Dzięki temu, krążek unosi się na poduszce powietrznej nad powierzchnią blatu. W ten sposób eliminuje się tarcie, dzięki czemu krążek porusza się po stole bardzo szybko i płynnie, podobnie jak krążek po tafli lodu. Na krótszych bokach stołu znajdują się otwory będące bramkami, do których gracze starają się skierować krążek. Krążek odbija się przy pomocy specjalnego „grzybka” przypominającego swoim kształtem sombrero.

Air Hockey jest również dyscypliną sportu, w której zasady gry są ściśle określone. Zostały one zatwierdzone przez dwie profesjonalne organizacje, a mianowicie United States Air Hockey Association (USAA) oraz Air Hockey Players Association (AHPA). Warto jednak nadmienić, że poza Stanami Zjednoczonymi tylko w kilku krajach Air Hockey występuje jako profesjonalna dyscyplina sportu. W większości krajów jest to po prostu popularna gra, w którą gra się czysto rekreacyjnie.

Kilka słów o historii Air Hockeya

Historia gry Air Hockey jest ściśle powiązana z rewolucją przemysłową przypadającą na pierwszą dekadę XX wieku. Pojawiły się wówczas specjalne stoły powietrzne, które miały umożliwić szybkie przesuwanie ciężkich przedmiotów po powierzchni stołu za pośrednictwem sprężonego powietrza. W 1968 roku firma Sega stworzyła elektromechaniczną grę zręcznościową „MotoPolo” zbliżoną do cymbergaja. Wiele wskazuje na to, że tytuł ten zainspirował twórców do stworzenia Air Hockeya kilka lat później.

Gra została opracowana na przełomie lat 60 i 70 przez firmę Brunswick Billards zajmującą się produkcją stołów do gier. Głównymi twórcami tej gry byli: Phil Crossman, Bob Kendrick oraz Brad Baldwin. To oni zapoczątkowali tworzenie gry, która wykorzystywała by niski współczynnik tarcia na stole powietrznym. Rozwój projektu zamarł na kilka lat, ale na szczęście został wznowiony przez Boba Lemieux. To właśnie on opracował pierwsze zasady gry, które stały się podstawą do wypuszczenia pierwszych stołów do Air Hockeya. Gra błyskawicznie zyskała popularność w Stanach Zjednoczonych. W latach 70. powstało kilka organizacji odpowiedzialnych za urządzenie lokalnych turniejów w barach i pubach. W 1975 roku Philip Arnold założył United States Air Hockey Association (USAA), a trzy lata później odbyły się pierwsze mistrzostwa świata, wygrane przez Jessego Douty’ego.

Jak wygląda profesjonalny mecz w Air Hockeya?

Profesjonalne mecze w Air Hockeya są rozgrywane na stołach o długości 8 stóp (niecałe 2,5 metra). Gracze odbijają krążek z pomocą specjalnej rakietki w kształcie sombrero. O ile w grze rekreacyjnej gracze najczęściej chwytają wypukłą część grzybka całą dłonią, o tyle profesjonalni gracze trzymają grzybek opuszkami palców na rantach, co umożliwia dużo szerszy zakres ruchu, ale ułatwia także wykonywanie ruchów, które mogą zmylić rywala. W grze obowiązuje kilka podstawowych zasad: rakietka może być dotykana jedynie dłonią, a gracz nie może odrywać rakietki od powierzchni stołu. Stół jest podzielony na dwie połowy przedzielone poziomą linią – krążek można uderzyć tylko wtedy, gdy znajduje się on na naszej połowie stołu.

Mecze często są podzielone na sety, a do wygrania seta najczęściej potrzebnych jest 7 lub 9 punktów. Liczba setów zależy od rangi turnieju. Na Mistrzostwach Świata mecze najczęściej są rozgrywane do czterech wygranych setów, a do wygrania seta potrzebnych jest 7 punktów. Po każdym secie zawodnicy zmieniają się stronami. Sednem tej gry jest opanowanie geometrii stołu – uderzanie krążka po prostej linii do bramki rzadko kończy się punktem, ponieważ tego typu zagrania bardzo łatwo jest obronić, trzymając rakietkę we właściwym miejscu. W związku z tym często trzeba szukać zagrań od bandy. Popularną techniką jest wprowadzanie krążka w ruch po prostej linii wzdłuż krótszego boku, markowanie uderzeń i próba zaskoczenia rywala szybkim strzałem.

Profesjonalne rozgrywki w Air Hockeya

Jako profesjonalna dyscyplina sportu Air Hockey jest bardzo popularny zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie zresztą został wynaleziony. Funkcjonują tam dwie profesjonalne organizacje, które wytyczyły oficjalne zasady rozgrywek, a mianowicie: USAA (United States Air Hockey Association) oraz AHPA (Air Hockey Players Association). Na świecie istnieje także WTHA (The World Table Hockey Association, która nieoficjalnie zrzesza krajowe organizacje, których obecnie jest około 20. Na stronie tej organizacji można także sprawdzić rozgrywki zaplanowane w najbliższym czasie, organizowane właśnie pod egidą WTHA. Warto wskazać cykl turniejów WTHA Tour. Światowa organizacja została założona w 1992 roku w Szwecji, ale obecnie jej siedziba mieści się w Czechach.

Mistrzostwa Świata w Air Hockeya są organizowane przez wszystkie trzy powyższe organizacje, aczkolwiek najsłynniejsze są turnieje organizowane pod egidą USAA od 1978 roku. Turnieje odbywają się co roku. Jak łatwo się domyślić, dominują w nich Amerykanie. Tylko w dwóch edycjach mistrzem został ktoś spoza tego kraju. Był to Wenezuelczyk, Jose Mora, który wygrywał w roku 1999 i 2000. Srebrny medal zdobywał wówczas jego rodak, Pedro Otero. Jedynym medalistą spoza USA i Wenezueli był Rosjanin, Vadim Chizhevskiy, który zdobył srebrny medal w 2017 roku.

Najlepsi zawodnicy w historii Air Hockeya

Za najwybitniejszego przedstawiciela tej dyscypliny uchodzi Amerykanin, Colin Cummings, sześciokrotny mistrz świata organizacji USAA. Cummings dorzucił do tego pięć tytułów mistrzowskich w edycjach organizowanych przez AHPA. W gronie najwybitniejszych zawodników na pewno warto wskazać także Tima Weissmana, który 10-krotnie triumfował w mistrzostwach USAA, ale tu warto nadmienić, że osiem z jego triumfów przypada na lata 1989-1992, gdy turnieje mistrzowskie odbywały się dwa razy w roku. Wśród najlepszych zawodników należy także umieścić wspomnianego już Wenezuelczyka, Jose Morę, który jako jeden z nielicznych obcokrajowców odnalazł się w dyscyplinie zdominowanej przez Amerykanów. Ma na swoim koncie dwa metale złote, srebro i dwa brązy. Mora wygrywał także prestiżowy turniej US Championship w 1998 roku.

W których krajach Air Hockey jest najpopularniejszy?

Jak już mówiliśmy, w wielu krajach Air Hockey to przede wszystkim gra rekreacyjna i tylko w nielicznych krajach stała się ona pełnoprawną dyscypliną sportu. Stolicą tej dyscypliny są oczywiście Stany Zjednoczone, gdzie mieszczą się dwie największe organizacje oraz organizowane są Mistrzostwa Świata. Air Hockey jako dyscyplina jest bardzo popularny także w Wenezueli oraz niektórych krajach latynoskich. Jeśli chodzi o Europę, tutaj najważniejsze ośrodki Air Hockeya mieszczą się w Hiszpanii, w Czechach oraz w Rosji. W Czechach usytuowana jest siedziba światowej organizacji WTHA. W Polsce organizowane są wyłącznie nieoficjalne i rekreacyjne turnieje.

Jak obstawiać zakłady na Air Hockey?

Biorąc pod uwagę, że Air Hockey to bardzo niszowy sport, zakłady bukmacherskie na rozgrywki w obrębie tej dyscypliny można obstawiać jedynie przy okazji większych turniejów, takich jak Mistrzostwa Świata organizowane przez USAA. Gracze mogą obstawiać przede wszystkim zakłady na zwycięstwo. Czasami można również wytypować dokładny wynik meczu. Przypomnijmy, że w wielu oficjalnych turniejach mecz toczy się do czterech wygranych setów, a do wygrania seta potrzebnych jest 7 punktów. Taki sposób punktacji daje także możliwość obstawiania zakładów poniżej/powyżej na liczbę punktów, ale trzeba przyznać, że bukmacherzy rzadko dają taką opcję. Przeważnie zakłady na Air Hockeya ograniczają się właśnie do zakładów na zwycięzcę meczu.

Zakłady bukmacherskie na Air Hockey w LV BET

Na blogu sportowym LV BET dostępne jest kompendium wiedzy dla wszystkich graczy, którzy pragną dowiedzieć się czegoś więcej na temat Air Hockeya. Na naszej stronie możesz dowiedzieć się więcej o nadchodzących wydarzeniach, a także o sposobie obstawiania zakładów bukmacherskich na Air Hockey. Warto nadmienić, że niektóre prestiżowe rozgrywki są transmitowane przez Internet i wbrew pozorom sport ten bywa naprawdę emocjonujący. W ten sposób, obstawiając zakłady bukmacherskie na Air Hockey w LV BET możesz zafundować sobie większe emocje podczas oglądania.