Eurowizja – prestiżowy konkurs piosenki w LV BET

Eurowizja to jeden z najpopularniejszych i najstarszych konkursów telewizyjnych o zasięgu międzynarodowym. Wydarzenie zostało zapoczątkowane w 1956 roku, a na przestrzeni lat było rozwijane i udoskonalane. Na blogu Eurowizja LV BET poznasz najważniejsze informacje, aktualności, ciekawostki oraz zapowiedzi nadchodzącego konkursu. Gdzie oglądać konkurs? W jaki sposób głosować? Kto wygra Eurowizję?

Zarejestruj się

Na czym polega Konkurs Piosenki Eurowizji

W tegorocznym, 67. Konkursie Piosenki Eurowizji wezmą udział wykonawcy z 37 krajów, głównie z Europy, a pewny udział mają również kraje Wielkiej Piątki, które każdego roku przeznaczają najwięcej pieniędzy na organizacje przedsięwzięcia. Do grona tej piątki wchodzą: Francja, Niemcy, Hiszpania, gospodarze- Wielka Brytania oraz Włochy.

W jaki sposób wybrana zostanie najlepsza piosenka Eurowizji? Do głosowania uprawnieni są jurorzy z krajów biorących udział w wydarzeniu. Głosować mogą również widzowie zasiadający przed telewizorami. Finaliści Eurowizji występują w ustalonym porządku, a podczas ich występu wyświetlane są sposoby oddania głosu na wybraną piosenkę. Głosy jury i widzów są liczone w stosunku 50 na 50.

Zakłady bukmacherskie na Eurowizję

W serwisie bukmacherskim LV BET można obstawiać Eurowizja zakłady bukmacherskie. Do dyspozycji graczy pozostaje oferta na półfinały oraz wielki finał wydarzenia. Na blogu LV BET znajdziesz najważniejsze informacje na temat konkursu: aktualności, ciekawostki, typy i analizy bukmacherskie, a także wyniki półfinałów oraz wielkiego finału

Eurowizja

Eurowizja w LV BET – zakłady dla melomanów

Konkurs Eurowizji to najpopularniejsze wydarzenie pozasportowe w Europie, oglądane każdego roku przez kilkaset milionów fanów na całym świecie. Jury oraz telewidzowie głosują na najlepsze piosenki wykonywane przez ponad 20 wykonawców z różnych europejskich krajów. Eurowizja LV BET to miejsce, w którym poznasz najważniejsze zasady rozgrywania konkursu, historię tego wydarzenia, a także najsłynniejszych zwycięzców. Sprawdzimy również, jak wyglądać będzie Eurowizja 2024, która ma się odbyć w w Malmö, w Szwecji

Eurowizja historia popularnego konkursu piosenki

W latach 50. XX wieku, Europejska Unia Nadawców starała się opracować format programu rozrywkowego, który jednoczyłby kraje w całej Europie. A że obyczaje najlepiej łagodzi muzyka, szybko podjęto pomysł zorganizowania konkursu, w którym kraje uczestniczące będą miały możliwość wystawienia swojego artysty, którego utwór będzie oceniany przez jurorów. I tak, pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w 1956 roku we włoskim Lugano.

Od tego czasu, Eurowizja odbywała się nieprzerwanie aż do 2020 roku, kiedy do wydarzenie musiało zostać odwołane ze względu na pandemię koronawirusa. Obecnie, każdego roku zwycięzca Eurowizji budzi spore kontrowersje i coraz więcej mówi się o wpływie poprawności politycznej oraz sytuacji geopolitycznej na wyniki. Nie ulega jednak wątpliwości, że wciąż jest to kultowe wydarzenie, które przyciąga zainteresowanie widzów z całego świata. Aktualne głosowanie Eurowizja uwzględnia w 50% głosy wyznaczonych jurorów oraz 50% głosów nadesłanych przez telewidzów.

Konkurs Eurowizji – jakie obowiązują w nim zasady?

Format konkursu ulegał wielu zmianom na przestrzeni lat. Organizatorzy stopniowo dopuszczali do występu nowe kraje, a także wprowadzali zmiany w systemie głosowania. Aktualnie, na wyniki Eurowizji składają się głosy wytypowanych jurorów z krajów występujących oraz głosy widzów, które są oddawane za pośrednictwem smsów oraz połączeń. Organizatorzy mają w planach wprowadzenie systemu głosowania online. Taki system obowiązuje już w konkursie Eurowizja Junior. Konkurs dla dzieci cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju. Szansa na Sukces Eurowizja wybrała dwie uczestniczki, które później okazały się zwyciężczyniami konkursu: Roksana Węgiel w roku 2019 oraz Viki Gabor rok później.

Na dzień dzisiejszy, w konkursie Eurowizji bierze udział 37 krajów europejskich. Zmagania rozpoczynają się od dwóch półfinałów, z których awansuje po 10 najlepszych utworów. W wielkim finale udział bierze 26 krajów: 20 wywalczyło awans na etapie półfinałów, a pozostałe sześć to organizator wydarzenia oraz kraje wchodzące w skład tzw. Wielkiej Piątki: Francja, Hiszpania, Niemcy, Włochy oraz Wielka Brytania. Finaliści Eurowizji kolejno prezentują swoje utwory w wielkim finale, a o wynikach decyduje jury oraz telewidzowie z krajów posiadających swojego reprezentanta.

Wyniki Eurowizji – najsłynniejsi zwycięzcy w historii

Najbardziej utytułowani i najliczniejsi Eurowizja zwycięzcy pochodzą z Irlandii. Kraj ten wygrywał Konkurs Piosenki Eurowizji aż siedmiokrotnie. Nieprzypadkowo mówi się, że Irlandia to najbardziej muzykalny i rozśpiewany kraj w Europie. Za plecami Irlandii, z sześcioma zwycięstwami plasuje się Szwecja. Pierwszy sukces w historii tego kraju zanotował zespół Abba z utworem „Waterloo”. Po 5 zwycięstw podczas Konkursów Piosenki Eurowizji notowały takie kraje jak: Holandia, Francja, Luksemburg oraz Wielka Brytania. Eurowizja wyniki na przestrzeni lat pokazują,  że w wydarzeniu dominuje język angielski. Aż 33-kortnie to właśnie anglojęzyczne piosenki odnosiły sukces. Drugie miejsce pod tym względem należy do języka francuskiego z 14 triumfami.

Które kraje występują na Eurowizji?

W pierwszym konkursie Eurowizji wzięło udział 7 krajów: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria oraz Włochy. W kolejnych latach stopniowo poszerzano listę uczestników. Duże emocje pojawiły się przy okazji dołączenia do konkursu Izraela w 1973 roku oraz Maroko w 1980 roku. Geograficznie nie są to bowiem kraje leżące w Europie. Istotny przełom nastąpił natomiast w 2015 roku, kiedy to dopuszczono udział Australii. W zależności od edycji, w konkursie Eurowizji bierze udział ok. 40 krajów z Europy.

Eurowizja Polska – występy naszego kraju na Eurowizji

Nasz kraj zadebiutował w konkursie Eurowizji w 1994 roku podczas wydarzenia w Dublinie. Reprezentowała nas wówczas Edyta Górniak, która zajęła drugie miejsce z utworem „To nie ja!”. Do dzisiaj jest to największy sukces naszego kraju na prestiżowym konkursie. Eurowizja Polska zawsze budzi ogromne emocje jeśli chodzi o wybór reprezentantów. Zdaniem wielu osób, nasz kraj często nie wystawia relatywnie najlepszego reprezentanta. Jest to jednak znamienne także dla innych krajów, które starają się wystawić piosenkę, mającą największe szanse trafienia do masowego odbiorcy.

Od 1994 roku Polska regularnie gości na Eurowizji. Nasz kraj nie uczestniczył jedynie w konkursach w latach 2000 oraz 2002. Z kolei Eurowizja 2020 Polska nie doszła do skutku ze względu na pandemie koronawirusa. Z najsłynniejszych występów warto wskazać rok 2003 i występ zespołu Ich Troje, który zajął miejsce 7 z utworem „Kaine Grenzen”. Bardzo dobre, ósme miejsce wywalczył natomiast Michał Szpak w roku 2016 z piosenką „Color of Your Life”. W 2019 roku, pecha miał zespół Tulia, który zajął 11 miejsce w półfinale. Błąd jednej z jurorek sprawił, że zespół występujący w ludowych, polskich strojach nie dostał się do finału. Jak dotąd, nasz kraj nigdy nie był natomiast organizatorem Konkursu Piosenki Eurowizji.

Edyta Górniak Eurowizja

W historii występów naszego kraju na Eurowizji na zawsze zapisze się rok 1994, w którym Polska zadebiutowała na europejskim konkursie. To właśnie wtedy furorę zrobiła Edyta Górniak Eurowizja z utworem: „To nie ja!”. W zajęciu wysokiego, drugiego miejsca bez wątpienia pomógł fakt, że nasz kraj debiutował w tej imprezie, choć w gronie debiutantów były także inne kraje: Estonia, Litwa, Rumunia, Rosja, Słowacja oraz Węgry. W ten sposób Eurowizja dopuściła do udziału kraje, które jeszcze kilka lat wcześniej wchodziły w skład bloku wschodniego pod wpływem ZSRR. Pierwsze miejsce w 1994 roku zajęła Irlandia reprezentowana przez Paula Harringtona i Charliego McGettigana utworem „Rock ‘n’ Roll Kids”.

Eurowizja a kontrowersje wokół polskiej reprezentantki

Wiele organizacji i sympatyków Konkursu Piosenki Eurowizji wyraziło wątpliwości co do uczciwego przebiegu polskich preselekcji Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!, które wygrała Blanka Stajkow, a drugie miejsce zdobył Jann. Podczas ogłoszenia wyników przez jury, pojawiły się buczenie i oskarżenia o układy między zwyciężczynią a TVP i jury. Sympatycy konkursu zarzucili, że jury zaniżyło notowania Janna i celowo wybrało Blankę na reprezentantkę Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji. Powody tych oskarżeń obejmowały niepotwierdzoną przyjaźń między Blanką a synem Edyty Górniak, która była przewodniczącą jury, a także niewielki wpływ głosów publiczności na wynik i występ tancerzy z grupy Volt Agustina Egurroli, który był jednym z członków jury.

Ponadto, TVP została oskarżona o publikację wiadomości na temat reprezentanta Polski w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji w serwisie TVP Rozrywka dwie godziny przed rozpoczęciem gali, co sugerowało powiązania między zwyciężczynią a TVP.

Po finale konkursu pojawiły się dwie petycje internetowe, w których internauci domagali się zmiany reprezentanta Polski. Polskie portale eurowizyjne również złożyły petycję wzywającą TVP do publikacji liczby głosów oddanych na poszczególnych uczestników i wyjaśnienia niezależności członków jury od Blanki przez „niezależną firmę zewnętrzną”. Nieścisłości zostały również zgłoszone przez media w różnych krajach. TVP wydała oświadczenie, w którym zapewniała, że zastosowała się do zasad głosowania i regulaminu podczas finału konkursu, a nad przebiegiem głosowania czuwał notariusz.

Jak głosować na konkurs Eurowizji?

Każdego roku często pojawia się pytanie o to, jak głosować Eurowizja. Możliwość głosowania mają telewidzowie z krajów, które posiadają swojego wykonawcę w danym półfinale oraz finale. Na najlepsze Eurowizja piosenki można głosować poprzez wykonanie połączenia lub wysłanie SMS-a z odpowiednim kodem na numer podany na ekranie. Na dzień dzisiejszy, na Eurowizja piosenki wciąż nie można głosować metodą online, choć OGAE Polska oraz inne kraje wchodzące w skład organizacji sympatyków starają się przeforsować taką zmianę. Głosy przez Internet można już wysyłać w konkursie młodych uczestników, Eurowizja Junior.

Transmisja z konkursu piosenki Eurowizji

Skoro wiemy już, kiedy jest Eurowizja, warto także powiedzieć kilka słów o samej transmisji. Półfinały oraz finał będą transmitowane na kanale Telewizji Polskiej. Dostępna będzie również Eurowizja na żywo, za sprawą platformy VOD TVP. W trakcie transmisji widzowie mogą znaleźć numery telefonu potrzebny do głosowania na wybraną piosenkę. Można je znaleźć także na stornie Eurowizji.

Eurowizja a pandemia koronawirusa

Konkurs Piosenki Eurowizji był organizowany co roku nieprzerwanie od 1956 roku. Ta imponująca seria została jednak zburzona w roku 2020, kiedy to konkurs nie doszedł do skutku za sprawą pandemii koronawirusa. Gospodarzem tego wydarzenia miała być Holandia. Organizatorzy po odwołaniu edycji w 2020 roku podjęli decyzję, że Holandia zachowała prawo do goszczenia artystów w roku 2021. Bez zmian pozostali także prezenterzy: Edsilia Rombley, Chantal Janzen oraz Jan Smit. Zmianie uległa jednak obsada artystów oraz spis piosenek, które zostaną zaprezentowane.

Eurowizja typy bukmacherskie

Każdego roku, ogromnym zainteresowaniem cieszą się Eurowizja typy bukmacherskie, w których gracze z całego świata przewidują wyniki nadchodzącego konkursu. W praktyce jest to oczywiście bardzo trudne wyzwanie, biorąc pod uwagę, że o wynikach decydują nie tylko punkty jurorów, ale również głosy telewidzów z krajów biorących udział w wydarzeniu. W związku z tym, pierwotne Eurowizja typy bardzo często mijają się z faktycznymi wynikami końcowymi.

Zakłady na Eurowizję

Eurowizja zakłady bukmacherskie należą do grona najpopularniejszych zakładów pozasportowych. Każdego roku typerzy z wielu krajów obstawiają swoje typy na wykonawców, którzy ich zdaniem mają największe szanse na wygranie prestiżowego konkursu. Zakłady bukmacherskie Eurowizja można obstawiać w serwisie bukmacherskim LV BET. Już teraz gracze mają możliwość wskazać swoje typy na oba półfinały. Jeśli chodzi o obstawianie finału, Eurowizja zakłady pojawią się późnym wieczorem 20 maja, kiedy to poznamy wszystkich finalistów. Niemniej jednak, już teraz można sprawdzić Eurowizja kursy bukmacherskie.

Jak obstawiać zakłady bukmacherskie na Eurowizję? To bardzo proste. Wystarczy przejść na stronę bukmachera LV BET. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta w tym serwisie, przy rejestracji możesz liczyć na atrakcyjny bonus powitalny, który umili obstawianie zakładów na Eurowizję. Wystarczy wybrać kraj, który Twoim zdaniem wygra konkurs. Klikając w kurs, przypisujesz zdarzenie do kuponu. Teraz wystarczy jedynie wybrać stawkę i potwierdzić zakład. Eurowizja bukmacherzy, tacy jak LV BET, mogą zaoferować melomanom liczne promocje oraz bonusy na obstawianie konkursu.

Eurowizja – aktualności i wyniki na blogu LV BET

Melomani z całej Europy już w drugiej połowie maja będą mogli obserwować zmagania artystów w Konkursie Piosenki Eurowizji. Na blogu Eurowizja LV BET znajdziesz aktualności, ciekawostki, typy i analizy bukmacherskie, a także wyniki półfinałów oraz wielkiego finału. Od wielu lat, zakłady bukmacherskie na Eurowizję należą do grona najpopularniejszych zakładów pozasportowych. Chociaż wskazanie zwycięzcy nie jest zadaniem prostym, typowanie wyników Eurowizji może zaoferować większe emocje podczas oglądania transmisji na żywo.