Czym jest kolarstwo?

Kolarstwo to rozbudowana dyscyplina sportu, którą możemy podzielić na wiele odrębnych zmagań. Największą popularnością cieszy się kolarstwo szosowe wraz z największymi turniejami, takimi jak: Tour de France, Giro d’Italia, Vuelta a Espana oraz Tour de Pologne. Wyróżniamy również kolarstwo górskie, torowe, przełajowe oraz kultowe wyścigi i akrobacje BMX. Wystarczy poznać bliżej zasady poszczególnych zmagań, aby przekonać się, że kolarstwo to niezwykle interesująca dyscyplina, z której możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat miejsc z całego świata.

Zarejestruj się

Jak obstawiać kolarstwo?

Oferta bukmacherska na kolarstwo pozwala graczom typować wyniki najważniejszych wyścigów. Najważniejsze są oczywiście zakłady na zwycięzcę wyścigu oraz drużynę, w której występuje. Kolarstwo szosowe wyróżnia etapy górskie, sprinterskie oraz jazdę na czas. Można zatem obstawiać zwycięzców poszczególnych etapów i klasyfikacji wyścigu. Kluczem do sukcesu jest dobra znajomość dyscypliny, wiedza o tym, jakie drużyny są najlepsze w stawce, a także, który zawodnik jest ich liderem. Należy bowiem pamiętać, że teamy zawsze pracują na najlepszego kolarza w swoich szeregach.

Obstawianie kolarstwa jest bardzo proste. Wystarczy wybrać interesujące zdarzenie, a następnie, kliknąć w kurs przypisany do wyniku, jaki obstawiamy. Zdarzenie zostanie dodane do kuponu. Teraz wystarczy wybrać stawkę i potwierdzić nasz zakład. Od tego momentu decyduje klasyfikacja generalna, a także wyniki poszczególnych etapów, jeśli zdecydowaliśmy się wskazać zwycięzcę jednego odcinka. Największe turnieje, takie jak Tour de France, trwają aż trzy tygodnie i są złożone z kilkunastu etapów o różnej specyfice. W peletonie mamy zawodników, którzy lepiej radzą sobie na płaskich etapach sprinterskich, a także typowych górali cechujących się świetną jazdą na odcinkach górskich.

Zakłady bukmacherskie na kolarstwo

W legalnym serwisie bukmacherskim LV BET znajdziesz najważniejsze zakłady na najpopularniejsze wyścigi kolarskie z całego świata. Jeśli poszukujesz informacji na temat tej dyscypliny, zachęcamy do regularnych odwiedzin naszego bloga. Publikujemy tu aktualne wyniki, zapowiedzi wyścigów oraz najlepsze typy kolarstwo na nadchodzące zdarzenia. W naszym serwisie możesz również obstawiać kolarstwo na żywo, śledząc jednocześnie przebieg poszczególnych etapów wyścigu.

Kolarstwo

Kolarstwo – zbiór najważniejszych informacji

Kolarstwo to dość szeroki termin odwołujący się do wielu dyscyplin sportu, w których zastosowanie znajduje rower. Do najważniejszych dyscyplin w kolarstwie zaliczyć możemy: kolarstwo szosowe, kolarstwo torowe, kolarstwo górskie oraz kolarstwo BMX – są to dyscypliny olimpijskie. Największym zainteresowaniem kibiców cieszy się jednak kolarstwo szosowe, w których kilkuset kolarzy bierze udział w prestiżowych wyścigach wielodniowych, takich jak Tour de France, jak również wyścigach jednodniowych, takich jak Paryż-Roubaix.

Kolarstwo szosowe

W kolarstwie szosowym wyścigi są rozgrywane na drogach publicznych. W prestiżowych wyścigach wielodniowych i jednodniowych udział biorą zazwyczaj duże teamy kolarskie zrzeszające od kilku do kilkunastu kolarzy. Każda grupa posiada swojego lidera, na którego pracuje reszta zespoły. Natomiast mistrzostwa świata w kolarstwie czy też wyścigi na Igrzyskach Olimpijskich skupiają się na rywalizacji kadr narodowych, w których również wskazuje się lidera.

Niemniej jednak dostępne są także wyścigi indywidualne, w których każdy kolarz pracuje na jak najlepszy wynik. Od 1896 roku kolarstwo szosowe jest dyscypliną rozgrywaną na Letnich Igrzyskach Olimpijskich.

Kolarstwo torowe

Jak sama nazwa wskazuje, w kolarstwie torowym wyścigi są rozgrywane na specjalnych, owalnych torach, zwanych czasami welodromami. Mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznej, ale na łukach są bardzo mocno pochyłe, co umożliwia zachowanie stałej prędkości.

W kolarstwie torowym wyróżniamy różne dyscypliny, takie jak: sprint, sprint drużynowy, keirin, drużynowy wyścig na dochodzenie, omnium czy madison. Konkurencje te są rozgrywane na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Podobnie jak kolarstwo szosowe, kolarstwo torowe (wybrane konkurencje) zostało dołączone do programu letniej olimpiady już w 1896 roku.

Inne rodzaje kolarstwa

W programie Letnich Igrzysk Olimpijskich dostępne jest także kolarstwo górskie (MTB), w którym kolarze poruszają się po trudnym terenie pozbawionym utwardzonych dróg. Możemy tu wyróżnić kolarstwo zjazdowe oraz kolarstwo Cross-Country. Do programu igrzysk olimpijskich kolarstwo górskie zostało włączone w 1996 roku, przy okazji stulecia kolarstw na olimpiadzie.

Z kolei w 2008 roku do programu olimpijskiego włączone zostało także kolarstwo BMX uprawiane na torach moto-crossowych. Od 2000 roku w programie Igrzysk znajduje się także triathlon, a zatem dyscyplina, w której zawodnicy mierzą się w trzech konkurencjach: bieganiu, kolarstwie oraz pływaniu. Możemy także wyróżnić: kolarstwo przełajowe, cyklotrial, kolarstwo artystyczne, a nawet piłkę rowerową.

Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym

Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym są organizowane od 1921 roku. Odbywają się co roku, natomiast do rozgrywanych konkurencji zaliczają się: wyścig ze startu wspólnego, indywidualna jazda na czas oraz drużynowa jazda na czas. W ramach mistrzostw świata organizowane są także konkurencje dla juniorów oraz amatorów.

Najbardziej utytułowanym krajem w historii mistrzostw świata w kolarstwie szosowym są Włosi, którzy mają na koncie 153 medale, w tym 57 złotych. Po 98 medali mają na koncie: Belgia (41 złotych) oraz Franca (34 złote). Inne utytułowane nacje to: Holandia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Rosja, Szwajcaria, Hiszpania, Australia, Wielka Brytania.

Co roku rozgrywane są również mistrzostwa świata w kolarstwie torowym. Aktualnie rozgrywane konkurencje to: madison, wyścig punktowy zawodowców, wyścig na 1000 m, Keirin, Omnium, wyścig indywidualny na dochodzenie, wyścig drużynowy na dochodzenie, Scratch, sprint indywidualny oraz sprint drużynowy. W kolarstwie torowym najbardziej utytułowaną nacją jest Franca mająca na koncie 393 medale, w tym 143 medale złote. Inne bardzo utytułowane kraje to: Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Australia, Włochy, Rosja, Belgia, Stany Zjednoczone, Dania.

Warto dodać, że to właśnie tam miał miejsce rekord świata, na torze który do dziś jest sławny.

Kolarstwo na Igrzyskach Olimpijskich

Od 1896 roku kolarstwo szosowe i kolarstwo torowe znajdują się w programie Letnich Igrzysk Olimpijskich. W kolarstwie torowym rozgrywane konkurencje to: Keirin, Omnium, drużynowy wyścig na dochodzenie, sprint, sprint drużynowy. W kolarstwie szosowym rozgrywane są: indywidualny wyścig ze startu wspólnego, drużynowy wyścig ze startu wspólnego, jazda indywidualna na czas, jazda drużynowa na czas.

Od 1996 roku w programie znajduje się także kolarstwo górskie (Cross Country) natomiast od 2008 roku kolarstwo BMX (wyścigi indywidualne). Najbardziej utytułowanym krajem w historii kolarstwa na Letnich Igrzyskach Olimpijskich jest Francja z dorobkiem 86 medali (40 złotych).

Najbardziej prestiżowe wyścigi w kolarstwie szosowym

Za najbardziej prestiżowe uznawane za wielodniowe wyścigi kolarskie, złożone z etapów. Możemy wyróżnić etapy sprinterskie, etapy górskie, a także jazdę na czas. O zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zazwyczaj rywalizują liderzy największych grup kolarskich, podczas gdy reszta kolarzy z teamu skupia się przede wszystkim na wspieraniu lidera. Trzy największe i najbardziej prestiżowe wyścigi wielodniowe to: TdF, Giro d’Italia oraz Vuelta Espana. Z kolei największym wyścigiem kolarskim w Polsce jest Tour de Pologne. Jest to związane z wyścigiem w którym bierze udział kilka osób w przyszłym roku.

W kolarstwie szosowym mamy także wyścigi jednodniowe zwane klasykami. Także i tu rywalizują ze sobą drużyny kolarskie, ale o zwycięstwo mogą walczyć nie tylko liderzy poszczególnych grup. Najbardziej prestiżowe wyścigi jednodniowe są nazywane pomnikami lub też monumentami kolarstwa. Wśród nich wymienić możemy: Mediolan – San Remo, Ronde van Vlaanderen, Paryż – Roubaix, Liège-Bastogne-Liège, Giro di Lombardia.

W ramach wyścigów jednodniowych organizowane są również mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym. To właśnie kolarstwo szosowe cieszy się największą popularnością wśród kibiców, a powodem w dużej mierze jest to, że oglądanie transmisji z wyścigów pozwala przed telewizorem zwiedzać wyjątkowe miejsca i zabytki. Trasy wyścigów w dużej mierze są ustalane właśnie pod kątem kibiców.

Najwybitniejsi kolarze w historii dyscypliny

Za najwybitniejszego kolarza w historii dyscypliny uważany jest Eddy Merckx, który główne sukcesy odnosił w kolarstwie szosowym. To czterokrotny mistrz świata, pięciokrotny zwycięzca Tour de France, pięciokrotny zwycięzca Giro d’Italia oraz triumfator Vuelty. Tylko siedmiu kolarzy w historii wygrywało wszystkie trzy wielkie toury.

Poza wspomnianym Merckxem, sukces ten osiągnęli również: Jacques Anquetil, Felice Gimondi, Bernhard Hinault, Vincenzo Nibali, Chris Froome oraz Alberto Contador. Do grona największych kolarzy przez wiele lat zaliczany był także Lance Armstrong, ale jego dorobek został unieważniony po udowodnieniu mu licznych oszustw dopingowych.

Najlepsi Polscy kolarze w historii

Do grona największych mistrzów polskiego kolarstwa szosowego możemy zaliczyć: Czesława Langa (wicemistrz olimpijski 1980), Ryszarda Szurkowskiego (dwukrotny wicemistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata), Stanisława Szozdę (dwukrotny wicemistrz olimpijski, dwukrotny mistrz świata).

Z młodego pokolenia na wyróżnienie zasługują: Rafał Majka oraz Michał Kwiatkowski. W historii polskiego kolarstwa na stałe zapisała się także Maja Włoszczowska, kolarka górska. Jej dorobek to m.in. dwa srebrne medale Igrzysk Olimpijskich czy 10 medali Mistrzostw Świata, w tym jeden złoty.

Jakie zakłady można obstawiać na kolarstwo?

W wyścigu kolarskim bierze udział kilkuset zawodników. Może się wydawać, że wytypowanie zwycięzcy wyścigu jest zatem wyjątkowo trudne. Jednak w praktyce, o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej walczą zazwyczaj liderzy najmocniejszych grup kolarskich.

Trudniej jest natomiast wytypować zwycięzcę etapu, bo tutaj rzeczywiście swoje szanse mają inni zawodnicy, którzy często podejmują próbę ucieczki od peletonu i dojeżdżają do mety wcześniej.

Zakłady na kolarstwo obejmują także zakłady H2H, w których gracze mogą wytypować, który zawodnik w danej parze zakończy wyścig na wyższym miejscu. Do najchętniej obstawianych zakładów możemy zaliczyć zakłady na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej największych wyścigów, takich jak Tour de France, Giro d’Italia czy Vuelta.

Zakłady bukmacherskie na kolarstwo w LV BET

Zakłady na kolarstwo szosowe i torowe możesz obstawiać w serwisie legalnego bukmachera LV BET, który posiada w swojej ofercie zakłady na najważniejsze wyścigi kolarskie: Tour de France, Giro d’Italia, Vuelta Espana, Tour de Pologne czy mistrzostwa świata w kolarstwie. W tym miejscu możesz wytypować, który kolarz wygra poszczególne etapy, a który kolarz sięgnie po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

W ofercie legalnego bukmachera LV BET dostępne są także zakłady na kolarstwo torowe, kolarstwo górskie oraz kolarstwo BMX. Szeroka gama promocji i bonusów dostępnych w serwisie LV BET sprawia, że obstawianie wyników w kolarstwie w tym miejscu jest jeszcze bardziej emocjonujące.