Wyścigi samochodowe w LV BET

Wyścigi samochodowe to bardzo obszerna dyscyplina, w której poszczególne wyścigi możemy klasyfikować ze względu na rodzaj toru, zasady, jak również samochody dopuszczone do rywalizacji. W ten sposób wyróżnić możemy chociażby wyścigi samochodów turystycznych (np. DTM i European Touring Car Cup), wyścigi samochodów sportowych (np. European Le Mans Series), rajdy oraz wyścigi Rally Cross (np. Rajdowe Mistrzostwa Świata czy Mistrzostwa Europy Mistrzostwa Europy w rallycrossie), czy też Formuły wyścigowe (np. Formuła 1 nazywana królową sportów motorowych). Wyścigi samochodowe mogą być organizowane na specjalnie przygotowanych torach wyścigowych i torach ulicznych, ale również przez trasę z punktu A do punktu B. Specyficzną formą wyścigu jest 24-godzinny wyścig Le Mans, w którym zawodnicy muszą pokonać jak największy dystans w ciągu doby.

Zarejestruj się

Jak obstawiać wyścigi samochodowe?

Wyścigi samochodowe zaliczają się do grona dyscyplin wyjątkowo popularnych wśród typerów. Gracze mają możliwość obstawiania faworytów do zwycięstwa w poszczególnych wyścigach, jak również obstawiania przedziału miejsc, w jakim uplasować może się wybrany kierowca, np. podium, czołowa piątka czy miejsca 5-10.

Dokładne rodzaje zakładów bukmacherskich w dużej mierze zależą oczywiście od specyfiki wybranego wyścigu. Gracze mogą również wytypować swojego faworyta do zwycięstwa w prestiżowym cyklu, np. w Rajdowych Mistrzostwach Świata czy też w Mistrzostwach Świata Formuły 1. Atutem zakładów bukmacherskich na wyścigi samochodowe w dużej mierze jest właśnie różnorodność. W ofercie dostępne są zakłady na wyścigi dostępne na każdy tor, na którym znajdują się wszyscy kierowcy.

Zakłady bukmacherskie na wyścigi samochodowe

Bukmacher LV BET może pochwalić się rozbudowaną ofertą zakładów bukmacherskich na wyścigi. Dostępne wyścigi są podzielone na kategorie, dzięki czemu łatwiej wybierzesz interesujące Cię wydarzenie. Z kolei na blogu LV BET możesz znaleźć informacje na temat najbardziej prestiżowych serii wyścigowych, ich zasad, sposobu rozgrywania wyścigów, jak również o kierowcach, którzy mają największe szanse na wygraną.

Wyścigi generują ogromne emocje, a za sprawą zakładów bukmacherskich emocje te mogą być jeszcze większe. Warto zatem poszerzać swoją wiedzę o różnych rodzajach i seriach wyścigów samochodowych.

Wyścigi samochodowe

Wyścigi samochodowe – przewodnik po najciekawszych zawodach

Wyścigi samochodowe pojawiły się już kilka lat później, po zaprojektowaniu i stworzeniu pierwszego samochodu benzynowego przez Carla Benza. Dziś na całym świecie organizuje się tysiące różnorodnych serii wyścigowych, które różnią się zasadami, dopuszczonymi do startu pojazdami, trasą. Na blogu LV BET przygotowaliśmy obszerny przewodnik dla wszystkich miłośników sportów motorowych. W tym miejscu znajdziesz zbiór ciekawych informacji na temat najbardziej prestiżowych serii wyścigów samochodowych rozgrywanych w różnych zakątkach świata.

Historia wyścigów samochodowych

Historia pierwszego samochodu sięga XVIII wieku. W 1765 roku francuski inżynier Nicolas Joseph stworzył ciągnik artyleryjski – był to pierwszy pojazd kołowy napędzany parą. To właśnie samochody, czy też pojazdy parowe były pierwszymi samobieżnymi pojazdami kołowymi. Przełomowy okazał się rok 1885, kiedy to niemiecki konstruktor zaprojektował, opatentował i zbudował pierwszy pojazd mechaniczny na kołach. Był nim Patentwagen numer 1 napędzany czterosuwowym silnikiem benzynowym. Produkcja ruszyła w 1886 roku. Od tego momentu historia motoryzacji potoczyła się lawinowo.

Opracowanie pierwszego wyścigu benzynowego i pierwszy wyścig samochodowy dzieli zaledwie 8 lat. Taki wyścig zorganizowano 22 lipca 1894 roku na trasie pomiędzy Paryżem a Rouen. Dystans tego wyścigu to 126 km. Na linii startu stanęły 102 pojazdy, w tym: 39 napędzanych na parę, 38 z silnikiem benzynowym, 5 napędzanych elektrycznie, 5 wykorzystujących sprężone powietrze i jeden z mechanizmem sprężynowym. Wyścig ukończyło zaledwie 15 samochodów, a zwycięstwo odniósł samochód parowy prowadzony przez hrabiego Alberta Julesa de Diona. Pierwszą serią wyścigową był Puchar Gordona Bannetta rozegrany po raz pierwszy w 1900 roku. Natomiast w 1906 roku odbyło się Grand Prix Francji – był to pierwszy wyścig urządzony na zamkniętym torze i złożony z kilku okrążeń. Był to tor Circuit de la Sarthe położony niedaleko Le Mans.

Podział wyścigów ze względu na trasę

Wyścigi samochodowe możemy podzielić ze względu na trasę, po której poruszają się samochody. Zacznijmy od wyścigów rozgrywanych na torach. Tory możemy podzielić na: stałe (profesjonalne tory do jazdy wyczynowej, np. Brands Hatch), uliczne (tory poprowadzone ulicami miast np. Monte Carlo), a także mieszane (wykorzystują infrastrukturę toru, ale również ulicę, np. Aintree Motor Racing Circuit). Ze względu na nawierzchnię wskazać możemy tor asfaltowy oraz tor ziemny, najczęściej szutrowy bądź żwirowy. Specyficzną grupą torów wyścigowych są tory owalne wyprofilowane na łukach, tak, aby można je było pokonywać z dużą prędkością. Z tego typu torów korzystają chociażby wyścigi NASCAR.

Podział wyścigów ze względu na zasady

Wyścigi samochodowe mogą różnić się również zasadami ich rozgrywania. Tradycyjne wyścigi to oczywiście jazda na czas. W Formule 1 kierowcy ruszają ze wspólnego startu, a zwycięzcą będzie ten kierowca, którzy jako pierwszy pokona określoną liczbę okrążeń. Nieco inne zasady panują natomiast w rajdach. Tutaj również celem jest jak najszybsze pokonanie trasy, ale rajd składa się z wielu odcinków, a czasy ich pokonania są sumowane w klasyfikacji generalnej. Kierowcy ruszają w określonej kolejności i nie ścigają się ze sobą bezpośrednio na trasie. Wyjątkiem jest Rajd Dakar, gdzie na trasie znajduje się wielu kierowców jednocześnie. Tyle tylko, że „trasa” jest tu pojęciem względnym, jako iż Rajd Dakar charakteryzuje się tym, że wiedzie po bezdrożach. Mamy również wyścigi, w których zwycięzcą zostaje ten kierowca, który w określonym limicie czasowym pokona jak największy dystans. Najlepszym przykładem jest 24-godzinny wyścig Le Mans.

Najbardziej prestiżowe serie wyścigów samochodowych

Wyścigi samochodowe można podzielić ze względu na grupy dopuszczonych do rywalizacji pojazdów. W ten sposób wyróżnić możemy: wyścigi samochodów turystycznych, wyścigi samochodów sportowych, wyścigi samochodów rajdowych oraz oczywiście Formułę wyścigową, w której rywalizować mogą wyłącznie bolidy spełniające określone wymagania. Po kategoriach wyróżnić możemy poszczególne serie wyścigowe. Dla przykładu, w wyścigach samochodów turystycznych będzie to np. DTM, w przypadku samochodów sportowych wyścig Le Mans, natomiast w Formule wyścigowej najważniejsza jest oczywiście Formuła 1. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat poszczególnych rodzajów wyścigów wraz z przykładami popularnych serii.

Wyścigi samochodów turystycznych

W seriach wyścigów turystycznych biorą udział samochody seryjne, które są odpowiednio dostosowywane do rywalizacji na torze. Samochody te spełniają wszystkie warunki potrzebne do tego, aby legalnie poruszać się po drogach publicznych. Często są to bardzo popularne i znane marki w wersji wyścigowej, którą można zresztą nabyć.

Od 2005 roku rozgrywane są Mistrzostwa Świata Samochodów Turystycznych (WTCC), które zastąpiły Mistrzostwa Europy Samochodów Turystycznych organizowane od 1963 roku. Do najbardziej prestiżowych wyścigów samochodów turystycznych zaliczyć możemy serie: British Touring Car Championship (BTCC), Deutsche Tourenwagen Masters (DTM), European Touring Car Cup, Scandinavian Touring Car Championship (STCC), V8 Supercars czy też Trans-Am Series.

Wyścigi samochodów sportowych

W tej serii rywalizują prototypy wyścigowe oraz samochody grand tourer. Tego typu pojazdy posiadają najczęściej zamknięty kokpit, natomiast w odróżnieniu od bolidów formuły różnią się tym,  że posiadają dwa miejsca siedzące oraz nadkola. Często są seryjnie produkowane samochody sportowe odpowiednio przystosowane do jazdy w warunkach wyścigu. Samochody sportowe dzielą się na liczne kategorie, dla przykładu serie GT: od GT1 do GT4.

Do prestiżowych wyścigów samochodów sportowych zaliczyć możemy: FIA World Endurance Championship, European Le Mans Series, United SportsCar Championship, FIA GT1 World Championship (i wyścigi dla niższych serii GT). Wyścigiem dla samochodów sportowych jest również 24-godzinny wyścig Le Mans.

Formuła wyścigowa

Formuła wyścigowa to inaczej forma wyścigów, w których rywalizować mogą bolidy spełniające określone, restrykcyjne normy i wymagania. Najczęściej są to pojazdy o otwartym nadwoziu, jednomiejscowe. Najpopularniejszym wyścigiem w formule wyścigowej jest oczywiście Formuła One, czyli 24h Le Mans określana mianem królowej sportów motorowych.

Jednak wyróżnić możemy także wiele innych formuł wyścigowych, jak chociażby: Formuła 2, Formuła 3, Formuła E (dla bolidów elektrycznych), A1 Grand Prix, Atlantic Championship, Formuła 4000, Seria GP2, Serie GP3 czy też Grand Prix Masters. Swoje formuły mają także niektórzy producenci, np.: Ford, BMW, Renault, Mazda.

Wyścigi Stock Car

Ten rodzaj wyścigów jest kojarzony przede wszystkim z wyścigami po specjalnym, owalnym torze, którego łuki są zaokrąglone w taki sposób, aby można je było pokonywać z dużymi prędkościami. Największym organem, a zarazem serią wyścigów Stock Car jest NASCAR, czyli National Assocation for Stock Car Auto Racing.

W takich wyścigach biorą udział samochody zbliżone do produkcyjnych, posiadające stosowne zabezpieczenia, w tym klatkę bezpieczeństwa. W Europie organizowana jest seria NASCAR Whelen Euro Series, ale w odróżnieniu od wyścigów organizowanych w Ameryce Południowej, w tej serii kierowcy rywalizują na tradycyjnych torach wyścigowych.

Rajdy i wyścigi Rallycross

Osobną serią wyścigów są rajdy. W tym sporcie mamy do czynienia z samochodami seryjnymi, które są przystosowywane do specyfiki wyścigów w terenie. Kierowcy mają do pokonania określoną trasę, która jest podzielona na odcinki.

Czasy poszczególnych odcinków sumują się ze sobą w klasyfikacji końcowej. Za każdy rajd można zdobyć określoną liczbę punktów do klasyfikacji generalnej. Najbardziej prestiżowym cyklem są Rajdowe Mistrzostwa Świata Samochodów Sportowych (WRC), w skład których wchodzi zwykle kilkanaście rajdów, np. Rajd Monte Carlo czy Rajd Finlandii.

Nieco innym wydarzeniem jest natomiast Rajd Dakar, w którym zawodnicy poruszają się po bezdrożach i sami odpowiadają za wybór optymalnych ścieżek. Wyścigi rajdowe mogą prowadzić po różnych nawierzchniach: drogach asfaltowych, drogach żwirowych, drogach szutrowych i piaszczystych, drogach ośnieżonych.

Z kolei seria wyścigów Rallycross to po prostu rajdy przeniesione na tor wyścigowy. Na takim torze również można zastosować różne rodzaje nawierzchni, zwykle asfalt oraz szuter.

Zawodnicy mają do pokonania określoną liczbę okrążeń, a w pojedynczym wyścigu bierze udział od kilku do kilkunastu pojazdów.

Przed zawodami układa się drabinkę, a zwycięzcy przechodzą do dalszego etapu, aż do wyścigu finałowego. Czasy uzyskiwane w poprzednich rundach decydują o kolejności startu. Najbardziej prestiżowym cyklem na Starym Kontynencie są Mistrzostwa Europy w rallycrossie.

Inne kategorie wyścigów samochodowych

Wielu młodych kierowców zaczyna swoją karierę od kartingu. Wyścigi kartingowe są organizowane na specjalnych torach o nawierzchni bitumicznej, a zawody dzielą się na kategorie ze względu na wiek kierowców oraz pojemność skokową silnika.

Tego typu wyścigi są bardzo bezpieczne, stosunkowo niedrogie (w porównaniu z innymi formami rywalizacji), a ponadto pozwalają nabywać umiejętności oraz doświadczenie, które później można wykorzystać w wielu innych seriach wyścigowych.

Od kartingu swoją przygodę z wyścigami zaczyna wielu kierowców, którzy następnie dochodzą na szczyt, którym w sportach motorowych jest Formuła One.

Obstawianie wyścigów samochodowych w LV BET

W serwisie bukmacherskim LV BET dostępna jest osobna kategoria zakładów na wyścigi samochodowe. Znajdziesz tu wiele różnorodnych serii wyścigowych podzielonych na podkategorie, dzięki czemu łatwiej odnajdziesz interesujące Cię wydarzenie.

Jeśli chodzi o rodzaje zakładów na wyścigi samochodowe, można typować zwycięzcę wyścigu, podium, jak również zakłady H2H – mamy tu wybrane pary kierowców, a zawodnik typuje, który zawodnik z danej pary uzyska lepszy wynik.

Gracze mogą także wytypować swoich faworytów do wygranej w całym cyklu, np. zwycięzcę Rajdowych Mistrzostw Świata. Wybór zakładów w LV BET jest naprawdę duży, dzięki czemu każdy maniak czterech kółek znajdzie tu wydarzenia pod kątem swoich zainteresowań.

Zakłady bukmacherskie na wyścigi samochodowe w LV BET

Blog LV BET to doskonałe źródło wiedzy na temat różnorodnych serii wyścigowych. W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi najbardziej prestiżowych i popularnych wyścigów, poznasz ich zasady, a także dowiesz się więcej na temat kierowców, który będą rywalizować o najwyższe cele. Nasz przewodnik zawiera także zbiór informacji o podziale wyścigów samochodowych na kategorie ze względu na rodzaj wykorzystywanych samochodów.

Mamy nadzieję, że informacje dostępne na blogu LV BET pomogą w satysfakcjonującym obstawianiu zakładów bukmacherskich na wyścigi samochodowe.