Rajd Sardynii (WRC) 2024

WRC RAJD SARDYNII 2024

21 edycja wyścigu na włoskiej wyspie zmienia swoje oblicze. W tym roku organizatorzy Rajdu Sardynii skrócili zasadniczą część rywalizacji, która potrwa zaledwie 48 godzin. Jak będzie wyglądała ta rywalizacja? Poznaj najważniejsze informacje o tym wydarzeniu i obstawiaj WRC w LV BET!

WORLD RALLY CHAMPIONSHIP RAJD SARDYNII – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Rajd Sardynii (WRC) 2024WRC po raz pierwszy zorganizowało wyścig na Sardynii w 2004 r. Od tamtej pory światowa czołówka niemal nieprzerwanie odwiedza śródziemnomorską wyspę. Wyjątkowo rajdowcy nie ścigali się tam tylko w 2010 r.

Rajd Sardynii oferuje wyjątkową atmosferę i nieprzewidywalne warunki. Szutrowe drogi są szybkie i wąskie, a to tego pełne dziur i kamieni. Miejsca na poboczach również nie ma, bo są one pełne krzaków, drzew i głazów. Margines błędu jest więc minimalny. Dużo pracy, w sardyńskim wydarzeniu mają też mechanicy. Zazwyczaj dodatkowe trudy przynosi też pogoda. Temperatury często przekraczają 30 stopni, a w ubiegłym roku nie zabrakło też deszczu.

O nieprzewidywalności Rajdu Sardynii najlepiej świadczy fakt, iż podczas ubiegłorocznych zmagań aż dziewięciokrotnie dochodziło do zmiany lidera.

Sprawdź aktualne bonusy bukmacherskie bukmachera LV BET!

TRASY I ETAPY PODCZAS RAJDU SARDYNII

Szósta odsłona tegorocznego czempionatu, czyli Rajd Sardynii, odbędzie się na przełomie maja i czerwca. Rajdówki wyjadą na trasę w dniach 31 maja – 2 czerwca 2024 r. Rajd podzielono na trzy etapy.

Zawody te charakteryzują się dużym skomplikowaniem logistycznym. Organizatorzy przygotowali w tym roku szesnaście odcinków specjalnych. Ich łączna długość to blisko trzysta kilometrów. Całościowy dystans do przejechania, razem z drogami dojazdowymi, wyniesie ponad tysiąc kilometrów. Będzie to nie lada wyzwanie nie tylko dla najlepszych kierowców WRC, ale też samochodów i opon, które poruszać się będą po szutrach z ostrymi głazami. We znaki da się też włoski klimat, a szczególnie wysokie temperatury.

Park serwisowy ulokowany będzie w Alghero. To właśnie z tej lokalizacji wyruszą w środę i czwartek rajdówki na zapoznanie z trasą, a w piątek udadzą się na test kontrolny (power stage). Wykorzystana zostanie krótka próba Olmedo (2,14 km), dobrze znana bywalcom Rajdu Sardynii.

Właściwe ściganie rozpocznie się tego samego dnia wczesnym popołudniem. Załogi będą miały do pokonania cztery odcinki specjalne. Po dwa razy powtarzane będą: Osilo – Tergu (25,65 km) oraz Sedini – Castelsardo (13,26 km).

Kolejnego dnia rozegranych będzie osiem prób, które zagorzali kibice bardzo dobrze znają. Będą to dwukrotnie przejeżdżane odcinki: Tempio Pausania (12,03 km) oraz Tula (22,81 km), a po południu oesy: Monte Lerno – Monti di Ola (25,17 km) i Coiluna – Loelle (14,67 km).

Niedzielny program w tym sezonie będzie dodatkowo punktowany. Znalazły się w nim cztery odcinki: dwukrotnie przejeżdżany Cala Flumini (12,55 km]) oraz Sassari – Argentiera (7,10 km).

Co ciekawe, podczas żadnego z etapów załogi nie zajadą do serwisu w połowie dnia, jedynie w sobotę zaplanowano strefę zmiany opon. A to oznacza, że w piątek i niedzielę rajdówki będą się poruszały jedynie na zabrane z serwisu ogumieniu.

ZWYCIĘZCY POPRZEDNICH EDYCJI RAJDU SARDYNII

Kto zwyciężał w poprzednich odsłonach Rajdu Sardynii? Po cztery zwycięstwa na koncie mają Sebastian Loeb oraz Sebastien Ogier. W ostatnich latach na najwyższy miejscu podium była jednak duża rotacja. Wyniki wcześniejszych Rajdów Sardynii:

 • 2019 r. – Dani Sordo / Carlos del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC)
 • 2020 r. – Dani Sordo / Carlos del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC)
 • 2021 r. – Sebastien Ogier / Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC)
 • 2022 r. – Ott Tanak / Martin Jarvoeia (Hyundai i20 N Rally1)
 • 2023 r. – Thierry Neuville / Martiin Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1)

UCZESTNICY RAJDU SARDYNII W 2O24 ROKU

Polscy kibice WRC czekają na Rajd Sardynii z jednego powodu – w tym sezonie wybiera się tam Kajetan Kajetanowicz. Polak rozpoczął tegoroczną walkę w Rajdowych Mistrzostwach Świata od sukcesu na Safari. Trzecie z rzędu zwycięstwo na kenijskich szutrach dało załodze ORLEN Rally Team komplet punktów w klasyfikacji WRC2 Challenger. Dla duetu Kajetanowicz i Szczepaniak Rajd Sardynii będzie drugim wyścigiem w tym sezonie.

Adrenaliny na pewno nie zabraknie. W kategorii WRC2 zgłosiło się aż czterdzieści załóg, z których trzydzieści sześć weźmie udział i będzie punktować również w WRC2 Challenger. Zapowiada się walka na najwyższym poziomie, bo na starcie stanie aż siedem załóg aktualnej czołowej dziesiątki WRC2.

Kajetanowicz w Rajdzie Sardynii wystartuje już po raz szósty. Na włoskiej wyspie trzykrotnie stawał na podium, po raz ostatni w zeszłym roku.

A kto wystartuje w tegorocznych zmaganiach?

 1. Nauville Thierry – 86 pkt.
 2. Evans Elfyn – 80 pkt.
 3. Fourmaux Adrien – 59 pkt.
 4. Tana Ott – 53 pkt.
 5. Ogier Sebastien – 45 pkt.
 6. Katsuta Takamoto – 45 pkt.
 7. Rovanpera Kalle – 31 pkt.
 8. Lappi Esapekka – 23 pkt.
 9. Mikkelsen Andreas – 14 pkt.
 10. Solberg Oliver – 12 pkt.
 11. Munster Gregoire – 8 pkt.
 12. Pajari Sami – 6 pkt.
 13. Greensmith Gus – 6 pkt.
 14. Gryazin Nikolay – 5 pkt.
 15. Linnamae Georg – 4 pkt.
 16. Korhonen Roope – 3 pkt.
 17. Kajetanowicz Kajetan – 3 pkt.
 18. Rossel Yohan – 2 pkt.
 19. Lopez Pepe – 2 pkt.
 20. Heikila Mikko – 2 pkt.
 21. Serderidis Jourdan – 2 pkt.
 22. Joona Lauri – 1 pkt.

HARMONOGRAM RAJDU SARDYNII 2O24

Trzy dni pełne emocji czekają na sportowców i kibiców na wyspie Sardynia! O której dokładnie rozpoczną się zmagania rajdówek?

Dzień Sesja
31 maja 2024 r. godz. 8.01 – Odcinek testowy

godz. 14.33 – Dzień pierwszy

1 czerwca 2024 r. godz. 7.26 – Dzień drugi
2 czerwca 2024 r. godz. 7.55 – Dzień trzeci

TYPY I ZAKŁADY BUKMACHERSKIE NA RAJD SARDYNII

Legalny bukmacher LV BET na co dzień towarzyszy najlepszym sportowcom świata. W tym gronie nie mogło zabraknąć również kierowców rajdowych. W serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej LV BET przed każdym rajdem z cyklu World Rally Championship znajdziesz szeroki wybór rynków i atrakcyjne kursy. Nie zapomnij również skorzystać z promocji i bonusów. Zyskasz dodatkowe środki na grę, a Twoje emocje sięgną zenitu!

RAJDY SAMOCHODOWE W LV BET

Obstawiając WRC nie ma co myśleć o pojemności skokowej silnika i napędzie na cztery koła samochodów. Rajdówki są przygotowane najlepiej jak tylko można. O wygranej decydują kierowcy, a dokładniej talent. Zawodnik w szczytowej formie zdobywa kolejne punkty w wyścigach, zarówno na drogach asfaltowych, jak i szutrowych. Przed rozpoczęciem obstawianie jest niezwykle ważne sprawdzenie wyników zawodników w historii WRC, a szczególnie ostatnich występów. Określenie możliwości, w tym sympatii do nawierzchni i miejsc na świecie, celów i dyspozycji to podstawa, aby pewnie obstawiać rajdy WRC. Przyłącz się do rywalizacji i wygrywaj w LV BET!