Rajd Chorwacji - el. samochodowych MŚ | LV BET Blog

WRC RAJD CHORWACJI 2024

Czwarta runda Rajdowych Mistrzostw Świata odbędzie się na Bałkanach. Rajd Chorwacji 2024, bo o nim mowa, będzie nie tylko niezłym widowiskiem dla fanów, ale przede wszystkim dużym wyzwaniem dla kierowców. Poznaj najważniejsze informacje o zawodach i postaw swoje typy na wyścigi samochodowe w zakładach bukmacherskich LV BET.

WRC RAJD CHORWACJI – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Rajd Chorwacji - el. samochodowych MŚ | LV BET BlogRajd Chorwacji zadebiutował w kalendarzu WRC w 2021 r. Bazą pierwszej imprezy została stolica kraju – Zagrzeb. To bardzo specyficzne zawody – ich trudność polega na zmiennej przyczepności nawierzchni. Na jednej prostej na asfalcie może wystąpić kilka jego rodzajów, a nawet miejscami szuter. Ponadto często nasypuje się na drogę materiał z pobocza, a więc piasek i kamiennie albo też błoto. Szczególnie po opadach deszczu może trasa może być zagadką dla uczestników. W każdej edycji na trasie występują zarówno bardzo szybkie techniczne odcinki połączone z zakrętami i nawrotami. Z szerokich ulic trasa zmienia się w wąskie dróżki, które nie wybaczają nawet najmniejszych błędów.

TRASY I ETAPY PODCZAS RAJDU CHORWACJI

Dwa miesiące przed rozpoczęciem rywalizacji w Rajdzie Chorwacji organizatorzy podali trasę, na której będą ścigali się kierowcy i ich piloci. W programie znalazło się dwadzieścia odcinków specjalnych. Rajdówki przejadą wybrzeżem Morza Adriatyckiego.

Łącznie do przejechania będzie 283,28 km. Nie ma co liczyć na wiele nowości, bo w dużej mierze organizatorzy czerpali z minionych edycji.

Przed właściwą rywalizacją zaplanowany jest odcinek testowy Okic [3,65 km]. Odbędzie się on 18 kwietnia 2024 r. (w czwartek) i jest dobrze znany bywalcom chorwackiej rundy. Jeszcze tego samego dnia w centrum Zagrzebia odbędzie się ceremonia startu.

Kolejnego dnia teamy będą musiały zmierzyć się podczas dwóch pętli, po cztery odcinki każda. Nie odbędzie się serwis w środku dnia. W różnej kolejności będą powtarzane będą próby: Krasic – Sosice (23,63 km), Jaskovo – Mali Modrus Potok (9,48 km), Ravna Gora – Skrad (10,13 km) oraz Platak (16,63 km). Pomiędzy tymi sekcjami zamiast na serwis do Zagrzebia, załogi udadzą się na wybrzeże Adriatyku. Strefę zmiany opon zaplanowano w Rijece na nadmorskiej promenadzie Korzo. W sobotę w programie znalazło się osiem oesów. Załogi dwukrotnie pokonają odcinki: Smerovisce – Grdanjci (15,72 km), Stojdraga – Gornja Vas (20,77 km), Vinski Vrh – Duga Resa (8,78 km) oraz Pecurkovo Brdo – Mreznicki Novaki (9,11 km). Pomiędzy sekcjami odbędzie się serwisowa wizyta w Zagrzebiu.

Finałowe starcie, w tym roku dodatkowo punktowane, rozegran zostanie na czterech próbach. Rajdówki dwukrotnie przejadą na odcinkach Trakscan – Vrbo (13,15 km) oraz Zagorska Sela – Kumrovec (14,24 km).

ZWYCIĘZCY POPRZEDNICH EDYCJI RAJDU CHORWACJI

Do tej pory rozegrane zostały trzy edycje w randze światowego czempionatu. Wszystkie padły łupem załóg Toyoty. Zwycięzcami byli kolejno: Sebastien Ogier i Julien Ingrassia, Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen oraz Elfyn Evans i Scott Martin. W ostatnich zmaganiach Belg stanął na podium po prawie półtorej roku. Drugi czas wykręcił Kalle Rovanpera, który stracił do triumfatora tylko sekundę, a ze stratą 4.3 sek. Trzeci był Sebastien Ogier.

UCZESTNICY RAJDU CHORWACJI W 2O24 ROKU

Do rywalizacji na bałkańskich drogach podejdą najlepsi kierowcy WRC. Wśród nich znajdą się przede wszystkim kierowcy, którzy wystąpili w dotychczasowych rundach.

KLASYFIKACJA KIEROWCÓW WRC 2024

 1. Neuville Thierry – 48 pkt.
 2. Evans Elfyn – 45 pkt.
 3. Formaux Adrien – 29 pkt.
 4. Ogier Sebastien – 24 pkt.
 5. Tanak Ott – 21 pkt.
 6. Lappi Esapekka – 19 pkt.
 7. Katsuta Takamoto – 12 pkt.
 8. Rovanpera Kalle – 11 pkt.
 9. Solberg Oliver – 8 pkt.
 10. Pajari Sami – 6 pkt.
 11. Mikkelsen Andreas – 6 pkt.
 12. Linnamae Georg – 4 pkt.
 13. Gryazin Nikolay – 3 pkt.
 14. Korhonen Roope – 3 pkt.
 15. Lopez Pepe – 2 pkt.
 16. Heikkkila Mikko – 2 pkt.
 17. Rossel Yohan – 1 pkt.
 18. Munster Gregoire – 1 pkt.
 19. Joona Lauri – 1 pkt.

W tym roku zawodnicy WRC walczą w oparciu o nowy system punktacji. Ma on uatrakcyjnić rajdy, zwłaszcza ich niedzielną część, a spotkał się z dużą krytyką, szczególnie wśród kierowców.

Dotychczas w niedzielnych zmaganiach załogi spokojnie pokonywały oesy tego dnia, oszczędzając opony przed walką na Power Stage. Obecnie do zdobycia teamy nadal mają maksymalnie trzydzieści oczek, ale będą one przyznawane na innych zasadach – punkty będą nadawane według klucza 18-15-13-10-8-6-4-3-2-1 dla pierwszych dziesięciu duetów po sobotniej części zawodów, ale tylko dla tych, które osiągną metę wydarzenia w niedzielę. Jeśli załoga nie ukończy niedzielnego etapu, punktu zostaną przyznane następnym w kolejności uczestnikom. Zespoły mogą też otrzymać punkty przydzielone za odrębną klasyfikację opartą wyłącznie na odcinkach specjalnych niedzielnego etapu. Przyznane będą dla czołowej siódemki według skali 7-6-5-4-3-2-1. Bonusy za pięć pierwszych miejsc na Power Stage pozostają bez zmian.

KALENDARZ RAJDU CHORWACJI 2024

18-21 kwietnia 2024 r. – to właśnie w tych dniach będzie można śledzić rywalizację najlepszych kierowców rajdowych na chorwackich drogach. Poznaj dokładną rozpiskę startów, a nie ominie Cię żadne ważne wydarzenie!  

HARMONOGRAM RAJDU CHORWACJI 2024

 • 18 kwietnia 2024 r.godz. 9.00 – Odcinek testowy
 • 19 kwietnia 2024 r.godz. 7.20 – dzień pierwszy
 • 20 kwietnia 2024 r.godz. 6.20 – dzień drugi
 • 21 kwietnia 2024 r.godz. 5.30 – dzień trzeci

OBSTAWIANIE RAJDU CHORWACJI W LV BET

W kalendarzu WRC na 2024 r. znalazło się trzynaście rund, w tym Rajd Chorwacji. W walce o podium liczy się kilka teamów. Aby trafnie obstawiać poszczególne klasyfikacje niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Poznanie zawodników to podstawa – ich wcześniejszych osiągów, charakterystyki jazdy czy preferencji dotyczącej powierzchni. Sięgnij też po typy innych graczy, wskazania ekspertów oraz oferowane przez bukmacherów kursy. Wszystkie te informacje pozwolą Ci na wskazanie faworytów, zarówno Rajdu Chorwacji, jak i kolejnych rund WRC w tym roku.

TYPY I ZAKŁADY BUKMACHERSKIE NA RAJDOWE WYŚCIGI SAMOCHODOWE W LV BET 

Zmagania kierowców rajdowych WRC możesz obstawiać przez cały sezon w zakładach bukmacherskich LV BET. Legalny bukmacher udostępnia na bieżąco kolejne wydarzenia i rynki. Skorzystaj z atrakcyjnych rynków i wygrywaj! Swoje szczęśliwe kupony postawisz w serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej organizatora rynków wzajemnych. Jesteś gotowy na podjęcie nowego wyzwania? Postaw swoje typy na WRC w LV BET!