Typy bukmacherskie biathlon – prestiżowa dyscyplina zimowa w serwisie LV BET

Biathlon to połączenie biegów narciarskich ze strzelectwem. Dyscyplina odznacza się niezwykle bogatą i barwną historią. Pierwsze oficjalne zawody zorganizowano w 1767 roku. Sport prawdopodobnie wywodzi się z Norwegii. Zasady mieli opracować żołnierze podczas ćwiczeń. Na blogu sportowym LV BET znajdziesz aktualne informacje, wyniki, a także zapowiedzi najważniejszych wydarzeń ze świata zimowego Biathlonu.

Zarejestruj się

Biathlon – biegi narciarskie i strzelectwo w jednej dyscyplinie

Podstawą Biathlonu są biegi narciarskie rozgrywane na dystansie od 7,5 do 20 kilometrów. Podczas trasy, zawodnicy zaliczają od 2 do 4 rund strzeleckich w pozycji stojącej lub leżącej. W każdej rundzie oddaje się po pięć strzałów do krążków o średnicy 45 lub 115 mm, oddalonych od strzelca od 50 metrów. Pudła oznaczają dodatkowe, karne okrążenia przed wyruszeniem w dalszą trasę. W niektórych rodzajach biegów zawodnik może dobrać kilka nabojów i uchronić się przed dodatkowymi okrążeniami. Wyróżniamy biegi indywidualne, sprinterskie, pościgowe, ze startu wspólnego, a także sztafetę.

Biathlon jest najpopularniejszy w Niemczech, Rosji, Norwegii, Włoszech, Francji, Szwecji, Finlandii oraz kilku innych krajach europejskich. W Polsce, dyscyplina znacznie zyskała na popularności za sprawą Tomasza Sikora, medalisty Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy oraz Igrzysk Olimpijskich. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, wielu profesjonalnych biathlonistów wywodziło się z wojska lub policji. Do dziś zresztą, niektórzy zawodnicy są zrzeszeni ze służbami. Największymi legendami tego sportu są: Ole Einar BjørndalenMartin Fourcade natomiast wśród kobiet, Magdalena Forsberg.

Zakłady bukmacherskie na Biathlon

Biathlon zalicza się do grona najpopularniejszych sportów zimowych, obstawianych przez graczy z Europy. W serwisie LV BET dostępne są rozbudowane zakłady bukmacherskie na biathlon. Typerzy mogą obstawiać wyniki poszczególnych biegów, a także wskazywać swoich faworytów do największych sukcesów: pucharu świata, medali mistrzostw świata i olimpiady. Ofertę na biathlon, dostępną w LV BET, odznaczają wysokie kursy, bogaty wybór wydarzeń a także atrakcyjne promocje i bonusy.

Nasze darmowe typy bukmacherskie udostępniane są w języku Polskim. Tak samo jak darmowe typy i liga typerów, która od czasu do czasu gości na naszym blogu. Biathlon wraz ze sportami zimowymi cieszy się ogromną popularnością, tak jak piłka nożna w grach hazardowych. Szczególnie w pucharze świata, gdzie emocje są najbardziej odczuwalne. W tym czasie zapraszamy szczególnie na blog LV BET!

Biathlon

Biathlon – najważniejsze informacje dla kibiców

Biathlon to jedna z najpopularniejszych zimowych dyscyplin sportu. Jest to połączenie biegów narciarskich ze strzelectwem. Zawodnicy i zawodniczki muszą wykazać się zatem doskonałą kondycją, precyzją, a także umiejętnością opanowania szybkiego oddechu podczas strzelania. W serwisie bukmacherskim LV BET gracze mają możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich na biathlon. W tym miejscu znajdziesz garść informacji na temat tej dyscypliny sportu.

Na czym polega biathlon?

Biathlon jest określany dwubojem zimowym. Jest to połączenie biegów narciarskich oraz strzelectwa. Uczestnicy pokonują na nartach biegowych określony dystans biorąc udział w kilku sesjach strzeleckich (zwykle czterech). Do strzelania służy karabinek sportowy o masie min. 3,5 kg, który w trakcie biegu znajduje się na plecach zawodnika. W jednej sesji należy trafić pięć celów oddalonych o 50 metrów o średnicy 45 mm (pozycja leżąca) lub 115 mm (pozycja stojąca). Każde pudło oznacza stratę czasową lub konieczność przebiegnięcia karnego okrążenia, w zależności od konkurencji. Stanowiska strzelnicy znajdują się w reprezentatywnym miejscu nieopodal trybun dla publiczności.

Biathlon to sport indywidualny, ale wśród konkurencji dostępne są również sztafety. Do najbardziej utytułowanych nacji w tej dyscyplinie sportu zaliczają się: Norwegia, Niemcy, Szwecja, Francja, Rosja. Każdego roku rozgrywany jest Puchar Świata, najbardziej prestiżowe zawody biathlonowe. Biathlon jest także obecny w programach Zimowych Igrzysk Olimpijskich, a co roku (lub co dwa lata) organizowane są także Mistrzostwa Świata w biathlonie.

Kilka słów o historii biathlonu

Biathlon, podobnie jak biegi narciarskie, wywodzi się z krajów skandynawskich, a mianowicie z Norwegii. Początkowo był to zwykły trening norweskich żołnierzy, którzy ze względu na położenie geograficzne tego kraju oraz klimat muszą bardzo dobrze radzić sobie na nartach. Już w XVIII wieku rozegrano jednak pierwsze zawody w biathlonie. Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku biathlon sport został oficjalnie zademonstrowany pod nazwą „bieg patrolowy”. Ze względu na to, że sport ten był uprawiany raptem w kilku krajach, nie mógł być uznany za dyscyplinę olimpijską. Zmieniło się to dopiero w 1960 roku, kiedy biathlon został włączony do programu ZIO. Dwa lata wcześniej rozegrane zostały pierwsze Mistrzostwa Świata w biathlonie. Od 1948 roku rozwojem dyscypliny zajmowała się Międzynarodowa Unia Pięcioboju Nowoczesnego i Biathlonu, natomiast w 1998 roku wydzielono osobną sekcję pod nazwą: Międzynarodowa Unia Biathlonu.

Konkurencje rozgrywane w biathlonie

W biathlonie rozgrywanych jest kilka konkurencji, które wchodzą w skład Pucharu Świata. Za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej otrzymuje się Kryształową Kulę, natomiast za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej konkretnej konkurencji małą Kryształową Kulę. Oto konkurencje biathlonowe wraz z krótkim opisem zasad:

  • Bieg indywidualny – rozgrywany na dystansie 20 km (mężczyźni) i 15 km (kobiety). Zawodnicy biorą udział w czterech sesjach strzeleckich w kolejności: pozycja leżąca, stojąca, leżąca, stojąca. Za nietrafiony cel dodawana jest minuta kary.
  • Sprint – rozgrywany na dystansie 10 km (mężczyźni) i 7,5 km (kobiety). Zawodnicy biorą udział w dwóch sesjach strzeleckich (w pozycji leżącej i w pozycji stojącej), a każde pudło oznacza 150 metrów rundy karnej. Zawodnicy na trasę są wypuszczani w odstępach 30 sekund.
  • Pościg – rozgrywany na dystansie 12,5 km (mężczyźni) i 10 km (kobiety). Zawodnicy są wypuszczani zgodnie z czasami wcześniejszego startu, zwykle sprintu. Zwycięzca wybiega pierwszy, a reszta stawki będzie próbowała go dogonić. Mamy tu cztery rundy strzeleckie (2 leżące, 2 stojące), a za każde pudło trzeba przebiec 150 m rundy karnej.
  • Bieg masowy – bieg narciarski rozgrywany na dystansie 15 km (mężczyźni) i 12,5 km (kobiety). Zawodnicy są puszczani ze startu wspólnego równocześnie. Mamy 4 sesje na strzelnicy (2 w pozycji leżącej i 2 w pozycji stojącej), a za każde pudło zawodnik musi pokonać dodatkowe 150 m.
  • Sztafeta – rozgrywana na dystansie 7,5 km (mężczyźni) i 6 km (kobiety). W skład drużyny wchodzi czterech uczestników. W sztafecie mieszanej jest to dwóch mężczyzn i dwie kobiety. Każdy uczestnik pokonuje taki sam dystans i bierze udział w dwóch sesjach strzeleckich (leżąca, stojąca). Pudło oznacza rundę karną o długości 75 m.

Warto także nadmienić, że w konkurencjach sztafetowych zawodnicy mają po trzy dodatkowe naboje, które można wykorzystać w przypadku pudła dobierając amunicję. Najmłodszą dyscypliną jest pojedyncza sztafeta mieszana, w której zamiast czterech zawodników bierze udział dwoje zawodników – mężczyzna i kobieta. Tarcza strzelnicza zawsze ma średnicę 115 mm (czarny krążek), ale w przypadku strzelania z pozycji leżącej należy trafić w środek krążka o średnicy 45 mm. W tarczy stosuje się specjalny mechanizm, który przewraca krążek przy celnym trafieniu.

Najważniejsze zawody biathlonowe na świecie

Puchar Świata w Biathlonie jest rozgrywany od listopada do marca. Zawodnicy i zawodniczki biorą udział w wybranych konkurencjach i zbierają punkty do klasyfikacji generalnej końcowej. Za zwycięstwo w tej konkurencji otrzymuje się Kryształową Kulę. Natomiast za zwycięstwo w klasyfikacji końcowej poszczególnych konkurencji otrzymuje się małą Kryształową Kulę. Zawody są rozgrywane w Norwegii, Niemczech, Estonii, Finlandii, Włoszech, Austrii, Francji, Szwecji, Chinach.

Co dwa lata lub co roku organizowane są Mistrzostwa Świata w biathlonie. Zostały zapoczątkowane od 1958 roku biegiem indywidualnym. Najmłodsza konkurencja (pojedyncza sztafeta mieszana) została dołączona do programu dopiero w 2019 roku. Aktualne konkurencje to: bieg indywidualny, sprint, pościg, bieg masowy, sztafeta, sztafeta mieszana, pojedyncza sztafeta mieszana. Te same konkurencje (za wyjątkiem pojedynczej sztafety) są obecne w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które są rozgrywane co cztery lata.

Największe gwiazdy w historii biathlonu

Jako najwybitniejszy biathlonista w historii wymiany jest Ole Einar Bjørndalen z Norwegii, który zwyciężał Puchar Świata aż sześciokrotnie, a w swojej karierze wygrywał 94 zawody w różnych konkurencjach. Jego rekord w liczbie wygranych Kryształowych Kul pobił w sezonie 2017/2018 Martin Fourcade z Francji, zdobywając siódme trofeum. Francuz ma na koncie 79 wygranych zawodów. Wśród pań absolutnie bezkonkurencyjna jest do dziś Magdalena Forsberg, która w sezonie 2001/2002 zdobyła szóstą Kryształową Kulę. Za nią plasują się Magdalena Neuner i Kaisa Mäkäräinen z trzema trofeami.

Najbardziej utytułowaną nacją w historii biathlonu jest Norwegia, która ma w sumie 17 Kryształowych Kul, 186 medali Mistrzostw Świata (w tym 68 złotych), a także 40 medali olimpijskich (w tym 16 złotych). Wysoko w klasyfikacji plasują się kraje: Niemcy, Rosja, Francja, Szwecja, Finlandia. Rosja ma najwięcej medali Mistrzostw Świata, ale tylko trzy triumfy w Pucharze Świata. Dlaczego tylko kilka krajów osiąga sukcesy w tym sporcie? Ma to związek z ograniczoną dostępnością tras wyposażonych w strzelnicę, niezbędnych do treningów biathlonu.

Najlepsi reprezentanci Polski w biathlonie

Najwybitniejszym przedstawicielem tej dyscypliny z Polski jest Tomasz Sikora, który występował w latach 1993 – 2012. W swojej karierze zdobył srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w biegu masowym (to jedyny medal Polski na ZIO w biathlonie), a także trzy medale Mistrzostw Świata, w tym złoty metal w biegu indywidualnym w 1995 roku. To także wielokrotny Mistrz Europy. W sezonie 2008/2009 zajął drugie miejsce w Pucharze Świata, a w sezonie 2005/2006 zdobył Małą Kryształową Kule w sprincie. Wśród pań wyróżnić można Mistrzynię Europy z 2000 roku, Magdalenę Gwizdoń. Biathlon nie jest zatem „polską” konkurencją. Znacznie więcej sukcesów mamy w biegach narciarskich, gdzie przez wiele lat wygrywała Justyna Kowalczyk.

Czym zajmuje się Polski Związek Biathlonu?

Polski Związek Biathlonu (PZBiath) istnieje od 1983 roku, a jego celem jest organizowanie i prowadzenie współzawodnictwa o tytuł mistrza Polski, powoływanie kadry narodowej na zawody międzynarodowe, a także promocja i działanie na rzecz rozwoju dyscypliny w naszym kraju. Od 1993 roku PZBiath należy do Międzynarodowej Unii Biathlonu. Od marca 2021 do października 2022 funkcję prezesa w Polskim Związku Biathlonu pełniła Justyna Kowalczyk, jedna z najwybitniejszych biegaczek narciarskich w historii.

Zakłady bukmacherskie na biathlon

Jeśli chodzi o sport zimowe, biathlon, czy też dwubój zimowy to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych dyscyplin wśród typerów. Gracze mają możliwość obstawiania zakładów na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także zakłady H2H, w których typuje się, którzy zawodnicy lub zawodniczki będą plasowani wyżej w klasyfikacji końcowej. Typerzy mogą także wytypować swoich zawodników i zawodniczki, które ich zdaniem wygrają Kryształową Kulę lub małą Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Biathlon sport charakteryzuje się bardzo emocjonującą rywalizacją. Zwłaszcza strzelanie sprawia, że bieg narciarski wydaje się dużo ciekawszy i sprawia, że zawody wygrywają zawodnicy najbardziej wszechstronni, którzy dobrze biegają, celnie strzelają, ale także dobrze radzą sobie z presją.

Obstawianie zakładów na biathlon w LV BET

W serwisie internetowym legalnego bukmachera LV BET gracze mają możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich na biathlon sport. Bukmacher może pochwalić się obszerną ofertą zakładów, które dają dużo swobody w typowaniu wyników rywalizacji. Obstawiając zakłady na biathlon na pewno warto pamiętać, o tym, że każda konkurencja rządzi się swoimi prawami, a na przebieg rywalizacji duży wpływ ma trasa biegu, ale również warunki pogodowe (zwłaszcza w trakcie strzelania). To dodaje pewien element losowości i sprawia, że rywalizacja jest dużo bardziej emocjonująca.